یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹

مشکلات دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای بازگشت

دانشجویان خارجی

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور مشکلات دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای بازگشت را تشریح کرد.

به گزارش مفدا، حجت الاسلام سید محمد مرتضوی در خصوص آمار بازگشت دانشجویانی ایرانی خارج از کشور گفت:  در این مورد باید دانشجویان ایرانی کشورهای خارجی را تقسیم بندی کرد.

وی ادامه داد: دانشجویانی که در کشورهای آسیایی مانند هند، فلیپین، مالزی، آذربایجان و تاجیکستان تحصیل می کنند، اغلب باز می گردند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور افزود: دانشجویان ایرانی که در کشورهای اروپایی تحصیل می کنند معمولا بازمی گردند ولی دانشجویانی که در آمریکا و کانادا تحصیل می کنند نسبت به بقیه دانشجویان کمتر بازگشت دارند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور تحصیل می کنند.

وی درباره مشکلات این دانشجویان نیز گفت: مشکلات دانشجویان را نیز به نسبت کشورهایی که در آن تحصیل می کنند باید جداگانه مطرح کرد چرا که با یکدیگر متفاوت است.

حجت الاسلام مرتضوی افزود: مشکل دانشجویانی که در کشورهای استرالیا، ژاپن، غرب اروپا، کانادا و امریکا تحصیل می کنند بیشتر در مورد ایجاد زمینه برای بازگشت است.

وی ادامه داد: زمینه بازگشت این دانشجوان کاملا فراهم نیست، البته کارهایی شده که ابتدایی است و اما مشکل دانشجویان دانشگاه های دیگر به ارزشیابی مدراکشان باز می گردد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشورافزود: یک سری از دانشگاه‌های خارج از کشور هستند که وزارتخانه های علوم و بهداشت آنها را معتبر نمی داند و این مساله برای دانشجویانی که در این دانشگاه ها تحصیل می کنند، مشکل ایجاد کرده است.

وی در گفتگو با  مهر ادامه داد: باید این مشکل دانشجویان که بیشتر به مدارکشان باز می گردد رفع شود همچنین مشکل دیگر دانشجویان خارج از کشور برای بازگشت ایجاد زمینه شغلی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.