شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹

در نشست شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی با مسؤولان معاونت‌های فرهنگی، آموزشی و پرستاری طرح شد؛

انتقال دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های خارج از کشور به داخل، خلاف عدالت آموزشی است/ اعلام آخرین اطلاعات از برگزاری آزمون‌های علوم پزشکی و استخدام ۱۰ هزار نیروی پرستار

انتقال دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های خارج از کشور به داخل، خلاف عدالت آموزشی است/ اعلام آخرین اطلاعات از برگزاری آزمون‌های علوم پزشکی و استخدام ۱۰ هزار نیروی پرستار

نشست یک روزه شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی با مسؤولان ارشد سه معاونت‌ "فرهنگی و دانشجویی"، "آموزشی" و "پرستاری" وزارت بهداشت در حالی برگزار شد که تمامی مسؤولان حاضر در جلسه بر اهتمام وزارت بهداشت برای رفع مشکلات دانشجویان در سه حیطه‌های صنفی رفاهی، آموزشی و پژوهشی تاکید کردند. در این نشست همچنین موضوعات مهمی چون پذیرش دانشجویان ایرانی در برخی دانشگاه‌های نامعتبر خارج از کشور و زمزمه‌های انتقال این دانشجویان به داخل، آخرین اطلاعات از برگزاری آزمون‌های علوم پزشکی و استخدام ۱۰ هزار نیروی پرستار در شهریور ماه مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

به گزارش مفدا ارومیه، نشست شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور چهارشنبه ۲۲ مردادماه با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری، دکتر حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزشی، دکتر سلام‌زاده رییس مرکز خدمات آموزشی، مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی و دکتر افسانه صادقی معاون مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

در ابتدای این نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این‌که همیشه حضور در جمع دانشجویان نشاط خاصی به مسؤولان منتقل می‌کند، گفت: در چنین نشست‌های مشترک دانشجویان و مسؤولان معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت، بسیار بهتر و با انگیزه‌ای چندین برابر می‌توان مطالبات دانشجویان را دنبال کرد، چراکه این مشکلات از جوانب مختلف احصاء شده، راه‌های رفع آن بررسی و نقش هر معاونت نیز به‌درستی مشخص می‌شود.

او با بیان این‌که در این نشست حضور مهمانان‌مان از دو معاونت دیگر را مغتنم می‌دانیم، گفت: شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی، دانشجویانی دغدغه‌مند هستند که تلاش دارند، مشکلات صنفی و رفاهی دانشجویان علوم پزشکی را برطرف کنند و مطالبه‌گر حقوق دانشجویان باشند. این عزیزان، مسؤولان آینده کشور هستند و روزی در جایگاه‌های مسؤولیتی ما تکیه خواهند زد و به دنبال استیفای حقوق دانشجویان خواهند بود.

حضور داوطلبانه ۹۱۲ دانشجوی پرستاری در دوران شیوع کرونا در قالب طرح ۱۰۰ ساعته

معاون پرستاری وزارت بهداشت نیز در این نشست با اشاره به اهمیت برگزاری چنین جلسات مشترکی، بیان داشت: خدا را بسیار شاکرم که در این نشست در کنار شما هستم و امیدوارم حاصل این نشست و هم‌اندیشی سازنده و مفید باشد. از این تریبون از دانشجویان پرستاری و سایر دانشجویان علوم پزشکی و همچنین گروه‌های بهداشت و درمانی که در جریان کرونا با احساس مسؤولیت وارد عمل شدند و پای کار ایستادند، سپاسگزارم.

او با اشاره به تعداد پرستارانی که در عرصه مبارزه با کرونا به صورت داوطلبانه حضور پیدا کردند، گفت: حدود ۹۱۲ نفر دانشجوی پرستاری در دوران شیوع کرونا در قالب طرح ۱۰۰ ساعته به صورت داوطلبانه به ما کمک داده‌اند که این حرکت جای قدردانی و سپاسگزاری دارد. میزان موفقیت در این حضور که با برنامه‌ریزی مدیران پرستاری صورت گرفت، به شکلی بود که برخی از پرستاران باتجربه و توانا از بخش‌های عادی به بخش‌های ICU منتقل شدند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: در صورتی که برای هر پرستار تنها ۱۰۰ ساعت در نظر بگیریم، ارایه خدمتی بالغ بر  ۹۱۲ هزار ساعت کاری در دوران کرونا را نشان می‌دهد و این در حالی است که برخی از این عزیزان چندین بار این تعداد ساعت حضور را تکرار کرده‌اند که باز هم از این حضور قدردانی می‌کنم.

این مقام مسؤول در ادامه از این‌که دانشجویان رشته پزشکی در شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان از حقوق پرستاران دفاع می‌کنند، ابراز خرسندی کرد و گفت: چنین سابقه‌ای را کمتر دیده بودیم که دانشجویان رشته پزشکی از حقوق و منافع دانشجویان رشته پرستاری دفاع کنند؛ این تعاملات کمک می‌کند عدم ارتباط و خلاء گفت‌وگویی که میان افراد فعال در نظام سلامت وجود دارد، پر شود.

به دنبال اجرایی شدن طرح تعرفه پرستاری هستیم

حضرتی در خصوص وضعیت طرح تعرفه‌گذاری حقوق پرستاران گفت: ما نیز پیگیر این طرح هستیم که بیشتر از یک دهه از تصویب آن می‌گذرد اما اجرایی نشده است؛ شاید اجرایی نشدن این طرح به دلیل تامین اعتبار بوده باشد؛ به هر حال این کار تنها با پیگیری معاونت پرستاری امکان پذیر نیست؛ از این‌رو با کمک معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، بسته‌های استاندارد خدمتی پرستاری را که سال‌ها قبل تهیه شده بوده، تعرفه‌بندی کرده و بر این اساس چند طرح به معاونت توسعه ارایه دادیم تا این معاونت یک روش اصلاح پرداخت را کارشناسی کرده و به ما اعلام کنند.

تعرفه‌گذاری خدمت مراقبت در منزل برای بیماران کرونایی و بیماران CVA در ستاد کرونا و شورای عالی بیمه مصوب شده است

او با بیان این‌که اکنون تعرفه‌های مراقبت در منزل و بودجه‌ آن مشخص شده است، ابراز داشت: برای بیماری‌هایی مانند سی‌اچ‌اف(CHF)، نارسایی احتقانی قلبی، CVA و سرطان‌ها (cancer) که بیشترین ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی را دارند، بسته‌های خدمتی نوشته شده و تعرفه‌های آن نیز مشخص شده است، اما ابلاغی صورت نگرفته؛ حتی تعرفه‌گذاری خدمت مراقبت در منزل برای بیماران کرونایی و بیماران CVA در ستاد کرونا و شورای عالی بیمه مصوب شده که به زودی ابلاغ می‌شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان این‌که در  ۱۰ سال آینده و دوران پسا کرونا، روند بیماری و ارایه مراقبت کاملا متفاوت خواهد شد، ابراز داشت: ما باید به سمت مراقبت جامعه‌محور و مراقبت در منزل حرکت کنیم. در حوزه مراقبت در منزل، بسته‌های استاندارد خدمتی و تعرفه‌های آن در دست تهیه است تا انشاءالله بتوانیم بیماری کرونا و CVA را زیر پوشش بیمه‌ای قرار دهیم.

این مقام مسؤول در خصوص دانشجویان سال آخر و طرح اینترشیپ، بیان داشت: این طرح از مدت زمان طولانی در گذشته در تمام دانشکده‌های پرستاری مطرح بوده است که دانشجوی سال آخر طرح اینترشیپ خود را بگذراند؛ با توجه به این‌که برخی متصور شدند که هزینه‌ای از این بابت به دانشگاه‌ها افزوده می‌شود، سه سال قبل تصمیم بر این شد که این طرح را به شورای گسترش پرستاری اصفهان بدهند تا تحقیقی را انجام داده،  به صورت آزمایشی اجرا و نتیجه را به ما اعلام کنند. حدود دو سال این روند زمان برد تا تحقیقات میدانی این عزیزان انجام شود و چهارنیم‌ترم این برنامه را اجرایی و نتایج آن را اعلام کردند.

حضرتی اضافه کرد: نتایج را در هیأت امنای اصلی وزارت بهداشت ارایه دادیم اما با وجود این‌که این طرح در جهت کاهش هزینه‌های دولت است و روی آن تحقیق شده بود اما در این جلسه نه رد شد ، نه قبول شد. برخی از دوستان تصور داشتند که با این طرح بنا است حق اینترشیپی به دانشجو داده شود و برای دانشگاه هزینه‌بر است؛ اما در واقع این طرح در جهت کاهش هزینه‌های دولت بود و در اصفهان در تحقیق انجام شده مشخص شد وقتی دانشجوی سال آخر در بخش حضور پیدا می‌کند، مزایای زیادی دارد و در جهت کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری است. البته برخی دانشگاه‌ها مانند مشهد، اصفهان، اهواز و بم در حال اجرای این طرح هستند و ما به دنبال قطعی شدن آن هستیم.

او تصریح کرد: این طرح با شیوع کرونا و نیاز به حضور نیروی پرستاری برای جلوگیری از سندرم فرسایشی در پرستاران مجددا در جریان افتاد و امیدواریم هرچه زودتر این طرح در ستاد کرونا مصوب شود. هفته قبل وبینار اینترشیپ با حضور صاحب‌نظران پرستاری برگزار شد و خیلی از دانشگاه‌ها گفتند به دلیل نیازی که وجود دارد، این طرح را اجرا می‌کنند اما باید حق و حقوق دانشجویان نیز محاسبه شود.

از سال ۹۸ تا کنون مبلغ کار دانشجویان در بالین افزایش داده نشده است

معاون وزیر بهداشت در خصوص کار ساعتی دانشجویان در بالین و امکان افزایش این مبلغ، گفت: کارشناسان بالینی ما از سال ۹۳ تا ۹۸ مبلغ ۵ هزار تومان و دانشجویان کارشناسی ارشد و بالاتر مبلغ ۷ هزار تومان برای هر ساعت دریافت می‌کنند، این مبلغ در سال ۹۸ با افزایش ۱۰ درصدی همراه شد که به 5 هزار و 500 تومان برای دانشجویان کارشناسی و 7 هزار و 700 تومان برای دانشجویان ارشد به بالاتر افزایش یافت؛ از سال ۹۸ تاکنون این مبلغ افزایشی نداشته‌ که باید در هیأت امنا اعلام و بر اساس شرایط تورم محاسبه شود.

حضرتی با بیان این‌که برای افزایش کار ساعتی دانشجویان سال آخر کارشناسی پرستاری به معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت پیشنهادی ارائه داده‌ایم، ابراز داشت: امید داریم این پیشنهاد که هنوز پاسخی به همراه نداشته، تصویب و اعلام شود.

او افزود: با دستوری که وزیر بهداشت برای به روز شدن نیروهای پرستاری داده‌اند، فرصت خیلی خوبی است که از نیروی دانشجو استفاده کنیم و انگیزه دانشجو را افزایش دهیم، بر این‌اساس شهریورماه جاری حدود ۱۰ هزار دانشجوی پرستاری فارغ‌التحصیل می‌شوند که افزوده شدن آنها به کادر پرستاری تزریق بسیار خوبی است که به سیستم داده می‌شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در خصوص بهره‌مندی از دانشجویان در فیلدهای مختلف علاو تنها بالین، بیان داشت: یک نمونه این بهره‌مندی مشارکت دانشجویان در سامانه 4030 بود. نیروهای دانشجویی در این خصوص بسیار کمک کننده بودن د و در مسیر خدمت به مردم به ما کمک شایان توجهی کردند. در خصوص این موضوع که مدیران پرستاری خودشان در نظام پرستاری فعالند و این موجب می‌شود مطالبه‌گر و پاسخگو یکی باشد، با شما موافق هستم که این روند باید اصلاح شود؛  باید در نامه کتبی به شورای عالی نظام پرستاری توضیحات لازم را خواستار شویم البته در مدرکی که دانشگاه علوم پزشکی تهران به دانشجویان پرستاری پذیرش شده در دوره ارشد پرستاری می‌دهد، قطعی نیست

معاون پرستاری وزارت بهداشت در خصوص پذیرش دانشجویان پرستاری در دوره‌ای تحت عنوان ارشد پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیان داشت: این کار با این طرح شروع شد که ما می‌خواهیم پرسنل خود را توانمند کنیم و برای توانمندسازی پرسنل خود این روند را انجام دادند؛ اما در مجموع آن‌چه قطعی است این است که مدرکی که از طریق دانشگاه ارایه می‌شود و معاونت آموزشی باید تأیید کند، برای فردی است که از طریق دانشگاه ورود کرده است و بر اساس کوریکولوم آموزشی دروس را گذرانده و سرتیفیکیشن خود را گرفته است. این سرتفیکیشن یا سند رسمی که دانشگاه تهران به این افراد می‌دهد نمی‌تواند سرتفیکیشنی قطعی باشد که در معاونت آموزشی مصوب شده است و به فراگیران کارشناسی ارشد داده می‌شود.

طرح الکترونیک‌سازی گزارش پرستاری تحولی بزرگ در این حوزه ایجاد خواهد کرد

 معاون وزیر بهداشت با بیان این‌که مستندسازی که از موارد اعتبار بخشی بیمارستان‌ها است، آفتی برای ارایه خدمات با کیفیت پرستاری شده، بیان داشت: این شرایط موجب شده تا پرستار ما در استیشن تنها گزارش‌دهی کند؛ برای رفع این مشکل، در ابتدا اعتباربخشی بیمارستان‌ها را که هر ساله بود به دو سال یکبار کاهش دادیم و در ادامه به این دلیل که اعتقاد داریم باید در این خصوص اساسی کار شود و از این روند عبور کنیم، طرح الکترونیک‌سازی گزارش پرستاری را ارایه دادیم.

حضرتی یادآور شد: بر این اساس در خصوص طرح الکترونیک‌سازی گزارش پرستاری هر هفته دو جلسه با بخش آی‌تی وزارت بهداشت برگزار می‌کنیم. اگر این روند اصلاح شود همه مشکلات ما حل و تحولی بزرگ در پرستاری ایجاد خواهد شد. بر اساس این طرح ارائه گزارش پرستاری با دقت و علمی انجام می‌شود و پرستار بعد از خدمتی که ارایه می‌دهد در فرم الکترونیک تیک مارک می‌زند و در ادامه تشخیص پرستاری برای بیمار گذاشته می‌شود و در ادامه گزارش پرستاری به شیفت بعد منتقل می‌شود و تمام این مراحل به صورت الکترونیکی خواهد بود.

در ادامه این نشست دکتر اکبری قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت با ابراز امیدواری که چنین جلساتی بیشتر برگزار شود، گفت: این دوران، شرایط خاصی دارد و در این شرایط سند راهبردی آموزش برای ترم آینده در دست تدوین برای ابلاغ است که با توجه به موضوع کرونا باید برای مشخص کردن خیلی از موارد منتظر باشیم که چه وضعیتی پیش می‌آید.

او در خصوص رایگان شدن هزینه اینترنت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: بنا شد همین امروز پی‌گیری شود و به دنبال نتیجه هستیم؛ با توجه به صحبت‌های انجام‌ شده، پی‌گیری می‌کنیم تا سه سایت دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی رایگان شود.

آزمون علوم پایه و پره انترنی برگزار می‌شود/منابع آزمون دستیاری در شرایط فعلی تغییری نخواهد یافت

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت در ادامه در خصوص برگزاری آزمون علوم پایه و پره انترنی، گفت: تقویم آزمون‌ها را یک سال قبل اعلام کردیم ، که بر اساس این تقویم، آزمون علوم پایه و پره انترنی برگزار می‌شود. برای آزمون دستیاری هنوز تصمیم نگرفته‌ایم که این آزمون این طرف سال یا آن طرف سال برگزار شود. البته از مرکز سنجش خواسته‌ایم که پیش نویس آن را تهیه کند. در خصوص دستیاری، دبیرخانه تخصصی پزشکی عمومی و سنجش باید اعلام نظر کنند، زیرا این آزمون بنا بود دوم اسفندماه ۹۸ برگزار شود که تا اردیبهشت ماه۹۹ به تعویق افتاد. علت این که ما تاکید داریم این طرف سال برگزار کنیم برای مشخص شدن تکلیف دستیاران است تا در مردادماه معرفی شوند.

این مقام مسؤول بیان داشت: در برخی رشته‌ها مانند زنان و روانشناسی مصاحبه داریم که باید انجام شود تا در مردادماه معرفی شوند؛ برخی رشته‌ها نیز ریزش و جابه‌جایی دارند که نیاز به تکمیلی هست. اگر بنا باشد آزمون دستیاری در اسفندماه برگزار شود، رفرنس‌ها به هیچ عنوان تغییری پیدا نخواهد کرد زیرا فرصتی برای این کار وجود ندارد. پس منابع با اوضاع و احوال فعلی تغییری نمی‌کند، مگر با اعلام قبلی.

آزمون دستیاری دندانپزشکی برگزار می‌شود/دانشجویان ترم آخر مقطع تحصیلی از گذراندن واحد طب سنتی معاف هستند

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این‌که آزمون دستیاری دندانپزشکی در زمان تعیین شده برگزار می‌شود و به تعویق نخواهد افتاد، بیان داشت: قطعا آزمون علوم پایه و پره انترنی برگزار خواهد شد و تغییر زمان آن کمکی نخواهد کرد؛ این آزمون برای کسانی که باید در اسفندماه امتحان می‌دادند و به دلایلی موفق نشدند، باید در شهریورماه برگزار شود. دانشجویی که اکنون نمی‌خواهد آزمون بدهد، می‌تواند دو ماه دیگر در آزمون آبان‌ماه شرکت کند.

اکبری ادامه داد: از سوی معاون آموزشی وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده که گذراندن واحد طب سنتی برای آن دسته از دانشجویانی که در مرحله فارغ‌التحصیلی قرار دارند، اجباری نیست. به بیان دیگر دانشجویان ترم آخر، از گذراندن واحد طب سنتی معاف هستند.

در ادامه این نشست دکتر سلام‌زاده رییس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت در خصوص مشکل دانشجویان ایرانی دانشگاه "سچینوا روسیه" و موضوع انتقالی این دانشجویان به دلیل شرایط کرونا و بالا رفتن قیمت ارز به داخل کشور، گفت: بحث دانشجویان انتقالی یک موضوع جدی و بسیار مهم است و در این رابطه به کمک شما نیاز داریم. در ابتدا باید گفت عزیزانی که به هر طریقی به دانشگاه‌های خارج از کشور رفته‌اند، فرزندان این کشور هستند و خانواده این عزیزان نیز خانواده‌های ما هستند، اما از طرفی باید مراقب باشیم موضوع عدالت آموزشی و کیفیت نحوه پذیرش دانشجویان در سه رشته دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی زیر سؤال نرود.

وی با بیان این‌که برای این موضوع باید راه کار منطقی پیدا کنیم، اضافه کرد: در خصوص دانشگاه سچینوا و تعداد پذیرش‌های نامعقول و غیرمنطقی که از دانشجویان ایرانی صورت گرفته باید گفت این دانشگاه در دو سه سال اخیر متاسفانه پذیرش‌های  بدون ضابطه و کاروانی از فرزندان ایران و عمدتا در سه رشته دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی داشته است، به نحوی که طبق آماری که از رایزن فرهنگی خود در کشور روسیه گرفته‌ایم حدود هزار و ۴۰۰ دانشجوی ایرانی در این دانشگاه در سه سال اخیر پذیرش شده‌اند؛ اکنون این تعداد به دنبال انتقال به داخل کشور هستند و این اتفاق بار زیادی به دانشگاه‌های ما از جهت عدالت آموزشی ایجاد خواهد کرد؛ این در حالی است که بر اساس آمارها بیش از ۸ تا ۹هزار نفر از عزیزان داوطلب که برای این سه رشته‌ در کنکور سراسری شرکت می‌کنند و دارای معدل‌های بالای ۱۹ هستند، متوقف می‌شوند.

سلام‌زاده افزود: این که برخی این فرصت را پیدا کنند که کنکور را دور بزنند و وارد این رشته‌ها شوند آن هم در دانشگاه‌هایی مانند سچینوا که مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست، از نظر عدالت آموزشی غیر قابل قبول است. دانشگاه سچینوا از سال ۲۰۱۸ از لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی خارج شده و صرفا در رشته داروسازی آن هم به دلیل کیفیت رشته و نوع پذیرش که مثل دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی به صورت انبوه انجام نداده، مورد تایید بوده است.

وی بیان داشت:  از سال ۲۰۱۹ نیز در خصوص انتقال دانشجویان ایرانی به داخل، هیچ دانشجوی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج کشور را مجاز به انتقال به داخل کشور نمی‌دانیم؛ این عزیزان باید تحصیلات خود را در خارج کشور به پایان برسانند و در ادامه ارزشیابی شوند. در صورتی که در این ارزیابی واجد شرایط بودند، می‌توانند دوره‌های تکمیلی را طی کرده و دانشنامه خود را معادل‌سازی کنند. اکنون هزار و ۴۰۰ دانشجوی ایرانی سچینوا و دانشجویانی که بعد از سال ۲۰۱۹ در دانشگاه‌های خارج کشور مشغول به تحصیل شده‌اند به دلیل کرونا و شرایط اقتصادی درخواست‌های مکرر دارند که برای ادامه تحصیل به کشور بازگردند.

دانشگاه‌های داخل کشور برای پذیرش دانشجو از خارج کشور ظرفیت ندارند

رییس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: در این شرایط تنها بحث نخواستن مطرح نیست بلکه بحث نتوانستن نیز مطرح است؛ به این معنی که ما نمی‌توانیم به دانشگاه‌های داخل کشور برای پذیرش دانشجویان از خارج کشور فشار وارد کنیم. در دو سال اخیر قریب به سه هزار دانشجو به داخل کشور وارد شده‌اند و دیگر توان حضور این افراد در این دانشگاه‌ها وجود ندارد و در حقیقت دیگر ظرفیتی وجود ندارد. شما به عنوان نمایندگان صنوف دانشجویی باید در خصوص تلاش کنید تا این شرایط را تغییر دهید.

این مقام مسؤول در خصوص تخفیف شهریه دانشجویان شهریه‌پرداز با توجه به پرداخت این شهریه برای آموزش و کلاس‌های عملی و حضوری که به دلیل کرونا به شکل مجازی دنبال می‌شود، گفت: در این خصوص نمی‌توانیم به شکل دستوری از وزارت بهداشت کار را پیش ببریم زیرا هیأت امنای دانشگاه‌ها تصمیم گیرنده هستند. دانشگاه‌ها هزینه‌های ثابت و هزینه‌کرد خود را با وجود کرونا همچنان دارند؛ از جمله حقوق اساتید، پرسنل، نگهداری سیستم و هزینه‌های ناشی از کرونا که این موارد ثابت است. باید تعادلی از نظر شهریه ثابت و متغیر ایجاد شود مانند طرحی که بر اساس آن دانشگاه اهواز  ۵۰ درصد شهریه ثابت را به دانشجویان تخفیف می‌دهد.

رایگان شدن اینترنت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی به طور جدی پی‌گیری می‌شود

سلام‌زاده در خصوص رایگان شدن اینترنت دانشجویان علوم پزشکی در شرایط کرونا مانند وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی، بیان داشت: در خصوص اینترنت رایگان کاملا حق با شما است و در این خصوص به خانواده‌ها تحمیل هزینه می‌شود. در همان ابتدای شیوع کرونا نامه‌ای از وزارت ارتباطات داشتیم که آی‌پی‌هایی را که مربوط به دانشگاه‌ها و موسسات است  اعلام کنیم تا رایگان شوند. ۲۹ اسفندماه سال ۹۸ نامه‌ای در این خصوص به دانشگاه‌ها ارسال شد و بعد از فروردین ماه۹۹ بنا شد از طریق دانشگاه علوم پزشکی مجازی این روند برای یکپارچه و متمرکز شدن، دنبال شود.

رییس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با بیان این‌که بحث اخذ شهریه از دانشجویان مهمان ملغی شده است، گفت: سامانه نقل و انتقالات تا ۲۱ مردادماه باز بود و تا ۲۲مردادماه نیز تمدید شد و دانشگاه‌ها هنوز در خصوص این موضوع وارد مرحله تصمیم‌گیری نشده‌اند. تاکید شده که در بحث پذیرش دانشجویان مهمان انعطاف لازم را داشته باشند. همچنین روز قبل جلسه مفصلی در خصوص دانشجویان کارآموزی و کارورزی برگزار شد که بنا است مهمانی برای آن‌ها نیز انجام شود. از شنبه سامانه‌ طراحی شده در این خصوص باز می‌شود تا دانشجویان دوره کارورزی برای مهمانی در آن ثبت نام  کنند. البته قطعا با این مشکل روبه رو خواهیم شد که دانشگاه‌های بزرگ با اورلود درخواست مهمانی برای کارورزی مواجه خواهند شد.

در پایان مهندس خدابنده‌لو با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست، گفت: برگزاری جلسات مشترک بین اعضای شورای صنفی دانشجویان و با حضور مسؤولان ارشد معاونت‌های آموزشی و پرستاری و فرهنگی و دانشجویی سابقه نداشته است و این همراهی را باید قدردان و شکرگزار بود؛ شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی به دنبال رفع مشکلات دانشجویان در حیطه‌های مختلف هستند و این نشست فرصت خوبی است تا انتظارات و برنامه‌های خود را مطرح کنند.

او در خصوص مطالبه دانشجویان درباره افزایش دریافتی در حوزه درمان و بالین، گفت: اعدادی که در این نشست از سوی دکتر حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت بیان شد نزدیک به مبالغی است که در کار دانشجویی در معاونت فرهنگی و دانشجویی به دانشجویان داده می‌شود، در حالی که کار دانشجویان بالین، تخصصی و با سلامت بیمار در ارتباط است؛ من اطمینان دارم این مبلغ با پی‌گیری‌های دانشجویان شورای صنفی و دلسوزی مسؤولان امر افزایش خواهد یافت.

در این نشست موضوعاتی چون «پی‌گیری افزایش نرخ کار دانشجویی بالینی دانشجویان پرستاری، اجرای تعرفه‌گذاری انجام خدمات پرستاری، عدم عضویت اعضای دارای سمت در نظام پرستاری، پی‌گیری طرح اینترشیپ پرستاران، مخالفت با اجرای طرح مقطع ارشد ضمن خدمت پرستاری، حضور اعضای شورای صنفی در شورای آموزش دانشگاه، تعویق آزمون ارشد دستیاری دندانپزشکی، اجرای سوابق تحصیلی در خصوص دانشجویان واجد شرایط، مشخص شدن منابع و زمان آزمون دستیاری پزشکی، مخالفت با افزایش مدت تحصیل دانشجویان پزشکی، مخالفت با ورود دانشجویان ایرانی محصل در دانشگاه‌های خارج از کشور به دانشگاه‌های داخل ایران و  پی‌گیری قانون حمایت از تحصیل فرزندان کارگران» از سوی شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی مطرح شد./   انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.