چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲

در جلسه شبکه ملی تحقیقات دیابت عنوان شد؛

خطر بروز علائم کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر

ویزیت

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به تاثیر همه گیری کووید-۱۹ بر بیماری‌های غیرواگیر گفت: بالغ بر ۸۵ درصد از علل مرگ و میر در ایران به بیماری‌های غیرواگیر اختصاص دارد که در حدود ۲۰% موارد مرگ و میر در بیماری کرونا مربوط به افرادی بوده است که از یک بیماری زمینه ای رنج می برده‌اند و با افزایش تعداد بیماری های زمینه ای این آمار افزایش قابل توجهی دارد.

به گزارش مفدا، دکتر باقر لاریجانی در جلسه شبکه ملی تحقیقات دیابت با بیان اینکه افراد مبتلا به بیماری‌های غیر واگیر از جمله دیابت در معرض خطر بروز علائم شدیدتر کووید-۱۹ هستند، بیان کرد:  در حدود ۱۶% از موارد مرگ در بیماران بستری، به دیابت مبتلا بوده اند.

وی با تاکید بر لزوم تدوین توصیه هایی برای مراقبت بهینه از بیماران دیابتی در برابر ویروس کرونا افزود: با توجه به اینکه سهم زیادی از پتانسیل دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور صرف مدیریت هزینه های ناشی از بیماری کرونا شده است، پیشرفت بسیاری از پروژه های تحقیقاتی در کشور متاثر از شرایط کووید-۱۹ قرار گرفته است؛ به طوریکه سازمان جهانی بهداشت با ارسال نامه ای به مراکز همکار، تاثیرپذیری برنامه ها را در این زمینه ارزیابی کرده است.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اضافه کرد: تغییر سمت و سوی درمان به سمت تله مدیسین و روش های دوراپزشکی می تواند از بار مراجعات غیر ضروری کاسته و مشارکت عموم متخصصان توانمند از دانشگاه‌های مختلف علوم پزشکی کشور در برنامه های آموزشی و پژوهشی در بستر شبکه تحقیقات اثرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه رفتار های اجتماعی و بهداشتی جوامع و دولت ها در دوران پساکرونا تغییرات چشمگیری خواهد داشت گفت: در نظر داریم تا برنامه های روز جهانی دیابت را امسال به گونه ای متفاوت از سال های قبل ، به صورت آنلاین در دو سطح آموزش بیمار و مراقبین بهداشتی برگزار کنیم.

در ادامه این جلسه دکتر علیرضا رئیسی نیز با اشاره به تاثیر همه گیری کووید-۱۹ بر بیماریهای غیرواگیر گفت: بالغ بر ۸۵% از علل مرگ و میر در ایران به بیماری های غیرزواگیر اختصاص دارد.

وی افزود: با توجه به روند فزاینده تعداد مرگ ناشی از بیماریهای غیرواگیر در جهان، در صورت عدم افدامات موثر ، وقوع ۴۰ میلیون مرگ بیشتر در سال ۲۰۴۰  بر اثر بیماریهای غیرواگیر پیش بینی شده است .دکتر رئیسی این عدد را در ایران ۳۹۰ هزار مرگ اعلام کرد.

افزایش عوارض و بیماری‌های ناشی از سوء مصرف مواد نگران کننده است

دکتر رئیسی همچنین با اشاره به افزایش میزان مرگ بر اثر کووید-۱۹ در افراد مبتلا به بیماریهای غیرواگیر افزود: در حدود ۲۰% موارد مرگ و میر در افرادی بوده است که از یک بیماری زمینه ای رنج می برده اند و با افزایش تعداد بیماری های زمینه ای این آمار افزایش قابل توجه ای دارد .

وی اختلال در خدمات پیشگیری و درمان بیماریهای غیرواگیر در جهان را در شرایط همه گیری کووید-۱۹ نگران کننده خواند و بر لزوم ادغام بیماریهای غیرواگیر در برنامه ملی کووید-۱۹ در کشور های جهان تاکید کرد .

معاون وزیر بهداشت کاهش فراوانی ارائه خدمات مراقبت دیابت و پره دیابت را به ترتیب ۳۸% و ۳۲% خواند و افزود : چالش هایی همچون افزایش عوارض و مرگ ناشی از تاخیر در ارائه خدمات ضروری به افراد مبتلا به بیماریهای غیرواگیر ، افزایش عوارض و یا معلولیت ناشی از تعویق در غربالگری و بیماریابی و همچنین افزایش عوارض و بیماری های ناشی از سوء مصرف مواد نیز نگران کننده  است.

دکتر رئیسی در پایان برنامه های در دست اقدام را، تشکیل کارگروه مدیریت بیماریهای غیرواگیر متشکل از متخصصین و محققین این حوزه ، ارزیابی سریع تاثیر همه گیری بر خدمات مراقبت سلامت غیرواگیر و تدوین برنامه پاسخ برای ۴ گروه بیماری اصلی ، برشمرد و برجلب همکاری سایر بخش ها و سازمان های همکار و مشارکت سازمان های خیریه و مردم نهاد تاکید کرد.

در ادامه دکتر زهرا کاشی استاد غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی مازندران به معرفی مطالعه کوهورت ۵ ساله با عنوان ارزیابی پیامد مادری و جنینی در زنان مبتلا به دیابت بارداری در مقایسه با مادران سالم در منطقه شهری و روستایی پرداخت و اعضای شبکه بازخورد های لازم را ارائه کردند.

در بخش دیگری از این نشست مجازی ، دکتر فاطمه بندریان معاون پژوهشی مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه به شرح طرح پژوهشی بررسی وضعیت مراقبت دیابت در بیماران دیابتی در زمان کووید-۱۹ پرداخت و گفت: کاهش بارز تعداد مراجعات بیماران دیابتی برای پیگیری و درمان دیابت به علت هایی همچون تخصیص بیمارستان به بیماران کووید-۱۹، افزایش خطر ابتلا به کووید-۱۹ با تردد سایر بیماران در این مکان ها، کاهش پذیرش بیماران در مراکز درمانی جهت کاهش ریسک بیماری کووید-۱۹ در مراجعه به مراکز درمانی رخ می دهد که می تواند اثرات نامساعدی در رفتار و سبک زندگی بیماران دیابتی و کنترل دیابت آنها داشته باشد.

 در ادامه جلسه دکتر انسیه نسلی، رئیس مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه نیز به ارائه نظرات و پیشنهادات با تبیین اهداف و دستاورد های برنامه تدوین نقشه را پژوهش دیابت در کشور گفت : با هدف جلوگیری از انجام تحقیقات تکراری و یا موازی کاری در امر پژوهش در دیابت در کشور ، این برنامه خلاء ها و کاستی های موجود در حوزه های مختلف تحقیقات دیابت را مورد واکاوی قرار داد که خروجی آن لزوم توجه بیشتر به بحث مطالعات امیکس و پزشکی فردی در حوزه ی تحقیقات پایه ای دیابت و همچنین تولید شواهد بیشتر در زمینه ی تحقیقات بالینی از طریق انجام تحقیقات در نظام سلامت، کارآزمایی های بالینی تصادفی با کیفیت بالا و مطالعات آینده نگر است.

رئیس مرکز تحقیات دیابت با بیان اینکه طرح پژوهشی جدیدی در این پژوهشگاه با عنوان نقشه برداری شواهد از تحقیقات دیابت انجام شده در ایران از سال ۱۰۱۵ تا ۲۰۲۰ در حال انجام است افزود: این طرح با هدف جمع آوری نتایج تحقیقات دیابت در کشور ، تعیین میزان و دامنه مطالعات دیابت انجام شده در ایران و همچنین یافتن شکاف های تحقیقاتی در مطالعات موجود پایه ریزی شده است.

ایشان سهم مطالعات کیفی در زمینه ی آموزش دیابت را در کشور ناچیز خواند و گفت : انجام مطالعه در زمینه آموزش متخصصین مراقبت های بهداشتی و آموزش به کودکان در زمینه دیابت درخور توجه است.

در بخش دیگری از جلسه ، ایشان  پیشرفت های اخیر و سرفصل های جدید در زمینه به روز رسانی راهنمای بالینی دیابت را تشریح کرد .

در پایان طرح چند مرکزی ارزیابی سلامت و وضعیت مراقبت از پا در بیماران مبتلا به دیابت و همچنین برنامه های شبکه در بزرگداشت روز جهانی دیابت به ترتیب توسط دکتر محمد رضا امینی و دکتر مهناز سنجری تشریح شد و از اعضای شبکه جهت مشارکت در اجرای برنامه ها در سطح کشور دعوت بعمل آمد ./ انتهای پیام

کد خبرنگار : ۱۰۶۷۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.