یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲

آموزش سیستم ایمنی با استفاده از ویروس کرونا عامل سرماخوردگی عادی

12

محققان انستیتوی ایمونولوژی لاهویا در کالیفرنیا دریافتند نوعی از سلول‌های سیستم ایمنی به نام سلول‌های T که ویروس کرونا عامل سرماخوردگی عادی را تشخیص می‌دهند، ‌ توانایی شناسایی بخش‌هایی از ویروس SARS-CoV-۲ را نیز دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، کرونا ویروس‌ها گروهی از ویروس‌ها هستند که عامل سرماخوردگی شناخته می‌شوند. با مشاهده این ویروس‌ها در زیر میکروسکوپ الکترونی می‌توان دید که ظاهری هاله‌ای یا تاج مانند دارند (کرونا به معنی تاج یا هاله است).

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، تحقیقات بر روی سلول های سیستم ایمنی بر مبنای مطالعه دیگری انجام شد که نشان می‌دهد سلول‌های T با استفاده از حافظه خود درباره ساختار ویروس‌هایی که وارد بدن می‌شوند، قادر هستند ویروس‌هایی را شناسایی کنند که دارای ساختاری مشابه هستند، اما هرگز تا آن زمان وارد بدن نشده‌اند.

بر اساس این تحقیقات در ۴۰ تا ۶۰ درصد افرادی که هرگز توسط ویروس SARS-CoV-۲ آلوده نشده‌اند، سلول‌های T با استفاده از حافظه خود در خصوص نوع دیگری از ویروس کرونا که عامل سرماخوردگی عادی است، بخش‌هایی از ساختار ویروس SARS-CoV-۲ را که با ویروس سرماخوردگی یکسان است، شناسایی کرده و در برابر این ویروس نیز واکنش نشان می‌دهند.

به عبارت دیگر، سیستم ایمنی این افراد قادر است بخش‌هایی از ویروس SARS-CoV-۲ را شناسایی کند؛ در حالی که هرگز با آن مواجه نشده است. این وضعیت یک پدیده جهانی است و در کشورهای مختلف نیز گزارش شده است.

تحقیقات جدید با استفاده از نمونه‌های به دست آمده از افرادی انجام شد که هرگز به ویروس SARS-CoV-۲ آلوده نشده‌اند.

در این تحقیقات، بخش‌هایی از ساختار ویروس که عامل برانگیختگی سلول‌های T بودند به دقت شناسایی شدند و تجزیه و تحلیل این اطلاعات نشان داد بدن افرادی که تاکنون در معرض آلودگی این نوع ویروس نبوده‌اند با استفاده از حافظه سلولی، توانایی تولید مجموعه‌ای از سلول‌های T را دارد که در برابر چهار گونه مختلف از ویروس کرونا از جمله SARS-CoV-۲ واکنش نشان می‌دهند.


بر اساس یافته‌های این تحقیقات مقابله سیستم ایمنی بدن با نوعی از ویروس کرونا که عامل سرماخوردگی عادی است، می‌تواند سلول‌های T را برای شناسایی بخش‌هایی از ویروس SARS-CoV-۲ آموزش دهد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science منتشر شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.