جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹

در پیام رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به مناسبت ۱۷ مرداد؛

خبرنگاران را باید روشنگران نامید

۳۳

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، در پیامی روز خبرنگار را تبریک و از آنان تقدیر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، مشروح پیام ایشان به شرح زیر است؛


"به نام خدا" 

در بطن جامعه حرفه ها، تخصص ها و فن های مختلفی برای برآوردن نیازهای گسترده اعضای آن، در طول زمان ایجاد شده و همواره با اتکا به تجربه و دانش بشری گسترش یافته اند. این نیازها از ابتدایی ترین خواسته های انسان شروع و به کمال او ختم می شود.

بنا بر ذات آدمی، یکی از نیازهای او که در آغاز برای آگاهی از محیط پیرامون در جهت حفظ بقا شکل گرفت، نیاز خبری بود که در ادوار تاریخی با استفاده از رسانه های ساده و پیچیده اما رو به پیشرفت، در میان انسان ها منتشر گردیده و طبیعتا در دنیای حاضر با گسترش خیره کننده فناوری ارتباطات و اطلاعات شکلی نوین و همگانی به خود گرفته و در حد اعلا توسعه یافته است.

هرچند که در دنیای امروز "شهروند خبرنگار" مفهوم جدید و گسترده ای یافته است، اما در این میان وظیفه اصلی و حرفه ای بر عهده خبرنگاران، صاحبان و کارگزاران رسانه است به گونه ای که تلاش آنها فراتر از وظیفه خطیر خبر رسانی ‌با کارکردهایی همچون نقد  روشنگری، فرهنگ سازی و پرورش افکار عمومی، بیش از گذشته در جامعه ستودنی و اثر بخش شده، به نحوی که خود عبارت "خبرنگاران"  به تنهایی نمی تواند گویای این حجم عظیم فعالیت باشد و شاید بهتر آن است که آنان را "روشنگران " بنامیم.

این عزیزان در تمامی زمان ها بخصوص در چند ماهه اخیر و در اپیدمی کرونا زحمات چشمگیری برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی انجام دادند که منجر به تغییر رفتار مردم و پیش گرفتن شیوه جدید زندگی با مقتضیات این زمان گردید، به طوری که می توان تواتر و حجم وسیع انتشار و انتقال مطالب و اخبار با محتواهای" کووید ۱۹" را کم نظیر نامیده و این کنش ها را درخشان توصیف کرد.

این همکاری و همدلی امیدبخش به نحوی است که ما خادمان سلامت واقعا خبرنگاران را همچون همکاران دلسوز و همراه خود می دانیم و به تداوم این همکاری در مسیر سختی که در حال گذراندن آن هستیم، دلگرمیم .

 ضمن تبریک روز خبرنگار، صمیمانه از همه این عزیزان ، در تمامی حوزه های خبررسانی و رسانه اعم از دیداری ، شنیداری ، مکتوب و مجازی تقدیر و سپاسگزاری می نمایم.

دکتر محمودرضا مرادی 
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.