چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷

تلاقی همه گیری کووید-19 و همه گیری اعتیاد

کرونا اعتیاد

بیماری کرونا ویروس 2019 چالش های بسیاری را در زمینه مراقبت های بهداشتی و ساختارهای گسترده تر اجتماعی ایجاد کرده است. درمیان جمعیت های آسیب پذیر افرادی هستند که سیگار می کشند، مشروب می خورند، مواد افیونی مصرف می کنند و یا اختلال مصرف مواد دارند. افرادی که اختلال مصرف مواد دارند به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از مصرف، به طور قابل توجهی در معرض عفونت های حاصل از ابتلا به ویروس کووید-19 هستند. با توجه به موانعی که در راه ارائه کمک به این جمعیت وجود دارد، این افراد در صورت ابتلا به کووید-19، ممکن است بیماری سخت تری را تجربه کنند و مراقبت از آنها سخت تر باشد.

  به گزارش مفدا زنجان؛ خطر ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید-19 در میان افراد سالخورده و همچنین افرادی که نقص ایمنی یا شرایط پزشکی خاصی ازجمله دیابت، سرطان و بیماری های قلبی و تنفسی دارند بالا است. بسیاری از این موارد فوق الذکر ناشی از استعمال دخانیات هستند و بنابراین ممکن است خطر مرگ و بیماری را در بین افراد سیگاری (تنباکو یا حشیش) افزایش دهند. داده های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای چین نشان می دهد که کووید-19 برای افراد مبتلا به بیماری مزمن تنفسی، 6.3٪ احتمال مرگ و میر را به دنبال دارد، در حالی که احتمال مرگ بر اثر کرونا به طور کلی 2.3٪ است. بررسی ابتلای همزمان بیماری هایی از جمله انسداد مزمن ریوی، بیماریهای قلبی عروقی و سایر بیماریهای تنفسی، که در افراد سیگاری مزمن و افراد مبتلا به سایر اختلالات مصرف مواد بیشتر است، نشان داده است که پیش آگهی بیماری های مرتبط با  سایر کرونا ویروسها از جمله مواردی که باعث سندرم حاد تنفسی و سندرم تنفسی خاورمیانه می شوند، رو به وخامت گذاشته است.

   در صورتی که عملکرد ریه توسط کووید-19 درگیر شود می تواند افرادی را که اختلال مصرف مواد افیونی (OUD)، متامفتامین و مواد روانگردان دارند را در معرض خطر قرار دهد. بیماری مزمن تنفسی می تواند خطر مرگ و اوردوز را در میان افرادی که از مواد افیونی با اهداف درمانی استفاده می کنند افزایش می دهد. بعلاوه، کند شدن تنفس ناشی از مواد افیونی باعث هیپوکسمی (کاهش اکسیژن بافت ها) شده که می تواند منجر به عوارض قلبی، ریوی و مغزی شود و درصورت شدید بودن می تواند منجر به اوردوز و مرگ شود. متامفتامین یک داروی بسیار سمی است که باعث آسیب ریوی، فشار خون ریوی و کاردیومیوپاتی (بیماری مزمن ماهیچه های قلب) می شود. پزشکان باید نسبت به احتمال افزایش خطر بروز عوارض جانبی کووید-19 در مصرف کنندگان متامفتامین هشیار باشند.

   خطرات ناشی از بیماری همه گیر فعلی اغلب به صورت غیر مستقیم افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد را تهدید می کند. این خطرات ناشی از عواملی نظیر بی ثباتی مسکن، حبس و همچنین کاهش دسترسی به خدمات درمانی و پشتیبانی هستند. درصد بالایی از افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد بی خانمانی را تجربه می کنند و بالعکس. درمیان سایر مشکلات و خطرات بی شماری که افراد بی خانمان با آن روبرو هستند، در حال حاضر خطر افزایش انتقال بیماری در پناهگاه های افراد بی خانمان از همه چشمگیر تر است.

   حمایت اجتماعی برای افرادی که سعی در بهبودی از اختلال مصرف مواد دارند بسیار مهم است، در حالی که انزوای اجتماعی یک عامل خطر برای عود محسوب می شود. از این رو ممکن است اقداماتی از قبیل فاصله گذاری اجتماعی برای افراد درحال بهبود دشواری هایی را ایجاد کند زیرا دسترسی آنها به جلسات، گروه های حمایتی یا سایر منابع ارتباط اجتماعی را محدود می سازد.

   افراد منزوی و مضطرب - همانطور که بسیاری از مردم در طول بیماری همه گیر این حالات را تجربه میکنند- برای کاهش احساسات منفی خود مرتباً به سمت مواد می روند. افرادی که در دوره نقاهت هستند، با فشار روانی و برانگیختگی بیشتری برای استفاده از مواد مواجه می شوند و در معرض خطر زیادی برای عود قرار دارند. همسالان ، اعضای خانواده و ارائه دهندگان درمان اعتیاد باید نسبت به این احتمال هوشیار باشند.

   هنوز موارد زیادی ناشناخته مانده اند، اما می توان انتظار داشت افرادی که سیگار می کشند، و از دارو یا مواد خاصی استفاده می کنند، در معرض خطر عفونت و پیامدهای شدیدتر آن قرار بگیرند. با توجه به پیچیدگی ارائه خدمات به افراد دارای اختلال مصرف مواد و مشکلات مربوط به اجرای فاصله گذاری اجتماعی در بین این قشر، با چالش های منحصر به فردی در افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد روبرو خواهیم بود. اما تحت هیچ شرایطی نمی توانیم افراد با اختلال مصرف مواد را در این بحران جدید بهداشت عمومی فراموش کنیم یا به حاشیه برانیم.

مترجمین:

سید داوود زمانی، کارشناس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

فرزانه حاجیان، دانشجوی کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی، همتایار اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی

منبع: نورا د والدکوف (2020). تلاقی همه گیری کووید-19 و همه گیری اعتیاد، سالنامه طب داخلی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.