یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰

مرحله دوم غربالگری دانشجویان دانشکده علوم پزشکی نیشابور انجام شد

نیشابور

مدیر دانشجویی گفت: رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی توسط دانشجویان در زمان سکونت در خوابگاه‌های دانشجویی ضروری است.

به گزارش مفدا نیشابور، شامگاه روز شنبه ۱۴ تیرماه ۱۳۹۹، مرحله دوم غربالگری دانشجویان ساکن خوابگاه انجام شد. در این غربالگری، از ۳۵ دانشجوی ساکن خوابگاه، ۵ مورد مشکوک شناسایی و جهت انجام تست PCR ارجاع داده شدند.

مدیر دانشجویی در گفتگو با مفدا بیان کرد: نظارت‌ و کنترل خوابگاه‌های دانشجویی و غربالگری دانشجویان با استفاده از دستگاه‌ تب‌سنج و چک SPU۲ مکررا انجام می شود.

افسانه سلیمانی در ادامه گفت: با توجه به حساس بودن نقش خوابگاه‌ها در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، توجه بیشتر دانشجویان ساکن خوابگاه به رعایت نکات بهداشتی و اطلاع سریع هر گونه علامت بیماری به مسئولین دانشگاهی، در پیشگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹ ضروری است.

لازم به ذکر است یکی از مهمترین و پیچیده ترین تهدیدهای حال حاضر سلامت بشر بیماری نوپدید کووید ۱۹ است که در مدت کوتاهی پس از شروع، جمعیت عظیمی را در سراسر جهان مبتلا کرده است. علائم این بیماری شامل تب، سرفه و تنگی نفس است که در موارد شدیدتر می تواند منجر به مشکلات شدید تنفسی و حتی مرگ بیمار شود.

این ویروس معمولاً از طریق تماس مستقیم با قطرات تنفسی یک فرد آلوده که می تواند ناشی از عطسه و سرفه باشد، منتقل می شود. تماس با سطوح آلوده به ویروس و تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان می تواند راه دیگر انتقال ویروس به افراد باشد.

ویژگی های این بیماری از جمله دوره مخفی و بدون علامت چند روزه، قدرت انتقال سریع و عدم پاسخ به درمان در بخشی از بیماران باعث شده است نظام های سلامت در مواجهه با این بیماری و همه گیری آن با چالش های پیچیده ای روبرو شوند.

مقررات عمومی کنترل و پیشگیری کروناویروس در خوابگاه ها

ممنوعیت تجمع بیش از سه نفر در مکان های عمومی خوابگاه

عدم پذیرش مهمان و ملاقات کننده از خارج خوابگاه

عدم استعمال دخانیات در محیط خوابگاه

خودداری دانشجویان از رها کردن ظروف در آشپزخانه

ممنوعیت مکالمه با تلفن همراه در مکان های عمومی و راهروها

تعطیل بودن محل های تجمع شامل سالن غذاخوری، نمازخانه، سالن ورزشی، سالن  ITو.. . یا رعایت حداقل شرایط استاندارد و فاصله یک و نیم متر تا دو متر در این مکان ها

تعطیلی کلیه صنوف فعال در محوطه خوابگاه و دانشگاه نظیر آرایشگاه با رعایت حداقل شرایط استاندارد و فاصله یک و نیم متر تا دو متر در این مکان ها

محدودیت خروج دانشجویان حاضر در خوابگاه به جز برای حضور در بیمارستان دانشگاه/دانشکده. مسوولیت بررسی این موضوع با مسؤول خوابگاه است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.