یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰

به مناسبت هفته جهانی سلامت مردان؛

تغذیه سالم و غذای دانشجویی

سلامت مردان

اداره تغذیه مدیریت دانشجویی بر آن است تا با فراهم نمودن شرایط لازم و با توجه به نیاز تغذیه سالم و کافی سلامت  دانشجویان را فراهم نماید . در این خصوص سلامت مردان نیز مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش مفدا مشهد، اداره تغذیه مدیریت دانشجویی بر آن است تا با فراهم نمودن شرایط لازم و با توجه به نیاز تغذیه سالم و کافی سلامت  دانشجویان را فراهم نماید . در این خصوص سلامت مردان نیز مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به وجود  چهار  منو مختلف در وعده صبحانه ،سه منو دروعده ناهار و سه منو در وعده شام در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، برنامه غذایی ارائه شده در این واحد را میتوان پرتنوع ترین برنامه غذایی در بین دانشگاه های علوم پزشکی نامید.

وجود ۱۴ نوع مختلف در وعده صبحانه و ارائه دو منو در هر روز به صورت بسته بندی روزانه، به طوری که یکی از بسته ها شامل  اقلامی از صبحانه وچای و قند و بسته دیگر حاوی  اقلام صبحانه و شیر تک نفره با بسته بندی تترا پک  ، و همچنین دو نوع بسته بندی هفتگی  با تغییراتی در اقلام ارائه شده، امکان رزرو دانشجو با توجه به سلایق مختلف را امکان پذیر مینماید.

در وعده ناهار نیز با ارائه دو نوع غذای برنجی و یک نوع خوراک در هر روز به طوری که سعی میگردد غذاهایی با گوشت قرمز و گوشت سفید ، یک نوع خورشتی به همراه غذای کبابی و یا برنج های مخلوط  در هر دومنو برنجی قرار داده شود .

در منو سه وعده ناهار وجود یک نوع خوراک بدون برنج که اکثرا با سوپ همراه هستند سبب گردیده دانشجویان بر مبنای سلیقه بتواند نوع غذای دلخواه خود را انتخاب نماید.

وجود غذای نیم پرس در منو ۴ در برخی غذاها نیز سبب گردیده است دانشجویانی که متقاضی حجم غذای کمتر با قیمتی کمتراز نصف مبلغ رزرو تمام پرس سبب استقبال دانشجویان خصوصا خواهران گردیده است.

در وعده شام نیز وجود یک منو برنجی و دو منو خوراک اختیارات دانشجو را در مورد رزرو غذاهای مورد نظر امکان پذیر نموده ا ست.در منو ۳ وعده شام سعی گردیده است از غذاهای سبک و سالم در کنار دو یا سه میوه استفاده گردد . با توجه به رزرو قابل توجه این منو در بین دانشجویان ، این طور به نظر میرسد با این روش اصلاح خوبی در رژیم غذای ساکنین خوابگاه صورت گرفته است.

وجود غذای نیم پرس در برخی منوهای وعده شام همانند ناهار مورد استقبال دانشجویان متقاضی حجم و قیمت کمتر قرار گرفته است.

طبق برآوردهای علمی در خصوص حفظ وزن در سن جوانی برای خانم ها ۲۲۰۰ کالری و آقایان ۲۸۰۰ کالری معین گردیده است.

با توجه به سه منویی شدن غذا در وعده های ناهار و شام و تنوع منوها و نحوه توزیع صبحانه و همچنین ارائه غذای نیم پرس در برخی وعده های غذایی  ، گروه کارشناسی اداره تغذیه  برآن شد تا میزان کالری غذاهای ارائه شده را محاسبه نماید.

کالری محاسبه شده منوهای مختلف غذایی در تمام وعده ها در برنامه غذایی اعلام شده در سایت معاونت دانشجویی و سامانه اتوماسیون تغذیه برای دانشجویان ماهانه قابل رویت می باشد. دانشجویان  میتوانند با توجه به علایق خود و میزان کالری مورد نیاز بدن بر اساس جنسیت ، نوع فعالیت وضعیت سلامت ، الگوی غذایی خاص و..... اقدام به رزرو غذا نمایند و یا پس از رزرو و دریافت غذا میزان مصرف غذای خود را بر اساس موارد ذکر شده  مدیریت نماید

 در این خصوص آقایان با توجه به میزان فعالیت بدنی  کالری مورد نیاز بدن خود را محاسبه و با انتخاب غذاهای مناسب با کالری های مناسب نسبت به تامین سلامت خود اقدام لازم را انجام میدهند

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.