یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۷

بر اساس نتایج اولیه پژوهش مرکز تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

بیماری های قلبی –عروقی، دیابت و سرطان ها سه علت اصلی مرگ و میر و ناتوانی در شهر زاهدان است

زاهدان

بر اساس نتایج پژوهش مرکز تحقیقات ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان ها، سه بیماری اصلی تهدید کننده سلامت در شهر زاهدان بوده است.

به گزارش مفدا زاهدان به نقل از  روابط عمومی- دکتر علیرضا انصاری مقدم رئیس مرکز تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: از سال 94 مطالعات کوهورت بالغین و چشم در این مرکز تحقیقات آغاز شد که در مرحله ثبت نام، اطلاعات جمعیت شناختی، تاریخچه پزشکی، باروری، مصرف دارو، بهداشت دهان و دندان، عادات شخصی مانند فعالیت های بدنی، الگوی تغذیه ای و اطلاعات بیولوژیک  10 هزار نفر از جمعیت زاهدان در سنین 35 تا 70 ساله ثبت شد.

وی ادامه داد: از 3 سال قبل نیز در فاز پیگیری، به طور مستمر وضعیت سلامت این افراد و روند ابتلاء آنان به بیماری بررسی و ثبت می شود.

وی افزود: این مطالعه سالیان سال ادامه خواهد داشت و نتایج آن در طول زمان، به شناسائی علل و عوامل تغییر پذیر و تغییر ناپذیر موثر در بروز برخی بیماری ها کمک خواهد کرد.

 رئیس مرکز تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: بر این اساس مداخلات موثر بر عوامل تغییرپذیر، طراحی و اجرا می شود.

وی با بیان اینکه این مداخلات نقش موثری در ارتقاء شاخص های سلامت و تغییر سبک زندگی مردم خواهد داشت تصریح کرد: 

به این روش، آمار ابتلاء به این بیماری ها کاهش خواهد یافت.

گفتنی است: مطالعات کوهورت نوعی از مطالعات اپیدمیولوژیک است که یک گروه جمعیتی با تجربه مشترک و ویژگی های جمعیت شناختی، رفتاری، تغذیه ای و محیطی انتخاب شده و متغییرهای وابسته به سلامت در سطح پایه در آنها اندازه گیری و سپس برای چندین سال پیگیری می شود و از این طریق متغیرهای مواجهه یا عوامل خطر شناسائی و برای رفع آن راهکارهای عملی ارائه می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.