یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۷

مثل چمران بمیرید

22

دکتر چمران با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، بعد از ۲۳ سال هجرت، به وطن باز می‌گردد و همه تجربیات انقلابی و علمی خود را در خدمت انقلاب می‌گذارد. خاموش و آرام ولی فعالانه و قاطعانه به سازندگی می‌پردازد و همه تلاش خود را صرف تربیت اولین گروه‌های پاسداران انقلاب در سعدآباد می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، عنوان ها یکی پس از دیگری خود را به رخ چمران می کشند. موقعیت ها بازی می کنند تا او را به بازی بگیرند. مدام خود را نمایش می دهند و هریک می کوشند تا دل او را بربایند و اسیر کنند.

چمران، همان جوان دانشجویی است که با سفارش مادر، «پسرم! هیچ وقت خدا را فراموش نکن» تهران را ترک می کند و با جمله«مادر! به خدا، خدا را فراموش نکردم» پس از سالیان چند برمی گردد.

در آمریکا مقام اول دکترای فیزیک اتمی، از آن او شد و «دکترا»، چقدر حقیر است برای این دل.

به مصر می رود و در آموزش جنگ های نامنظم، نفر نخست می شود. آنجا هم قرار نمی یابد و برای شکار شاهین وصال پا به زمین گداخته لبنان می گذارد. اینجا خسته، تنها، زیر آبشار تیر و ترکش طراوت می گیرد. سالها در نبرد، همراه مظلومان، همچون شراره آتش بر سر و روی صهیونیست بی هویت فرو می ریزد و با تنهایی محرومان آن دیار شعله می کشد، می سوزد و آب می شود و به ایران برمی گردد. در ایران پس از پیروزی انقلاب، بسیاری در گرد بادِ مقام گم می شوند و او چون ابر، سرفراز و سر به زیر است و همچنان بی حرف.

مقام به دنبال او می گردد و او را برمی گزیند، اما میز وزارت نیز، کوچکتر از آن است که عظمت آن وجود را پشت چارچوب خودش پنهان کند و ظرفیت وسیع او را در تنگنایش جای دهد.

پس چمران نمی ماند. او سالها به دنبال آغوش گرم شهادت بی تاب بوده است. جنوب لبنان را در نوردیده و بارها به دل آتش زده است. از جاهایی عبور کرده است که زنده برگشتن، معجزه استثنایی است.

در تپه های کردستان، سخت جستجو می کند، اما گنج خویش را نمی یابد. مقیم خاکریزهای سرفراز جنوب می شود و مقام اول را در دهلاویه گمنام می گیرد و بدینسان، قهرمان عرفان و اسلحه، همه جا اول می شود، در مسابقه دنیا وآخرت.

سرانجام، شهادت، عطش آن روح سرگردان را سیراب می سازد و دلگداخته اش در کرانه قرب پهلو می گیرد و این انجام چمران نیست؛ زیرا او با شهادت به بینهایت پیوست.

یاد آن ابرمرد بسیجی بخیر که با مدرک دکترای فیزیک پلاسما قید زندگی راحت مادی را در آمریکا زد و راهی لبنان و ایران شد تا در مبارزه مستضعفان جهان علیه استکبار شرکت کند و  شهادت را در آغوش کشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.