یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۸

آخرین خورشید گرفتگی قابل رویت قرن حاضر هجری در ایران

خورشید گرفتگی

نخستین روز تیر ماه امسال پدیده نجومی خورشید گرفتگی بوقوع می پیوندد که به گفته کارشناسان ، آخرین کسوف قرن حاضر هجری شمسی است که در کشورمان قابل رویت می باشد.

به گزارش مفدا جیرفت ، امروز یکشنبه یکم تیر امسال شاهد خورشیدگرفتگی در سراسر کشور خواهیم بود؛ خورشیدگرفتگی (کسوف) زمانی رخ می‌دهد که زمین، ماه و خورشید دقیقا در یک راستا قرار بگیرند و سایه ماه بر روی زمین بیافتد.

این پدیده نجومی از حدود ساعت ۸ و ۵۰ دقیقه صبح روز یکشنبه آینده آغاز می‌شود، در حدود ساعت ۱۰ تا ۱۰ و ۳۰ دقیقه به اوج خود می‌رسد و حدود ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه تا ۱۲ ظهر به پایان خواهد رسید.

این خورشیدگرفتگی از نوع حلقوی است اما در کشورمان به صورت جزیی دیده می‌شود یعنی ماه بخشی از قرص خورشید را می‌پوشاند.

این پدیده نجومی در جنوب کشور با درصد بالاتر قابل رویت است و هر چه به سمت مدارهای بالاتر زمین برویم خفیف‌تر و با درصد پایین‌تر است، درصد خورشید گرفتگی (مساحت پوشیدگی قرص خورشید) نیز در استان‌های مختلف، متفاوت و از ۳۵ تا ۸۰ درصد است.

هنگام این خورشیدگرفتگی، روشنایی آسمان مقداری کاهش می‌یابد، وبرای عکاسی از این پدیده اگر از گوشی تلفن همراه استفاده می‌شود باید فیلتر خورشید جلوی دوربین آن قرار گیرد و نور عکسبرداری گوشی کم شود.

اگر از تلسکوپ استفاده می‌شود باید فیلتر خورشید را جلوی تلسکوپ گرفت و سپس از چشمی آن عکسبرداری کرد و اگر فیلتر خورشید در دسترس نبود می‌توان یک مقوا جلوی چشمی تلسکوپ قرار داد تا تصویر خورشید گرفتگی روی آن منعکس شود و سپس از روی مقوا تصویربرداری کرد.

به‌دنبال خورشیدگرفتگی یکم تیر امسال، خواندن نماز آیات بر مسلمانان واجب است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.