شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲

پیرو منفی شدن تست دانشجویان کرونا مثبت کرمانی و ترخیص از نقاهتگاه صورت گرفت؛

دیدار نمایندگان دانشجویان ترخیص شده از نقاهتگاه با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کرمان

جلسه دانشجویان مبتلا به کرونا با سخنگو

در نشست نمایندگان دانشجویان ترخیص شده از نقاهتگاه با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کرمان به پرسش ها و ابهامات آن  ها پاسخ داده شد.

به گزارش مفدا کرمان این نشست به میزبانی معاونت فرهنگی و دانشجویی و با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی، سخنگوی ستاد دانشگاهی مبارزه با کرونا، نماینده معاونت آموزشی، مسئول فنی آزمایشگاه تشخیص کرونای دانشکده پزشکی،  مدیر پایگاه خبری و اطلاع رسانی مفدا و رئیس اداره مشاوره برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر بارونی ضمن قدردانی از حضور مسئولان، برگزاری نشست را در مسیر ایجاد اطمینان خاطر دانشجویان اقدامی موثر دانست.

در ادامه سه تن از دانشجویان به نمایندگی از هفده دانشجویان ترخیص شده از نقاهتگاه به بیان دیدگاه های خود و طرح پرسش از مسئولان دانشگاه پرداختند.

احتمال مثبت کاذب بودن تست اولیه و منفی کاذب بودن تست پایانی، احتمال بروز خطا در پروسه نمونه گیری و انجام تست های آزمایشگاهی، عدم همخوانی نتایج تست های سرولوژیک با نتایج پی سی آر در برخی موارد، گلایه از انگ زنی اجتماعی در محیط های  مختلف آموزشی، صدور گواهی سلامت برای ارائه به محل تحصیلی و پژوهشی برخی از موارد مطروحه توسط دانشجویان در این نشست بود.

دکتر اسدی کرم، مسئول فنی آزمایشگاه ضمن تاکید بر تکرار چند باره تست های دانشجویان، از شکل گیری فرصت گفتگوی علمی بین دانشجویان و مسئولین ابراز خرسندی کرد. وی ضمن رد کردن شایعه استفاده از کیت های پژوهشی گفت: از بهترین کیت تجاری مورد تایید وزارت بهداشت جهت انجام تست های دانشجویان بهره گرفته شده است و علی رغم اینکه تکرار تست ها توجیه فنی نداشته است به منظور اطمینان خاطر دانشجویان این اقدام را چند نوبت انجام دادیم.

در ادامه دکترخزائلی نماینده معاونت آموزشی ضمن محکوم کردن رفتاری هایی نظیر برچسب گذاری دانشجویان یا انگ زنی اجتماعی از دانشجویان خواست موارد را با ذکر مصادیق به وی منتقل کنند وی همچنین به منظور رفع مشکلات آموزشی و غیبت های دانشجویان نیز اعلام آمادگی کامل کرد.

در پایان نیز دکتر شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرما ن در ستاد استانی مبارزه با کرونا گفت: آنچه که برای دانشجویان انجام شد پروتکل کشوری مصوب ستاد ملی مبارزه با کرونا بود. دانشجویان براساس پروتکل "شناسایی تماس های نزدیک" مشمول بیماریابی شده بودند و بر این اساس به نقاهتگاه منتقل شدند و پس از منفی شدن تستشان ترخیص شدند و این یک روند طبیعی بود. وی افزود: سلامتی همه شهروندان برای ستاد اهمیت دارد و طبق بررسی ما از هفده نفر دانشجوی مبتلا ۴۱ درصد آنها از استانهای با شیوع بالا به کرمان آمده بودند و ۲۳ درصد در روند های مراقبت از بیماران مبتلا در بخش های بیمارستان آموزشی دخیل بودند بنابراین این مداخله اجتناب ناپذیر بود. وی ضمن انتقاد از رفتار برخی کارکنان و اعضای هیات علمی در انگ زنی اجتماعی و بروز عکس العمل های غیر علمی در مواجه با دانشجویان تصریح کرد: صدور گواهی سلامت برای مبتلایان به کووید ۱۹ جهت افراد مبتلا رویکرد وزارتخانه و دانشگاه ها نیست و همه مبتلایان یا افراد با نتیجه مثبت بعداز گذراندن دوره نقاهت و واگیری که از ۱۴ تا ۲۱ روز متغیر است می توانند در محل کار و تحصیل حاضر شوند. وی با اشاره به برخی همخوانی های نشانه های بالینی و تست های تشخیصی تاکید کرد یافته های علمی متناقضی در مورد ویروس وجود دارد که علم باید به آن ها پاسخ دهد.

گفتنی است هفده نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان پیرو ابتلا به ویروس کرونا به منظور فاصله گذاری وپرهیزاز ابتلای سایر دانشجویان، علی رغم بدون علامت بودن در محل هتل کرمان قرنطینه شدند و پس از طی دوره نقاهت و با منفی شدن علائم هفته گذشته از نقاهتگاه ترخیص شدند که این موضوع سبب ایجاد و طرح برخی حواشی شده بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.