چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷

طرح " هر خانه، یک پایگاه سلامت" در گیلان اجرا می‌شود

سلامت

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به منظور اجتماعی کردن سلامت، از اجرای طرح " هر خانه، یک پایگاه سلامت" از اول تیر ماه سال جاری در استان‌ خبر داد .

به گزارش مفدا گیلان؛ دکتر آبتین حیدر زاده در نشست امروز که به منظور هماهنگی اجرای طرح " هر خانه، یک پایگاه سلامت "  در سالن اجلاس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد، با اشاره به این که دانشگاه علوم پزشکی گیلان زیرساخت‌های مناسبی برای اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت دارد، گفت: با استفاده از تجربیات حاصله در استان های پایلوت، امیدواریم این طرح با موفقیت در گیلان اجرا شود.

وی در ادامه ضمن تشریح طرح مذکور، تصریح کرد: از هر خانوار یک فرد انتخاب می‌شود و به عنوان نماینده آن خانوار، در سه بعد پیشگیری، درمان و کمک‌های اولیه و بازتوانی تحت آموزش قرار می‌گیرد.

دکترحیدرزاده، هدف اصلی از اجرای این طرح را مشارکت مردم در سلامت خود عنوان کرد و گفت : مطالعات در دنیا نشان می دهد که مشارکت مردم، سلامت آنها را بیشتر تضمین می‌کند و آگاهی آنها در حوزه سلامت برای مراقبت از خود نیز، موثر خواهد بود.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه با تاکید بر این مطلب که اجرای طرح " هر خانه یک، پایگاه سلامت" ضمن ارتقای سلامت، از بار بیماری‌ها، هزینه اضافی و رفت و آمد بیهوده به مراکز درمانی می کاهد،  افزود : یکی از ضروری‌ترین و اصولی‌ترین کارهایی که کشورما تجربه خوبی نیز در این خصوص دارد بهداشت برای همه، توسط خود مردم است و نقش مشارکت‌های اجتماعی در بهبود سلامت خود، بسیار حایز اهمیت می باشد.

وی در ادامه هدف کلی اجرای این طرح را اجتماعی سازی سلامت در جهت مشارکت ساختارمند و فعال فرد، خانواده، جامعه و جلب مشارکت بین بخشی در تامین، حفظ و ارتقای سلامت مردم و جامعه خواند و اظهار داشت : تغییر نگرش سفیران سلامت، پیشبرد اهداف از طریق آموزش های چهره به چهره و فضای مجازی، استفاده از افراد با ظرفیت پذیرش بهتر و ارایه مطالب به زبان همه ‌فهم برای شهروندان، از جمله نکاتی است که دراجرای طرح ملی " هر خانه یک پایگاه سلامت " می تواند مفید و مثمر ثمر باشد.

دکتر حیدر زاده با اشاره به اینکه، تمام روستاهای دارای خانه بهداشت، به عنوان شبکه گسترده سلامت در کشور محسوب می‌شوند، تصریح کرد : با توجه به تغییرات در نوع بیماری‌ها و سطح سواد مردم و همچنین ورود به عصر اطلاعات و ضریب نفوذ اینترنت همه این موارد  می‌توانند به عنوان یک فرصت مد نظر قرار گیرد.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه در پایان یاد آور شد :  به همین علت پرونده الکترونیکی پزشکی خانواده، نظام ارجاع و بازنگری بسته‌های خدمت از اولویت‌های مهم حوزه سلامت است و همواره تاکید می‌شود در کنار این اقدامات، دیدگاه هر خانه یک پایگاه سلامت می‌تواند، نقطه عطفی برای اجتماعی سازی سلامت باشد.

لازم به ذکر است : نشست هماهنگی اجرای طرح " هر خانه یک پایگاه سلامت"  با حضور دکتر آبتین حیدرزاده - سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه، معاونان فنی و اجرایی، مدیران واحد های ستادی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن کنفرانس این معاونت برگزار شد. /

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.