دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۴

"اخلاص" در فعالیت‌های قرآنی متضمن اثربخشی آنها است

نشست مشترک اعضای شورای مرکزی کانون های قرآن ، عترت و مذهبی دانشگاه های علوم پزشکی کشور

دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در «نشست مشترک شورای مرکزی مجامع کانون‌های "قرآن و عترت" و "مذهبی" دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور با اشاره به اهمیت فعالیت‌های قرآنی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بیان کرد: اخلاص در فعالیت‌های قرآنی از مهم‌ترین ویژگی فعالیت‌های قرآنی، مذهبی و متضمن اثربخشی آنها است.

به گزارش مفدا؛ «نشست مجامع شورای مرکزی کانون‌های قرآن و عترت و مذهبی» وزارت بهداشت روز یک‌شنبه ۱۸ خردادماه در سالن جلسات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد. 

در این نشست که با حضور نمایندگان مجامع شورای مرکزی کانون‌های قرآن و عترت و مذهبی وزارت بهداشت برگزار شد، دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، حسین همتی معاون مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و اعضای شورای مرکزی کانون‌های قرآنی و مذهبی حضور داشتند.
دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که در بخشی از این نشست حضور یافت طی سخنانی با اشاره به اهمیت فعالیت‌های قرآنی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بیان کرد: اخلاص در فعالیت‌های قرآنی از مهم‌ترین ویژگی فعالیت‌های قرآنی، مذهبی و متضمن اثربخشی آنها است. موفقیت‌های کارهای فرهنگی با برکت فعالیت‌های قرآنی به بالندگی و بلوغ می‌رسد. معتقدم شما دانشجویان فعال در کانون‌های قرآن و عترت و مذهبی می‌توانید با فعالیت‌های همه‌جانبه‌نگر، اصولی و برنامه‌ریزی درست خود تأثیرگذاری زیادی داشته باشید.

معاون وزیر بهداشت افزود: کار در مسیر نشر معارف تابناک قرآن و سیره اهل بیت علیه‌السلام آنقدر عظمت دارد که هر چقدر در مسیر آن تلاش کنیم باز هم کم است. برای خدمت به قرآن نباید کوتاهی کنیم و باید از حداکثر توان و منابع خود برای گسترش جامعیت قرآن در سطح جامعه و دانشگاه استفاده کنیم. خوشحالم که کانون‌های قرآن و عترت و مذهبی در مدت کمی که از زمان انتخابات‌شان می‌گذرد، فعالیت‌های مهمی انجام دادند و در زمان شیوع کرونا، نشر معارف قرآنی را در صدر فعالیت‌های خود قرار دادند و برکت این کتاب شریف را با زیست دانشجویی همراه کردند. ما باید لذت قرآن را در زندگی جوانان ساری و جاری کنیم تا آنها طعم شیرین آن را بچشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت همچنین توصیه کرد: جانشین‌پروری و توجه به پژوهش از مهمترین کارهایی است که در زمینه ریل‌گذاری و بسترسازی فعالیت‌های فرهنگی در آینده اهمیت دارد. انقلاب ما در اصل یک انقلاب فرهنگی است و ما باید فرهنگ و دین را در سایه قرآن و ارزش‌های پاک شهدا مدنظر داشته باشیم.

لاری همچنین به ضرورت برگزاری مستمر "جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی" اشاره کرد و گفت: دانشجویان و عزیزانی که مایل هستند در فعالیت‌های قرآنی حضور یابند و خود را در مسابقات مختلف قرآنی محک بزنند، بهترین بستر برای این افراد بدون شک حضور در "جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت" است. دانشجویان می‌توانند در قالب این جشنواره‌ها و حضور در مسابقات مختلف قرآنی از جمله حفظ  و قرائت قرآن، تفسیر و مشارکت در فعالیت‌های  قرآنی آمیخته با ادب و هنر ، با قرآن انس و الفت بیشتری داشته باشند و استعدادهای خود را در این زمینه تقویت کنند.

در بخش دیگری از این جلسه حامد سلیمی دبیر کانون‌های قرآن و عترت به نمایندگی از اعضای شورای مرکزی عنوان کرد: انتخابات ما در بهمن‌ماه سال گذشته برگزار شد و اواخر اسفندماه مجمع را تحویل گرفتیم که همزمان با شیوع کرونا در کشور بود، اما در همین زمان طرح بزرگ یک‌درصد (ویژه ماه مبارک رمضان) را اجرا کردیم و مجمع را کمیته‌بندی کردیم. روابط عمومی، طرح و برنامه، جشنواره، آموزش و... از جمله کمیته‌های ما است.

در این نشست اعضای شورای مرکزی کانون‌های قرآنی و مذهبی به بیان گزارش و دغدغه‌های خود پرداختند.  معرفی برنامه‌های‌صورت گرفته و در حال اجرا، بخشی از گزارش فعالیت مجامع تخصصی کانون‌های قرآن و عترت و مذهبی بود. طرح بزرگ یک‌درصد(ویژه ماه مبارک رمضان)، تولید ۳۰ پادکست قرآنی، مسابقه تفسیر طرح، ربات جشنواره قرآن و عترت(ع) از جمله فعالیت‌های به اجرا در آمده بود. در طرح یک درصد مسابقاتی چون رقابت قاریان، مسابقات تفسیر، مسابقه جدول ویژه شب قدر و... طراحی و اجرایی شد. در حال حاضر  نیز طرح "سفیران نور" در حال اجرا شدن است.

درخواست مجوز نشریه قرآنی "قلم"، طرح "دانشجوخبرنگار قرآنی"، "نمایشگاه مجازی قرآنی"، "رویداد استارتاپ قرآنی"،  "سیر مطالعاتی فعالان قرانی"، "رتبه‌بندی کانون‌ها"، "برنامه‌ قرآن در زندگی"، "سازماندهی دانشجو معلمان قرآن" و "همایش فعالان قرآنی" از جمله برنامه‌های آتی و موارد درخواستی اعضای شورای مرکزی کانون‌های قرآنی بود.

محمد امین راعی دبیر کانون‌های مذهبی نیز  در این نشست عنوان کرد: مجمع کانون‌های مذهبی از پنج کانون "هیات"، "عفاف و حجاب"، "مهدویت"، "ایثار و شهادت" و "نماز" تشکیل شده است و هر کانون در شورای مرکزی یک نماینده دارد. کانون مذهبی بزرگترین کانون وزارت بهداشت به حساب می‌آید و ۱۴۰ کانون فعال در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی دارد. تلاش ما در دوره‌ حاضر این است که بین اعضای کانون‌های مذهبی ارتباط مستمر و هم افزایی صورت بگیرد.

او افزود: کانون‌های مذهبی در دانشگاه‌های علوم پزشکی  استفاده از بنیه و توان دانشجویی برای پیشبرد فعالیت‌های مذهبی است.

تولید پادکست، اپلیکیشن مذهبی، مسابقه "دختران آفتاب"(مسابقه کتاب‌خوانی)، "منجیان هالیوود"(نقد و بررسی آثار آخرالزمانی هالیوود با حضور کارشناسان )، کارگاه مجازی "حریم مروارید"(کارگاه مجازی حجاب و عفاف)، طرح دانشجو مداح از جمله فعالیت‌های کانون‌های مذهبی مذهبی است.  فعالیت در بخش ویژه شهید حاج‌قاسم سلیمانی در بیست و پنجمین جشنواره قرآنی هدهد از دیگر فعالیت‌های این کانون‌ها است./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.