شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲

استمرار سیر صعودی ویروس تاجدار در کردستان نگران کننده است

استمرار سیر صعودی ویروس تاجدار در کردستان نگران کننده است

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی و قرنطینگی با موج شدیدتر از بیماری مواجه خواهیم شد که باید شاهد مرگ عزیزان‌مان به دست خود و در اثر بی ملاحظگی و بی دقتی در رعایت اصول بهداشتی باشیم.

به گزارش مفدا کردستان، دکتر ابراهیم قادری با توجه به وضعیت قرمز کرونا در سنندج، نسبت به بی‌تفاوتی برخی شهروندان در این خصوص هشدار داد و اظهار کرد: در صورت بی مبالاتی مبنی بر عدم رعایت اصول بهداشت فردی، رعایت فاصله فیزیکی از دیگران، برگزاری عروسی ­ها و مهمانی‌ها و ترددهای غیر ضروری در سطح شهر وضعیت غیر قابل کنترل و اسفباری در هفته ­های آینده خواهیم داشت و تمام زحمات کنترلی به هدر خواهد رفت.

وی خطاب به شهروندان اذعان کرد: تا حد امکان مواردی همچون ماندن در منزل، پرهیز از حضور در اجتماعات، استفاده از ماسک در فضاهای بسته، حفظ فاصله ۲ متری از افراد، دقت در پرهیز از دست زدن به صورت قبل از شستشوی دستها با آب و صابون، پرهیز از مسافرت برون شهری غیر ضروری، پرهیز از تردد و حضور غیر ضروری در مراکز بهداشتی و درمانی را رعایت کنند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه نقش بیماران در انتقال ویروس بسیار مهم است،

 گفت: بیشتر مبتلایان به کرونا علامت ندارند و یا علایم خفیفی دارند و به سادگی می توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند لذا در هر زمان و مکانی در مواجه با هر شخصی موازین بهداشتی را رعایت کنید و هر فردی با علایم گلودرد، سرفه، خستگی مفرط، سردرد و سایر علایم مشکوک، باید خود را مبتلا به کرونا فرض کرده و مراقب باشد دیگران را آلوده نکند.

دکتر قادری با بیان اینکه اگر وضعیت کرونا به همین منوال پیش برود، مراقبین سلامت، کارشناسان بهداشتی، پزشکان و پرستاران دچار  فرسایش خواهند شد، افزود: اگر تعداد بیماران بیشتر از این شود، از تحمل کادر بهداشت و درمان خارج خواهد بود چراکه  حدود چهار ماه است که کادر بهداشت و درمان به شدت در حال کار و فعالیت هستند و اگر مردم رعایت نکنند توان آنها بریده خواهد شد.

دکتر قادری تصریح کرد: در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی و قرنطینگی با موج شدیدتر از بیماری مواجه خواهیم شد که باید شاهد مرگ عزیزانمان به دست خودمان و در اثر بی ملاحظگی و بی دقتی در رعایت اصول بهداشتی باشیم.

دکتر قادری گفت: تداوم همکاری ارگان‌ها و ادارات مختلف در راستای هم افزایی فعالیت‌ها، استفاده از ظرفیت همدیگر و جلوگیری از موازی کاری در این شرایط بحرانی برای جلوگیری از شیوع بیماری ضروری است و مردم عزیز نیز باید همکاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه کارمندان و سایر افرادی که در این شرایط بدلیل تماس زیاد با ارباب رجوع و گسترش و انتقال بیماری در اصناف و ادارات در معرض خطر بیشتری قرار دارند، افزود: توصیه و اقدامات بهداشتی، توجه به فاصله فیزیکی، گند زدایی منظم، استفاده از ماسک در فضاهای بسته، تهویه مناسب محیط کار، قرنطینه افراد علامت‌دار، بررسی اطرافیان در تماس نزدیک با فرد بیمار و استفاده از لیوان‌های یکبار مصرف در محیط کار به صورت جدی باید رعایت شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزاری عروسی­ ها و میهمانی‌ها در این شرایط را خطرناک خواند و استفاده از ماسک در فضاهای بسته و باز با فاصله کم افراد از همدیگر، شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون در طول روز، عدم تماس با سطوح آلوده را از جمله مهمترین راه پیشگیری از کرونا برشمرد و یادآور شد: تماس با سامانه ۴۰۳۰، و دریافت اطلاعات مربوط به توصیه‌ها و مشاوره‌های کارشناسان برای پیشگیری مؤثر است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.