شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹

شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند؛

درخواست تعویق بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی

بیانیه

شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با انتشار نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت، نسبت به از سر گیری فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌ها از تاریخ هفدهم خردادماه ابراز نگرانی کرده و با توجه به ناهماهنگی‌ها در برخی دانشگاه‌ها جهت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در پیشگیری از ابتلای دانشجویان به ویروس کرونا، خواستار تعویق در زمان بازگشایی دانشگاه‌ها شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا ، متن بیانیه مشترک شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اعقل الناس انظرهم فی العواقب 
عاقل ترین مردم دوراندیش ترین آنانند
امام علی(علیه السلام)

بدون شک حسن مطلعِ دوره ی کاری شورای صنفی ۹۸ وام دار تمام دانشجویانی است که با مشارکت حداکثری در انتخابات شورای صنفی اهمیت و لزوم وجود نمایندگان دانشجویی شان در شورای صنفی را به تمام سیستم وزارتی و دانشگاهی مخابره کرد، حال که برحسب اتفاق در پرفرازو نشیب ترین دوره ی کاری خود هستیم، برآن عهد که بستیم هستیم، و ما بر خود واجب می دانیم در راستای احقاق حقوق دانشجویان و حفظ سلامتی، آموزش و پرورش خودمان و دوستانمان بدون مصلحت اندیشی های کاذب، تزلزل، تسامح، اهمال و کم کاری مواردی را به سیستم وزارتی متذکر شویم.

جناب آقای دکتر سعید نمکی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور

گسترش بیماری در سراسر کشور به حدی رسیده است که حتی در آمارهای رسمی شاهد آغاز پیک دوم اپیدمی کرونا ویروس هستیم، بد نیست بدانید همین الان که قلم ها به ستوه آمده و از رنج سوء مدیریت، به خط شده اند؛ آمار مبتلایان شناسایی شده رکورد بی سابقه ۳۵۷۴ نفر را زده است و می توان آماری بیش از این مقدار را با توجه به نحوه ی فراخوانی دانشجویان توسط دانشگاه ها و با توجه به برداشتن تمامی محدودیت‌ها متصور شد. این رویه به زودی و بدون برنامه‌ریزی قبلی در دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت برخلاف مجموعه‌های آموزشی دیگر رخ خواهد داد. بازگشایی که باعث جابه‌جایی چندصد هزار نفر در کشور خواهد شد. دیگر مهم نیست شهری سفید است چون با این جابه‌جایی گسترده آن هم در کادر آموزشی و درمانی بیماری بیشتر از قبل پخش خواهد شد. جابه‌جایی که با اندکی تدبیر از سوی وزارت دولت تدبیر و امید می‌توان آن را به حداقل رساند.

جناب آقای دکتر نمکی، در نظر داشته باشید دانشجویان علوم پزشکی با اعلام بازگشایی قرار نیست که به صحن مجلس بازگردند و با بسته های حفاظتی مجهز در برابر ویروس از آن ها پذیرایی شود و یا تست تشخیصی اختصاصی برایشان در نظر گرفته شود!! ، نه جناب آقای دکتر، نمی دانیم از غم مسافرت چند صد کیلومتری دانشجویان برای ۱ واحد عملی در شرایط فعلی آن سخن بگوییم یا از غم کمبود و حتی نبود امکانات و تجهیزات حفاظت فردی که فقط اسم و شمایلشان را در بخشنامه ها و ابلاغیه ها دیده ایم. نمی دانیم از درد تجمع دانشجویان در کلاس ها و اماکن عمومی بگوییم و یا از درد آمار روز افزون تعداد مبتلایان. نمی دانیم از تهدید تراکم بالای سرویس های نقلیه دانشجویی بگوییم و یا از تهدید خطرات جابه جایی دانشجویان در شهر مقصد. نمی دانیم از تاریخ های مکرری که در مورد بازگشایی اعلام شده ناله برآوریم یا از تاریخ نهایی و محیرالعقول که درست مصادف با پیک دوم شیوع کرونا در کشور است، فریاد زنیم.

در ادامه این بیانیه خطاب به وزیر بهداشت تاکید شده است: جناب آقای دکتر نمکی، در نهایت ضمن تاکید بر مخالفت شورا های صنفی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با بازگشایی دانشگاه در تاریخ ۱۷ خردادماه که  مصادف با پیک دوم شیوع بیماری کرونا می باشد، متذکر شویم که بازگشایی دانشگاه های وزارت بهداشت در شرایط نابسامان آموزشی، درمانی، تجهیزاتی و...، نه تنها تهدید کننده سلامت آینده سازان این مملکت اسلامی است بلکه تهدید کننده سلامت خانواده ایشان نیز می باشد. و مضافا تهدیدی بالقوه برای هم وطنانی است که در بیمارستان ها بستری و یا بعضاً بیماری های زمینه ای دارند. 

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: دانشجویان فشار های وارده از سمت نیروهای بالادستی به جنابعالی را کاملا درک میکنند اما شایان ذکر است که تیغ مطالبه گری شورای صنفی دانشجویان نه هیچ گونه مماشاتی با هیچ مسئولی دارد و نه هیچ گونه میانه ای با خط و ربط بازی و جناح گرایی در فضای دانشجویی دارد، فلذا این موضوع برای نمایندگان دانشجویان در شورای صنفی دانشجویان و همینطور خانواده های دانشجویان و مردم فهیم ایران زمین قابل پذیرش نیست؛ و مسئول مستقیم آسیب های جسمی و جانی که  به دانشجویان و همچنین مردم عزیز ایران اسلامی وارد خواهد شد به تصمیم گیران در این خصوص می‌ دانیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.