شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

در روزهای پساکرونایی با شرایط ویژه‌ای مواجه خواهیم شد/ بروز عوارض روانی و اجتماعی

 دستورالعمل تشخیص و درمان کرونا در کشور

دکتر وهاب اصل رحیمی گفت: متاسفانه در روزهای آینده با سونامی انواع فوبیا، درگیری های خانوادگی، وسواس ها و خشونت ها رو به رو خواهیم بود و بدین خاطر لازم است سیستم را سازمان دهی مجدد کنیم تا بتوانیم با توجه به شرایط جدید به ارائه خدمات مقتضی بپردازیم.

به گزارش مفدا تبریز، مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: هر بحرانی به دنبال خود، یک سری عوارض روانی و اجتماعی به همراه دارد و چنانچه بحران در سطح گسترده ای مطرح باشد؛ مانند بحران پاندمی(جهان گیری) کووید-۱۹، تمام گروه ها و اقشار را درگیر می کند.

انتقال سریع و گسترده کرونا ویروس، موجب دلهره و اضطراب عمومی در جامعه می شود 

دکتر وهاب اصل رحیمی با اشاره به اینکه پاندمی کووید-۱۹، اضطراب، دل نگرانی و دغدغه را در افراد جوامع ایجاد می کند، ادامه داد: در چنین شرایطی، توجه به سلامت روان افراد دارای اهمیت بسیار جدی و اساسی است و از این رو نقش تیم سلامت روان در مراحل مختلف، در زمانه بحران و پس از بحران، کلیدی است.

وی با بیان اینکه در پاندمی کووید-۱۹با انتقال سریع و گسترده بیماری مواجه هستیم و این امر موجب دلهره و اضطراب عمومی در جامعه شده است، افزود: در چنین شرایطی لازم است تکنیک ها و ابزارهایی به کار گرفته شود تا استرس افراد، مدیریت و تعدیل گردد و مجموعه ای از وسواس هایی که در میان مردم شکل می گیرد و سبب درگیری در مسیر زندگی آنها می شود، کنترل گردد و به حداقل برسد.

خانوده متوفی کرونایی، دچار مشکلات روحی و روانی می‌شوند

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به اینکه در این بحران با خانواده هایی مواجه هستیم که عضوی از آنها در اثر بیماری کرونا، جانش را از دست می دهد و در ادامه، اعضای خانواده، گرفتار مشکلات روحی و روانی می شوند، اظهار داشت: در شرایط عادی وقتی فردی فوت می کند، خانواده فرد متوفی، چرخه ای از سوگواری جمعی را طی می کند و این چرخه دارای مراحلی است.

وهاب اصل رحیمی با اشاره به اینکه حضور آشنایان و دوستان در مراسم خاکسپاری متوفی و برگزاری مراسم از اجزای چرخه سوگواری در شرایط عادی است، ادامه داد: در وضعیت بحرانی حاصل از بیماری کرونا به سبب کنترل چرخه انتقال، وضعیت عادی چرخه سوگواری برای خانواده متوفی ناشی حاکم نیست و اجازه برگزاری تشییع جنازه به صورت گسترده و مراسم های عزادارای داده نمی شود.

وی، غربت و تنهایی خانواده متوفی ناشی از بیماری کرونا در خاکسپاری و عدم برگزاری سوگواری جمعی را یادآور شد و افزود: در چنین شرایطی، خانوده متوفی به سبب پیشگیری از انتقال کرونا در قرنطینه قرار می گیرند و عملا با تنهایی رو به رو هستند و دچار مشکلات روحی و روانی می گردند و لازم است به این افراد توجه کرد و مشکلات آنها را ارزیابی نمود و مداخلات روان شناختی در مورد آنها انجام داد.

راهکارهای کاهش استرس و نگرانی برای عموم مردم و گروه های هدف  آموزش داده شد

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به اینکه این گروه در بحران کرونا، عامه مردم، گروه های آسیب پذیر، بیماران کرونای مثبت و خانواده متوفیان ناشی از بیماری کرونا  را مورد توجه قرار داده است، گفت: این گروه متناسب با جمعیت های هدف خود، برنامه های مقتضی را طراحی کرد و با فعالیت های شبانه روزی کارشناسان به صورت موثر عملیاتی نمود.

وهاب اصل رحیمی با بیان اینکه در مورد عموم افراد جامعه در راستای کاستن از نگرانی و استرس شکل گرفته از بیماری کرونا، برنامه های مختلفی از سوی این گروه به اجرا درآمد، گفت: اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما در قالب برنامه های تلویزیونی و رادیویی و دیگر رسانه های استان با حضور اساتید و روان شناسان صورت گرفت و راهکارهای کاهش استرس و نگرانی آموزش داده شد.

روان شناسان این گروه در حال مانیتورینگ افراد آسیب دیده هستند

وی فعالیت دیگر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد را برای افراد آسیب دیده معرفی کرد و ادامه داد: اطلاعات این افراد از بیمارستان ها و مراکز بهداشتی استان اخذ گردید و روان شناسان این گروه با تک تک این افراد صحبت کردند و آموزش های کنار آمدن با شرایط موجود، مدیریت استرس و نگرانی و مشاوره سوگ در اختیار آنها قرار گرفت.

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به اینکه این آموزش ها به سبب محدودیت های ارتباطات فیزیکی روزهای کرونایی به طریق غیرمستقیم، تلفنی یا در فضای مجازی، انجام گرفت، افزود: در این مدت نزدیک به ۵۵۰۰ مصاحبه و ارزیابی روان شناختی موارد مبتلا و فوت ناشی از کووید-۱۹ در کل استان انجام شده است و روان شناسان این گروه در حال مانیتورینگ این افراد آسیب دیده هستند و بخشی از آنها به پزشکان متخصص ارجاع شده اند و تحت مراقبت هستند.

 سامانه ۴۰۳۰ در زمینه روان شناسی نیز خدمات لازم را ارائه می کند 

دکتر وهاب اصل رحیمی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت با هماهنگی با سازمان های ذی ربط، سامانه تلفنی ۴۰۳۰ را راه اندازی کرده است و از این طریق خدمات سلامت را در متن جامعه ارائه می کند، گفت: مردم می توانند در زمینه های مختلف مرتبط با بیماری کرونا با این سامانه تماس بگیرند و نیازهای اطلاعاتی خویش را برطرف سازند.

وی با بیان اینکه در سامانه ۴۰۳۰ نزدیک به ۴۰۰ روان شناس دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد تا دکتری در حال ارائه خدمات روان شناسی هستند، ادامه داد: روان شناسان سامانه ۴۰۳۰ دارای کد ویژه ای هستند و هر فردی با تماس با سامانه ۴۰۳۰ می تواند از خدمات روان شناسان آن استفاده کند و روان شناسان این سامانه، مداخلات روان شناسی را برای بهبود وضعیت افراد انجام دهند.

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه از آمادگی روان شناسان سامانه ۴۰۳۰ برای پاسخ به سوالات و دغدغه های مردم از ساعت ۷صبح تا ۱۲ شب خبر داد و افزود: هر فردی که در موضوعات روان شناختی چون مواجهه با استرس و نگرانی، سوگ پیچیده، اختلافات خانوادگی و... درگیر و از این موارد دچار آزار و اذیت است، می تواند با این سامانه تماس بگیرد تا روان شناسان این سامانه، راهنمایی های لازم را به این افراد ارائه نمایند.

دکتر وهاب اصل رحیمی با اشاره به اینکه مراکز سلامت معاونت بهداشت نیز برای ارائه خدمات روان شناسی در خدمت شهروندان هستند، اظهار داشت: افراد دچار عوارض روانی با مراجعه به این مراکز می توانند از خدمات روان شناختی به صورت رایگان بهره مند گردند.

وی در ادامه سخنانش به موضوع افراد دارای استرس حاد و سوگ پیچیده اشاره کرد و ادامه داد: گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه، این امکان را فراهم آورده است که با شناسایی چنین افرادی، آنها را به روان پزشکان ارجاع می دهد.

دوره های رلکسیشن و تن آرامی و ارزیابی روان شناختی کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی برگزار می‌شود

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه، ارائه خدمات روان شناختی به کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی درگیر با کرونا را از دیگر فعالیت های این گروه معرفی کرد و افزود: این کارکنان در محیط کاری با استرس و فشار زیادی مواجه هستند و در چنین شرایطی به ارائه خدمات می پردازند و به مرور زمان دچار فرسودگی شغلی می شوند.

دکتر وهاب اصل رحیمی، برگزاری دوره های رلکسیشن و تن آرامی و ارزیابی روان شناختی کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی را از اقدامات این معاونت در این حوزه برشمرد و گفت: این گروه در این راستا برای کارکنان حوزه بهداشت از طریق روان شناسان و برای کادر حوزه درمان با هماهنگی با معاونت درمان دانشگاه و گروه روان پزشکی اقدامات مختلفی انجام داده است و با تشکیل گروه هایی در فضای مجازی، آموزش های لازم به این افراد ارائه شده است.

وی، تولید بسته های آموزشی را از دیگر فعالیت های گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه برشمرد و ادامه داد: با گسترش کرونا در استان و به سبب دسترسی گسترده به الکل، شاهد استفاده نا به جا از این مواد بودیم که حتی سبب فوت تعدادی از هم استانی ها گردید و از این رو این گروه، وضعیت موجود را تحت نظر قرار داد و هوشمندانه، ارائه  آموزش های لازم را مد نظر قرار داد.

رسالت اصلی این گروه در روزهای پساکرونایی است

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به اینکه این گروه در راستای مقابله با عوارض کرونا، اقدامات متنوع و گسترده ای را انجام داده است، افزود: البته رسالت اصلی این گروه در روزهای پساکرونایی است و متاسفانه در روزهای آینده با سونامی انواع فوبیا، درگیری های خانوادگی، وسواس ها و خشونت ها رو به رو خواهیم بود و بدین خاطر لازم است سیستم را سازمان دهی مجدد کنیم تا بتوانیم با توجه به شرایط جدید به ارائه خدمات مقتضی بپردازیم.

دکتر وهاب اصل رحیمی در ادامه سخنانش اظهار داشت: بایستی قبول کنیم که با حضور و شیوع کرونا، مشکلی به وجود آمده است و افراد جامعه و خانواده ها در معرض تهدید هستند؛ اما به آخر خط نرسیده ایم.

هر فردی در سلامت دیگر افراد جامعه نقش دارد

وی، پذیرش شرایط حاضر را از الزمات دوران بحران زای کنونی دانست و گفت: در چنین شرایطی بایستی وجود مشکل را بپذیریم و نفش خود در این میانه را تعیین کنیم و توجه نماییم که هر فردی در سلامت دیگر افراد جامعه نقش دارد و باید مسئولیت شناس باشد و در این راستا در گام نخست، لازم است خودمراقبتی را جدی بگیریم و نسبت به شست و شوی دست ها، رعایت فاصله اجتماعی و... اهتمام بورزیم و در نظر داشته باشیم که عدم رعایت موازین و اصول بهداشتی به ضرر فرد و جامعه است.

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه با بیان اینکه در مواجهه با کرونا، حفظ آرامش و عدم خودباختگی حائز اهمیت است، ادامه داد: در طول تاریخ، شاهد ظهور و بروز انواع اپیدمی ها، بحران ها و جنگ ها در دنیا بوده ایم و بشر توانسته است همه این بلاها را پشت سر بگذارد و قطعا در مورد کرونا ویروس نیز چنین خواهد شد.

دکتر وهاب اصل رحیمی با اشاره به اینکه برای مقابله با کرونا ویروس بایستی کمربند ایمنی را محکم ببندیم، افزود: استفاده از کمربند ایمنی به این معنی نیست که حتما سالم خواهم ماند؛ اما استفاده از کمربند ایمنی می تواند آسیب ها را به حداقل برساند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.