دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳

کرونا در روزی که گذشت/۱۲ خردادماه۹۹؛

شرط وزیر بهداشت برای اجرای طرح ترافیک پایتخت/ایران امن ترین کشور برای رسیدگی به بیماران کووید۱۹

کرونا در روزی که گذشت

مردم کشور عزیزمان ایران به واسطه ورود و انتشار ویروس کرونا و مبتلا شدن تعدادی از هموطنانمان به بیماری کویید ۱۹ در جدال با یک آزمون بزرگ هستند، آزمونی که برای عبور از آن بیش از همه نیازمند آرامش، همراهی و امید هستیم؛ در این گزارش تلاش داریم مهمترین اتفاقات دوشنبه ۱۲خرداد ماه در خصوص ویروس کرونا در کشور را مرور کنیم.


به گزارش مفدا، همراهان پایگاه خبری مفدا می‌توانند همچون سه ماه گذشته آخرین اخبار و موضوعات مهم مطرح شده در خصوص ویروس کرونا در کشور را در روز شمار «کرونا در روزی که گذشت» مختص دوشنبه دوازدهم خرداد ماه ۹۹ مشاهده کنند.

روحانی در جلسه هیات دولت:

آمارها نشان دهنده کارنامه خوب ملت در مقابله با کرونا است

رئیس جمهور گفت: آمار مبتلایان و بهبود یافتگان نشان دهنده این است که کارنامه خوبی کادر درمانی و ملت ما در مقابله با کرونا داشتند.

به گزارش مفدا، حجت الاسلام حسن روحانی در سخنانی در جلسه هیأت دولت با اشاره به در پیش بودن سالروز قیام ۱۵ خرداد اظهار داشت: به مناسبت حمایت مردم از امام، حادثه ۱۵ خرداد رخ داد و این قیام بزرگترین فداکاری بود که در دهه‌های اخیر کشور ما رخ داد.

رئیس جمهور ادامه داد: در قیام ۱۵ خرداد مردم فداکاری بزرگی انجام دادند که موجب حفظ انقلاب و راه انقلاب و حیات امام عزیز و بزرگوارمان شد که رهبری را عهده دار شدند.

روحانی افزود: ما یاد امام کبیر را گرامی می‌داریم و همچنین یاد می‌کنیم از تصمیم بسیار مهمی که مجلس خبرگان در همان روز چهاردهم خرداد گرفت و در سریع‌ترین زمان ممکن با اشارات و رهنمودهای امام توانست تصمیم بگیرد و خلف صالح و جانشین به حقی را برای امام تعیین کند.

رئیس جمهور ادامه داد: در کمتر از ۲۴ ساعت یعنی از وفات امام راحل که ساعت ۱۰ و ۲۰ دقیقه شب چهاردهم خرداد بود تا عصر و غروب همان روز قبل از اذان مغرب، رهبری مقام معظم رهبری در مجلس خبرگان مشخص شد و به عبارتی باید گفت حتی به ۲۴ ساعت هم نکشید.

روحانی گفت: خواب آشفته ای که دشمنان ما برای رحلت امام پیش بینی کرده بودند و فکر می‌کردند که در کشور بعد از وفات امام نه امنیتی و نه وحدتی خواهد بود و نه مجلس خبرگان رهبری قادر خواهد بود تا هفته‌ها رهبری را تعیین کند تعبیر نشد و عنایت خداوند بود که در روز چهاردهم خرداد رهبر نظام مشخص شد.

وی افزود: الحمدلله می‌بینیم که زیر سایه همین رهبری فرهیخته ملت و کشور ما در برابر انواع توطئه‌ها حفاظت شده است.

سراسر زندگی امام (ره) توکل به خدا، اعتماد به نفس و تقویت اعتماد ملی بود

رئیس جمهور گفت: در سراسر زندگی امام (ره) و در سخت‌ترین روزها برای ملت و کشور، توکل به خداوند، اعتماد به نفس، تقویت اعتماد ملی و روحیه اعتماد ملی را در همه جای زندگی امام خمینی (ره) مشاهده می‌کنیم.

روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت که عصر امروز (یکشنبه) برگزار شد، تصریح کرد: قبل از هر چیز باید یاد و نام امام عزیز و بزرگوارمان را گرامی بداریم که این هفته مصادف است با سالروز رحلت آن عزیز در ۳۱ سال پیش.

روحانی گفت: در همه دوران رهبری امام (ره) برای نهضت اسلامی، تدبیر و معماری دقیق ایشان را برای پیشبرد نهضت و نظام جمهوری اسلامی ایران مشاهده می‌کنیم.

رئیس جمهور افزود: اقدامات بسیار مهم امام (ره) در سال آخر حیاتشان این بود که ایشان این تعبیر را داشتند که ”امیدوارم خداوند ما را بپذیرد“، گویی این تاکید و جمله ایشان بر این بود که ماه‌های زندگی پایانی شأن است.

روحانی افزود: بحث پایان جنگ، قطعنامه ۵۹۸ بسیار حائز اهمیت بود که دفاع و جنگ ۸ ساله چگونه پایان بپذیرد در همین سال پایانی عمر ایشان انجام شد.

رئیس جمهور ادامه داد: مسائل مهم سیاست خارجی از اینکه راه حج دوباره باید گشوده شود تا آن پیام معروف ایشان به گورباچف مربوط به همین سال آخر زندگی امام (ره) بود.

روحانی با اشاره به چند مسئله مهم در ماه‌های پایانی زندگی امام (ره) که دارای اهمیت بود، گفت: مسئله اول، مسیر رهبری در ماه‌های آینده و بعد از حیات امام بود.

رئیس جمهور گفت: آنچه در قانون اساسی ما قبلاً بود، شرط مرجعیت وجود داشت، برای کسی که می‌خواهد رهبر نظام اسلامی و انقلاب اسلامی باشد و امام این مسئله را حل کرد و با نامه صریحی که نوشت شرط مرجعیت را برداشت.

روحانی، افزود: مسئله دیگری که در روزهای پایانی و ماه‌های آخر زندگی امام (ره) بسیار مهم بود، اصلاح قانون اساسی بود که ایشان در اوایل سال ۱۳۶۸ که سال پایانی عمر امام بود، مسئله قانون اساسی و مواردی که باید اصلاح شوند را مشخص کردند و افرادی را که بنا بود این اصلاحات را انجام دهند تعیین کردند و اینکه اصلاح قانون اساسی باید به رأی مردم گذاشته شود.

رئیس جمهور گفت: ما می‌بینیم که در سال پایانی زندگی امام (ره) مسائل بسیار مهمی به دست ایشان حل شد که اگر اینگونه اقدامات در ماه‌های پایانی عمر امام نبود، شاید ما با مشکلاتی بعد از وفات امام مواجه می‌شدیم.

روحانی ادامه داد: در عین حال یکی از روزهای غم و اندوه برای ملت ایران، روز ۱۳ خرداد سال ۱۳۶۸ بود که ساعت ۱۰:۲۰ شب امام (ره) با این جهان وداع گفتند و روز ۱۴ خرداد وفات و رحلت ایشان اعلام و وفاداری مردم از آغاز تا پایان نشان داده شد که یکی از موارد وفاداری عزاداری مردم، تشییع پیکر باشکوه و کم نظیر تاریخی بود و بعد از ۳۱ سال امروز هم مردم عشق و علاقه و پیروی از راه او را مدنظر قرار دادند.

رئیس جمهور افزود: در سراسر زندگی امام (ره) در سخت‌ترین روزها برای ملت و کشور، توکل به خداوند، اعتماد به نفس، تقویت اعتماد ملی و روحیه اعتماد ملی را در همه جا مشاهده می‌کنیم، چه قبل از پیروزی انقلاب و چه بعد از پیروزی انقلاب که با حوادث مختلف و متنوعی مواجه بودیم.

کارنامه خوب ایران در مقابله صد روزه با کرونا

رئیس جمهور عملکرد صد روزه کشورمان در مقابله با ویروس خطرناک کرونا به ویژه کار بزرگ جامعه درمانی، ورود ملت به صحنه و پشتیبانی از آنان را زمینه ساز شرایط قابل قبول در مقایسه با کشورهای پیشرفته جهان دانست.

روحانی در ادامه اظهاراتش در جلسه هیئت دولت افزود: ما در مقابله با کرونا از صد روز عبور کردیم و این بسیار مهم بود که در شرایط بسیار سختی که مردم ما می‌بینند در کشورهایی که حتی از نظر مالی، اقتصادی، پزشکی و علمی پیشرفته هستند در طول این مدت با چه مشکلات بزرگی در برابر ویروس مواجه شدند.

وی گفت: آمار و ارقام، وضع کشورها و آثار این بیماری بر اقتصاد در سراسر دنیا و کشورهای پیشرفته قابل مقایسه است و ما امروز با گذشت صد روز از مقابله در برابر این ویروس خطرناک شرایط قابل قبولی را ملاحظه می‌کنیم و حتی شرایط ما شکننده هم نیست.

رئیس جمهور افزود: اگر همه که تاکنون با وفاداری، اتحاد و پشتیبانی از جامعه درمانی در صحنه بودند به این روند ادامه دهند حتی شرایط شکننده‌ای هم نخواهیم داشت و اگر در برخی استان‌ها هنوز شرایط سختی وجود دارد حتماً با کمک مردم ازاین شرایط عبور خواهیم کرد.

روحانی گفت: اگر آمار علمی اعم از تعداد افراد بستری، شمار متوفیان، آمار مبتلایان و تعداد بهبود یافتگان کشورمان را مقایسه کنیم می‌بینیم که جامعه درمانی و ملت ما کارنامه خوبی در برابر تاریخ ارائه کردند.

وی ابراز امیدواری کرد: با گذر از این صد روز در هفته‌ها و ماه‌های آینده نیز با کمک مردم بتوانیم به خوبی عبور کنیم و هر روز به نقطه اطمینان بخشی دست یابیم.

رئیس جمهور گفت: در طول این صد روز، روزهایی بوده است که نرخ باز تولید بیماری کووید ۱۹ بالای دو بوده که به معنی اپیدمی خطرناک در جامعه است اما امروز غیر از یکی دو استان که شرایط مان هنوز در این حد نیست اما در کل کشور نرخ بازتولید ما زیر یک است.

روحانی افزود: وقتی نرخ بازتولید این بیماری در کشوری زیر یک قرار می‌گیرد به معنی نوعی اطمینان بخشی است که امیدواریم این روند تا اطمینان کامل مردم در برابر این بیماری ادامه یابد.

شرایط بهتری در ذخایر کالاهای اساسی داریم

رئیس جمهور گفت: امروز در زمینه ذخایر کالاهای اساسی شرایط بهتری نسبت به گذشته داریم.

روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیأت دولت با اشاره به اینکه همه جهان در این ۱۰۰ روز با پیچیدگی‌های فراوانی برای اداره کشور و اقتصاد مواجه بودند، افزود: ما و همه ارکان کشور و مسئولان بخصوص بخش‌های خصوصی و دولتی در بخش اقتصاد تلاش فراوانی انجام دادیم و امروز شرایط نسبتاً مناسبی در پیش رو داریم.

رئیس جمهور با اشاره به گزارش معاون اول رئیس جمهور در همین جلسه خاطر نشان کرد: همچنین گزارش رئیس بانک مرکزی نشان داد که در زمینه ذخایر کالاهای اساسی و تأمین ارز برای این کالاها حتی از هفته‌های پیش هم که اطمینان بخش بود امروز شرایط بهتری داریم.

روحانی گفت: آماری که امروز وزارت کشاورزی ارائه کرد پیش بینی ۱۴ میلیون تن گندم بوده که ۱۱ میلیون تن آن را که مورد نیاز دولت است خریداری می‌کنند و در بخش‌های دیگر کشاورزی نیز وضع ما امسال بهتر است و در زمینه دانه‌های روغنی تا ۴۰۰ هزار تن، در زمینه چغندرقند و نیشکر تا ۸ میلیون تن پیش بینی وضع کشاورزی امسال ماست که نشان می‌دهد شرایط ما مناسب است.

رئیس جمهور افزود: در بخش‌های دیگر نیز شاهد حرکت اقتصادی هستیم و به مردم وعده داده بودیم که از بانک مرکزی استقراض نکنیم و امسال بودجه کشور را از طریق فروش سهام مورد نظر تأمین کنیم و امروز ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق خزانه منتشر و با استقبال بسیار خوب مواجه شد که به آن معناست پیش بینی دولت برای اداره کشور و همچنین اقتصاد همان طور که به مردم وعده داده شد انجام خواهد گرفت.

روحانی گفت: تاکنون ۳۱ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی اختصاص داده شد که ۳ هزار و ۹۰۰ طرح و پروژه تا پایان سال تکمیل و افتتاح خواهد شد و ما هر هفته شاهد دهها افتتاح مهم در کشور هستیم که در این شرایط سخت اقتصادی به معنای آن است که همه بخش‌های اجرایی و اقتصادی کشور ما برای تأمین نیازمندی‌ها و اجرای برنامه‌های از پیش تعیین شده موفق هستند.

رئیس جمهور افزود: ما تا پایان سال ۱۷۰ هزار میلیارد تومان در صنعت و معدن، تکمیل پروژه و افتتاح خواهیم داشت و ۶۵ هزار میلیارد تومان هم در راه و شهرسازی افتتاح خواهیم داشت. این شرایط نشان می‌دهد که مردم ما کاملاً باید به اداره کشور دلگرم و مطمئن باشند علیرغم اینکه سختی‌های فراوانی با توجه به تحریم وجود دارد.

رئیس جمهور گفت: به رئیس بانک مرکزی اعلام کردم که سهام عدالت می‌تواند برای هر کسی به عنوان یک وثیقه باشد و با این وثیقه کارت اعتباری از بانک بگیرد.

روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت افزود: هر کسی که مایل باشد می‌تواند سهام عدالت خود را نفروشد و آن را به عنوان وثیقه نزد بانک‌ها بگذارد و کارت اعتباری برای رفع نیازهای خود دریافت کند.

رئیس جمهور گفت: برای عرضه و فروش سهام عدالت راه باز شده است و مردمی که مایل بودند وارد بازار بورس شوند این امکان را پیدا کردند که حدود ۱۵ میلیون نفر کم کم وارد بورس خواهند شد.

روحانی افزود: در حال حاضر بورس ما پذیرای سهامداران جدید است که چنین حرکتی در طول تاریخ ۵۰ ساله بورس دیده نشده است.

رئیس جمهور بر تقویت دولت الکترونیک به منظور بهره برداری و استفاده شفاف‌تر مردم در فضای مجازی، تاکید کرد و گفت: در شرایط کرونایی بسیار نیازمندیم که از فضای مجازی استفاده کنیم و امسال باید به نقطه مطلوب در جامعه برسیم.

روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت با تاکید بر اینکه باید با تلاش در سال جاری به اهدافمان دست پیدا کنیم، گفت: اولین اهدافمان در زمینه توسعه دولت الکترونیک است، امروز مردم به راحتی می‌توانند سهام مورد نظر خودشان را عرضه و در سامانه مشاهده و خرید و فروش کنند و تمامی این موارد در سایه کاری فناوری اطلاعات ما انجام داده است.

وی ادامه داد: اقداماتی مانند گرفتن وام، جابه جایی پول، خریدهای الکترونیکی و در شرایط کرونایی بسیار نیازمندیم که کارهایمان را در فضای مجازی انجام دهیم و امسال باید تلاش کنیم دولت الکترونیک به نقطه مطلوب ما در جامعه برسد.

رئیس جمهور گفت: مسائلی مانند هویت، تحصیلات، مالیات، ورود و خروج کالا، انبارها همه این موارد باید در فضای مجازی به شکل شفاف وجود داشته باشد، اینکه ما برخی انبارها را کشف می‌کنیم معنی آن این است که در دولت الکترونیک هنوز نقص‌هایی وجود دارد، اگر همه چیز در این فضا به شکل شفاف در اختیار مردم قرار می‌گرفت، بسیاری از امور بهتر پیشرفت می‌کرد.

روحانی با اشاره به نقش شرکت‌های دانش بنیان در بحث سلامت هم، افزود: این موضوع به هر حال باید با توجه به شرایطی که داریم تقویت شود و هیئت وزیران و مسئولان ما باید تلاش کنند عرضه سهام خودشان را امسال در بورس می‌باشد عرضه کنند و این موجب می‌شود که اقتصاد در اختیار مردم قرار بگیرد، مردم خودشان در صحنه اقتصاد فعال شوند و شفافیت در نهایت به وجود بیاید.

وی یادآور شد: بسیاری از مسائلی که ما می‌دانیم به هر حال اقتصاد مردمی و دولتی با هم چه مقدار فاصله دارند، همه اینها در سال جاری می‌تواند شرایط بسیار مناسبی برای کشور ما به وجود آورد.

رئیس جمهور افزود: ان شاء الله با یاری مردم و حضورشان در صحنه با اتحاد و وحدت قوا و ارکان کشور در این سال بسیار سخت و پیچیده از این مسیر عبور خواهیم کرد و امیدوارم پایان سال بتوانیم کارنامه قابل قبولی برای این سال سخت به مردم عزیزمان ارائه کنیم.

به گزارش مهر، روحانی در پایان گفت: امیدواریم همه ما بتوانیم وفادار به امام (ره) و راه امام و پیرو خط ایشان تا پایان زندگیمان باقی بمانیم.

http://www.mefda.ir/d/2020/06/01/4/503176.jpg

دکتر نمکی:

ایران امن ترین کشور برای رسیدگی به بیماران کووید۱۹/موج بازگشت دانشجویان یکی از بخش‌های افتخار آفرین کار ما بود

وزیر بهداشت گفت: همه دشمنان جمهوری اسلامی با شیوع کرونا، منتظر فروپاشی آن بودند اما آنها در باتلاقی سنگین گرفتار شدند و موج بازگشت دانشجویان از کشورهای اروپایی به ایران، یکی از بخش های افتخار آفرین کار ما بود. دانشجویان از اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و خیلی از کشورهای اروپایی در اوج کرونا، فوج فوج در نوبت بازگشت به ایران بودند و می گفتند به این نتیجه رسیدیم که جمهوری اسلامی ایران، امن ترین کشور برای رسیدگی به بیماران کووید۱۹ است. جمهوری اسلامی تحریم شده و در فشار بیگانگان، در این نقطه از عزت ایستاد.

به گزارش مفدا، دکتر سعید نمکی در نشست ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا خراسان رضوی که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: تجربه بهداشتی بنده می گفت که در این شرایط سخت، باید کشور را دریابیم. این ویروس، منحوس و بسیار چموش است و با هیچکدام از اجداد خود تشابهی ندارد. سارس و مرس با گرم تر شدن فروکش کردند اما این ویروس با گرم شدن هوا، بیشتر چموش می شود. ما خودمان را برای این جنگ نابرابر آماده کردیم در حالیکه اروپا و آمریکا، این مساله را ساده انگاشت.

باد را طوفان انگاشتیم اما اروپا و آمریکا، طوفان را نسیم دیدند

وی افزود: ما اگر باد بود، آن‌ را  طوفان انگاشتیم اما اروپا و آمریکا طوفان را نسیم دیدند. میزان تخت بیمارستانی و بخش های ویژه آمریکا به ازای هر هزار نفر حداقل ۸ برابر و میزان پرستار نسبت به تخت بیمارستانی در آمریکا، حداقل سه برابر ایران است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: آمریکا ۱۱۴ میلیارد دلار و انگلیس ۲۲ میلیارد پوند برای بخش بهداشت و درمان شان برای مقابله با کرونا هزینه کردند در حالیکه در ایران با لطف و مرحمت مقام معظم رهبری، یک میلیارد یورو برای این حوزه در نظر گرفته شد که تا کنون حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از آن، اخیرا محقق شده است. اما ما قبل از شیوع کرونا، خودمان را آماده کردیم، وفاق و همدلی را توسعه دهیم و از ابزار عرفان، معنویت و عشق به کشور که در روزهای دفاع مقدس استفاده کردیم، بهره مند شدیم.

وقتی در مُلک طوس نفس می کشیم، امام رضا(ع) را زیارت کرده ایم

وی افزود: سلام و درود بی کران به ساحت مقدس آقا امام رضا(ع) داریم که امروز توفیق زیارت این بزرگوار، نصیب ما شد. ما وقتی در مُلک طوس نفس می کشیم، می گوییم امام رضا(ع) را زیارت کرده ایم البته در کودکی در کاشان به ما آموخته بودند که بعد از نماز، رو به آقا امام رضا(ع) برگردیم و سلام بدهیم و به آن هم زیارت امام هشتم می گفتیم.

سخت ترین، غم انگیز و ملال انگیز ترین بخش مدیریت کرونا در کشور

وزیر بهداشت تاکید کرد: شاید سخت ترین، غم انگیز ترین و ملال انگیزترین بخش مدیریت کرونا در کشور این بود که مجبور باشیم برای سلامتی مردم، صحن و سرای امام رضا(ع) را ببندیم و این تصمیم برای بنده که از کودکی با عشق امام رضا(ع) بزرگ شدم، خیلی دشوار بود.

عهد و بیعت با امام رضا(ع)

دکتر نمکی گفت: روزی که رای اعتماد از مجلس گرفتم، بدون اطلاع هیچ کس حتی رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به محضر امام رضا(ع) مشرف شدم و زیارت کردم و با ایشان عهد و بیعت کردم که در راستای اعتلای فرهنگ اهل بیت تا نفس می کشم و جان دارم، تلاش کنم. ابتدای شیوع کرونا نیز نذر کردم تا وضعیت بهبود یافت به مشهد و حرم مطهر رضوی سفر کنم. این اولین سفر بنده بعد از شیوع کرونا در کشور از ۴ ماه گذشته است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز که جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا برگزار شد، یکی از دوستان عنوان کرد که زائران امام رضا(ع)، از ساعت بازگشایی روز در صحن حرم مطهر رضوی، ناراحت و ناراضی هستند و وقتی این مطلب را شنیدم، تمام سلول هایم آتش گرفت که من باشم و زائر امام رضا(ع) در آفتاب بسوزد؟ به رییس جمهور گفتم باید به مشهد مقدس سفر کنم تا ببینیم چگونه می توانیم راه را هموار کنیم تا خیالمان راحت باشد که شریک جرم در بیماری و مرگ زائر امام رضا(ع) نیستیم و هم اینکه راه را برای تسهیل زیارت آنها هموار کنیم.

بسیج تیم وزارت بهداشت از اولین روزهای بهمن پارسال

دکتر نمکی اظهار داشت: روزهای سختی در شیوع کرونا گذراندیم و شرایط بسیار پرمشکلی را طی کردیم. کرونا ویروس یکی از بلاهایی بود که ممکن است هر یکی دو قرن یکبار، یک کشور یا دنیا را گرفتار کند. کشور ما در بدترین شرایط اقتصادی و تحریم های ظالمانه و قفل هایی که بر اقتصاد کشور زده بودند، روبرو بود و دچار طوفان کرونا شدیم. به شرایطی رسیدیم که بعد از چین، اولین کشوری که گرفتار شد، ایران بود و از اولین روزهای بهمن ماه پارسال، همه تیم وزارت بهداشت را بسیج کردم که ناشی از تجربه ۳۰ سال پیش بنده در حوزه بهداشت بود.

تفاوت شرایط کنونی با دوران دفاع مقدس

دکتر نمکی تصریح کرد: تفاوت دوران دفاع مقدس با شرایط کنونی در کشور در این است که در دوران دفاع مقدس، دشمن، خط مقدم و نوع جنگ مشخص بود اما در شرایط کنونی، شناختی از افراد دارای ویروس نداریم. ممکن است فردی که عاشقانه کنار ما نشسته و مهر می ورزد یا فردی که عاشقانه ما را در آغوش می گیرد، بمب متحرک ویروس باشد که دشمن اصلی است.

بزرگترین مرحمت را از مقام معظم رهبری دیدم

وی افزود: در حال نوشتن مجموعه ای از خاطرات ایام شیوع کرونا هستم که خیلی هم خواندنی و هم شنیدنی است که چه گذشت. لحظه به لحظه لطف و مرحمت الهی را در مبارزه با کرونا در کشور، به خوبی مشاهده می کنم. همکاران ما، نیروهای مسلح، سازمان های مردم نهاد، مردم، نهادهای اجرایی و روحانیت زحمات زیادی کشیدند. بزرگترین مرحمت را در این شرایط از مقام معظم رهبری دیدم. رییس جمهور حمایت های بی نظیری کرد و کارهای بزرگی شکل گرفت. مجبور شدیم دانشگاه ها، مدارس و مساجد و اماکن با تجمع زیاد جمعیتی را تعطیل کنیم و کسب و کارها را با حداقل ممکن، تعطیل کردیم.

حمایت نظام سلامت از اقتصاد در ایران

وزیر بهداشت یادآور شد: یک بیماری مهلک تر از کرونا به نام اقتصاد به هم ریخته داشتیم. در همه کشورهای دنیا، اقتصاد به حمایت از نظام سلامت می پردازد اما در ایران، نظام سلامت از اقتصاد حمایت کرد. اقتصاد خانوار در کشورهایی مانند ایران زودتر فرو می ریزد. باید به فردی که روزانه چند جوراب می فروخت و یا دکه داری که امورات زندگی خانواده و پدر و مادرش را اداره می کرد، توجه می کردیم.

دلایل بازگشایی دیرتر مساجد

دکتر نمکی ادامه داد: در کشور به تدوین و اجرای فاصله گذاری هوشمند پرداختیم و ریسک آن را هم پذیرفتیم اما چرا مساجد را دیرتر بازگشایی کردیم؟ یکی اینکه ما که درد دین داریم و می دانیم که بی دینان لامذهب بی انصاف، خنجر به دست گرفته و در حلقوم دین و شریعت و دین داران، فرو می کنند و باید حربه را از آنها بگیریم و اگر قرار شد بعد از بازگشایی، اپیدمی و خیز دوم کرونا شکل بگیرد، آن را به پای دین و مذهب و مسجد نگذاریم. دوم اینکه مراجعان به مساجد برای نمازهای جماعت و جمعه، معمولا سنین بالای ۶۰ سال هستند که سنین ریسک و خطر هستند و مرگ و میر در این افراد بالاتر است اما خوشبختانه دوستان به بنده مرحمت دارند و از نوع نگاه بنده به دین اطلاع دارند و می دانند که بنده درد دین دارم. تلاش کردیم که نماز عید سعید فطر را برگزار کنیم و ریسک آن را پذیرفتم.

نگرانی ها از بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی

وی خاطرنشان کرد: مشهد مقدس محور بازگشایی صحن های اماکن زیارتی در کشور است. نگران بازگشایی شبانه روزی صحن حرم مطهر رضوی نیستیم بلکه نگرانی ما از هجمه بی صبرانه عشاق امام رضا(ع) از سراسر کشور است و در سایر اماکن زیارتی، چنین شور و شعفی وجود ندارد و وقتی مطرح می شود که صحن حرم مطهر رضوی به صورت شبانه روزی بازگشایی شده، با توجه به تعطیلی مدارس، مردم از اقصی نقاط ایران به مشهد سفر می کنند که در این صورت هتل ها و سایر اماکن و مشاغل، درگیر می شوند.

اولویت ما، کنترل و مهار کرونا است

وزیر بهداشت یادآور شد: اگر خدای نکرده اتفاقی که در قم و گیلان رخ داد، در مشهد مقدس تکرار شود، حتی یک نفر هم به رستورانها و مراکز اقامتی مراجعه نمی کند و اولویت ما، کنترل و مهار کرونا است و هیچ پدیده ای خطرناک تر از مزمن شدن کرونا و تاثیرات آن بر اقتصاد یک کشور نیست. مردم باور کرده اند که حاکمیت و دولت در کنار آنها است و بدون استرس و اضطراب به راحتی به زندگی خود ادامه می دهند. با یکی از دوستانم که در آلمان سکونت دارد در تماس بودم و از او پرسیدم کسی به رستورانها می رود گفت خیر به هیچ عنوان.

هراس و بیم بیماری، اجازه رونق اقتصادی را نمی دهد

وی افزود: برخی می گویند که باید زندگی کردن با کرونا را یاد بگیریم اما این به معنی زندگی با کرونای حاد نیست بلکه باید بگیریم که چگونه کرونا را مدیریت کنیم و در عین حال، چرخ اقتصاد کشور را بچرخانیم اما اگر در استانی مانند خراسان رضوی بین کاهش مرگ و میر یا بازگشایی مشاغل بخواهیم اولویت بندی کنیم حتما باید مرگ و میر را کاهش دهیم و این اولویت اول ما است در غیر این صورت، هراس و بیم بیماری، اجازه رونق اقتصادی را نمی دهد.

وزیر بهداشت گفت: کره جنوبی بعد از ۵ ماه، مدارس را بازگشایی کرد اما دوباره آنها را تعطیل کرد و زیبا نیست که مشاغل یا محل هایی را بازگشایی کنیم اما دوباره مجبور به تعطیل کردن آنها شویم تا اینکه عقلایی و تدریجی این کار انجام شود. در ایران به یکباره همه مشاغل و اماکن را بازگشایی نکردیم بلکه با تدبیر، مرحله به مرحله و به صورت تدریجی اقدام به این کار کردیم و دنیا این روند را می رود. وزرای بهداشت روسیه، کویت، امارات و بحرین عنوان می کردند که در ایران چگونه جرات کردید که همزمان، کاهش مرگ و میر داشته باشید و بازگشایی مشاغل را انجام دهید اما ایران بر مبنای منطق، استدلال و پروتکل های بهداشتی، پیش رفت.

ایران امن ترین کشور برای رسیدگی به بیماران کووید۱۹

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: همه دشمنان جمهوری اسلامی با شیوع کرونا، منتظر فروپاشی آن بودند اما آنها در باتلاقی سنگین گرفتار شدند و موج بازگشت دانشجویان از کشورهای اروپایی به ایران، یکی از بخش های افتخار آفرین کار ما بود. دانشجویان از اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و خیلی از کشورهای اروپایی در اوج کرونا، فوج فوج در نوبت بازگشت به ایران بودند و می گفتند به این نتیجه رسیدیم که جمهوری اسلامی ایران، امن ترین کشور برای رسیدگی به بیماران کووید۱۹ است. جمهوری اسلامی تحریم شده و در فشار بیگانگان، در این نقطه از عزت ایستاد. 

وی بیان داشت: با لطف خدا، عمود خیمه مقام معظم رهبری، عزت، پیگیری و همت دولت و بخش های مختلف در کشور توانسته ایم در شرایط مناسبی از نظر مدیریت، کنترل و مهار بیماری قرار بگیریم. همواره به همکارانم می گویم که با پوریای ولی یا پهلوان تختی کشتی نمی گیرید که اگر مچ تان دچار درد شد، آن محل را اذیت نکنند بلکه با ویروس چموشی کشتی می گیرید که می خواهد از نقاط ضعف، ورود کند. 

باید برای بدترین وضیت، خودمان را آماده کنیم

وزیر بهداشت گفت: کرونا تمام نشده هر لحظه ممکن است قدرتمند تر از قبل برگردد چون ما رفتار آن را نمی دانیم که در  آینده به سمت آرامش یا طغیان حرکت می کنیم. اگر الان از دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در مورد آینده بیماری کووید۱۹ بپرسید، اطلاعی ندارد و باید برای بدترین وضعیت خودمان را آماده کنیم که اگر بدترین وضعیت رخ نداد، ضرر نکنیم.

وی گفت: نمره استان خراسان رضوی در مبارزه با کرونا، ۲۰ است. یکی از بهترین، دلسوزترین و فهیم ترین استانداران کشور را دارد، امام جمعه، تولیت آستان قدس رضوی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس، نیروهای مسلح و نیروهای خالص و نابی دارد که حرکتی حماسی خلق کردند.

امام رضا(ع) راضی نیست که سلامت زائران به خطر بیفتد

وزیر بهداشت تاکید کرد: از امروز به جز ضریح حرم مطهر رضوی، فضاهای باز صحن در اختیار ستاد استانی مدیریت کرونا و مدیریت آن با آستان قدس است. هر کاری که فکر می کنند صحیح است انجام دهند تنها دخالت ما، نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری و عدم تجمعات است. اگر یک روستایی یا روستازاده به حرم مطهر رضوی بیاید و با سهل انگاری ما در سایه عشق امام رضا(ع) به این ویروس آلوده شود و جان خود را از دست بدهد، ما شریک قتل وی هستیم و اگر در دنیا کسی متوجه نشود، روز قیامت باید پاسخگو باشیم و امام رضا(ع) نیز راضی نیست که سلامت زائران به خطر بیفتد.

دخالتی در ساعات بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی نخواهیم کرد

دکتر نمکی ادامه داد: هیچ دخالتی در ساعات بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی، نخواهیم کرد چون به عنوان متولی سلامت کشور باید در محضر خدا و ملت پاسخگو باشم و از سوی دیگر باید به عنوان سرباز به فرمانده جلیل القدر خودم یعنی مقام مظعم رهبری جواب بدهم.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری با یک پیغام ما در روزهای نخست کرونا، تدریس خودشان را تعطیل کردند و فرمودند که هر کسی که به دستورات و توصیه های ستاد ملی کرونا، توجه نکند، گناه مرتکب شده و واجب است که همه به مصوبات این ستاد، عمل کنند.

وزیر بهداشت یادآور شد: بنده به عنوان رییس ستاد ملی مدیریت کرونا و از سوی رییس جمهوری، به ستاد استانی کرونای خراسان رضوی اختیار می دهم که در خصوص بازگشایی ۲۴ ساعته یا بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی از ساعت ۱۰ شب تا ۱۰ صبح، تصمیم گیری کنند فقط تنها چیزی که می خواهیم، رعایت فاصله گذاری و پروتکل های بهداشتی و عدم برگزاری تجمعات و مراسم است. البته بعد از ۱۰ روز دوباره شرایط را ارزیابی می کنیم و با هیچ کس هم در این مساله شوخی نداریم. اگر به نقطه ای برسیم که ببینیم برای زائران تالم خاطری ایجاد می شود، ایستادگی می کنیم. 

برپایی نماز جمعه در شهرهای زرد با دو اولویت مهم

دکتر نمکی در پایان گفت: در مورد نماز جماعت و جمعه، قرار ما بر این شد که بتوانیم در سایر شهرها، نماز جمعه را با رعایت پروتکل های خاص در شهرهای وضعیت زرد با دو اولویت حضور افراد کمتر از ۶۰ سال و فاصله گذاری، برپا کنیم. دلیلی ندارد که افراد بیشتر از ۶۰ سال و افراد دارای بیماری زمینه ای در امر مستحب نماز جمعه، حاضر شوند بنابراین نباید بخاطر یک امر مستحب، واجب دیگری یعنی صیانت از تندرستی را فدا کنیم

نشست فنی و توجیهی نخستین جشنواره ورزش‌های همگانی مجازی دانشجویان علوم پزشکی برگزار شد

نشست فنی و توجیهی نخستین جشنواره ورزش‌های همگانی مجازی دانشجویان دختر وپسر دانشگاه‌های علوم پزشکی صبح امروز دوشنبه ۱۲ خرداد با حضور دکتر محمد حسین کوشکی رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت برگزار شد.

به گزارش مفدا، جلسه فنی و توجیهی نخستین جشنواره ورزش‌های همگانی مجازی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی صبح روز دوشنبه ۱۲ خرداد با حضور دکتر محمد حسین کوشکی رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت و همچنین مسؤولان فنی و مسؤولان انجمن‌های ورزش‌های همگانی در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی برگزار شد.

در این نشست، حاضران در خصوص برگزاری هرچه بهتر نخستین جشنواره ورزش‌های همگانی مجازی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی بحث و تبادل نظر کردند و در خصوص برگزاری این جشنواره در ۴ رشته آمادگی جسمانی، روبیک، دارت و طناب زنی در بخش دختران و پسران، نظرات، پیشنهادات و ایده‌های خود را در حضور رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت مطرح کردند.

بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل فنی و داوری این مسابقات در رشته‌های مختلف، نحوه فیلم گرفتن دانشجویان از مسابقات ورزشی و ارائه آن به هیات فنی و داوران، بیان قوانین و مقررات عمومی و فنی رشته‌های مختلف  این جشنواره از زبان مسؤولان فنی و مسؤولان انجمن‌های ورزشی، زمان برگزاری این دوره جشنواره و همچنین ارائه نظرات مختلف در خصوص ارتقای سطح فنی برگزاری این مسابقات  از جمله موارد مطرح شده در این نشست بود.

دکتر محمد حسین کوشکی رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت در ابتدای این جلسه ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نخستین جشنواره ورزش‌های همگانی مجازی دانشجویان علوم پزشکی در دو بخش دختران و پسران که در بازه زمانی ۱۷ تا ۲۲ خرداد برگزار می‌شود، اظهار کرد: برگزاری این جشنواره و مشارکت دانشجویان علوم پزشکی برای حضور در مسابقات ورزشی را به فال نیک می‌گیریم و خوشحال هستیم که در ایام شیوع ویروس کرونا، دانشجویان علوم پزشکی استقبال و مشارکت خوبی در نخستین دوره این جشنواره کرده‌اند.

او با اشاره به اینکه یکی از اهداف و رسالت‌های اصلی وزارت بهداشت و اداره ورزش‌های همگانی، توسعه و ترویج ورزش‌های همگانی در میان قشر دانشجو است، خاطرنشان کرد: یکی از مزیت‌های برگزاری این جشنواره ورزشی، نهادینه کردن ورزش در میان اقشار دانشجو و مشارکت دانشجویان در طول برگزاری این جشنواره است.

کوشکی یادآور شد : این جشنواره با شعار «باـ ورزش ـ در ـ خانه ـ سالم ـ می‌مانیم» و  در چهار رشته ورزشی «روبیک، دارت، طناب زنی و آمادگی جسمانی » با هدف گسترش ورزش‌های همگانی در میان دانشجویان علوم پزشکی برگزار می‌شود و در اولین گام تلاش کردیم این جشنواره با چهار رشته ورزشی برگزار شود اما با تجارب به دست آمده، قطعا ادوار آینده با رشته‌های بیشتر این جشنواره را در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا، همه برنامه‌ها و جشنواره‌ها از جمله پنجمین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان وزارت بهداشت را تحت‌الشعاع خود قرار داد و منجر به لغو این رویداد بزرگ ورزشی- دانشگاهی شد، خاطرنشان کرد: حدود ۲۵۰۰ دانشجو برای حضور در این المپیاد زحمات زیادی کشیده‌ بودند و با انجام تمرینات مختلف خود را برای حضوری منسجم در المپیاد ورزش‌های همگانی آماده کرده‌بودند، اما متاسفانه شیوع این بیماری، مانع از برگزاری این المپیاد شد و از این رو تصمیم گرفتیم با ایجاد طرحی جامع، درصدد برگزاری نخستین جشنواره ورزش‌های همگانی مجازی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی شویم. با توجه به تعطیلی دانشگاه‌ها و سیستم آموزشی کشور و همچنین با عنایت به تعطیلی دانشگاه‌ها، برنامه‌ریزی کردیم که ورزش همگانی را در سطح مجازی در میان دانشجویان علوم پزکشی ترویج دهیم و با ایجاد رقابت سالم بین دانشجویان در قالب جشنواره، آنها را از کم‌تحرکی خارج و آنها را به سمت و سوی نشاط، شادابی و پویایی ببریم.

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت با اشاره به استقبال دانشجویان علوم پزشکی نسبت به ثبت نام در اولین جشنواره ورزش‌های همگانی مجازی خاطرنشان کرد: تاکنون ۴۷۰ دانشجوی دختر و پسر برای حضور در این جشنواره ثبت نام و اعلام آمادگی کرده‌اند و پیش بینی می‌شود استقبال چشمگیری از این رویداد ورزشی- دانشگاهی صورت گیرد.امیدوارم بتوانیم با برگزاری موفق اولین دوره آن، این جشنواره را در ادوار آینده پربارتر و با جمعیت دانشجویی بیشتر و همچنین رشته‌های متنوع‌تر برگزار کنیم.

او با تاکید بر اینکه یکی از اهداف دیگر ما از برگزاری این جشنواره، «مدیریت»، « نظارت» و« هدایت» دانشجویان علوم پزشکی به سمت و سوی ورزش از طریق فضای مجازی بود، یادآور شد: برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره، جلسات متعددی با حضور مسؤولان فنی رشته‌ها، خانم عشرت شاه محمدی مسؤول کمیته فنی و دکتر حمیده منتظری رئیس اجرایی جشنواره برگزار کردیم و به بررسی نکات فنی برگزاری این مسابقات پرداختیم. همچنین آیین‌نامه‌های جداگانه‌ای برای هر یک از رشته‌های حاضر در این جشنواره تدوین کرده‌ایم تا دانشجویان بتوانند با قوانین و مقررات عمومی شرکت در این جشنواره و همچنین قوانین و آیین‌نامه‌های تخصصی رشته‌های مختلف آشنا شوند که این آیین‌نامه‌ها جهت مطالعه شرکت‌کنندگان، به دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال خواهد شد. همچنین این قوانین و آیین‌نامه‌ها و مقررات فنی در پایگاه خبری مفدا قابل رویت است.

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت با اشاره به تشکیل کانال‌های مجازی جهت هماهنگی‌های بیشتر برای حضور در این جشنواره گفت: به منظور هماهنگی‌های بیشتر و اطلاع‌رسانی دقیق‌تر،  چهار شبکه مجازی برای خانم‌ها و چهار شبکه مجازی برای آقایان با توجه به رشته‌های ورزشی تشکیل داده‌ایم که متشکل از دانشجویان، مسؤولان فنی و اجرایی مسابقات است که قطعا اطلاع‌رسانی‌های لازم در این کانال‌های مجازی برای هماهنگی‌های بیشتر انجام می‌شود.

کوشکی در خصوص نحوه برگزاری این جشنواره ورزشی به صورت مجازی توضیح داد: این مسابقات در چهار رشته دارت، روبیک، آمادگی جسمانی و طناب زنی برگزار خواهد شد که دو رشته دارت و روبیک به صورت آنلاین برگزار خواهد شد و داوری‌ها نیز به صورت همزمان و آنلاین انجام خواهد شد. همچنین دو رشته آمادگی جسمانی و طناب زنی به صورت غیرآنلاین برگزار خواهد شد با این توضیح که دانشجو بر اساس آیین‌نامه و مقررات رشته مورد نظر، فیلم انجام حرکت ورزشی خود را در تایم مورد نظر گرفته و برای دکتر منتظری مسؤول اجرایی برگزاری جشنواره جهت سیر مراحل داوری ارسال خواهد شد تا بر اساس آن امتیازی دهی شود و نفرات برتر مشخص شوند.

کوشکی در خصوص تعداد داوران حاضر در این جشنواره گفت: اکنون نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد داوران و ناظران این مسابقات ارائه داد اما تیم‌های داوری شامل مسؤول فنی، چند داور تخصصی، مسوول انجمن رشته مورد نظر و همچنین مسؤول کمیته فنی مسابقات ( خانم شاه‌ محمدی) و نیز مسؤول اجرایی مسابقات( خانم دکتر منتظری) است.

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت در خصوص چشم‌انداز برگزاری این جشنواره در سال‌های آینده گفت: در نخستین گام، ما این جشنواره ورزشی به صورت مجازی را در چهار رشته ورزشی برگزار کردیم و دلیل انتخاب این چهار رشته ورزشی، دسترسی راحت دانشجویان با ابزار و تجهیزات این رشته‌های ورزشی است. ضمن اینکه دانشجویان به راحتی می‌توانند در منازل خود و در فضای سرپوشیده، آیتم‌های ورزشی خود را در قالب مسابقات برگزار کنند.البته تلاش داریم در سال‌های آینده با توجه به کسب تجربیات، رشته‌های دیگر از جمله روپایی، داژبال و فریزبی و... را نیز به این جشنواره اضافه کنیم. فعلا طراحی ما نسبت به انجام مسابقات در منزل و فضای سرپوشیده است.

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تلاش داریم برگزاری این جشنواره را به عنوان یک برنامه رسمی و منظم در شش ماهه اول هر سال تصویب کنیم، اظهار کرد: قصد داریم این جشنواره را هرسال تابستان به طور مستمر قبل از زمان برگزاری المپیاد قهرمانی دانشجویان علوم پزشکی برگزار کنیم.

همچنین در ادامه این جلسه دکتر حمیده منتظری مسؤول اجرایی نخستین جشنواره ورزش‌های‌ همگانی مجازی دانشجویان علوم پزشکی ضمن ارائه آماری از  تعداد شرکت کنندگان در این جشنواره اظهار کرد: تاکنون در دو بخش دختران و پسران ۴۷۰ دانشجوی علوم پزشکی برای شرکت در جشنواره اعلام آمادگی کرده‌اند.

او اظهار کرد: از این تعداد، تاکنون ۱۵۰ نفر در رشته آمادگی جسمانی، ۱۴۰ نفر در رشته دارت، ۱۲۰ نفر در رشته طناب زنی و ۶۰ نفر در رشته روبیک اعلام آمادگی و ثبت نام کرده‌اند که پیش بینی می‌شود، بر میزان شرکت کنندگان طی روزهای آتی افزوده شود.

منتظری با بیان اینکه  اولویت ما برای حضور در این جشنواره مجازی، با دانشجویانی است که در پنجمین دوره المپیاد ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت ثبت نام کرده‌اند، یادآور شد: البته دانشجویانی که بر اساس علاقه و مهارت، تمایل دارند در این جشنواره حضور یابند می‌توانند آمادگی خود را برای حضور در این رویداد ورزشی اعلام کنند.

وی در خصوص افزایش میزان سطح فنی مسابقات در رشته‌های مختلف گفت: تلاش داریم از ترکیب داورانی باتجربه برای قضاوت رشته‌های ورزشی استفاده کنیم. همچنین برای افزایش اطمینان از رکورد ورزشکاران، علاوه بر انجام داوری‌ها در فضای مجازی، از نفرات برتر رشته‌های مختلف، تست آنلاین نیز گرفته می‌شود.

منتظری گفت:به منظور ایجاد هماهنگی‌های بیشتر، هشت گروه واتساپی متشکل از دانشجویان دختر و پسر به تفکیک در چهار رشته مختلف تشکیل شده است که در این گروه، دانشجویان می‌توانند اطلاعات فنی لازم برای حضور در مسابقات را کسب کنند و بیشتر با قوانین و مقررات فنی رشته‌های ورزشی آشنا شوند. همچنین مقرر شد هشت گروه واتساپی جداگانه متشکل از مسؤولان فنی رشته‌های مختلف جهت ایجاد هماهنگی‌های بیشتر تشکیل شود که قطعا این گروه‌های مجازی به افزایش نظم و هماهنگی‌های بیشتر می‌افزاید.

او در خصوص جدول مدال و حکم به برگزیدگان این جشنواره گفت: همانند المپیاد همگانی و قهرمانی به برگزیدگان این جشنواره مجازی، مدال، حکم و جوایز نقدی اعطاء می‌گردد.

گفتنی است، حسن خدادادی و امین نصیری به ترتیب مسؤول فنی و انجمن رشته طناب زنی در بخش آقایان و همچنین اعظم غفوریان و سمیه زینال زاده به ترتیب مسؤول فنی و انجمن رشته طناب زنی در بخش بانوان هستند. همچنین در رشته دارت آقایان ابوالفضل دهقان پور و صادق رحیم به ترتیب مسؤول فنی وانجمن و همچنین حمیده آب پیکر و نرجس مهارات جهرمی به ترتیب مسؤول فنی و انجمن در بخش بانوان هستند.

در رشته روبیک مهدی پورمطلب روشن و حمیده منتظری مسؤولان فنی و انجمن هستند. همچنین پدرام امیدی و مترضی احمدی به ترتیب مسؤولان فنی وانجمن در رشته آمادگی جسمانی آقایان و آزیتا سلیمی و فاطمه نوروزی به ترتیب مسؤولان فنی و انجمن در بخش بانوان هستند.

یک آیه یک پیام/۸

خداوند اجابت کننده دعای مضطر است

در آیه ۶۲ سوره مبارکه نمل می‌خوانیم: «کسی که دعای مضطر را اجابت می‌کند و گرفتاری را برطرف می‌سازد، و شما را خلفای زمین قرار می‌دهد آیا معبودی با خداست؟ کمتر متذکر می‌شوید».

به گزارش مفدا، قرآن کتاب خداوند مهربان است که در آیه آیه آن نکات، دستورات، راهنمایی‌ها، ارشادات، پیام‌ها و فرمایشات پروردگار به اشرف مخلوقاتش را می‌بینیم، تا انسانی با تکیه بر این آیات نور، قدم در مسیر انسانیت و کمال گذاشته و بتواند کلام الهی را همچون راه‌گشایی همیشگی و دوستی مهربان همراه خود داشته باشد.

در این بخش از «یک آیه یک پیام» به صورت کلیپ تصویری، تلاش داریم تا به معنای آیه« ۶۲ سوره مبارکه نمل» بپردازیم.

در این آیه مبارک می‌خوانیم«أَمَّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَلیلاً ما تَذَکَّرُونَ»

کسی که دعای مضطر را اجابت می‌کند و گرفتاری را برطرف می‌سازد، و شما را خلفای زمین قرار می‌دهد آیا معبودی با خداست؟ کمتر متذکر می‌شوید.

این آیه تلاش دارد تا این پیام را به مخاطب برساند که: «شرط استجابت دعا، قطع امید از دیگران و اخلاص در دعا است».

کارتون های ضدکرونایی کارتونیست ایرانی روی جلد مجله سنترال مکزیک

شماره جدید مجله سنترال که در مکزیک منتشر می‌شود، بخش ویژه‌ای را به آثار علیرضا پاکدل کارتونیست ایرانی اختصاص داده است.

به گزارش مفدا، پس از بازتاب جهانی کارتون‌های علیرضا پاکدل هنرمند جوان با محوریت «مبارزه با بیماری کرونا»، «مبارزه کادر درمانی با کرونا» و «در خانه بمانیم» و همچنین معرفی این هنرمند ایرانی در اینستاگرام، این بار شماره جدید مجله سنترال در کشور مکزیک، بخش ویژه‌ای را به آثار مقابله با کرونای علیرضا پاکدل روی جلد و در صفحات داخلی اختصاص داده است.

بر این اساس، برای اولین بار است که اثر یک هنرمند ایرانی در این نشریه به عنوان روی جلد کار شده است.

علیرضا پاکدل کارتونیست، طراح و تصویرگر ایرانی در این باره به خبرنگار مهر گفت: کارتون‌هایم با موضوع مقابله با کرونا و زحمات کادر درمانی به طور گسترده در فضای مجازی و کشورهای مختلف دیده شده و این بار در مجله سنترال به این موضوع پرداخته شده است.

وی بیان کرد: کارتونی که روی جلد این مجله چاپ شده است، یکی از ۸۰ اثری بوده که تا امروز برای بیماری کرونا و کادر درمان با موضوع «امید و همبستگی» کار کرده‌ام. مدیر هنری این نشریه برای اینکه از این کارتون روی جلد استفاده کند، از طریق فضای مجازی به من پیام داد و علاوه بر چاپ این کارتون و چند طرح دیگر، توضیحاتی درباره آثارم نیز در شماره جدید نشریه منتشر شده است.

به گزارش مهر، پاکدل در پایان گفت: شماره جدید مجله سنترال روز شنبه این هفته منتشر شد که شماره جدیدش اختصاص به حمایت از کادر درمانی در مقابله با بیماری کووید ۱۹ است.

  http://www.mefda.ir/d/2020/06/01/4/503473.jpg

بازگشایی پلکانی خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

در نشست معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ علوم پزشکی شهید بهشتی با معاونان دانشجویی دانشکده‌ها راهکارهای موثر در رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی با آغاز فعالیت دانشکده ها و خوابگاه‌ها،بررسی و بر بازگشایی پلکانی خوابگاه‌های دانشگاه تاکید شد.

به گزارش مفدا، دکتر محمدعلی امام هادی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه‌ علوم پزشکی شهید بهشتی در این نشست بر ضرورت استفاده از خرد جمعی در تصمیم سازی بازگشایی خوابگاهها و اجرای دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت در جلوگیری از شیوع مجدد ویروس کوئید ۱۹ تاکید کرد و گفت: باید با رعایت تمام اصول ایمنی، شرایط مطلوبی برای دانشجویانی که الزام به گذراندن دروس عملی داشته و یا در پایان مراحل تحصیل خود هستند، فراهم کنیم.

وی افزود: باید با خرد جمعی و آگاه سازی بیش از پیش، دست در دست یکدیگر این سختی را آسان کنیم و این مهم مگر با تعامل تنگاتنگ بین دانشکده‌ها و معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه میسر نمی‌شود. در همین راستا باتوجه به اهمیت جلوگیری از ازدحام در خوابگاه‌ها و حضور دانشجویان در دانشکده‌ها باید تدابیر واحدی اندیشیده شود تا همه به رعایت آن ملزم شویم.

بازگشایی در بازه زمانی خرداد تا مهر ماه به صورت پلکانی انجام می‌شود

در همین رابطه مه آبادی سرپرست مدیریت امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در این راستا گفت: تصمیم برآن شد که بازگشایی خوابگاه‌ها در بازه زمانی خرداد تا مهر ماه به صورت پلکانی انجام شود، به این صورت که در مرحله اول دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان ترم آخر حضور داشته باشند.

وی در خصوص دانشجویان علوم پایه گفت: تا اطلاع ثانوی  این دانشجویان به صورت آموزش از راه دور به تحصیل خود ادامه می‌دهند و تلاش بر این است که استاجرها نیز به آموزش از راه دور ادامه دهند.

مه آبادی در ادامه افزود: اقدامات مهمی در سه حوزه تغذیه، ایاب و ذهاب و اسکان صورت پذیرفته است تا جایی که غذا پس از طبخ با رعایت کلیه استانداردهای بهداشتی به صورت بسته بندی توزیع می‌شود و علی‌ رغم دستورالعمل بهداشتی باید برای خوردن غذا در دانشکده‌ها، سلف‌ها باز شوند اما بایستی با زمان بیشتر و تراکم کمتر فعالیتشان را از سر بگیرند.

سرپرست مدیریت امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین در مورد ارایه خدمات مطلوب ایاب و ذهاب به دانشجویان گفت: تمام توان خود را به کار می گیریم تا با ۵۰ درصد ظرفیت در بازه زمانی بیشتر و رده بندی شده خدمات بهتری را ارایه دهیم.

وی در ادامه برای اسکان ۵۰ درصدی در خوابگاه ها اظهار داشت: مکاتباتی صورت گرفته تا رشته‌های نیازمند به خوابگاه معرفی شوند و بقیه افراد جهت تخلیه اتاق‌ها اقدام کنند. همچنین با نهادهای ذیربط مکاتباتی صورت گرفت تا تجهیزات بهداشتی و استاندارد به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

در بخش دیگری از این جلسه روسای دانشکده‌ها و معاونین دانشجویی و فرهنگی دانشکده ها به موضوعاتی از قبیل تصمیم گیری در خصوص چگونگی برگزاری امتحانات به صورت مجازی یا حضوری، ضرورت باز شدن سلف‌ها و توزیع غذا با رعایت دستورالعمل‌های استاندارد، تاکید بر تهیه ابزار مناسب غربالگری در دانشکده‌ها و خوابگاها، بکارگیری دانشجویان در امر غربالگری روزانه به عنوان کار دانشجویی یا کارورزی، تدوین پروتکل‌های ویژه برای رشته دندانپزشکی با توجه به ریسک بالای این رشته، عدم امکان آموزش مجازی در برخی از رشته‌ها و ضرورت فعالیت حضوری دانشجو، ارایه تجهیزات حداقلی بهداشت به دانشجویان، برطرف شدن نواقص موجود در سامانه آموزش مجازی نوید، تعریف برنامه کوهورت برای بیماری کرونا، اسکان دادن صحیح دانشجویان با توجه به ریسک انتقال، افزایش پهنای باند اینترنت و بزرگ کردن تالارهای گفتگوی مجازی، آموزش اصول بهداشتی به دانشجویان، بررسی راهکارهای عملی گذراندن دروس عملی در شهرها و استان‌های محل سکونت دانشجویان، ارایه پوسترهای اجرای پروتکل‌های بهداشتی در دانشکده‌ها به صورت متحدالشکل، توجه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ترم آخر و در الویت قرار دادن آن‌ها اشاره کردند.

در آموزش مجازی، شهرهای کم برخوردار از زیرساخت اینترنتی مدنظر مسئولین قرار گیرد

گفتنی است درفشان نماینده شورای صنفی دانشجویان در این جلسه با اشاره به مشکلات سامانه نوید گفت: لازمه بهره‌وری مناسب از این سامانه، آموزش استفاده از سامانه به  اساتید و دانشجویان است.

به گزارش ایسنا، وی همچنین در خصوص نحوه برگزاری امتحانات به صورت مجازی با بیان اینکه بهتر است مسوولین پس از  نظرسنجی از دانشجویان تصمیم نهایی را اتخاذ کنند، ضمن تأکید بر توجه ویژه به شرایط نابرابر شهرها و روستاها در برخورداری از امکانات و زیر ساخت های اینترنتی، گفت: با توجه به پیام های رسیده به شورای صنفی، دانشجویان از آموزش مجازی بهره کافی را نبردند که امتحان مجازی به خوبی برگزار شود، مضاف بر این که عدم وجود امکانات در شهرهای کم برخوردار را هم باید مد نظر قرار داد.

http://www.mefda.ir/d/2020/04/16/4/492271.jpg

معاون دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

اعلام آمادگی ۹۰۰ دانشجو برای بازگشت به خوابگاه از ۱۷ خرداد

معاون دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران از اعلام آمادگی ۹۰۰ دانشجو برای بازگشت به خوابگاه از ۱۷ خرداد خبر داد و گفت: از روز شنبه حدود ۲۲۰۰ دانشجو در خوابگاه‌ها خواهیم داشت.

به گزارش مفدا، دکتر محمدحسین پورغریب در نشست هیأت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن بیان این مطلب ظرفیت خوابگاه‌ها و میزان آمادگی پذیرش دانشجویان را تشریح کرد و گفت: مجموع ظرفیت خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ۳۴۰۰  دانشجو است و به‌طورمعمول سه هزار  دانشجو در خوابگاه‌ها ساکن هستند.

وی تاکید کرد: در بحران کرونا حدود ۲۷۳ نفر در خوابگاه‌ها حضور داشتند و در فراخوانی که اعلام شد  ۹۰۰ دانشجو برای بازگشت به خوابگاه در روز شنبه ۱۷ خرداد اعلام آمادگی کردند. در نتیجه از روز شنبه حدود ۲۲۰۰ دانشجو در خوابگاه‌ها خواهیم داشت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر پورغریب مهم‌ترین دغدغه خوابگاه‌ها را در مهرماه با توجه به افزایش ظرفیت پذیرش‌ها و افزایش تقاضای دانشجویان برای استفاده از خوابگاه‌ها به دلیل نرخ تورم دانست و گفت: باوجود تلاش‌هایی که در زمینه خوابگاه‌ها صورت می‌گیرد هنوز در این عرصه با کمبود مواجه هستیم.

در ادامه دکتر کریمی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران بر ضرورت برنامه‌ریزی دانشگاه به‌منظور نگهداشت نیروهای داوطلب سلامت تاکید کرد و گفت: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که درصورت نیاز با اعلام فراخوان برای جذب کمک و نیروهای مردمی در فصل پاییز آمادگی لازم را به منظور مقابله با شرایطی که ایجاد می شود داشته باشم.

وی با تأکید بر تدوین پروتکل‌های موردنیاز دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: درخصوص پیش‌بینی تمهیدات لازم برای حضور دانشجویان باید پروتکل‌های حفاظتی متناسب با دستورالعمل‌های وزارت بهداشت تدوین شود و در جلسه جداگانه‌ای با روسای دانشکده‌ها پیش‌بینی‌های لازم صورت گیرد.

در ادامه دکتر خورشید وسکویی مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در امور بانوان با اشاره به الگوی جامع بهره‌گیری از داوطلبان نظام سلامت در پیش، حین و پس از بحران، به بیان تجربه دانشگاه در ساماندهی داوطلبان سلامت پرداخت و گفت: درمجموع بیش از هزار و ۴۰۰ داوطلب سلامت، در رشته‌های موردنیاز، از مسیر فراخوان‌های مختلف اعلام آمادگی کردند و ۵۰۰ داوطلب به انجام فعالیت‌های جهادی در مراکز تحت پوشش دانشگاه مشغول شدند.

وی بر آموزش مداوم و توانمندسازی داوطلبان تأکید کرد و گفت: به‌منظور نگهداشت و حفظ آمادگی داوطلبان در سناریوهای مختلف، درحال برنامه‌ریزی هستیم.

  http://www.mefda.ir/d/2020/04/18/4/492475.jpg

آیا اتوی بخار می‌تواند کرونا را از بین ببرد؟

محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند با وجود حساسیت ویروس کرونا نسبت به حرارت، بهتر است برای پاکسازی لباس ها طبق دستورالعمل های اعلام شده توسط سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نسبت به شست و شوی لباس‌ها اقدام شود. در حال حاضر، استفاده از آب داغ و صابون بهترین راهکار برای ضدعفونی لباس‌ها است. شست و شو با آب و مواد شوینده کفایت می کند و استفاده از اتو بخار ضرورت ندارد.

به گزارش ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با انتشار مطلبی، براساس مقالات و مستندات موجود به این پرسش پاسخ داده‌اند که آیا استفاده از اتو بخار برای از بین بردن ویروس کرونا روی لباس می تواند کافی باشد؟

در این مطلب آمده است: راه اصلی انتقال ویروس کرونا تماس مستقیم شخص به شخص و از طریق قطرات تنفسی فرد بیمار حین سرفه، عطسه یا صحبت کردن است. علاوه بر این، ممکن است قطرات آلوده بر روی سطوح اطراف بیمار قرار گیرند و با توجه به اینکه این ویروس قادر است تا چند ساعت بر روی سطوح به صورت فعال باقی بماند، بنابراین، ممکن است سطوح مختلف به عنوان منشأ انتقال ویروس عمل کنند. یکی از سطوحی که ممکن است در انتقال عفونت نقش داشته باشند، لباس‌ها هستند. به همین دلیل شناسایی روش های از بین بردن ویروس بر سطح لباس ها بسیار حائز اهمیت است و نقش بسزایی در پیشگیری از انتقال عفونت بین افراد خواهد داشت. حال این سوال مطرح می شود که آیا استفاده از اتوی بخار می تواند در از بین بردن ویروس کرونا از سطح لباس ها موثر باشد. 

مطالعات نشان می دهد که ویروس کرونا به حرارت حساس است. اما از بین رفتن ویروس با استفاده از حرارت به فاکتورهای مختلفی از جمله میزان درجه حرارت اعمال شده و مدت زمان قرارگیری آن در معرض حرارت بستگی دارد. بطور مثال، مطالعات اخیر نشان داده اند که ویروس کرونا پس از پنج دقیقه قرار گرفتن در معرض حرارت70 درجه سانتی گراد از بین می رود. البته مدت زمان لازم برای از بین رفتن ویروس با استفاده از حرارت، نسبت عکس با میزان درجه حرارت دارد و هر چقدر دما کمتر شود، زمان بیشتری برای از بین رفتن ویروس لازم خواهد بود.

با وجود مطالب ذکر شده، سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های امریکا هیچ توصیه‌ای مبنی بر استفاده از اتوی بخار به منظور پاکسازی لباس‌ها از ویروس کرونا اعلام نکرده‌اند. بر طبق گزارش های این دو سازمان، بهترین روش جهت پاکسازی لباس ها، حوله ها و دیگر پارچه ها شست و شوی آنها با آب گرم 90 – 60 درجه سانتی گراد و صابون، ضد عفونی یا پاک کننده‌های مناسب و خشک کردن آنها زیر نور آفتاب است. بعد از شستشوی لباس، اتو کردن آن به ویژه با بخار گرم نتیجه بهتری دارد. عدم توصیه برای استفاده از اتو برای پاکسازی لباس‌ها از ویروس به معنی بی‌اثر بودن آن نیست و ممکن است به این دلیل باشد که دست‌یابی به حرارت، رطوبت و مدت زمان لازم جهت از بین بردن ویروس با اتو در منزل سخت است.

با وجود حساسیت ویروس کرونا نسبت به حرارت، بهتر است برای پاکسازی لباس ها طبق دستورالعمل های اعلام شده توسط سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نسبت به شست و شوی لباس‌ها اقدام شود. در حال حاضر، استفاده از آب داغ و صابون بهترین راهکار برای ضدعفونی لباس‌ها است. شست و شو با آب و مواد شوینده کفایت می کند و استفاده از اتو بخار ضرورت ندارد.

آیا هوای سرد یا گرم می‌تواند ویروس کرونا را نابود کند؟

اجرای پلتفرمی برای پایش وضعیت شیوع کرونا در خوزستان

تیمی از محققان یکی از شرکت‌های فناور، پلتفرمی برای پایش وضعیت شیوع کرونا و افراد مبتلا پیاده‌سازی کردند که به گفته آنها این پلتفرم مجهز به پهپاد بوده و قادر به پایش تردد افراد در سطح شهر است.

به گزارش ایسنا، مهندس اعظمی، مدیر عامل یکی از شرکت‌های فناور در سومین روز از رویداد راینکس که امروز به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به پیاده سازی پلتفرمی برای پایش افراد مبتلا به کرونا ویروس، گفت: فعالیت این شرکت طراحی و پیاده‌سازی پلتفرم‌های مدیریت بحران است که تاکنون از این پلتفرم‌ها در مناطق نفت‌خیز جنوب و ماهشهر استفاده شده است.

وی اضافه کرد: با شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا نسبت به توسعه این پلتفرم برای اقدامات مرتبط با این ویروس اقدام کردیم. این پلتفرم در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا در استان خوزستان نصب شد و به بهره برداری رسید. این پلتفرم مدیریتی بستر جامعی است که کلیه عوامل موثر در پیشگیری و مقابله با این ویروس را پایش خواهد کرد.

وی پایش تردد افراد را از قابلیت‌های این پلتفرم نام برد و ادامه داد: این سامانه مجهز به پهپادی است که از روزهای ابتدایی شیوع، در صورتی که تجمعی در منطقه‌ای رخ می‌داد، مداخلات برای پراکنده کردن مردم به منظور کاهش شیوع این ویروس انجام می‌شد.

اعظمی، کنترل رعایت قرنطینه از سوی شهروندان را از دیگر قابلیت‌های این پلتفرم نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن این پلتفرم قادر به ارائه خدماتی چون پزشک و مشاوره آنلاین است، ضمن آنکه افراد مبتلا به این ویروس که در بیمارستان بستری نیستند نیز توسط این پلتفرم مورد پایش قرار می‌گیرند.

مجری طرح با بیان اینکه در این پلتفرم ۸۵ بازرس برای سرکشی به ادارات و سازمان‌های دولتی و خصوصی در نظر گرفته شد، افزود: تا کنون بیش از ۷ هزار بازرسی از سوی این بازرسان اجرایی شده است، علاوه بر آن آمبولانس‌ها نیز به این سامانه متصل هستند تا در صورتی که منطقه‌ای نیاز به امدادرسانی پزشکی بیشتری دارد، اقدام شود.

اعظمی، یکی از چالش‌های توسعه پلتفرم‌ها در کشور را عدم یکپارچگی اطلاعات و داده‌ها دانست و گفت: هدف ما از ارائه این پلتفرم‌ها یکپارچه‌سازی و ساماندهی داده‌ها است تا از این طریق دستگاه‌ها به صورت جزیره‌ای و جدا از یکدیگر فعالیت نکنند.

  اجرای پلتفرمی برای پایش وضعیت شیوع کرونا در خوزستان

شرط وزیر بهداشت برای اجرای طرح ترافیک پایتخت/ با احدی شوخی ندارم

وزیر بهداشت ضمن انتقاد از آنچه که "ترمیم نشدن ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از اتوبوس و مترو در شرایط کرونا" خواند، درباره اجرای طرح ترافیک پایتخت شروطی را مطرح کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در حاشیه برنامه کشوری شدن طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، با حضور در جمع خبرنگاران، درباره مباحث مطرح شده در زمینه اجرای طرح ترافیک در پایتخت گفت: بحث طرح ترافیک را دوستان مطرح کردند من به آقای شهردار هم عرض کردم که ما موافق تراکم جمعیت در منطقه محدوده طرح ترافیک نیستیم. برای ما امروز مهم‌ترین عامل مهار کروناست. آلودگی هوا آنقدر برای ما مهم نیست و در حال حاضر اولویت اول ما نیست؛ کمااینکه در تهران آلودگی هوای آنچنانی هم نداشتیم.

وی افزود: متاسفانه به ناوگان مترو و اتوبوسرانی ما هیچ چیزی در آنها اضافه نشده است. ماسک را هم در این فضاها اجباری کردیم اما وقتی استفاده از ماسک را در ساعات پیک تردد اجباری می‌کنیم و مردم در گرمای هوا وارد ناوگان حمل و نقل عمومی می‌شوند، ممکن است چند دقیقه آن را بردارند؛ چراکه نمی‌توانند نفس بکشند و در همان لحظه می‌تواند ویروس را منتشر کند.

وی گفت: بنابراین وقتی ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از اتوبوس و مترو را نتوانستیم ترمیم کنیم، تعداد اتوبوسی که قرار شده بود اضافه شود، به ناوگان نیاوردیم، قطعا ما به عنوان متولی سلامت می‌ایستیم تا حداقل مردم بتوانند از خودروی شخصی استفاده کنند تا خطر را کاهش دهیم.

نمکی ادامه داد: در جلسه‌ای که با آقای شهردار و آقای وزیر کشور داشتیم اعلام کردند که می‌خواهیم به نحوی عمل کنیم که در ساعاتی که مردم به سمت محل کار می‌روند و در ساعاتی که از محل کار بازمی‌گردند، طرح ترافیک را حذف کرده و دوربین‌ها را خاموش کنیم و فقط مانع ورود بعضی از پلاک‌های شهرستان‌ها شویم که وارد تهران و محدوده طرح ترافیک می‌شوند و همه چیز را به هم می‌ریزند.

وی افزود: ما اعلام کردیم که چند روزی با شما راه می‌آییم، اما بدانید که من در زمینه سلامت مردم با احدی رودربایستی ندارم و با هیچ کس هم شوخی ندارم. اگر ببینم که حتی دو درصد بار مسافر مترو و اتوبوس افزایش یافته و به این دلیل فاصله‌گذاری‌ها به هم می‌ریزد، قطعا اعلام می‌کنم که وضعیت طرح ترافیک به قبل بازگردد.

دوربین‌های ورودی و خروجی محدوده طرح ترافیک به پروژکتور مجهز شدند

افزایش موارد کرونا در کشور / ۸۱ تن دیگر جان باختند

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲۹۷۹ مورد جدید کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور با اشاره به افزایش نسبی موارد مثبت کرونا در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته نسبت به روزهای اخیر، گفت: از دیروز تا امروز ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۹۷۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد.

به گفته وی، از بین مبتلایان جدید، ۶۵۲ مورد بستری و دو هزار و ۳۲۷ مورد از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. به این ترتیب مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر رسید.

جهانپور همچنین با اشاره به افزایش نسبی در فوتی‌های کرونا نسبت به روزهای گذشته، گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. مجموع جان باختگان این بیماری به ۷ هزار و ۸۷۸ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه تا کنون ۱۲۱ هزار و ۴ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

جهانپور همچنین گفت: ۲۵۷۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، تا کنون ۹۵۵ هزار و ۸۶۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی همچنین ضمن تاکید بر لزوم رعایت موازین بهداشت فردی و اجتماعی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت: متاسفانه در برخی استان‌ها و نواحی کشور گزارش‌هایی از نوعی سهل انگاری در مراعات نکات بهداشت فردی و اجتماعی و فاصله گذاری‌ها و همچنین استفاده از ماسک را شاهد هستیم و حتی شکایت‌های مردمی از برخی تخلفات در مشاغل را نیز داریم و در روزهای گذشته موارد را همکاران‌مان مورد بررسی قرار دادند و در روزهای آتی گزارش موارد برخورد قانونی با خاطیان رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی را اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: از مردم استدعا داریم حتما رعایت نکات بهداشت فردی و اجتماعی، شست‌وشوی مکرر دست‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی را در دستور کار قرار دهند و سفرهای غیرضرور را حتما لغو کنند.

شمار مبتلایان به کرونا در اسرائیل به ‌100 نفر رسید

اخبار مرتبط

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.