جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸

برنامه دانشگاه‌های کشور برای بازگشایی از ۱۷ خردادماه؛

بازگشایی خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی با ۵۰ درصد ظرفیت/مخالفت اغلب دانشگاه‌های کشور در بازگشایی دانشگاه‌ها

477098.jpg

برنامه بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۷ خردادماه و همچنین نحوه برگزاری امتحانات در برخی از دانشگاه‌های کشور اعلام شد، بر اساس گزارشات خبرگزاری‌ها اغلب دانشگاه‌های کشور در این خصوص اعلام کرده‌اند به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ریسک بالا، حضور دانشجویان در محیط دانشگاه به صلاح نیست و خوابگاه‌ها نیز بازگشایی نخواهد شد این در حالی است که خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز به دلیل نقش مهم دانشجویان پزشکی در سلامت جامعه و مبارزه با کرونا با ۵۰ درصد ظرفیت بازگشایی خواهد شد.

به گزارش مفدا بهشتی به نقل از مفدا مرکزی، برنامه بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۷ خردادماه و همچنین نحوه برگزاری امتحانات در برخی از دانشگاه‌های کشور اعلام شد، بر این اساس و با توجه به نقش دانشگاه‌های علوم پزشکی در حفظ سلامت مردم و ضرورت حضور دانشجویان پزشکی در حفظ سلامت جامعه و خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی در تاریخ ۱۷ خرداد ماه با رعایت سخت‌گیرانه دستورالعمل‌های بهداشتی با ۵۰ درصد ظرفیت انجام خواهد شد، این در حالی است که بر اساس گزارشات واصله اغلب دانشگاه‌های کشور در این خصوص اعلام کرده‌اند به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ریسک بالا، حضور دانشجویان در محیط دانشگاه به صلاح نیست و خوابگاه‌ها نیز بازگشایی نخواهد شد.

دستورالعمل جدید برای بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شد

در این راستا قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت جزئیات جدید نحوه بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی از ۱۷ خردادماه ۹۹ و آزمون‌های علوم پزشکی در شرایط کرونا را اعلام کرد.

دکتر حمید اکبری در این باره اظهار داشت: با توجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص تداوم فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ترم جاری و فراهم آوردن زمینه حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها از تاریخ ۱۷ خرداد پیرو مباحث به عمل آمده در جلسه وبیناری ۲۹ اردیبهشت، دستورالعمل جدید با امضای سه معاون وزارت بهداشت به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.

وی گفت: در این دستورالعمل تاکید شده است که با توجه به وضعیت کلی استان، شهرستان محل استقرار دانشگاه یا دانشکده اقدامات لازم با رعایت پروتکل‌های بخشی و علی الخصوص دستورالعمل معاونت بهداشت انجام گیرد.

جزئیات دستورالعمل جدید بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی از ۱۷ خرداد

۱) علاوه بر استمرار آموزش دروسی که کماکان به صورت الکترونیک قابل ارائه است در مواردی که لازم است کلاس‌های حضوری برای رفع اشکال و یا تکمیل آموزش دروس مذکور برگزار شود. برنامه‌ریزی لازم به عمل آید تا کلاس‌های مذکور به صورت فشرده برگزار شود. امتحان دروس مذکور پس از اطمینان از ارائه آموزش کامل محتوای دروس با هماهنگی اساتید و اداره آموزش واحد مربوط به عمل آید.

۲) برای حضور دانشجویان بالینی از تاریخ ۱۷ خرداد ۹۹ با اولویت کارورزان و کارآموزان رشته‌های مختلف برنامه‌ریزی و اقدام شود.

موارد مستلزم کار با بیمار به ماه‌های تیر و مرداد منتقل شود

۳) برای حضور دانشجویان رشته دندانپزشکی با اولویت دانشجویان مقطع تخصصی و دانشجویان سال اخیر برنامه‌ریزی و به نحوی اقدام شود که آموزش سایر دانشجویان، دستیاران و انجام آموزش‌های عملی به خصوص در مواردی که مستلزم انجام کار درمانی با بیمار است به ماه‌های تیر و مرداد منتقل شود.

۴) ارائه دروس عملی و آزمایشگاهی کلیه رشته‌ها در مواردی که مستلزم تماس با بیمار نیست در گروه‌های کوچک‌تر که امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی میسر باشد صورت پذیرد و برای مواردی که مستلزم کار با بیمار است به ماه‌های تیر و مرداد منتقل شود.

۵) به نحوی برنامه‌ریزی شود که کلیه آزمون‌ها در نیمه دوم مردادماه به پایان برسد ولیکن در صورت ضرورت با تصویب شورای آموزشی دانشگاه از فرصت نیمه اول شهریور ماه به این منظور استفاده شود. برگزاری آزمون‌ها به صورت حضوری و یا مجازی با استفاده از ظرفیت مراکز آزمون الکترونیک بر اساس مصوبه شورای آموزش دانشگاه بلامانع است.

تدوین شیوه نامه انضباطی رفتار با فراگیران که به صورت غیر مجاز در کلاس‌ها حضور نیافتند

۶) مسئولیت پایش حضور فراگیران در کلاس‌های آموزش مجازی، حضوری و عرصه‌های آموزش عملی، بالینی و … و تدوین شیوه نامه انضباطی رفتار با فراگیرانی که به صورت غیر مجاز از حضور در برنامه‌های آموزشی مجازی و حضوری تعلل ورزیده‌اند برعهده هر دانشگاه است.

دانشگاه‌ها موظفند بر اساس ارزیابی به عمل آمده در زمینه حضور فراگیران در کلاس‌های درس آموزش مجازی، حضوری و عرصه‌های آموزش عملی، بالینی، همچنین نتایج تکالیف و آزمون‌ها تصمیمات مقتضی را در این زمینه اتخاذ کنند.

۷) فراگیرانی که برنامه‌های آموزشی خود را به اتمام می‌رسانند موظفند در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تخلیه خوابگاه اقدام تا امکان استفاده بهینه از ظرفیت خوابگاه و اختصاص آن به سایر دانشجویان و رعایت استاندارد فاصله گذاری اجتماعی با هدف حفظ سلامت و ایمنی فراگیران میسر شود.

خوابگاه دانشجویان بالینی از دانشجویان غیربالینی مجزا شود

همچنین لازم است برای سال تحصیلی آینده به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که حتی‌الامکان خوابگاه دانشجویان بالینی از دانشجویان غیربالینی مجزا شود.

لزوم اطلاع رسانی در دفترچه کنکور برای زمان پذیرش و ارائه خوابگاه

۸) اگر چنانچه برخی از دانشگاه‌ها برای برخی رشته‌ها به دلیل وضعیت پیش آمده امکان پذیرش دانشجوی جدید برای شروع دوره از مهرماه را نداشته و تصمیم به شروع تحصیل دانشجویان جدیدالورود از بهمن ماه سال جاری دارند مراتب را اعلام تا در دفترچه کنکور به اطلاع داوطلبان برسد.

همچنین مراتب امکان یا عدم امکان ارائه خوابگاه به دانشجویان جدیدالورود نیز اعلام تا از طریق دفترچه کنکور اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد.

این بخشنامه از سوی دکتر علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر علیرضا رئیسی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و دکتر سیما سادات لاری معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت به امضا رسیده است.

بر اساس گفت‌وگوی ایسنا با دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از ۱۷ خرداد ماه تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف به پذیرش حضوری دانشجو هستند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف به پذیرش حضوری دانشجویان از ۱۷ خرداد هستند، گفت: دانشگاه‌ها می توانند براساس شرایط، امکانات و وضعیت شیوع کرونا در منطقه خود در خصوص نحوه ظرفیت پذیرش دانشجویان تصمیم‌گیری کنند اما تمامی دانشگاه‌ها ملزم هستند حداقل پذیرش دانشجویان را از ۱۷ خرداد داشته باشند.

پذیرش حداکثر ۵۰ درصد دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی

این مقام مسؤول، ضمن بیان این مطلب، به تشریح آخرین سیاست‌های وزارت بهداشت در خصوص اسکان دانشجویان خوابگاهی همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پرداخت و گفت: ما اعلام کردیم با توجه به وضعیت اپیدمی کروناویروس، وضعیت زیرساخت‌ها و شرایط دانشگاه‌های مختلف خوابگاه‌های این مراکز آماده پذیرش حداکثر ۵۰ درصد دانشجویان هستند؛ یعنی ممکن است یک دانشگاهی حتی ۱۰ درصد از دانشجویان خوابگاهی خود را در این مراکز اسکان بدهد.

وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه‌ها می‌توانند اسکان دانشجویان خود را براساس اولویت‌های آموزشی خود انجام بدهند، مثلا ممکن است خوابگاه را به دانشجویانی که باید در ترم جاری فارغ‌التحصیل شوند اختصاص بدهند و برنامه‌های خود را براساس این اولویت‌ها تنظیم کنند تا پروتکل‌های بهداشتی در این مراکز با حداکثر دقت ممکن رعایت شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: ما عنوان کردیم حداکثر ظرفیت پذیرش دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی باید به نصف برسد و هر اندازه دانشگاه‌ها این ظرفیت را کمتر از ۵۰ درصد اعلام کنند وزارت بهداشت با آن موافق‌تر است.

حضور نوبتی دانشجویان برخی رشته‌ها در خوابگاه‌های دانشجویی

به گفته لاری، در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که دانشجویان برخی رشته‌ها به صورت نوبتی در خوابگاه‌ها حضور داشته باشند. البته حضور این دانشجویان در مراکز خوابگاهی باید به صورت کوتاه مدت باشد و دانشجویان در این فرصت باید به صورت فشرده آموزش‌های خود را بگذرانند و بعد از اینکه دانشجویان هر نوبت امتحانات پایان ترم خود را دادند و خوابگاه تخلیه شد دانشجویان رشته‌های بعد در این مراکز اقامتی حضور یابند.

وی از اختصاص بودجه‌ای مشخص برای احیای تجهیزات حفاظتی دانشگاه‌ها جهت رعایت بهداشت خبر داد و گفت: این بودجه در مرحله اول برای دانشگاه‌ها تزریق می‌شود تا این مراکز بتوانند ماسک و مواد ضدعفونی کننده را در اختیار دانشجویان قرار بدهند و پرسشنامه‌هایی نیز در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود که آن‌ها را در ابتدای ورود به مراکز خوابگاهی از نظر سلامتی مورد ارزیابی قرار دهد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در خوابگاه‌ها اتاق‌هایی را برای قرنطینه احتمالی دانشجویانی که تست کرونای آن‌ها مثبت باشد در نظر گرفته می‌شود تا قرنطینه شوند و حتی اگر علایم شدیدتری پیدا کردند ما مراکز بهداشتی خاصی را به آن دانشگاه معرفی می‌کنیم تا وضعیت دانشجو به صورت جدی رصد شود.

نظارت معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در فضای خوابگاهی

وی همچنین تأکید کرد: معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف شدند در اجرای تمامی پروتکل‌های بهداشتی در محیط‌های خوابگاهی نظارت کنند تا بتوانیم با توجه به شرایط دانشگاه‌ها پذیرش حداقلی دانشجو در مراکز خوابگاهی داشته باشیم. ضمن اینکه به دانشگاه‌ها تأکید کردیم که با درخواست مهمانی دانشجویان در دانشگاه‌های محل اسکان آن‌ها بدون پرداخت هزینه موافقت صورت بگیرد.

دکتر لاری در خصوص وضعیت بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی در مناطق قرمز از نظر ابتلا به ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: ما منطقه قرمز یا سفید مطلق از نظر ابتلا به این ویروس نداریم چرا که ممکن است، یک شهر را به صورت قرمز اعلام کنند و این وضعیت یک روز بعد در شهر دیگر اعلام شود.بنابراین همه مسئولان باید در حالت احتیاط عمل کنند.

وی ادامه داد:  ممکن است دانشگاه‌های مناطق قرمز از نظر ابتلا به کرونا با توجه به شرایط خود به صورت محدودتری دانشجویان را پذیرش کند اما همه دانشگاه‌ها باید از ۱۷ خرداد آموزش را آغاز کنند و فعالیت آموزشی خود را با پذیرش حداقلی دانشجویان شروع کنند اما اینکه تصمیم‌ جداگانه ای برای مناطق قرمز یا سفید داشته باشیم، امکان‌پذیر نیست.

تاکید بر بازنشدن سلف سرویس‌ها

به گزارش ایسنا، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص نحوه توزیع تغذیه به دانشجویان خوابگاهی نیز گفت: تاکید داریم سلف سرویس دانشگاه‌ها باز نشود چرا که ممکن است با باز شدن این اماکن تجمع صورت گیرد و کنترل دانشجویان سخت‌تر شود؛ بنابراین توصیه ما این است که غذا در داخل خوابگاه‌ها و داخل ظروف یک بار مصرف توزیع شود. همچنان که در دوران شیوع کرونا نیز خوابگاه‌های ما باز بودند و دانشجویان اینترن و رزیدنت در بیمارستان‌ها فعال بودند با توجه به اینکه دانشگاه‌های ما تمرین پذیرش دانشجو در این شرایط را دارند اگرچه تعداد پذیرش بیشتر خواهد شد.اما آمادگی پذیرش دانشجویان همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها را داریم.

در خصوص بازگشایی کلیه دانشگاه‌های کشور در تاریخ ۱۷ خرداد ماه ۹۹ یعنی کمتر از ۱۰ روز دیگر و بر اساس گزارش خبرگزاری مهر باید گفت اغلب دانشگاه‌های کشور در این خصوص اعلام کرده‌اند به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ریسک بالا، حضور دانشجویان در محیط دانشگاه به صلاح نیست و خوابگاه‌ها نیز بازگشایی نخواهد شد.

برخی دانشگاه‌ها نیز گفته‌اند با تعداد محدود پذیرای دانشجویان در خوابگاه‌ها خواهند بود و بعضی دیگر اعلام کرده‌اند در راستای کاهش حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، امتحانات را مقطعی برگزار خواهند کرد.

از طرفی با نزدیک شدن به امتحانات پایان ترم، نحوه برگزاری امتحانات در برخی دانشگاه‌ها مشخص شده است؛ در این بین تعدادی از دانشگاه‌ها روش کاملاً غیر حضوری را انتخاب کرده اند، برخی دیگر روش حضوری و تعدادی نیز هر دو روش را قرار است عملیاتی کنند.

در گزارش پیش رو به برنامه دانشگاه‌ها برای بازگشایی و نحوه برگزاری امتحانات در دانشگاه‌های مختلف کشور اشاره شده است؛

دانشگاه علم و صنعت بنا دارد امتحانات را به دو شیوه حضوری و غیرحضوری برگزار کند که البته هفته آینده در شورای آموزشی این دانشگاه نتیجه قطعی آن مشخص خواهد شد. در روش غیرحضوری احتمالاً دانشجویان ساکن در استان‌های مختلف، امتحان پایان ترم خود را در مراکز استان بدهند تا از رفت و آمدها کاسته شود.

بنا به گفته مسولان این دانشگاه، به دلیل ریسک بالا، خوابگاه‌ها بازگشایی نمی‌شود؛ دروس عملی نیز به صورت فشرده در تیرماه برگزار می‌شود.

خوابگاه‌ها در دانشگاه تهران بازگشایی نمی‌شود

خوابگاه‌ها در دانشگاه تهران پس از ۱۷ خرداد و تا قبل از شروع امتحانات یعنی ۷ تیرماه، بازگشایی نخواهند شد؛ البته گفته شده تنها به صورت موردی اتاقهای خوابگاهی در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.

دانشگاه تهران گفته است اگر تا تیرماه شرایط به ثبات برسد، امتحانات به صورت حضوری برگزار خواهند شد؛ در غیر این صورت، از روش‌های دیگر؛ از جمله برگزاری ترکیبی امتحان (بخشی مجازی و بخشی حضوری) استفاده خواهد شد. بخش حضوری امتحانات اینگونه خواهد بود که دانشجویان در مراکز استان و در یکی از شعب دانشگاه پیام نور امتحان خواهند داد. تصمیم نهایی در این خصوص طی ۲ - ۳ هفته آینده مشخص و اعلام خواهد شد.

دروس عملی و کارگاهی دانشگاه تهران هم پس از بازگشایی، حضوری بوده و امتحانات به صورت فشرده برگزار خواهد شد. در صورت نبود امکان اتمام این دروس تا پایان ترم جاری، با تأیید استاد راهنما و گروه، وضعیت درس ناتمام اعلام شده و در نیمسال بعد بدون محاسبه در سقف واحدهای دانشجو، ارائه خواهد شد.

امتحانات در دانشگاه امیرکبیر حضوری و مقطعی برگزار می‌شود

دانشگاه امیرکبیر از ۱۷ خرداد (تاریخ بازگشایی دانشگاه‌ها) به بعد، کلاس حضوری نخواهد داشت. امتحانات این دانشگاه در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، قطعاً بصورت مقطعی و در بازه‌های زمانی متفاوت برگزار خواهد شد. همچنین قرار است در راستای کاهش حجم حضور دانشجویان، امتحانات جداگانه و مقطعی در ۴ هفته (۲ هفته ویژه دانشجویان کارشناسی و ۲ هفته ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی) برگزار شود.

ورود دانشجویان پژوهش محور در زمان امتحانات؛ ممنوع

همچنین آن بخش از دانشجویان که فعالیت پژوهشی دارند، در دوران امتحانات، حق ورود به دانشگاه را ندارند؛ در خصوص برگزاری کلاس‌های عملی و زمان آن تصمیمی گرفته نشده است.

برگزاری امتحانات غیرحضوری در دانشگاه خواجه نصیر

در دانشگاه خواجه نصیر امکان سرویس‌دهی به دانشجویان کارشناسی در دانشگاه وجود ندارد و حداکثر به حدود یک چهارم دانشجویان کارشناسی ارشد غیر بومی، خدمات خوابگاهی ارائه خواهد شد. ارزیابی دانشجویان در نیم‌سال جاری در این دانشگاه به شیوه غیر حضوری است و بنا بر اعلام دانشگاه، نحوه برگزاری دروس عملی به زودی اعلام می‌شود.

شرط حضور دانشجویان دکتری در دانشگاه خوارزمی

دانشگاه خوارزمی از استادان خواسته که اگر آسیبی به کیفیت وارد نمی‌شود، امتحانات را به صورت مجازی برگزار کنند. بیشتر محدودیت‌های دانشگاه خوارزمی در صورت حضوری شدن امتحانات، در خصوص خوابگاه و سلف است.

دانشجویان دکتری برای ارائه رساله خود می‌توانند آن را به صورت ایمیل یا درخواست در سامانه گلستان به استاد خود یادآوری کنند و بعد از تایید استاد، گروه و تحویل گواهی سلامت از سوی مرکز بهداشت دانشگاه، می‌توانند طبق اعلام زمان بندی در دانشگاه حضور یابند.

برگزاری کلاسهای عملی تربیت مدرس از ۱۷ خرداد / اتاق‌ها تک یا دونفره می‌شود

کلاس‌های عملی در دانشگاه تربیت مدرس از ۱۷ خرداد تا ۲۰ تیرماه برگزار می‌شود و به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی، احتمالاً اتاق‌های خوابگاهی تک یا دو نفره می‌شوند. امتحانات احتمالاً حضوری و یا ترکیبی (مجازی و حضوری) و به صورت مقطعی و یا براساس تقسیم دانشکده‌ها برگزار خواهد شد.

تمایل دانشگاه شهید بهشتی برای برگزاری امتحان حضوری

دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حال حاضر منعی برای حضور در دانشگاه شهید بهشتی و کارهای پژوهشی و آزمایشگاهی ندارند.

دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرده است اگر شرایط برای حضور دانشجویان در دانشگاه فراهم باشد، ترجیح برگزاری امتحان، به شیوه حضوری است و اگر شرایط مساعد نبود، گزینه‌های دیگری در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در صورت برقرار شدن وضعیت عادی در دانشگاه، کلاس‌های دروس عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی در این دانشگاه به صورت فشرده از زمان برقراری شرایط عادی تا شروع نیمسال بعد برگزار می‌شوند. اما اگر امکان برگزاری این دروس فراهم نبود، این کلاس‌ها در ترم بعد برگزار و نمره آن در این ترم محاسبه خواهد شد.

اتاقهای خوابگاهی به صورت مقطعی به دانشجویان داده می‌شود

در صورت بهبود شرایط، اتاقهای خوابگاهی این دانشگاه به صورت مقطعی؛ ابتدا در اختیار دانشجویان دکتری و احیاناً ارشد که برای انجام کارهای پژوهشی به دانشگاه می آیند، قرار خواهد گرفت.

دانشگاه علامه طباطبایی کلاس حضوری ندارد

دانشگاه علامه طباطبایی اعلام کرده است اگر الزامی نباشد، امتحانات مجازی برگزار می‌شود و نیازی به حضور دانشجویان پس از ۱۷ خرداد در دانشگاه نیست. این دانشگاه نیز با حضور دانشجویان در خوابگاه موافق نیست اما اگر لازم باشد، دانشجویان در خوابگاه حضور یابند، از آنها تست گرفته خواهد شد.

تاکنون برخی کلاس‌های عملی به صورت مجازی برگزار شده و برخی که نیاز به حضور دارد، در ترم تابستان به صورت فشرده برگزار می‌شود اما اگر امکان برگزاری وجود نداشت، به ترم آینده موکول خواهد شد.

امتحانات دانشگاه آزاد در واحد محل سکونت دانشجویان

براساس تصمیم اتخاذ شده در هیأت رئیسه دانشگاه آزاد، دانشجویان دانشگاه آزاد می‌توانند برای شرکت در امتحانات پایان ترم، در واحد دانشگاهی محل زندگی خود و یا نزدیک‌ترین واحد دانشگاهی محل سکونت خود حضور یابند و نیازی به مراجعه به واحد دانشگاهی اصلی خود نیست. همچنین خوابگاه‌های دانشگاه آزاد بازگشایی نخواهد شد.

دروس عملی و آزمایشگاهی در این دانشگاه پس از امتحانات دروس نظری آغاز می‌شود؛ ترم تابستان نیز از ۲۱ تیرماه آغاز می‌شود.

زمان پایان کلاس در دانشگاه اصفهان روز چهارشنبه ۴ تیرماه اعلام شده است و یک روز بعد؛ یعنی ۵ تیرماه، امتحانات به صورت غیرحضوری آغاز خواهد شد. بنابرین این دانشگاه کلاس حضوری نخواهد داشت. البته این دانشگاه تاکید کرده که اگر امکان حضور دانشجویان در دانشگاه تا قبل از شروع امتحانات پایان ترم فراهم شود، آمادگی دارد با تمهیدات بهداشتی، امتحانات را به صورت حضوری برگزار کند.

دروس عملی، آزمایشگاهی، کارورزی و کارآموزی دانشگاه اصفهان با اولویت ارائه برای دانشجویان در شرف فراغت از تحصیل، در تابستان سال جاری و بسته به شرایط به‌صورت فشرده برگزار خواهد شد. زمان دقیق و نحوه انجام آن متعاقباً از طریق گروه‌ها و دانشکده‌ها اطلاع رسانی خواهد شد

امتحانات کارشناسی و دکتری در دانشگاه شیراز الزاماً غیرحضوری است

در دانشگاه شیراز امتحانات پایان نیمسال، در کلیه دروس نظری در مقاطع کارشناسی و دکتری عمومی دامپزشکی، شامل دروس عمومی، پایه سرویسی و تخصصی غیر حضوری بوده و در مقاطع تحصیلات تکمیلی با اولویت غیرحضوری برگزار می‌شود، اما با تصمیم استاد، می‌تواند به صورت حضوری برگزار شود. فعلاً امکان ارائه خدمات خوابگاهی، سرویس ایاب و ذهاب و سلف سرویس در این دانشگاه وجود ندارد.

دروس عملی در صورت مساعد بودن شرایط، در این نیمسال برگزار می‌شود در غیر این صورت، در ترم بعد برگزار خواهند شد.

برگزاری دروس عملی در دانشگاه فردوسی مشهد از ۱۴ تیرماه

زمان پایان کلاس‌ها در دانشگاه فردوسی مشهد ۲۱ خرداد اعلام شده و آزمون‌ها از ۳۱ خرداد ماه به صورت مجازی برگزار می‌شود و عملاً کلاس حضوری در این دانشگاه برگزار نخواهد شد. زمان برگزاری دروس عملی از ۱۴ تیرماه تا ۱۵ مردادماه اعلام شده است و این دروس به صورت حضوری برگزار می‌شود.

امکان اقامت دانشجویان تحصیلات تکمیلی یزد در خوابگاه‌ها به صورت محدود / خوابگاه تعطیل است

کلاس‌های نظری در دانشگاه یزد تا پایان نیمسال جاری بصورت الکترونیک برگزار می‌شود و خوابگاه‌ها و غذاخوری‌های دانشجویی تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند؛ اما دانشجویان تحصیلات تکمیلی که برای استفاده از آزمایشگاه نیاز به حضور دارند، بصورت محدود، با مسئولیت دانشجو و استاد راهنما و تایید معاونت آموزشی دانشگاه، می‌توانند درخواست اقامت در خوابگاه دهند. شیوه برگزاری آزمون و دروس عملی هنوز در این دانشگاه مشخص نیست.

امکان حضور دانشجویان جهت رفع اشکال بدون درخواست خوابگاه وجود دارد.

جدول خلاصه برنامه دانشگاه‌ها برای بازگشایی:

دانشگاه نحوه برگزاری امتحان پایان ترم نحوه برگزاری دروس عملی
علم و صنعت ۲ شیوه حضوری و غیرحضوری به صورت فشرده
تهران احتمالاً حضوری درصورت بازگشایی دانشگاه، به صورت حضوری و فشرده
امیرکبیر حضوری و در ۲ بازه زمانی (به نفکبک کارشناسی و تحصیلات تکمیلی) تصمیم گیری نشده است
خواجه نصیر غیرحضوری بزودی اعلام می‌شود
خوارزمی درصورت موافقت اساتید به صورت غیرحضوری تصمیم گیری نشده است
تربیت مدرس احتمالاً حضوری و یا ترکیبی (مجازی و حضوری) و به صورت مقطعی تصمیم گیری نشده است
شهید بهشتی ترجیحاً حضوری و در صورت مساعد نبودن شرایط به شیوه‌های دیگر درصورت مساعد بودن شرایط، حضوری
علامه طباطبایی غیرحضوری برخی مجازی و برخی دیگر حضوری و در ترم تابستان به صورت فشرده
دانشگاه آزاد حضوری در واحدهای محل سکونت بعد از امتحانات دروس نظری و به صورت حضوری
دانشگاه اصفهان غیرحضوری به‌صورت فشرده و احتمالاً حضوری
شیراز غیرحضوری درصورت مساعد بودن شرایط حضوری، در غیر اینصورت ترم بعد
فردوسی مشهد غیرحضوری حضوری
دانشگاه یزد غیرحضوری تصمیم گیری نشده است

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.