جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵

ضرورت آموزش‌های روانشناختی برای مقابله با موج دوم کرونا

روانشناختی

یک روانشناس اجتماعی معتقد است که مقابله با موج دوم ویروس کرونا در کشور مستلزم آموزش‌های روانشناختی بمنظور کاهش آسیب‌های روانی است.

به گزارش مفدا، دکتر مجید صفاری‌نیا در خصوص آمادگی جامعه به منظور مقابله با موج دوم شیوع ویروس کرونا افزود: برای مواجهه و کنترل موج دوم این بیماری مولفه‌های متعددی همچون تاب‌آوری اجتماعی، مباحث اقتصادی، اجتماعی و روانشناختی باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: به عبارت دیگر جامعه به عنوان یک سیستم باید آمادگی ساختاری نظیر طراحی محیطی را تدارک دیده باشد.

صفاری‌نیا ادامه داد: به عنوان مثال تاکید بر فاصله‌گذاری اجتماعی (فیزیکی) به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای مقابله با شیوع این ویروس مستلزم تجهیز حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس و مترو باشد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: همچنین شماری از کارگران روزمزد که به سبب شیوع این بیماری با بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند، باید مورد حمایت‌های اقتصادی قرار بگیرند.

وی افزود: از منظر روانشناختی نیز پروتکل‌های روانی باید آموزش داده شود؛ حضور اثربخش روانشناسان و مشاوران در فضای مجازی احساس شود و دسترسی به مشاوره‌ها با اندک هزینه‌کرد فراهم آید.

صفاری‌نیا تاکید کرد: برخی آموزش‌های ضروری نیز از طریق رسانه‌های اجتماعی (به همت مشاوران و روانشناسان) در اختیار شهروندان قرار گیرد و کارگاه‌های آموزشی روانشناختی و مشاوره‌های آنلاین نیز برگزار شود.

به گفته این مشاور، اوقات فراغت شهروندان نیز در این ایام متفاوت می‌شود و این مساله نیز مستلزم برنامه‌ریزی‌های جامع است.

به گزارش ایرنا، براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۱۲۰ هزار و ۱۹۸ نفر از هم‌وطنان در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد ۶ هزار و ۹۸۸ نفر نیز نیز جان خود را از دست داده‌اند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.