سه‌شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸

راهکارهای پیشگیری از تضعیف سیستم ایمنی ورزشکاران

ی

دانشیار دانشگاه تربیت مدرس راهکارهای‌های موثر برای پیشگیری از تضعیف سیستم ایمنی در ورزشکاران را تشریح کرد.

به گزارش مفدا، مهدیه ملانوری شمسی در مورد استراتژی‌های موثر سبک زندگی برای پیشگیری از تضعیف سیستم ایمنی در ورزشکاران، اظهار کرد: ورزشکاران در ابتدای امر باید استرس‌های زندگی را کنترل و کم کنند و مربی باید از این استرس‌ها آگاه باشد و حتی برنامه تمرینی را بر اساس این استرس ها بچیند.

وی ادامه داد: ورزشکاران باید خواب منظم و به مقدار کافی خواب (۷ ساعت) داشته باشند و مطالعات نشان داده است ورزشکارانی که خواب بیشتر از پنج تا شش ساعت داشته اند نسبت به کسانی که خواب کمتری داشته‌اند، کمتر در معرض عفونت قرار گرفته اند و باید بدانیم که کمیت و کیفیت خواب بسیار مهم است.

این عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس همچنین تاکید کرد: ورزشکارانی که لازم است مسافرت کنند و درنتیجه این امر ریتم شبانه روزی هورمون‌ها و زمان جغرافیایی تغییر می‌کند نیاز به استراحت بیشتری دارند.

ملانوری شمسی با اشاره به اینکه ورزشکاران باید از گرفتن رژیم‌های سخت و رژیم‌هایی که منجر به کاهش وزن بالا در زمان کوتاه مدت می‌شود اجتناب کنند، گفت: ورزشکاران باید از رژیم‌های غذایی که حاوی پروتئین و کربوهیدرات است استفاده کنند (به خصوص ورزشکاران استقامتی) و رژیم‌های غذایی متعادل شامل مواد معدنی و ویتامین ها را در برنامه خود داشته باشند.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه ورزشکاران باید از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کرده و در صورت در دسترس نبودن سبزیجات و میوه های تازه مکمل های مولتی ویتامین استفاده کنند، عنوان کرد: ورزشکاران باید قبل، حین و بعد از فعالیت ورزشی از نوشیدنی های کربوهیدراتی استفاده کنند و آب رسانی قبل، حین و بعد از فعالیت ورزشی ورزشکاران برای عملکرد موثر سیستم ایمنی ضروری است.

به گفته این دانشیار دانشگاه تربیت مدرس پوشیدن لباس های مناسب در صورتی که ورزشکاران مجبور به تمرین در محیط سرد هستند، الزامی است و باید شدت، مدت، زمان، بار و حجم تمرینی، اصول تمرین را رعایت و از افزایش ناگهانی و بیش از حد بار تمرینی پرهیز کنند./انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۱۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.