پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵

در گفت وگو مجازی مطرح شد

خوابگاه‌ها رایگان و شهریه‌ها تخفیف‌دار می‌شوند/تشریح جزییات حضور دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی قم

ثقفی پور

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه آغاز فعالیت آموزشی دانشگاه تا زمانی که موضوع با استفاده از نامه ابلاغ نشود قطعی نیست، گفت: سلامت دانشجویان اهمیت بسیاری دارد به همین علت مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تصمیم‌گیری‌های خود در مورد آموزش دانشجویان، بر اساس وضعیت روزهای آینده استان و کشور تصمیم‌گیری خواهند کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، گفت‌وگوی خبری دبیر سرویس صنفی رفاهی پایگاه خبری مفدا قم با عابدین ثقفی‌پور مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم در مورد چگونگی بازگشایی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها از ۱۷ خردادماه، برای نخستین بار همراه با پرسش و پاسخ دانشجویی و به صورت زنده در بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام انجام شد.

ثقفی‌پور در این گفت‌وگو طی سخنانی اظهار کرد: سی بهمن‌ماه حکم مدیریت دانشجویی بنده از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ابلاغ شد که مصادف شد با شروع شرایط ویژه و بخصوص کرونا در قم و دانشجویان تصمیم گرفتند خوابگاه‌ها را ترک کنند، ما از این فرصت استفاده کرده و اقدامات عمرانی را در خوابگاه‌ها و آشپزخانه انجام داده و وام‌های دانشگاهی را پیگیری کردیم.

وی در مورد وضعیت خوابگاه‌ها پس از تخلیه گفت: خوابگاه کوثر از همان روز اعلام شیوع کرونا در قم تخلیه شد اما نیروهای خدمات در خوابگاه ماندند تا علاوه بر حفظ وسائل و تجهیزات خوابگاه از وسائل دانشجویان نیز نگهداری کنند.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: خوابگاه شهید بهشتی که محل اسکان دانشجویان اینترن رشته پزشکی است برقرار بوده و بسته‌های بهداشتی در اختیار دانشجویان قرار گرفته و ضدعفونی به صورت مستمر در حال انجام است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه دانشجویان عجله‌ای و بدون برنامه قبلی خوابگاه را ترک کردند با نامه حراست و مجوز معاونت محترم دانشجویی فرهنگی و بانظارت کامل مدیریت دانشجویی، برای جلوگیری از کپک زدن و تعفن مواد غذایی و زباله‌ها، اتاق‌ها نظافت شدند. مواد غذایی بسته‌بندی که تاریخ مصرف داشت جمع‌آوری نشده و در یخچال قرار دارند دانشجویان نگرانی نداشته باشند چراکه مواد و وسائل آن‌ها در امن و امان است.

ثقفی‌پور در مورد هزینه خوابگاه و شهریه دانشجویان شهریه‌پرداز گفت: زمانی که درگیر کرونا هستیم و دانشجو در دانشگاه حضور ندارد هزینه خوابگاه نمی‌گیریم همانطور که در اسفند، فروردین و اردیبهشت هزینه‌ای از دانشجو گرفته نشده است.

وی ادامه داد: در مورد شهریه در کمیته تخفیف دانشگاه به دو پیشنهاد رسیدیم که این پیشنهادها به هیأت رئیسه دانشگاه ابلاغ می‌شود تا تصمیم‌گیری‌های مورد نیاز دنبال شود؛ پیشنهاد نخست این بود که برای دانشجویان شهریه پرداز شهریه ثابت این ترم به صورت کامل بخشیده شود و پیشنهاد دوم این بود که ۲۰ درصد کل شهریه دانشجویان شهریه‌پرداز در این ترم بخشیده شود.

ثقفی‌پور در مورد دانشجویانی که هزینه خوابگاه را پرداخته‌اند، گفت : میان هیچکدام از دانشجویان تفاوت قائل نمی‌شویم و بر اساس قول صندوق رفاه دانشجویان زمانی که دانشجویان در خوابگاه نبوده‌اند هزینه‌ای از آن‌ها گرفته نمی‌شود.

 وی افزود: در زمینه مراجعه دانشجویان به خوابگاه برای برداشتن وسایل خود هنوز تصمیمی گرفته نشده اما با معاون فرهنگی دانشجویی در این مورد صحبت خواهد شد.

ثقفی‌پور گفت: از فرصت به وجود آمده استفاده و آشپزخانه را باز طراحی کردیم، نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومان تجهیزات خریداری کردیم که تماس دست را با مواد غذایی به حداقل برسانیم اما وزارت ابلاغ کرده که احتمال بازگشایی سلف خیلی ضعیف است و غذا در ظروف یکبار مصرف با حداکثر رعایت نکات بهداشتی در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.

وی در مورد مواد غذای خریداری شده در آشپزخانه دانشگاه گفت: بر اساس خواست پیمانکار مواد غذایی چه از نوع فاسد شدنی و چه فاسد نشدنی مثل نخود و لوبیا از آشپزخانه خارج شد و در جاهای دیگری که پیمانکار، قرارداد داشت به مصرف رسید و اکنون در آشپزخانه مواد غذایی فاسد شدنی یا نشدنی انبار نداریم که برای دانشجویان طبخ کنیم.

ثقفی‌پور در مورد اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر بازگشایی دانشگاه‌ها از تاریخ ۱۷ خرداد گفت: ستاد ملی کرونا با توجه به شرایطی که برکشور و دنیا حاکم است توصیه‌هایی که به ما دارند در قالب نامه ابلاغ نمی‌شود چراکه قابل تغییر است، در رابطه با بازگشایی دانشگاه‌ها در روز ۱۷ خردادماه بر اساس وبیناری که با معاون آموزشی و دانشجویی فرهنگی وزارت بهداشت داشتیم قرار بر این شد که در کل دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در روز ۱۷ خردادماه این بازگشایی صورت گیرد اما به صورت تدریجی و مرحله به مرحله به عنوان نمونه با توجه به اینکه دانشجویان دندانپزشکی بیشتر در معرض خطر هستند آخرین دانشکده‌ای که بازگشایی خواهد شد دانشکده دندانپزشکی خواهد بود.

وی ادامه داد: تدابیری قرار است اندیشیده شود که دانشجویان یا به صورت گروه گروه یا دانشکده به دانشکده فرا خوانده شوند که با وجود محدودیت خوابگاه‌ها بتوانیم جوابگوی این فاصله‌گذاری باشیم و در هر اتاق حداکثر دو نفر را اسکان دهیم. در بعضی از شهرها مثل استان خوزستان و چند قسمت دیگر است که مردم در وضعیت قرمز قرار دارند تصمیم گرفته شده است که دانشجویانی که در این مناطق ساکن هستند به دانشگاه فرا خوانده نشوند.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: این ترم بیشتر به دنبال سرانجام دادن به واحدهای تئوری هستیم، کارآموزی‌ها و کارورزی‌ها اکنون در حال تعلیق بوده و ممکن است به ترم بعد موکول شود دروس تئوری نیز به صورت مجازی در سامانه نوید در حال برگزاری است و اگر کلاسی حضوری برگزار شود برای رفع اشکال خواهد بود و ما این ترم را به صورت مجازی به پایان خواهیم رساند البته هنوز این تصمیم‌ها قطعی نیست و ممکن است تغییر کند.

وی در مورد طرح حضور پنجاه درصدی دانشجویان در دانشگاه تصریح کرد: فعلا مشخص نیست که این افراد کدام نفرات باشند، پس از جلسه‌ای که مان سه معاونت بهداشت، آموزش و فرهنگی دانشجویی برگزار خواهد شد، مشخص می‌شود و به صورت قطعی نمی‌توان گفت اما ما برای ۵۰ درصد افرادی را انتخاب خواهیم کرد که بیماری زمینه‌ای نداشته و علائم بیماری و گزارش ابتلا در خود و خانواده آن‌ها وجود نداشته باشد و دانشجویان از همه نظر غربالگری خواهند شد.

ثقفی‌پور در مورد شیوه بازگشایی خوابگاه‌ها و حفظ سلامت دانشجویان گفت:  قرار است پروتکل به ما بدهند و ما با رعایت این پروتکل‌ها خوابگاه‌ها و دانشگاه را بازگشایی کنیم و ما علاوه بر فاصله گذاری در خوابگاه‌ها و کلاس‌های درس، بسته‌های بهداشتی شامل ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده را خریداری و انبار کرده‌ایم تا به منظور حفاظت از جان دانشجویان در اختیار آن‌ها قرار دهیم.

وی افزود: در ارتباط با شیوه توزیع این اقلام بهداشتی، چند روز قبل از بازگشایی با اعضای شورای صنفی جلسه برگزار خواهیم کرد تا با حفظ کرامت دانشجو و رعایت فاصله اجتماعی و ایمنی کافی در مورد شیوه توزیع بسته‌های بهداشتی تصمیم‌گیری کنیم. مثلا به این صورت نباشد که دانشجو برای دریافت این اقلام مجبور باشد در صف بایستد.

ثقفی‌پور ادامه داد: قرار است هر پنج روز یکبار غربالگری کنیم تست بگیریم تا فرد ناقل وارد خوابگاه‌ها نشود و در مورد شیوه غربالگری و چینش دانشجویان در کلاس‌های درس طی این چند روز در جلسات مشترکی که میان سه معاونت بهداشتی، فرهنگی و دانشجویی و آموزشی برگزار خواهد شد تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

وی در مورد شیوه سرویس‌دهی پس از بازگشایی دانشگاه گفت: در این مورد فعلا صحبتی نشده اما به صورت قطعی همراه با اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی خواهد بود و اگر نیاز به سرویس‌های نقلیه بیشتری باشد دریغ نخواهیم کرد.

ثقفی‌پور در مورد شیوه برگزاری امتحانات بیان کرد: این مورد در حوزه اختیارات معاونت آموزشی دانشگاه است اما به احتمال زیاد بر اساس آخرین صحبت‌ها در مردادماه برگزار خواهد شد و تا آن موقع باید دید اوضاع استان و کشور چگونه است.

وی افزود: صحبتی در مورد حضوری یا مجازی بودن امتحانات نشده چون ما زیر ساخت لازم برای برگزاری امتحانات به صورت مجازی نه فقط در قم بلکه در هیچ جای کشور را نداریم.

ثقفی‌پور افزود: در رابطه با انتقالی و مهمانی، بیشترین همکاری را با دانشجویان خواهیم داشت اما هیچ کدام از این‌ها ابلاغ نشده که لازم الاجرا باشد هر چند ما نهایت همکاری را خواهیم داشت.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم در پاسخ به سئوالی مبنی بر چگونگی بازپرداخت اقساط بیان کرد: بر اساس گفته رئیس صندوق رفاه وزارت بهداشت،  باز پرداخت اقساط دانشجویان طی سه ماهه اخیر به تعویق می‌افتد یعنی افرادی که طی این سه ماه باید سه قسط پرداخت می‌کردند و اگر پرداخت نمی‌کردند جریمه می‌شدند و باید با دیرکرد پرداخت می‌کردند، دیگر برای آنها جریمه‌ای پیش‌بینی نمی‌شود و تاخیر سه ماهه موجه است.

وی افزود: به دانشجویانی که در حوزه مبارزه با کرونا فعالیت داشته‌اند از طرف صندوق رفاه دانشجویان وامی اختصاص داده خواهد شد که باز پرداخت آن نیز پس از فراغت از تحصیل و در اقساط بلند مدت است و همچنین سعی می‌شود که مبلغی نیز به صورت تشویقی برای این دانشجویان از وزارتخانه گرفته شود.

ثقفی‌پور عنوان کرد : ما خوشبختانه موفق شدیم مجوز احداث خوابگاه برادران را در محوطه پردیس دانشگاه بگیریم و مسئولان صندوق رفاه دانشجویان هم موافقت کردند هزینه‌های اولیه ساخت را به صورت وام در اختیار دانشگاه قرار دهند که در بهترین حالت سه تا چهار سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: خوابگاه شهید بهشتی قدیمی و فرسوده است و کار عمرانی و بازسازی  در آن مکان به صرفه نیست، نظر دانشگاه بر تجمیع واحدهاست و ان آشپزخانه سلف مرکزی نیز در محوطه پردیس ساخته خواهد شد. ما به صورت موقت دنبال این هستیم که بلوکی را در مجتمع خوابگاه برادران به عنوان خوابگاه متاهلی تجهیز کنیم

وی خاطر نشان کرد: موضوعی قطعی است که به صورت مکتوب ابلاغ شود اما حتی بازگشایی دانشگاه‌ها در روز هفدهم به صورت کتبی ابلاغ نشده  و نکته‌ای را که باید بگویم این است که ما دانشجویان را از خودمان می‌دانیم و سلامت آن‌ها برای ما مهم است و اگر شرایط مهیا نباشد ممکن است حضور ۵۰ درصدی دانشجویان را به درصدهای پایین‌تر تقلیل دهیم و به دنبال این هستیم بدانیم کدام گروه‌ها کمتر در معرض خطر هستند که بتوانیم امکانات رفاهی لازم را فراهم کنیم اما احتمال این هم وجود دارد که این ترم به صورت مجازی ادامه پیدا کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.