دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۳

کمپین "نه" به چهارشنبه‌سوزی

چهارشنبه سوری یکی ازسنت­های قدیمی ما ایرانیان است که در زمان­های گذشته درحد یک آتش‌بازی مختصر در نقاط از پیش تعیین شده اجرا می­گردید و هدف نهایی آن پاک­سازی محیط زندگی و برطرف نمودن کدورت­های فی­مابین اقوام بود تا به هنگام فرارسیدن عید نوروز با دلی پاک و به دور از هرگونه کینه‌توزی و خصومت شروع سال جدیدرا جشن بگیرند.

متاسفانه در سال­های اخیر مراسم سنتی و زیبای این شب رنگ دیگری به خودگرفته و تبدیل به بازی‌های خطرناک با مواد منفجره و محترقه گردیده است.

 آتش‌زدن بوته­های خشک و پریدن از روی آتش به تجمع جوانان در خیابان­ها، آتش‌زدن فشفشه و منفجر کردن ترقه و پرتاب سیگارت تبدیل شده­است که می­تواند خطرات متعددی را برای بسیاری از هموطنان عزیزمان به دنبال داشته باشد.

برنامه­ریزی برای پیشگیری از رخداد و آسیب­های ناشی از این حوادث نیازمند دسترسی به آمار و اطلاعات دقیق است.

در همین راستا مراکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی سراسر کشور با همکاری اورژانس بیمارستان­ها  و مراکز آموزشی و درمانی تابعه اقدام به جمع‌آوری اطلاعات مصدومین حوادث چهارشنبه پایانی سال پذیرش شده در اورژانس بیمارستان­ها در بازه زمانی ۲۲ لغایت ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۴ در قالب فرم­های اکسل نمودند.

شایان ذکر است فرم­های مذکور در اورژانس بیمارستان­ها توسط پرستار مسئول شیفت تکمیل و با تایید سرپرستار به مراکز مدیریت حوادث و فوریت­های پزشکی دانشگاه­ها ارسال گردید.

فایل مذکور پس از بازبینی و جمع­بندی توسط مراکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه­های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور در اداره پیشگیری از حوادث مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آنالیز گردید.

بی‌شک این مهم بدون همکاری دانشگاه­های علوم پزشکی سراسر کشور میسر نبود، لذا از کلیه کارشناسانی که با ارسال به­موقع اطلاعات ما را در تهیه این مجموعه یاری نمودند، صمیمانه سپاسگزاریم.

نکات کلیدی:

 • فراوانی حوادث مربوط به آتش­بازی شب چهارشنبه آخرسال در اسفند ماه ۱۳۹۴، ۲۹۸۰ مورد گزارش گردیده است.
 • بیشترین فراوانی آسیب درسال ۱۳۹۴، به ترتیب مربوط به دانشگاه علوم پزشکی ایران (۴۴۸ مورد)، آذربایجان شرقی (۳۱۱ مورد)، آذربایجان غربی (۳۰۰ مورد)، شهید بهشتی (۲۷۶مورد) و کرج (۱۷۹مورد) بود.
 • مشابه چندین سال گذشته در سال ۱۳۹۴ نیز گروه سنی جوان و نوجوان، بیشترین قشر آسیب­پذیر در این نوع حوادث بودند. گروه سنی ۱۹-۱۰  سال با ۹/۳۱ درصد و گروه سنی ۲۹-۲۰ سال با ۲/۲۸ درصد، مجموعاً حدود۶۰ درصدآسیب دیدگان حوادث مربوطه را تشکیل می دادند این درحالی است که درسال‌های ۱۳۸۹،۱۳۹۰، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ نیزبه ترتیب ۳۶%، ۴۱% ، ۴۰% و ۳۴% حوادث مربوط به گروه سنی جوان و نوجوان بود.
 • فراوانی مصدومین حوادث مربوط به آتش­بازی شب چهارشنبه پایانی سال در جنس مذکر طبق روال سالیان گذشته حدود ۴ برابر جنس مونث بود.
 • ۶/۹۱ مصدومین شخصاً یا توسط خانواده به مراکز درمانی منتقل شدند و پوشش اورژانس ۱۱۵، ۲/۳ درصد بود. در سالهای ۱۳۹۱،۱۳۹۰و ۱۳۹۲ نیز به ترتیب ۸۹% ، ۸۵%  و۸۹% مصدومین شخصاً یا توسط خانواده به مراکز درمانی منتقل شدند .
 • زخم، پارگی و بریدگی شایع­ترین نوع آسیب در سال ۱۳۹۴ بود و سوختگی درجه ۱، ساییدگی و خراشیدگی و سایر آسیب‌ها در رتبه­های بعدی قرار داشتند. درسال‌های  ۱۳۸۹،۱۳۹۰ ، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ نیز، به ترتیب شایع­ترین نوع آسیب مربوط به زخم، پارگی و بریدگی، سوختگی درجه ۱ و خراشیدگی و ساییدگی بود.
 • به­طور متوسط در سال­های ۱۳۸۹ ، ۱۳۹۰ ، ۱۳۹۱ ،۱۳۹۲ و ۱۳۹۴در حدود ۹۱ %  حوادث در منطقه شهری رخ داد. از نظر محل وقـوع حادثه نیز در هر چهار سـال، کوچـه و خیـابان بیشتـرین آمار حوادث را به خود اختصـاص داد.   
 • در سـال ۱۳۹۴، بیش از۳۲ درصـد آسـیب­دیـدگان دانش آموز بودند. آمار سـال­های  ۱۳۸۹، ۱۳۹۰،  ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲نیز  دانش­آموزان را بیشترین گروه آسیب­پذیر قلمداد می‌نمود.
 • از نظرنوع مادۀ محترقه مصرفی، در هر پنج سال ترقه بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده،  ضمن این­که در سال ۱۳۹۴ در حدود ۴۶ درصد موارد مادۀ محترقه مصرفی از محل‌های توزیع (دستفروش‌ها) خریداری شده است. این آمار در سال‌های ۱۳۸۹، ۱۳۹۰ ، ۱۳۹۱و ۱۳۹۲ به ترتیب ۵۲%، ۴۶% ،۵۲%   و۵۶%  بود.
 • در سال۱۳۹۴، اندام فوقانی (۳۶ درصد) و چشم (۲/۲۴ درصد)، به ترتیب بیشترین نواحی آسیب‌دیده بدن بودند.

در سـال­های  ۱۳۸۹، ۱۳۹۰ ، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲نیز دست  و چشم به ترتیب بیشترین نواحی آسیب­دیده بدن بودند.

 • در سال ۱۳۹۴، ۴ مورد حادثه منجر به فوت و ۲۱ مورد منجر به معلولیت گردید.

بطور متوسط در سـال­های  ۱۳۸۹، ۱۳۹۰،  ۱۳۹۱  و ۱۳۹۲نیز ۶ مورد فوت و ۱۵ مورد معلولیت گزارش گردید. ۱/۱۵ درصد مصدومین بستری و بقیه درمان سرپایی شدند.

مشابه سالیان گذشته بیشترین فراوانی رخداد حوادث فوق در اسفندماه و مربوط به شب آخرین چهارشنبه سال یعنی سه‌شنبه ۲۵ اسفند (۱۹۴۶ مورد) بود.

 

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.