پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۱

افزایش سن ازدواج و تأخیر در فرزند آوری در زنان ایرانی ،دو عامل تهدیدکننده سلامت باروری زنان

سراب

باروری یکی از مهم‌ترین اتفاقات زندگی مشترک برای هر زوج است و داشتن فرزند بر استحکام خانواده می‌افزاید .

به گزارش مفدا سراب به نقل از "واحد بهداشت خانواده و جمعیت معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سراب"در راستای سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغ‌شده از سوی مقام معظم رهبری (1393)و مسئله جدی تغییر ترکیب جمعیت کشور و حرکت به سمت پیر شدن و سالخوردگی ،ضروری است سیاست‌های اجتماعی اقتصادی و همچنین سلامت به‌طور همه‌جانبه در راستای افزایش نرخ باروری کلی و تشویق جدی زنان و مردان به فرزند آوری ،برنامه‌ریزی شود .مطالعات و آمارهای در دسترس نشان‌دهنده آن است که میزان نرخ باروری کلی زیر حد جایگزینی بوده و روند نزولی دارد.

افزایش سن ازدواج و تأخیر در فرزند آوری در زنان ایرانی ،دو عامل تهدیدکننده سلامت باروری زنان است .در همین زمینه ،اتخاذ و بازنگری سیاست هاو برنامه‌های سلامت باروری باهدف ارتقای نرخ باروری کلی و به‌منظور تأمین سلامت زنان و دختران ضروری هست تا عوارض بارداری و زایمان در زنان مبتلابه بیماری که نیاز به مراقبت باروری ویژه دارند ،کاهش یابد وزنان در سنین باروری ،بارداری و زایمان سالم و ایمن‌تری را تجربه نمایند.

باروری یکی از مهم‌ترین اتفاقات زندگی مشترک برای هر زوج است و داشتن فرزند بر استحکام خانواده می‌افزاید . توجه به زمان فرزند آوری یکی از نکات مهم در باروری سالم است .

سن مادر یکی از مهم‌ترین عوامل باروری سالم بوده و با افزایش سن علاوه بر کاهش شانس باروری موفق ،احتمال مشکلات سلامت مادر و جنین و مشکلات دوران بارداری و هنگام زایمان افزایش خواهد داشت . متأسفانه تأخیر در فرزند آوری در 10 تا 20 سال گذشته افزایش‌یافته است و این مسئله با افزایش خطر ناباروری ،عوارض حاملگی و عوارض جنینی همراه است .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.