دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲

صحبت های مجتبی رنجبری رئیس اداره مشاوره دانشجویی در خصوص طرح پایش آنلاین سلامت روان دانشجویان

مشاوره

سلام

 - جناب آقای رنجبری ، با تشکر از اینکه دعوت نشریه دیریا رو پذیرفتید، لطفا در مورد طرح  CAQ  برای خوانندگان ما توضیح دهید.

 در ابتدا بنده خدمت شما و خوانندگان محترم تون سلام عرض می کنم.

بررسی سلامت روان، توانمندسازی و ارائه خدمات روانشناختی از جمله مهمترین وظایف  اداراه مشاوره دانشجویی می باشد. سابق بر این، کلیه دانشجویان جدیدالورود توسط آزمون GHQ-۲۸ مورد ارزیابی قرار می گرفتند. این آزمون اطلاعات کمی از ابعاد روانشناختی افراد را در اختیار ما قرار میداد؛ در نتیجه از دقت لازم بهره­مند نبود که این امر مسئولین را به تصمیم گیری و انتخاب یک آزمون معتبرتر و مؤثرتر سوق داده است.

طرح پایش سلامت روان به صورت آنلاین توسط پرسشنامه CAQ-۱۶۰ نُرم شده در ایران یک تصمیم بزرگ سلامت محور در دانشگاه های علوم پزشکی کشور  و از جمله فعالیتهای پیشگیرانه اداره مشاوره در بحث پایش سلامت روان  است .

هدف از اجرای این طرح چیست؟

پرسشنامه تحلیل بالینی (Clinical Analysis Questionnaire) که به اختصار CAQ نامیده می‌شود، با هدف سنجش، ارزیابی و تشخیص مقدماتی وضعیت روانشناختی دانشجویان انجام می شود.  در واقع این کار به منظور ارتقای سطح سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی، شناسایی اختلالات روانی و شخصیتی و کاهش اُفت تحصیلی دانشجویان در ایام تحصیل انجام می گیرد.

در این پرسشنامه بیشتر چه مواردی مورد بررسی قرار میگیرد ؟

پرسشنامه CAQ دارای ۲۶ مؤلفه است که ۱۴ مقیاس آن مسائل شخصیتی و ۱۲ مقیاس آن وضعیت بالینی دانشجویان را مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد:

خرده مقیاس­های شخصیتی شامل: صمیمیت- ثبات هیجانی- تسلط و مدیریت- تکانشگری- سازگاری - ماجراجویی و نشاط- حساسیت در روابط- بدگمانی و بدبینی- درماندگی- مستعد خطا و اشتباه بودن- افراط گرایی- خودکفایی و خودنظمی- عدم اعتماد به نفس- تنش و اضطراب  می­باشد.

 و خرده مقیاسهای بالینی: خودبیمارانگاری- افسردگی با افکار تخریبی- افسردگی تحریک پذیر- افسردگی همراه با اضطراب و دلهره- افسردگی/کمبود انرژی- احساس رنجش- بی حوصله گی و گوشه گیری- پارانویا- گرایشات ضداجتماعی- اسکیزوفرنی- ضعف روانی- بیکفایتی روانی را شامل میگردد که در این پرسشنامه مورد بررسی قرار می گیرند.

وضعیت اجرای این طرح در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به چه صورت است ؟

خوشبختانه در دانشگاه تلاش های بسیاری برای آشنایی و اطلاع  دانشجویان از این آزمون و مزایای اجرای آن صورت پذیرفته است. از همان روزهای اول ابلاغ اجرای این طرح در کشور، با حمایت همه جانبه معاون دانشجویی و فرهنگی "جناب آقای دکتر نجاتی زاده" ، طرح CAQ در شورای آموزشی دانشگاه مطرح و کلیه مسئولین دانشگاه، دانشکده ها و اساتید در زمینه اطلاع رسانی و دعوت از دانشجویان جهت شرکت در این طرح بسیج گردیدند.

 لینک سامانه CAQ در سایت دانشگاه و مفدای معاونت دانشجویی و فرهنگی بارگذاری و جهت کلیه دبیران کانونها و تشکل­های دانشجویی ارسال شد. تبلیغات وسیعی به صورت میدانی در سطح دانشکده­ها، خوابگاهها، سلف سرویسها  و ... انجام و کارشناسان این اداره با حضور در خوابگاه­های دانشجویی و همچنین کلاس های درس  و دیدار مستقیم با دانشجویان توضیحات لازم در خصوص طرح پایش آنلاین سلامت روان را برای دانشجویان ارائه نمودند. گروه همتایاران سلامت روان و کانون دانشجویی سلامت رفتار نیز در این راستا یار دیگر ما بودند.

شما از شتاب اجرایی این طرح در دانشگاه و به طور کلی در کشور راضی هستید ؟

ببینید بالاخره اجرای هر طرح و ایده جدیدی در مراحل اولیه مطمئنا با مشکلاتی مواجه خواهد بود. CAQ هم یک طرح نو پاست که در ابتدا با کندی هایی مواجه بود. از جمله دلایل کندی روند اجرایی این طرح می توان به مشکلات نرم افزاری و سامانه پایش سلامت روان اشاره کرد . در مواقعی دانشجویان به سختی با این سامانه ارتباط برقرار می کردند و بعضاً در اواسط آزمون این سامانه قطع میشد.

وضعیت در دانشگاه خودمان به چه صورت است ؟

تا امروز ۱۵/۱۲/۹۵؛ ۸۶۰ دانشجو به صورت آنلاین پرسشنامه سلامت روان را تکمیل کرده­اند... البته طبق اطلاعات دریافتی این سامانه تا انتهای سال جاری برای ثبت نام دانشجویان فعال می باشد.

تکلیف دانشجویان با پرسشنامه های ناقص چیست؟

دانشجویانی که موفق به تکمیل۱۰۰ درصد این پرسشنامه نشده بودند در بخش آزمون نداده ها در سامانه قرار می گیرند که همکاران بنده در  اداره مشاوره، برای این گروه از دانشجویان آزمون مجدد تعریف می کنند تا آنها مجدداً قابلیت تکمیل پرسشنامه را  از ابتدا داشته باشند.تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر در این طرح به علت ناقص بودن ثبت اطلاعات، برایشان آزمون مجدد تعریف شده است.

 و حرف پایانی با دانشجویان :

به نظر میاد که این نشریه در روزهای پایانی سال ۹۵ در اختیار دانشجویان عزیز قرار بگیرد، از طریق نشریه دیریا برای همه دانشجویان محترم، مسئولین دانشگاه و همکاران خودم در معاونت دانشجویی و اداره مشاوره دانشجویی سلامتی و سالی نیکو رو آرزو دارم.  همچنین از همکاران خودم بابت تلاش هایشان در زمینه بهداشت و بهزیستی روان شناختی دانشجویان صمیمانه تقدیر و تشکر میکنم.  به امید اینکه با توکل و تلاش به اهداف بزرگ تر و مفید تری دست یابیم؛ یاحق.

مجددا از حضور شما در دفتر نشریه دیریا وشرکت در مصاحبه سپاسگزاریم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.