سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۱

نایب رئیس شورایعالی اخلاق پزشکی وزارت بهداشت در نشست مجازی سازمان بین‌المللی Imamia Medics عنوان کرد:

بیان چالش‌های اخلاقی مطرح در زمینه همه گیری کووید ۱۹

سازمان بین المللی

دکتر باقر لاریجانی، نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست مجازی سازمان بین المللی Imamia Medics، به بیان چالش‌های اخلاقی مطرح در زمینه همه گیری کووید ۱۹، پرداخت.

به گزارش مفدا ، در این نشست جهانی که توسط سازمان بین المللی Imamia Medics  به صورت زنده به زبان انگلیسی برای مخاطبین بین‌المللی برگزار شد، دکتر باقر لاریجانی با بهره گیری از رویکرد علمی و اسلامی به بیان چالش‌های اخلاقی مطرح در زمینه همه گیری کووید۱۹، اصول اخلاقی مدیریت همه گیری و ملاحظات کاربردی در اجرای اصول اخلاقی پرداخت.

در ادامه، وی لزوم مسؤولیت پذیری سیاستگذاران، تخصیص منابع و حمایت از گروه‌های آسیب پذیر و رویکرد چند رشته‌ای به اخلاق زیستی از جنبه اسلام را تببین کرد.

دکتر لاریجانی با بیان این که محدودیت زمانی و کمبود منابع در همه گیری کووید۱۹، از چالش‌های پیش روی سیاستمداران در سراسر دنیا است، اظهار کرد: در همه گیری فعلی، اصول اخلاقی اساسی همچون، خود مختاری، عدالت، نفع‌رسانی و احترام به افراد باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، ادامه داد: این اصول ممکن است در سنت‌ها و ایمان‌های مختلف تعریف و تفسیر متفاوتی داشته باشند و ما رویکرد اسلامی به آنها داشته‌ایم. وی لزوم اولویت تخصیص بودجه به تحقیقات در زمینه کووید۱۹ و ضرورت سرعت عمل داوری‌های اخلاق پروژه‌ها با مدنظر قرار دادن کمترین خطر احتمالی برای محققین و شرکت‌کنندگان را تشریح کرد. همچنین، تحقیق در زمینه سلامت روان در ایام همه گیری را از ضرورت های موجود دانست.

در پایان، سرپرست مرکز تحقیقات اخلاق پزشکی نیز ضرورت تدوین دایره المعارف اخلاق زیستی اسلامی را تبیین کرد.

گفتنی است، این سازمان بستری جهانی برای متخصصان سلامت و دانشمندان جامعه مسلمان شیعه در راستای خدمت به بشریت و ارائه آموزش و خدمات درمانی به جمعیت‌های کم برخوردار در سطح جهان فراهم کرده است.انتهای پیام/

کدخبرنگار:۱۰۲۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.