دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۵

استارت‌آپ‌های اسلامی در فستیوال فن‌آوری تگزاس

استارتاپ

چند مدیر مسلمان با استارت‌آپ‌های جدید در فستیوال فن‌آوری و خلاقیت آستین(Austin) مرکز ایالت تگزاس آمریکا حضور یافته‌اند تا نشان دهند، می‌توان مدرن و در عین حال مذهبی بود.

به گزارش مفدا به نقل از ایکنا، «شاهد امان‌الله»، که یک مدیر مسلمان آمریکایی و از بنیانگذاران پایگاه Affinis Labs است، می‌گوید: وقت آن رسیده که دیدگاه جهان نسبت به مسلمانان در فضای مجازی تغییر کند.

او می‌افزاید: «نمی‌خواهم صحبت از اسلام در اینترنت به مبارزه با تروریسم محدود شود».

امان‌الله به فستیوال SXSW ۲۰۱۷ آمده تا نشان دهد که واقعیت چیز دیگری است، واقعیت اکوسیستمی در حال توسعه از استارت‌آپ‌های اسلامی است.

در دنیای فن‌آوری تحت سلطه الگوی آمریکایی، جوانان «سیلیکون ولی»(Silicon Valley) غول‌هایی جز استیو جابز و پول نمی‌شناسند، پس ایده استارت‌آپ‌های دینی ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد.

«کریس عبدالرحمن»، شهروند آمریکایی که در سال ۲۰۰۱ اسلام آورد، تجربه تلخی در این باره دارد و می‌گوید: «هنگامی که شروع به جست‌وجوی حمایت مالی برای سایت Launchgood بودم، همه دست رد به سینه‌ام زدند و حتی یک سرمایه‌گذار به من گفت ایده بسیار خوبی است ولی صندوقی که برایش کار می‌کنم کمک مالی به طرح‌های دینی را ممنوع کرده است»!

با این همه در حال حاضر روزانه به‌طور متوسط ۲۰ طرح جدید روی Launchgood گذاشته می‌شود و سایت به مقاطعه‌کاران مسلمان سراسر جهان امکان داده از زمان تأسیس در سال ۲۰۱۳ تاکنون ۱۳ میلیون دلار درآمد داشته باشند.

کریس تنها کسی نیست که با تکیه بر ایمان خود وارد دنیای استارت‌آپ‌ها شده است. در انگلستان «شازیا سالم» با ایجاد ieat، شرکتی که غذاهای حلال انگلیسی می‌فروشد، جای خود را در این قلمرو باز کرده است؛ از سال ۲۰۱۴ پنج شرکت دیگر از او پیروی کرده‌اند.

در اندونزی «دیان پلانگی» موفق شده در اینستاگرام برای برند لباس‌های اسلامی خود ۵ میلیون هوادار گرد آورد و کارهایش را به سراسر جهان صادر کند.

«شازیا سالم» می‌گوید: ما در ابتدای راه هستیم و مشغول نوشتن قوانین چیزی که اکوسیستم استارت‌آپ‌های اسلامی خواهد بود. امکان توسعه این استارت‌آپ‌ها وجود دارد. در جهان یک میلیارد و ششصد میلیون مسلمان وجود دارد و اگر فقط جوانان را که از این کار استقبال می‌کنند به حساب آوریم، بازاری ۷۰۰ یا ۸۰۰ میلیونی داریم.

کریس عبدالرحمن می‌گوید: «چیزی که کم داریم این است که این حرکت جان بگیرد».

استیو جابز یا بیل گیتسِ فن‌آوری مسلمانان شاید «ابرار حسین» باشد. او مسئول صندوق سرمایه‌گذاری Elixir Capital است که ۲۵۰ میلیون دلار را در اکتبر ۲۰۱۶ برای تأمین مالی استارت‌آپ‌های اسلامی بسیج کرد.

او امیدوار است که در آینده‌ای نه چندان دور فردی مسلمان یا زنی محجبه در رده استیو جابز  و یا الون ماسک، مدیر Tesla ظهور کند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.