یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۰

در پی ابلاغ آیین‌نامه اردوهای جهادی دانشگاهیان وزارت بهداشت؛

اولین جلسه ستاد مرکزی اردوهای جهادی دانشگاهیان وزارت بهداشت برگزار شد

اولین جلسه ستاد مرکزی اردوهای جهادی وزارت بهداشت

اولین جلسه ستاد مرکزی اردوهای جهادی دانشگاهیان وزارت بهداشت با حضور اکثریت اعضا به میزبانی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

به گزار مفدا، در اولین جلسه ستاد مرکزی اردوهای جهادی دانشگاهیان وزارت بهداشت، اعضای جلسه که نمایندگان و مسؤولان بخش‌ها و نهادهای مشارکت‌کننده در اردوهای جهادی هستند، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در ابتدای این جلسه دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: ستاد مرکزی اردوهای جهادی دانشگاهیان با هدف تصویب سیاست‌ها، تعیین راهبردها، تهیه نقشه‌راه و برنامه‌ریزی کلان برای ارتقاء فعالیت‌های جهادی و همچنین هماهنگی، تقسیم کار و انسجام‌بخشی میان بخش‌های مختلف وزارت بهداشت و دیگر نهادهای مجری اردوهای جهادی تشکیل شده است.

فراهانی با ذکر این نکته که در برگزاری اردوهای جهادی سه هدف اصلی دنبال می‌شود، توضیح داد: اولین هدف برگزاری اردوهای جهادی آشنا شدن نسل جوان دانشجو و همه دانشگاهیان با محرومیت‌ها و مشکلاتی است که مردم برخی مناطق با آن دسته و پنجه نرم می‌کنند. حضور در این اردوها و زندگی با مردم مناطق کمتربرخوردار منجر به ایجاد حالات روحی خوبی در دانشگاهیان شده و احساسات و عواطف آنان با موضوع کمک به مردم محروم عجین می‌کند. از این منظر اردوهای جهادی موفق عمل کرده است.

معاون وزیر بهداشت دومین هدف اصلی برگزاری اردوهای جهادی را موضوع «محرومیت‌زدایی» دانست و تصریح کرد: در موضوع محرومیت‌زدایی متأسفانه مشاهده می‌شود که خروجی اردوهای جهادی با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه به کارگرفته شده در این اردوها تناسب چندانی ندارد، چنانچه می‌توان گفت که در بحث محرومیت‌زدایی  اردوهای جهادی توقعات موجود را برآورده نکرده است؛ بنابراین باید به دنبال افزایش بهره‌وری اردوهای جهادی باشیم و نقشه‌ جغرافیای فعالیت‌های جهادی کشور را ترسیم کنیم.

فراهانی سومین هدف اصلی برگزاری اردوهای جهادی را «فرهنگ‌سازی» برشمرد و تأکید کرد: برگزاری این اردوها تأثیرات زیادی بر روی همه مردم خواهد داشت و چنانچه بتوانیم از ابزار رسانه در راستای معرفی فعالیت‌های جهادی که هم جنبه محرومیت‌زدایی و هم جنبه معرفت‌افزایی دارد بهره ببریم، بدون شک جنبه فرهنگ‌سازی خواهد داشت و اتمسفر جامعه را تحت تأثیر خود قرار خواهد داشت که متاسفانه تاکنون از این موضوع غفلت شده است.

معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع موازی‌کاری در اردوهای جهادی اشاره کرد، گفت: در سال‌های گذشته به جهت اهمیتی که بخش‌های مختلف کشور به بحث محرومیت‌زدایی مناطق محروم داده‌اند، نهادها و بخش‌های مختلف دولتی و غیر دولتی فعالیت‌های جهادی را آغاز کرده و در این عرصه کنشگر بوده‌اند که این موضوع در جایگاه خود امری پسندیده و قابل تقدیر است؛ اما وجود موازی‌کاری و عدم هماهنگی نهادهای متولی و مجری منجر به کاهش بهروری اردوهای جهادی شده که باید برای رفع این نقیصه در «ستاد مرکزی اردوهای جهادی دانشگاهیان وزارت بهداشت» هماهنگی، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری شود.

در ادامه جلسه هر یک از حضار که از دستگاه‌ها و نهادهایی نظیر بسیج جامعه پزشکی، بسیج دانشجویی، معاونت بهداشت وزارت بهداشت، معاونان فرهنگی و دانشجویی برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی، دبیران کانون‌های هلال احمر و خیریه دانشگاه های علوم پزشکی کشور بودند، به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

از جمله مهمترین موارد مطرح شده در این جلسه می‌توان به ضرورت درگیر شدن همه اقشار جامعه دانشگاهی، برگزاری منظم اردوهای جهادی در تمامی طول سال، ضرورت تدوین سازکار و استاندارد ارائه خدمات بهداشتی، درمانی در اردوهای جهادی، لزوم شناسایی مناطق کمتربرخوردار و بررسی دقیق کارشناسی شده نحوه و چگونگی ارائه فعالیت‌های جهادی، علمی و منسجم دیده شدن فرآیندهای اجرای اردوهای جهادی، لزوم هماهنگی و ارتباط مؤثر با شبکه بهداشت مناطق هدف و ... اشاره کرد.

گفتنی است در سال‌های گذشته اردوهای جهادی دانشگاهی در معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی و دیگر نهادهای دانشگاهی نظیر بسیج دانشجویی و بسیج جامعه پزشکی طرح‌ریزی و اجرا شده است. در دوم اسفندماه سال جاری برای اولین‌بار «آیین‌نامه فعالیت‌های جهادی دانشگاهی وزارت بهداشت» در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تدوین شده و پس تأیید دکتر هاشمی وزیر بهداشت، توسط معاون فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شد.

برگزاری اولین جلسه ستاد مرکزی اردوهای جهادی دانشگاهیان وزارت بهداشت اولین گام در راستای اجرایی نمودن مفاد این آیین‌نامه محسوب می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.