یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۵

22 اسفند ، روز بزرگداشت شهدا گرامی باد

شهید 2

خون شهیدان برای ابد درس مقاومت به جهانیان داده است و خدا می داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست، و این ملتها و آیندگان هستند که به راه شهیدان اقتدا خواهند نمود و همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشّفای آزادگان خواهد بود.(امام خمینی ره)

خبرگزاری پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: مسلم خون شهیدان، انقلاب و اسلام را بیمه کرده است. خون شهیدان برای ابد درس مقاومت به جهانیان داده است و خدا می داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست، و این ملتها و آیندگان هستند که به راه شهیدان اقتدا خواهند نمود و همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشّفای آزادگان خواهد بود.(امام خمینی ره)

کسی نیست که به ارزش از خود گذشتگی شهدا و دستاوردهای ملی، منطقه ای و بین المللی بیش از 200،000نفر شهید بزرگوار انقلاب اسلامی و 8 سال دفاع مقدس واقف و معترف نباشد ولی به هر حال به عنوان اقدامی نمادین  در تقویم جمهوری اسلامی ایران روز 22 اسفند به عنوان روز تجلیل از شهدا نام گذاری شده است و در این روز معمولاً مردم در سراسر کشور بر سر مزار شهدا حاضر شده و ضمن ادای احترام به پرستوهای خونین بال میهن، با آرمانهای آن الگوهای ایثار و استقامت، شجاعت و شهامت و پاسداران حریم ولایت تجدید میثاق می نمایند تا در ادامه راه و در مواجه با ظلمت های دنیوی به قول استاد شهید مرتضی مطهری از نور شهدا که شمع محفل بشریت اند بهره بجویند.

شهدا دارای زندگی ابدی هستند و راه را به آیندگان نشان میدهند و بشارت که بفرموده قرآن کریم ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاءٌ عندَ ربهم یرزقون، فرحین بما آتاهم الله من فضله و یستبشرون بالّذین لم یلحقوا بهم من خلفهم الا خوف علیهم و لا هم یحزنون.آل عمران (169و 170) کسانی را که در راه خدا کشته شده اند مرده مپندارید که زنده اند و نزد پروردگارشان به ایشان روزی می دهند، از فضیلتی که خدا نصیبشان کرده است شادمانند و به آنها که در پی ایشان هستند و هنوز به آنها ملحق نشده اند بشارت می دهند که بیمی بر آنها نیست و اندوهگین نشوند. 

از بادۀ دوست، گشته سرمست شهید                                              زان رو، سرو جان نهاده بر دست شهید

او کرده سفر، زخاک تا کوی خدا                                                    هرگز، تو مپندار که مرده است

شهادت پربارترین و عمیق ترین و بالنده ترین واژه ای است که از قد است و شکوه و نورانیت و جذبه خاصی برخوردار است و با بار غنی و محتوای وسیعی که دارد، نموداری است از تکامل ایمان و عمل صالح و مقاومت و تمحیص و شناخت و مبارزه و جهاد. کلمه ای که به تنهایی، فرهنگی گسترده دارد که سطر سطر و جمله جمله اش گویای بعد والائی است در حیات بشر،فرهنگی که حرف حرفش از حضور، نظارت، آگاهی، دقت، انتخاب، روشن دلی، روشن گری، تسلیم، رضا، توکل، ایثار، تقوی، عبودیت و ایمان حکایت می کند.

شهادت در لغت به معنای حضور در صحنه، آگاهی و ادراک با حواس ظاهری و یا باطنی، ظهور عینی و ملموس، گواهی و قضاوت بر مبنای یقین و اعتقاد است. در مجموع شهادت یعنی گواهی همه جانبه که از طریق حضور کامل در صحنه و برمبنای آگاهی حاصل می گردد. در قرآن کریم نیز این کلمه و دیگر واژه های همریشه آن چون شهید و شهدا و شاهد و شهود و استشهاد به همین معنا آمده است نه به معنی کشته شدن در راه خدا، شهادت به معنای واقع و کامل کلمه ابتدا و ذاتاً متعلق به پروردگار متعال می باشد، که قرآن کریم فرمود ان الله کان علی  کل شیئی شهیدا – نساء33- (بی تردید خداوند بر همه چیز گواه و شاهد است).

در مرتبه بعد شهادت از ویژگیهای پیامبر و ملائکه الله است و در مراتب بعد شهدا را هم شامل میگردد.

اما در اصطلاح شهادت به معنی کشته شدن در راه خدا می باشد که ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین نیز این کلمه را با همین معنی بکار برده اند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.