شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۴

رییس پژوهشگاه رویان:

پژوهشگاه رویان به دنبال درمان ناباروری است

دکتر بهاروند بوشهر

رییس پژوهشگاه رویان گفت: این مرکز به‌تازگی با جداسازی سلول‌های بنیادی از بیضه انسان در حال کار روی آن در محیط آزمایشگاهی برای تکثیر آن‌هاست.

 دکتر حسین بهاروند در حاشیه اولین مدرسه زمستانی سلول‌های بنیادی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا افزود: این احتمال وجود دارد که روزی این سلول‌ها بتوانند در درمان ناباروری در آدمی مورد استفاده قرار گیرند.

وی اضافه کرد: علاوه بر تولید موش‌های تراریخته که پیش‌ ازاین انجام شد، هم‌اینک گورخر و ماهی‌هایی تراریخته در پژوهشگاه رویان تولیدشده است که مدل بیماری‌های انسانی ازجمله ام‌اس، دیابت و نظایر این‌ها را پوشش می‌دهند.

دکتر بهاروند یادآور شد: هم‌اکنون در پژوهشکده سلول‌های بنیادی این مرکز، در زمینه‌های مختلف ازجمله سلول‌های قلبی، عصبی، کبدی و دیگر موارد و حیوانات ترا ریخته تولید می‌شود.

وی گفت: علم مانند آب روان است و دنیا نیز در حال حرکت است و ما نیز باید همراه آن حرکت کنیم تا عقب نمانیم.

رییس پژوهشگاه رویان اظهار کرد: این مرکز در زمینه سلول‌های بنیادی، علوم تولیدمثل و زیست‌فناوری فعالیت دارد.

دکتر بهاروند اضافه کرد: این پژوهشگاه مرزهای بین علوم را برداشته و در آن زیست شناسان، مهندسان و پزشکان برای افزایش سلامت جامعه فعالیت می‌کنند.

وی بیان کرد: دیدگاهی که همه این گروه‌ها نسبت به علم‌دارند، تقسیم‌بندی علوم را به علوم پایه و کاربردی یک اشتباه می‌دانند و ما معتقدیم تنها یک‌چیز وجود دارد و آن علم است.

دکتر بهاروند ادامه داد: با داشتن علم می‌توان به کاربرد آن دست پیدا کرد و دراین‌ارتباط روی تولید، ترجمان و کاربرد علم تمرکز کرده‌ایم.

وی گفت: در این زمینه پژوهشکده‌های سلول‌های بنیادی، علوم تولیدمثل و زیست‌فناوری در این مرکز کارشان تولید، ترجمان و کاربردی کردن علم است.

دکتر بهاروند افزود: هم‌اکنون سه پژوهشگاه سلول‌های بنیادی در کشور فعالیت دارند که 2 مرکز در تهران و یک مرکز در اصفهان مشغول به کار هستند و با توجه به شیوع برخی سرطان‌ها مانند گوارش در منطقه شمال کشور درصدد راه‌اندازی یک مرکز سلول‌های بنیادی در آن قسمت کشور هستیم.

وی افزود: به همه دانشجویان، استادان، محققان توصیه می‌کنم که با این علم آشنا و با آگاهی وارد این عرصه شوند.

بهاروند خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود در کنار حمایت‌های مسئولان، خیران و سرمایه‌گذاران نیز وارد فعالیت در این عرصه شوند زیرا پرورش دادن یک پژوهش‌گر خیرات و برکات خاصی دارد.

انتهای پیام/ س. ر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.