شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۷

در راستای استقرار سیستم تروما در گیلان به انجام رسید؛

راه اندازی پویش چهارشنبه سوری و نوروز در دانشگاه علوم پزشکی گیلان

تروما

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در آستانه فرارسیدن چهارشنبه آخر سال (چهارشنبه سوری) و نوروز ۹۶ در جمع اصحاب رسانه از راه اندازی پویش چهارشنبه سوری و نوروز در دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد.

مفدا گیلان،دکتر یوسف زاده چابک رییس دانشگاه ضمن تقدیر از فعالیت یک ساله خبرنگاران در حوزه سلامت، گفت: سال ۹۶ آغاز برنامه ششم توسعه و اجرای لایحه ۹۶ در کشور خواهد بود در این زمینه دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در راستای افق ده ساله و چشم انداز سند ۱۴۰۴ مسیر خود را بر اساس نقشه استراتژی، از نیمه اول سال ۹۵ و تدوین برنامه راهبردی بر اساس دانش محوری، خلاقیت و نوآوری مشخص کرده و در حال حاضر وارد فاز عملیاتی شده که تا سال آینده ادامه خواهد داشت.

تروما مانند یک بیماری، قابل پیشگیری و درمان است 
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این که یکی از برنامه های اصلی برنامه راهبردی، بحث سیستم تروما است، خاطرنشان کرد: سیستم ترما در استان گیلان بصورت پایلوت کشوری معرفی شده است. تروما مانند یک بیماری، قابل پیشگیری و درمان است. یک بیماری که وزارت بهداشت به تنهایی قادر به درمان آن نیست و سایر سازمان ها و ارگان ها مانند پلیس، امداد، هلال احمر، آیین نامه های مربوط به ایمنی جاده و غیره در آن دخیل هستند .
دکتر یوسف زاده چابک تاکید کرد: در بحث تروما آسیب دارای دو مرحله ی قبل از آسیب و بعد از آسیب می باشد. مرحله اول نیز شامل مراحل پیش بیمارستانی، بیمارستانی می شود. مرحله دوم مربوط به بازتوانی است. تا کنون فعالیت های وزارت بهداشت در مرحله اول خلاصه می شد ولی درحال حاضر در طرح جدید به تمامی مراحل از پیش بیمارستانی تا بازتوانی و توانبخشی پرداخته می شود.
این مقام مسوول با بیان این که در سال ۹۶، عملیات سیستم تروما در دو حوزه آموزش و بانک اطلاعاتی صورت خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: آموزش در سه سطح آموزش همگانی برای رسانه، مدارس و فضای مجازی ، آموزش متوسطه برای پلیس، هلال احمر، امداد و ... و آموزش پیشرفته برای متخصصین، پزشکان، تکنسین های اورژانس خواهد بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به این که بحث تروما، تنها مختص به حوادث ترافیکی نیست، یاد آور شد: تروما شامل سایر حوادث مانند غرق شدگی، مسمومیت، سوختگی، حوادث مربوط به کار و غیره نیز می شود.
وی از راه اندازی بانک اطلاعاتی در سال ۹۶ خبر داد و افزود: در سال آینده تمامی اطلاعات سازمان های حوزه سلامت، را بصورت یکسان سازی و تمرکز گرایی تحت مدیریت واحد جمع آوری خواهد شد که در این زمینه تفاهم نامه هایی نیز با سازمان ها صورت گرفته است.
در شورای راهبردی تروما استان نیز که در راس آن استاندار قرار دارد و دانشگاه علوم پزشکی گیلان بعنوان مجری معرفی شده است اقدامت خوبی در حال انجام است که ثمرات آن را در سال آینده مشاهده خواهیم کرد.
 
سامانه ثبت حوادث چهارشنبه سوری در گیلان راه اندازی شد 
رییس مرکز تحقیقات ترومای جاده ای همچنین از راه اندازی سامانه ثبت حوادث چهارشنبه سوری خبر داد و افزود: یکی از مشکلات چهارشنبه سوری بحث آموزش است. در سال های اخیر شاهد رفتارهای پرخطر از سوی نوجوانان و جوانان هستیم که بسیار تهدید آمیز است. با راه اندازی کمپین چهارشنبه سوری در قالب برنامه های مختلف آموزشی شاهد کاهش مخاطرات این جشن باستانی خواهیم بود. ساخت مجموعه ۶۰ قسمتی در ایام نوروز از دیگر اقدامات در جهت آموزش همگانی است.
رییس دانشگاه با اشاره به این که با امکانات و شرایط اقتصادی فعلی نمی توان به رفع تمام مشکلات پرداخت، گفت: باید مسایل اولویت بندی شود و نقاط قابل بهبود شناسایی گردد. در این راستا نگاه موشکافانه اصحاب رسانه می تواند بسیار اثرگذار باشد.
دکتر یوسف زاده چابک با اشاره به این مطلب که دانشگاه علوم پزشکی گیلان به دنبال داشتن یک الگوی توسعه است  از کسب رتبه برتر دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حل مسایل مالی خبر داد و افزود: در ماه های اخیر دانشگاه علوم پزشکی گیلان اقدام به برگزاری همایشی تحت عنوان همایش اقتصاد سلامت در جهت کاهش هزینه و ارتقای سلامت کرد.
زنگ خطری برای موتوسواران / بیشترین میزان تلفات حوادث جاده ای در نوروز مربوط به موتورسواران است 
وی مهمترین چالش سیستم تروما را عدم توجه موتورسواران به نکات ایمنی ذکر کرد و افزود: ۵۱ در صد از فوتی ها در نوروز ۹۴ و ۹۵ موتورسواران بودند که به علت عدم استفاده از کلاه ایمنی و عدم رعایت قوانین راننذگی جان خود را ازدست دادند.
پی نوشت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای اولین بار در راستای حفظ و ارتقای سلامت مردم و استقرار طرح کشوری تروما سیستم، کانال اطلاع رسانی پویش مردمی چهارشنبه سوری و نوروز را با عنوان "شاد و مواظب باشید" در گیلان راه اندازی کرده است. در این خصوص ۶۰ فیلم آموزشی نیز به همت واحد رسانه  دانشگاه علوم پزشکی گیلان و با همکاری صدا و سیمای گیلان در دست تهیه است که طی هفته آینده و ایام نوروز اکران خواهد شد. هماهنگی با سازمان های ذی ربط مانند؛ آتش نشانی، پلیس، هلال احمر و استانداری از دیگر فعالیت های دانشگاه علوم پزشکی گیلان در زمینه مداخلات اجتماعی برای کاهش حوادث ناشی از چهارشنبه آخر سال و نوروز است.  

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.