سه‌شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۹

کرونا در روزی که گذشت/سه‌شنبه ۹ اردیبهشت ماه۹۹؛

ستاد دانشجویی مقابله با کرونا در حوزه‌های مورد نیاز جامعه در حال فعالیت است/۱۲۷ شهرستان طی دو هفته گذشته مرگ ناشی از کرونا نداشتند

کرونا در روزی که گذشت

مردم کشور عزیزمان ایران به واسطه ورود و انتشار ویروس کرونا و مبتلا شدن تعدادی از هموطنانمان به بیماری کویید ۱۹ در جدال با یک آزمون بزرگ هستند، آزمونی که برای عبور از آن بیش از همه نیازمند آرامش، همراهی و امید هستیم؛ در این گزارش تلاش داریم مهمترین اتفاقات سه‌شنبه ۹ اردیبهشت ماه در خصوص ویروس کرونا در کشور را مرور کنیم.

به گزارش مفدا، همراهان پایگاه خبری مفدا می‌توانند همچون دو ماه گذشته آخرین اخبار و موضوعات مهم مطرح شده در خصوص ویروس کرونا در کشور را در روز شمار «کرونا در روزی که گذشت» مختص سه‌شنبه نهم اردیبهشت ماه ۹۹ مشاهده کنند.

دبیر ستاد دانشجویی مقابله با کرونا در گفت و گوی تفصیلی با مفدا تبریز مطرح کرد؛

ستاد دانشجویی مقابله با کرونا در حوزه‌های مورد نیاز جامعه و دانشگاه در حال فعالیت است

محمدحسین ملتجائی اظهار داشت: ستاد دانشجویی مقابله با کرونای دانشگاه علوم پزشکی تبریز با همکاری بسیج دانشجویی در حوزه های مختلفی از قبیل تولید اقلام حفاظت شخصی برای نیازهای بیمارستانی و مردم نیازمند و در معرض خطر سطح شهر تبریز، شرکت در غربالگری ۴۰۳۰ و آمادگی برای اعزام دانشجویان متخصص به عنوان کادر درمانی و... در حال فعالیت است.

به گزارش مفدا تبریز، دبیر ستاد دانشجویی مقابله با کرونای دانشگاه علوم پزشکی تبریز از توزیع اقلام حفاظتی تولیدی این ستاد در میان جامعه هدف و همکاری با معاونت بهداشت و درمان دانشگاه در معرفی نیروهای داوطلب دانشجویی به این معاونت ها خبر داد. 

محمدحسین ملتجائی با اشاره به اینکه این ستاد با توجه به نیاز اضطراری به ماسک و کمبود آن، کارگاه تولید ماسک را با مشارکت خیریه شهید باکری و همکاری گروه جهادی افق مهربانی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز راه اندازی کرده بود، ادامه داد: این کارگاه در حال حاضر به جهت افزایش کارایی به مسجد حر شهر تبریز انتقال یافته است که با استفاده از نفرات بیشتر و اضافه شدن دستگاه های چرخ خیاطی جدید به تولید ماسک ادامه می دهد و در حال خدمت رسانی است. 


وی با بیان اینکه ماسک های تولید شده در این مدت در میان بخش های نیازمند و در معرض خطر شهر تبریز توزیع  شده است، افزود: بخش اعظم تولیدات این کارگاه،  تقدیم خیریه شهید باکری شد تا توسط کمیته‌ امداد به دست کودکان یتیم برسد.

دبیر ستاد دانشجویی مقابله با کرونای دانشگاه از توزیع بخشی از چند هزار ماسک تولید شده در کارگاه خیاطی بعد از ضدعفونی و بسته‌بندی بهداشتی  در مناطق حاشیه نشین شهر تبریز خبر داد و اظهار داشت: در این توزیع جامعه هدف شامل رانندگان تاکسی، نانواها، پاکبان‌ها و... بودند که بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند و همچنین در این توزیع ها، بروشور آموزشی و پاره‌ای از توضیحات مهم در مورد استفاده صحیح از ماسک توسط دانشجویان به این افراد ارائه گردید. 

محمدحسین ملتجائی در ادامه سخنانش با تقدیر از بسیج دانشجویی که از ابتدای کار به این ستاد ملحق شده است گفت: متاسفانه عده ای در بحران کرونا به دنبال عقده‌گشایی‌ و دلسرد کردن مردم در فضای مجازی بوده‌اند و با وجود دعوت‌های متعدد حاضر به کار منسجم نشدند.

دبیر ستاد دانشجویی مقابله با کرونای دانشگاه با بیان اینکه با این حال توانستیم با همت بسیج دانشجویی و همکاری موکب شهدای آذربایجان برای بیمارستان امام رضا(ع) تعداد ۱۸۰۰ عدد ملافه یکبار مصرف‌کش‌دار و ۱۷۵۰ گان جراحی با توجه به نیاز جدی بیمارستان تولید کنیم، اظهار داشت: این اقلام در کارگاه های جهادی بسیج دانشجویی تولید شده و در اختیار بیمارستان امام رضا(ع) قرار گرفته است و البته بر اساس میزان نیاز و کمبود بیمارستان، بسیج دانشجویی آماده است در حد ظرفیت خود، تولید گان و ملافه خود را ادامه دهد.

محمدحسین ملتجائی با اعلام عدم اختصاص بودجه از سوی وزارت بهداشت برای ستاد دانشجویی مقابله با کرونا، ادامه داد: با توجه به اختصاص نیافتن سهمیه‌ الکل جهت تولید مواد ضدعفونی دست برای مناطق محروم، ناچار به جمع‌آوری کمک‌های مردمی در حساب کانون خیریه چتر سبز شدیم.

 وی در مورد کمک‌های مردمی و نحوه‌ استفاده از آنها عنوان کرد: تا به امروز مبلغ ۲ میلیون ۷۵۳ هزار تومان کمک نقدی از سوی مردم جمع‌آوری شده که این پول تماما صرف تهیه الکل(اتانول) و تولید مواد ضدعفونی دست در بسته‌های ۱۲۰ سی‌سی شده است و در چند روز آینده تولید و به دست مردم نیازمند خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه این ستاد در زمینه غربالگری سامانه ۴۰۳۰ با معاونت بهداشتی دانشگاه همکاری دارد، ادامه داد: با اعلام نیاز معاونت بهداشت، تعدادی از دانشجویان داوطلب برای این موضوع معرفی شده اند و در این زمینه فعال هستند و چنانچه معاونت بهداشت، درخواست نیروهای جدید و بیشتری را نماید، این ستاد آماده است نفرات جدیدی را معرفی کند. 


دبیر ستاد دانشجویی مقابله با کرونای دانشگاه با اشاره به اینکه دانشجویان پزشکی دوره انترنی و دانشجویان رشته های پرستاری، علوم آزمایشگاهی و مامایی ترم ششم و بالاتر به عنوان نیروهای متخصص شناخته می شوند، افزود: اسامی حدود ۴۰نفر از دانشجویان واجد این شرایط به معاونت بهداشتی و نیز درمان دانشگاه معرفی و ارسال شده است.

محمدحسین ملتجائی با بیان اینکه این دانشجویان با طی مراحل قانونی می توانند در مراکز درمانی به ارائه خدمات بپردازند، گفت: زمان پذیرش و نحوه‌ی استفاده از این دانشجویان بر عهده‌ی معاونت درمان و معاونت بهداشت دانشگاه خواهد بود. در صورت عدم موافقت از استفاده‌ از دانشجویان داوطلب متخصص در کادر درمان بیمارستان‌ها، این دانشجویان در اختیار مراکز بهداشتی قرار گرفته و بر اساس تصمیم گیری معاونت بهداشت دانشگاه در حوزه هایی که معرفی کنند، فعالیت خواهند کرد.

وی همچنین از معرفی و ارسال لیست دانشجویان رشته های علوم پزشکی داوطلب که دارای ویژگی های تخصصی نیستند، خبر داد و اظهار داشت: این افراد به معاونت بهداشتی دانشگاه معرفی شده اند و چنانچه این معاونت به فعالیت های آنها نیاز داشته باشد، این ستاد در کوتاه ترین زمان، نسبت به اعزام آنها به مراکز بهداشتی تعیین شده اقدام خواهد کرد. 
دبیر ستاد دانشجویی مقابله با کرونای دانشگاه در بخش پایانی سخنانش به روحیه ایثارگری دانشجویان داوطلب برای مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز که از شهر دیگری هستند، از ابتدای شیوع کرونا به خانه هایشان بازنگشته اند و جهت حضور در کادر درمان اعلام آمادگی کردند که تاکنون بعد از گذشت بیش از یک ماه، مسئولین دانشگاه به علت وجود نیروی کافی از دانشجویان داوطلب استفاده ننموده اند و از سوی دیگر تعدادی از دانشجویان دانشگاه که به شهرشان بازگشته اند و در سایت پویش ثبت نام کرده اند، علاقه‌مندانه به دنبال فعالیت در شهر محل سکونت خود هستند و این ستاد، لیست این افراد را بر اساس تفکیک شهرستان های استان به معاونت بهداشتی دانشگاه ارائه داده است.

کرونا و ورزش/با حضور کرونا، چگونه ورزش کنیم؟

بیماری کووید-۱۹ وضعیت پیچیده‌ای را در جهان ایجاد کرده است و به نظر می‌رسد انسان‌ها بایستی به حضور آن عادت کرده و خود را با شرایط حضور طولانی‌اش، سازگار کنند. در همین راستا، محققان کشور، توصیه‌هایی را برای ورزش کردن گروه‌های مختلف مردم تحت این شرایط ارائه داده‌اند.

به گزارش مفدا، دسامبر ۲۰۱۹ بود که تعدادی از مردم در شهری موسوم به «ووهان» در چین، دچار نوعی سینه‌پهلوی جدید شدند که واکسن‌ها و درمان‌های موجود، روی آن مؤثر نبودند و به همین دلیل، عامل ایجاد این بیماری نوع جدیدی از کروناویروس با قابلیت همه‌گیری در انسان عنوان شد. با عبور تعداد قربانیان این ویروس از مرز ۱۰۰۰ نفر، سازمان جهانی سلامت یا WHO، نام رسمی کووید-۱۹ (۱۹-COVID) را برای بیماری فوق انتخاب کرد که اشاره‌ای به کرونا (Corona)، ویروس (Virus)، بیماری (Disease) و بالاخره سال ۲۰۱۹ دارد. آمارها نشان می‌دهند تا ۸ اردیبهشت ۹۹ کروناویروس جدید، جان بیش از ۲۰۰ هزار نفر را گرفته و بالغ‌بر سه میلیون نفر به آن مبتلا شده‌اند.

به گفته متخصصان، شیوع بدون مرز این ویروس جدید و کشنده، باعث تعطیلی مراکز عمومی، اماکن ورزشی و رویدادهای مهم ازجمله سطوح مختلف مسابقات ورزشی و حتی المپیک ۲۰۲۰ در نقاط مختلف جهان شده است. از طرفی، WHO و وزارت بهداشت کشورهای با نرخ ابتلای زیاد مانند امریکا، چین، آلمان، ایران، اسپانیا، ایتالیا، مردم را ملزم به قرنطینه خانگی کرده‌اند. حال سؤال اساسی این است که در این شرایط همه‌گیری، آیا افراد، مجاز به انجام فعالیت‌های ورزشی حتی به هدف حفظ آمادگی هستند یا خیر؟ و اگر انجام ورزش برای برخی افراد در حین شیوع ویروس کرونا بلامانع است، چگونه باید انجام شود؟

در این رابطه، پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) و دانشگاه آزاد اسلامی تهران پژوهشی مروری را انجام داده‌اند که در آن سعی شده است به این سؤالات پاسخ درخوری داده شود.

بر اساس یافته‌های این پژوهش، می‌توان افراد مختلف در معرض این ویروس را بر اساس علائم احتمالی، به گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرده و برای هر یک، توصیه ورزشی مخصوص به خود را به کار برد.

حسین شیروانی از مرکز تحقیقات فیزیولوژی ورزشی پژوهشکده سبک زندگی دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) و همکارش دراین‌باره می‌گویند: «مرور تحقیقات انجام‌شده بر روی تمرین بدنی و عفونت‌های ویروسی نشان می‌دهد که فعالیت‌های ورزشی هوازی منظم و با شدت متوسط، بیشتر فعالیت‌های ایمنی بدن نظیر تولید آنتی‌بادی، تکثیر لنفوسیتی، تولید اینترفرون گاما، سلول‌های NK و ایمونوگلوبولین‌های G و M را افزایش می‌دهد. همچنین باعث پاسخ‌های قوی‌تر و طولانی‌تر به واکسیناسیون آنفلوآنزا در افراد بزرگسال می‌شود».

این محققان بر اساس مرور پیشینه تحقیقاتی موجود در این زمینه و با توجه به شباهت برخی عوارض بیماری کووید-۱۹ به آنفلوآنزای H۱N۱، موارد ذیل را برای انجام ورزش در حین شیوع این ویروس توصیه کرده‌اند:

۱- افراد به‌طور منطقی باید در این زمان، فعالیت‌های ورزشی سنگین و طاقت‌فرسا را محدود کنند، زیرا طبق فرضیه موسوم به «پنجره باز» این فعالیت‌ها ممکن است استعداد ابتلا به عفونت را افزایش دهند.

۲- افراد سالم و بدون علامت، با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌توانند ورزش با شدت متوسط را ادامه دهند و از تقویت عملکرد ایمنی ناشی از آن بهره‌مند شوند.

۳- افراد با علائم خفیف بیماری در دستگاه تنفسی فوقانی (مانند: آبریزش بینی، احتقان سینوس و گلودرد جزئی) با رعایت ملاحظات می‌توانند فعالیت‌های ورزشی سبک داشته باشند.

۴- افراد با علائم گسترده‌تر و مشکوک به کووید-۱۹ (مانند: تب، سرفه خشک، گلودرد شدید، درد بدن، تنگی نفس، خستگی عمومی) بایستی تا زمان بهبودی کامل از انجام فعالیت‌های ورزشی پرهیز کنند.

این یافته‌های علمی که می‌توانند در روشن شدن اذهان عمومی در خصوص نحوه فعالیت‌های ورزشی در ایام متأثر از کرونا، مؤثر واقع شوند، در ماهنامه علمی پژوهشی «طب نظامی» منتشر شده‌اند. این نشریه توسط دانشگاه و پژوهشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) انتشار می‌یابد.ایسنا

 نگاهی مهربان به کرونا

نیلوفر شریفی، هنرمند نقاش همانند بسیاری دیگر از هنرمندان در این روزها آثار هنری مرتبط با موضوع ویروس کرونا خلق کرده است؛ او با نگاهی مهربان از این ویروس کوچک جان‌سخت طرح‌های لطیف کشیده است.

به گزارش مفدا به نقل از ایسنا، یلوفر شریفی که در کشور هلند زندگی می‌کند و به پویش مشاهنر پیوشته است، طرح‌های خود از ویروس کرونا را منتشر کرده است تا علاوه بر تقویت حس همراهی و همدردی با مردم، مروج نگاه دیگری به این معضل جهانی باشد.

پویش «مشاهنر» با شعار «کماکان در خانه می‌مانیم» همزمان با افزایش شیوع ویروس کرونا در کشور آغاز شد و در جریان آن جمعی از هنرمندان رشته‌های مختلف اعلام کردند برای مردمی که شرایط قرنطینه خانگی و سختی احتیاط در برابر شیوع ویروس کرونا را تحمل می‌کنند، به تولید و انتشار عام آثار هنری‌ می‌پردازند.

در ادامه می‌توانید آثار نیلوفر شریفی از ویروس کرونا و جریان همزیستی انسان با آن را مشاهده کنید:

با همکاری شورای صنفی؛

طرح ضدعفونی و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا اجرا شد

سرپرست اداره خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا ضمن اشاره به اجرای برنامه ضدعفونی در خوابگاه‌های دانشجویی با همکاری شورای صنفی دانشجویی دانشگاه گفت: جهت نظافت و تعمیرات خوابگاه های دانشجویی اقداماتی انجام شده است .

به گزارش مفدا فسا ، خانم طاهره اسماعیلی سرپرست اداره خوابگاه های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا ضمن اشاره به اجرای برنامه های ضدعفونی در خوابگاه های دانشجویی با همکاری شورای صنفی دانشجویی دانشگاه گفت: جهت نظافت و تعمیرات خوابگاه های دانشجویی اقداماتی انجام شده است .

وی ادامه داد :خرید تجهیزات لازم جهت راه اندازی سیستم  سرمایشی خوابگاه ها, نصب سایه بان برای چیلر خوابگاه ولایت و هرس علف های هرز خوابگاه های ولایت، گلستان، هشت دستگاه و زینبیه۱و۲ از اقدامات اجرا شده بوده است.

اسماعیلی اظهار داشت : از دیگر برنامه ها می توان به دو مرحله سم پاشی خوابگاه ها, شست وشوی فرش های خوابگاه زینبیه۱و۲ و روفرشی های خوابگاه ولایت ، شست وشوی پرده های خوابگاه هشت دستگاه، کوثر،شریعتی، ولایت و زینبیه۲ اشاره کرد .

وی خاطر نشان کرد : پیگیری ها جهت تعویض کامل تجهیزات موتورخانه خوابگاه زینبیه ۲ ادامه دارد.

  http://www.mefda.ir/d/2020/04/27/4/495256.jpg

خدای متعال در قرآن وعده داده است که دعای دعا کننده را مورد اجابت قرار می‌دهد: ادْعُونی‏ أَسْتَجِبْ لَکُم

دعا و مناجات‌ در ماه رمضان در بیمارستان فرقانی قم/ گزارش تصویری

پرستاران و کادر پزشکی بیمارستان‌ فرقانی استان قم، در فضای روحانی روزهای ماه مبارک رمضان برای سلامتی همه بیماران در کنار تخت آنها دست به آسمان شده‌اند و دعا و قرآن می‌خوانند. می‌خوانند تا اجابت شود.

http://www.mefda.ir/d/2020/04/27/4/495214.jpg

http://www.mefda.ir/d/2020/04/27/4/495215.jpg

http://www.mefda.ir/d/2020/04/27/4/495204.jpg

معاون کل وزارت بهداشت:

استفاده از ماسک در مترو اجباری شد/درباره سلامت مردم شوخی نداریم

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به مصوبه جدید ستاد ملی مقابله با کرونا، از اجباری شدن استفاده از ماسک در مترو خبر داد.

به گزارش مفدا ، دکتر ایرج حریرچی با بیان اینکه در خصوص استفاده عمومی از ماسک هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد، گفت: بویژه در محیط‌های باز الزام و اجباری برای زدن ماسک نیست اما، با توجه به اینکه حمل و نقل عمومی یک موضوع ناگزیر و حتمی است که به دنبال بازگشایی‌ها وجود دارد، مصوبه جدید این است که مردم ملزم به استفاده از ماسک بوده و در ورودی متروها در ایستگاه‌ها تا حد امکان ماسک با قیمت مناسب و اندکی سوبسید در اختیار مردم قرار گیرد.

وی همچنین گفت: استفاده از ماسک خانگی در  کشور ما نسبت به کشورهای دیگر بسیار کم‌تر است؛ حتی در کشورهای آسیای جنوب شرقی بعضا ۳۰ تا ۴۰ درصد ماسک‌های مورد استفاده خانگی است. مردم می‌توانند با آموزش‌هایی که از طریق صدا و سیما ارایه شده، اقدام به تولید و مصرف آن کنند.

بازگشایی‌ها به معنای عادی‌سازی نیست

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص روند بازگشایی‌ها در کشور، تاکید کرد: دو اشتباه اکنون مشاهده می‌شود که توسط کسبه و افراد قلیلی از مردم به وجود آمده است. تجمعات در انواع پاساژها یکی از این موارد است؛ ما مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها را بسته نگه نداشتیم که تعدادی از هموطنان در پاساژها، پارک‌ها و فضاهای گردشگری قدم بزنند. اکنون در یکی از شهرهای بزرگ یکی از مشکلات‌مان آواز خوانی در زیر یک پل است. بازگشایی‌ها به معنای عادی سازی نیست، اکنون بزرگترین آفت مقابله با کرونا در کشور ما عادی سازی و این تصور غلط است که اگر مغازه‌ای باز شده حتما شرایط عادی است. با اختیاری که به ستاد مقابله با کرونا داده شده و رئیس جمهور نیز آن را تفویض کردند اگر ببینیم در برخی موارد واکنش افراد نامناسب بوده و موجب انتشار ویروس کووید ۱۹ خواهد شد، حتما در تصمیمات گذشته خود بازنگری خواهیم کرد.

روند نزولی واضح در میزان موارد بستری و مرگ ناشی از کرونا

کرونا در کدام استان‌ها همچنان صعودی است؟

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص روند کشوری کروناویروس، تصریح کرد: میانگین کشوری بر اساس روند بستری که شاخص مهمی است و هم از نظر موارد مرگ و میر روند نزولی واضحی را نشان می‌دهد. البته در برخی استان‌ها از جمله خوزستان و آذربایجان شرقی، اپیدمی بیماری دیرتر شروع شده و دیرتر هم به پیک می‌رسند و اکنون روند صعودی دارند. توجه کنید که روندهای صعودی ما شدید نیست و تحت کنترل است ولی هر مرگ یا بستری و هر یک بیمار اضافه می‌تواند زنگ خطر را به صدا درآورد.

وی درباره فراگیری کرونا در سطح جهان خاطرنشان کرد: اکنون یک سوم موارد ابتلا مربوط به آمریکا بوده و ۳۳ درصد مبتلایان و ۲۵ درصد مرگ و میر به این کشور اختصاص دارد. پس از این کشور، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و انگلیس در رتبه‌های بعدی هستند. آمار ابتلا در کشور ترکیه نیز اکنون به حدود ۹۸ هزار مورد رسیده است و پیش‌بینی می‌کنیم برخی کشورها مانند روسیه و برزیل از نظر ابتلا از ما جلوتر روند.

وی افزود: ایران اکنون ۳.۲۵ درصد کیس‌ها در دنیا را به خود اختصاص می‌دهند. علی‌رغم اسفند ماه، با تسلطی که سیستم بهداشت و درمان کشور نسبت به روزهای اول به دست آورد، موارد مرگ و میر روز به روز در حال کمتر شدن است. بر این اساس می‌توان گفت در آخر اردیبهشت ماه موارد مرگ و میر نسبت به قله‌ نمودار، ۷۰ درصد و موارد بستری نیز ۵۳ درصد کاهش می‌یابد.

وضعیت سفیدکرونا در ۱۱۶ شهرستان

۱۲۷ شهرستان طی دو هفته گذشته مرگ ناشی از کرونا نداشتند

حریرچی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت میکرد، در خصوص وضعیت سفید برخی استان‌ها، ادامه داد: ما استان‌ها و شهرستان‌های کشور را تقسیم بندی کردیم. ۱۱۶ شهرستان به طور متوسط صفر و یا یک بستری در هر روز طی دو هفته گذشته داشتند. همچنین ۱۲۷ شهر دو بستری به طور متوسط در روز داشتند، ۷۴ شهر نیز سه بستری در روز داشتند و... . در استان‌های کشور تناوب‌های مختلف مشاهده می‌شود، حتی در داخل خود استان نیز تفاوت‌هایی وجود دارد به طور مثال شهر آران و بیدگل در استان اصفهان قله بیماری در نمودار را چند هفته گذشته رد کرده؛ در حالی که نمودار استان اصفهان رو به بالا است. بر این اساس ۱۱۶ شهرستان انتخاب شده‌اند که از نظر ما سفید هستند. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ۱۲۷ شهرستان نیز در طی دو هفته گذشته گزارشی از موارد مرگ نداشتند. ما بر این اساس هر چهار روز یکبار تجدید نظر می‌کنیم‌، اکنون ۱۱۶ شهرستان وضعیت سفید و ۱۳۴ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

وی افزود: در شهرستان‌هایی که سفید هستند به تدریج بازگشایی‌ها افزایش خواهد یافت به شرط اینکه همچنان در محدوده سفید قرار داشته باشند. این تصمیمات پویا است و هر چند روز یکبار ممکن است تغییر کند؛ بنابراین این یک مانور تمرینی است. البته قدم اول را از مساجد و نماز جماعت در این نقاط با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری مناسب آغاز می‌کنیم. فعلا برای مراسم‌ها و سخنرانی‌های عمومی چندصد نفره به هیچ عنوان اجازه‌ای نخواهیم داد. همزمان با پیشروی‌ها شرایط را می‌سنجیم.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: اکنون احساس می‌کنیم در بازگشایی‌های فضاهای سبز برخی آزاد سازی‌ها مناسب نبوده؛ چون موارد بهداشتی رعایت نمی‌شود. در یکی از بازارهای شهرستان‌ها ۷۱ مورد جدید بیماری شناسایی کردیم و این موضوعات می‌تواند سبب تجدید نظر شوند. فراموش نکنید در مورد سلامت مردم با هیچ کس شوخی نخواهیم کرد و اقدامات به شکل قاطع انجام خواهد شد.ایسنا

http://www.mefda.ir/d/2020/04/22/4/493903.jpg

استفاده از نمونه بزاق به جای مخاط بینی برای تشخیص کووید۱۹

محققان دریافته‌اند استفاده از نمونه بزاق برای تشخیص ابتلا به بیماری ویروس کووید-۱۹ در مقایسه با نمونه مخاط بینی، گزینه مطلوب‌تری است.

به گزارش مفدا، در تحقیقات دانشگاه ییل که با همکاری ۴۴ بیمار و ۹۸ نفر از کارکنان بخش درمانی بیمارستان نیوهون ییل انجام گرفت مشخص شد، نمونه‌های بزاق گرفته شده از دهان بیمار در تمام دوره آلودگی ویروسی، قابلیت تشخیص بیماری را با حساسیت بالاتری در مقایسه با روش‌ کنونی فراهم می‌کند.

همچنین در این تحقیقات مشخص شد با استفاده از نمونه بزاق، خطای کمتری در نمونه‌گیری توسط شخص بیمار رخ می‌دهد.
علاوه بر این، محققان با استفاده از نمونه بزاق دو نفر از کارکنان بیمارستان که نتیجه آزمایش مخاط بینی آن‌ها منفی بود، توانستند وجود ویروس در بدن آن‌ها را تشخیص دهند.
امکان تشخیص دقیق و حساس آلودگی با ویروس، برای ارزیابی سلامت افراد در هنگام بازگشت به محیط کار و بازگشایی کسب‌ و کارهای محلی، امری ضروری است.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

گزارش این تحقیقات به صورت آنلاین در وبسایت medRxiv.org منتشر شده است.

استفاده از نمونه بزاق به جای مخاط بینی برای تشخیص کووید۱۹ - ایرنا

بهبود بیش از ۷۲ هزار هموطن

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۱۱۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ و انجام بیش از ۴۴۲ تست آزمایش کرونا در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور با اشاره به کاهش بروز این بیماری و همچنین کاهش مراجعه به بیمارستان ها، گفت: از دیروز تا امروز ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۱۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد.

وی گفت: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۹۲۵۸۴ نفر رسید.

وی همچنین گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. به این ترتیب مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۸۷۷ نفر رسید.

وی افزود: خوشبختانه تا کنون ۷۲۴۳۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند.

به گفته جهانپور، ۲۹۸۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی گفت: تا کنون ۴۴۲ هزار و ۵۹۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

جهانپور همچنین از مردم خواست در صورت حضور در اماکن عمومی از ماسک استفاده کرده و نکات بهداشت فردی و عمومی را رعایت کنند.

http://www.mefda.ir/d/2020/04/28/4/495478.jpg

سقف قیمت فروش توزیع کننده و مصرف کننده نهایی اقلام حفاظت فردی اعلام شد

سقف قیمت فروش توزیع کننده (پخش) و مصرف کننده نهایی اقلام حفاظت فردی شامل دستکش، ماسک پزشکی از طریق داروخانه از سوی سرپرست اداره نظارت و بازرسی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو اعلام شد.

به گزارش مفدا، مهندس مودت همایی سرپرست اداره نظارت و بازرسی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: سقف قیمت فروش توزیع کننده و مصرف کننده نهایی اقلام حفاظت فردی با توجه به آغاز مرحله دوم فاصله گذاری اجتماعی و ضرورت توزیع و عرضه اقلام حفاظت فردی شامل دستکش، ماسک پزشکی از طریق شرکت های توزیعی و پخش و داروخانه ها  اعلام شده است.

وی افزود: همچنین به منظور شفافیت قیمت این اقلام در شبکه توزیع و با توجه به اینکه برخی از این اقلام از جمله دستکش های پزشکی مشمول ارز رسمی می باشد، سقف قیمت فروش توزیع کننده (پخش) و مصرف کننده نهایی از طریق داروخانه، در قالب قیمت سه ستونی، در پورتال اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی به آدرس  imed.ir در بخش استعلام، در دسترس عموم قرار گرفته است.

وی افزود: رعایت سقف قیمت مذکور الزامی و فروش به قیمت بالاتر به منزله گرانفروشی بوده و از طریق مراجع قضایی قابل پیگیری است.

برای دریافت سقف قیمت فروش توزیع کننده و مصرف کننده نهایی اقلام حفاظت فردی روی متن کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2020/04/28/4/495389.jpg

http://www.mefda.ir/d/2016/10/22/4/22656.jpg?ts=1485932574000

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری:

ایران صادرکننده کیت‌های تشخیصی سرولوژی کرونا می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، گفت: براساس تفاهم با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مجوز صاردات نخستین کیت‌های سرولوژی ارائه می‌شود تا نخستین صادرات کیت‌های تشخیص سرولوژی را در این هفته شاهد باشیم.

به گزارش ایسنا، «سورنا ستاری»، در جلسه هم‌اندیشی رئیس جمهور با روسا و مدیران پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان با اشاره به این‌که، پارک‌ها بخشی از اکوسیستم علم و فناوری هستند، افزود: قطعاً انتخاب رویکردی که مشخص کند سرمایه و هزینه پژوهش برای تولید و خلق محصولات، از طرف بخش خصوصی باشد یا بخش دولتی، بسیار مهم است.

وی با بیان این‌که، در پارک‌های علم و فناوری پیشرفته و خوب نسبت سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی ۱۰ به ۸ است، افزود: در کارخانه‌های نوآوری نیز مسئولیت اعطای فضای فیزیکی و زمین توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و شهرداری‌ها وظیفه‌ای ندارند که در این بخش برنامه‌ریزی کنند و ما نیز باید به این رویکرد نزدیک شویم.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان این‌که براساس برنامه‌ریزی‌ها امسال ۵ تا ۶ کارخانه نوآوری به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: هم‌اکنون نوآوران در تعدادی از این کارخانه‌ها در حال فعالیت هستند.

ستاری با تأکید بر این‌که، نوآوری در بحران‌ها خود را نشان می‌دهد، ادامه داد: در حوزه مبارزه با کرونا به مرحله‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم محصولات را صادر کنیم. بخشی از این محصولات مثل دستگاه تب‌سنج و دستگاه‌های آی‌سی‌یو پیش از شیوع کرونا، ساخت داخلی نداشت اما در حال حاضر در ساخت آن‌ها خودکفا شده‌ایم.

وی یادآور شد: شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری توان خود را به خوبی در بحران اخیر نشان دادند و این خودکفایی‌ها به طور حتم حاصل تلاش جوانان این مرز و بوم است.

  ایران صادرکننده کیت‌های تشخیصی سرولوژی کرونا می‌شود

در قالب یک مطالعه پژوهشی، بررسی شد

آیا پس از ابتلا به کووید ۱۹ در بدن ایمنی ایجاد می‌شود؟

نتایج یک پژوهش با بررسی ایجاد ایمنی در بدن مبتلایان کووید ۱۹ نشان می‌دهد که سطح آنتی بادی علیه SARS-COV2 (عامل بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ یا کووید۱۹) در بعضی از بیماران بهبود یافته غیر قابل تشخیص است.

به گزارش ایسنا، در مقاله‌ای تحت عنوان "بررسی ایجاد ایمنی در بدن مبتلایان کووید ۱۹" که توسط کمیته دانشجویی مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ترجمه شده، آمده است: سطح آنتی بادی علیه SARS-COV2 در بیماران بهبود یافته متفاوت است، به گونه‌ای که در برخی بیماران بررسی شده، آنتی بادی قابل تشخیص نیست.

پژوهشگران در کشور چین، میزان آنتی بادی علیه SARS-COV2 را در بدن ۱۷۵ بیمار بهبود یافته اندازه‌گیری کرده‌اند. تمام افراد بررسی شده با تشخیص عفونت خفیف (mild) در بیمارستان بستری شده بودند و سطح آنتی بادی در بدن آنها در هنگام ترخیص اندازه گیری شده است.

حدود ۳۰ درصد بیماران پس از بهبودی، سطح آنتی بادی بسیار پایینی علیه SARS-COV2 داشته‌اند و در این میان ۶ درصد نیز دارای سطح غیرقابل تشخیص آنتی بادی بودند. این افراد دو هفته پس از ترخیص نیز سطح آنتی بادی بسیار کم و غیر قابل تشخیصی داشته‌اند.

پژوهشگران این تحقیق به این نتیجه رسیدند که درصدی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ پس از بهبودی سطح آنتی بادی غیر قابل تشخیصی دارند و در نتیجه مکانیسم‌های دیگری در ایمنی بیماران ذکر شده دخیل خواهد بود. هرچند امکان ابتلای مجدد این افراد به دلیل عدم وجود آنتی بادی علیه ویروس مشخص نیست و باید ارزیابی‌های بیشتری در مورد آن انجام شود.

اصل این مقاله در سایت www.jwatch.org/fw۱۱۶۵۴۸/۲۰۲۰/۰۴/۱۳/sars-cov-۲-antibodies-undetectable-some-recovered قابل دسترسی است.

آیا پس از ابتلا به کووید ۱۹ در بدن ایمنی ایجاد می‌شود؟

نحوه برگزاری آزمون‌های پایان ترم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام شد

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به گزارش آموزش‌های مجازی دانشگاه در پی شیوع کرونا و تعطیلی کلاس‌های حضوری، گفت: ترم جاری احتمالا تا پایان تابستان ادامه دارد و امتحانات پایان ترم نیز به صورت مجازی و در مواردی در صورت نیاز، به صورت حضوری برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر صدوقی اظهار کرد: بعد از شیوع کرونا، تهیه محتوا و رایه آموزش‌های مجازی در دستور کار معاونت آموزشی دانشگاه قرار گرفت به گونه‌ای که این آموزش‌ها با رشد بسیار بالایی در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها روبرو بود.

وی با اشاره به رشد آموزش مجازی دانشگاه در گروه‌های علوم پایه، گفت: اکثر آموزش‌ها ضمن برقراری ارتباط مطلوب و منسج با دانشگاه علوم پزشکی مجازی در سامانه نوید بارگذاری و در اختیار دانشجویان قرار گرفت. البته آموزش‌ها در سایر بخش‌های دانشگاه، وبسایت‌های گروهها و مراکز آموزشی درمانی دانشگاه و مدیاهای دیگر دانشگاه به صورت برنامه‌های میتینگ و یا آنلاین نیز برقرار شد.

برگزاری جلسات دفاع مجازی

دکتر صدوقی با اشاره به فراهم شدن زیرساخت‌های آموزش مجازی در زمینه‌های مختلف، تصریح کرد:  همچنین جلسات دفاع از پایان نامه‌ها در همه سطوح و با تنوع بالا به صورت تعاملی و برخی یکطرفه به صورت مجازی برگزار شد.

به گفته وی جلسات دفاع از پایان نامه‌ها در سطوح پی اچ دی، دستیاری و کارشناسی ارشد برگزار شده و همچنان در حال برگزاری است.

معاون آموزشی دانشگاه تولید محتوا را از مهمترین بخش‌های زیرساختی آموزش مجازی عنوان کرد و گفت: طبق گزارش ارایه شده تا پایان فروردین 1400 درس،‌ 5000 منبع و محتوا، 2000 تکلیف برای فراگیران با حدود 4000 فیدبک از سوی دانشجو،‌ 150 آزمون در گروه‌های مختلف،283 گفت‌وگو و حدود 1000اظهار نظر در سامانه نوید و وبسایت‌های دانشگاه بارگذاری شد.

وی با بیان اینکه آموزش مجازی پویا باید به صورت تعاملی برقرار شود، اظهار کرد: البته تنگناها و مشکلات زیرساخت اینترنتی هم وجود دارد که در حال رایزنی برای تقویت پهنای باند برای اجرای برنامه‌های آموزش مجازی به صورت تعاملی و دو طرفه و سوال و جواب بین استاد و دانشجو هستیم.

ارایه آموزش های بالینی در قالب مولتی مدیا

دکتر صدوقی ارایه آموزش در بالین را یکی از چالش‌های پیش روی دانشگاه‌های علوم پزشکی در سیستم مجازی دانست و ادامه داد: برنامه ریزی شده که در صورت امکان برخی از آموزش‌های عملی و بالینی هم به صورت مجازی برگزار شود. به عبارت دیگر از مصاحبه و شرح حال گیری استاد و یا دستیار با بیماران و یا برخی اعمال جراحی فیلمبرداری شده و به صورت مولتی مدیا در اختیار سایر فراگیران قرار بگیرد.

جزییات برگزاری امتحانات پایان ترم

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به زمان پایان ترم و برگزاری امتحانات ترم جاری دانشگاه، تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود ترم جاری دانشگاه طولانی‌تر از ترم‌های معمول خواهد بود و احتمالا تا پایان تابستان ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به ببرنامه‌های دانشگاه برای برگزاری آزمون‌های پایان ترم پس از اتمام آموزش‌های مجازی، اظهار کرد: البته در طول ترم نیز آزمون‌های میان ترم توسط برخی اساتید برگزار شده، چراکه امتحان پایان ترم تنها ملاک ارزیابی دانشجو نیست. ولی برای امتحانات پایان ترم از سامانه‌های استاندارد آزمون استفاده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهد بهشتی، دکتر صدوقی در پایان با بیان اینکه با توجه به طولانی شدن ترم امتحانات با تاخیر برگزار می‌شود، بیان کرد: ترجیح دانشگاه برگزاری آزمون‌های مجازی است، با این حال اگر در مواردی نیاز به برگزاری آزمون حضوری باشد، امکانات لازم برای برگزاری آزمون در سالن‌های بزرگ و با رعایت طرح فاصله گذاری وجود دارد.

  نحوه برگزاری آزمون‌های پایان ترم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام شد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.