یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵

دبیر انجمن علمی دانشجویی تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفت و گو با مفدا تشریح کرد؛

به گزارش آمایشی منتشره شده نقد جدی داریم/ ورود افراد غیر متخصص به رشته تغذیه به دو چندان شدن مشکلات این رشته دامن می زند

مفدا

انتشار گزارش آمایشی سرزمینی رشته تغذیه، سبب بروز انتقاداتی از سوی دانشجویان رشته تغذیه، به این گزارش شده است،دبیر انجمن علمی دانشجویی تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفت و گو با مفدا به بیان مشکلات و دغدغه های موجود در رشته تغذیه در ارتباط با این سند پرداخته است.

به گزارش مفدا، در پی تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت بهداشت موظف شد برای تمام رشته‌های وابسته تا سال ۱۴۰۸ طبق برآورد نیاز هر رشته به نیروی انسانی، سند آمایش سرزمینی تهیه کند و در این راستا هم‌اکنون گزارش آمایش سرزمین رشته علوم تغذیه منتشر شده است.
انتشار این گزارش تاکنون حواشی زیادی را به همراه داشته است و دانشجویان علوم تغذیه دلایل متعددی برای اعتراضات خود دارند و عنوان می‌کنند که درحال حاضر محمدحسین آیتی، دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی این گزارش را جهت ارائه نظر و نکات اصلاحی لازم به دبیر بورد تغذیه داده و درخواست کرده است که نظرات خود را تا روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه اعلام کنند. گزارش پر حاشیه کی که دانشجویان رشته تغذیه به آن نقدهایی دارند.

پیشنهاداتی همچون «کاهش ظرفیت دکتری علوم تغذیه به ۱۰ نفر در سال»، «پذیرش ۷۹۰ نفر پزشک متخصص تغذیه (MD-Ph.D) تا سال ۱۴۰۴»، «تأسیس رشته‌ی مقطع دستیاری تغذیه بالینی یا دوره‌ی تخصصی بالینی تغذیه»، «سپردن مسئولیت بخش تغذیه در بیمارستان‌ها به پزشکان» و عملاً محدودسازی کارشناسان تغذیه به آشپزخانه‌های بیمارستانی از جمله مواردی است که سوی دانشجویان به عنوان بخشی از نقد های آنان مطرح می شود.

آنچه که در ادامه می خوانید گفتگوی مفدا با نوشین جنتی دبیر انجمن علمی دانشجویی تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این رابطه است:

در مورد مسائلی که اخیرا برای رشته علوم تغذیه اتفاق افتاده قدری توضیح بدید؟


اخیرا سند امایش سرزمین رشته علوم تغذیه منتشر شده سندی که براورد می کند هررشته تا سال ۱۴۰۴  به چه تعداد نیروی انسانی نیاز دارد.
 گزارش منتشر شده دارای اشکالات تخصصی و نگارشی زیادی بوده و سراسر توهین به دانش و تجربه جامعه تغذیه کشور است.
نکته ای که قابل توجه است تدوین این گزارش بجای واگذاری به بورد و اساتید  بزرگ و با سابقه‌ی تغذیه به افراد غیرمتخصص واگذار شده، پزشکانی که دکتری تغذیه دارند و از نظر هیچ کدام از صاحب نظران و خبرگان رشته تغذیه استفاده نشده است.
در این طرح ادعا شده که فارغ التحصیلان تغذیه دانش و مهارت کافی ندارند و باید به تربیت پزشکان پرداخت. موارد دیگری که در این طرح به آن ها اشاره شده شامل:
-سپردن مسئولیت بخش تغذیه در بیمارستان ها به پزشکان
-تاسیس رشته ی مقطع دستیاری تغذیه بالینی
-پذیرش ۷۹۰ نفر پزشک متخصص تغذیه تا سال ۱۴۰۴
-کاهش ظرفیت دکتری علوم تغذیه به ۱۰ نفر در سال
می باشد که سعی در به حاشیه بردن دانش اموختگان تغذیه داشته و عملا منجر به  نابودی رشته تغذیه می شود.
انتشار این طرح موجب اعتراضات شدید جامعه تغذیه کشور شده و خواستار لغو این طرح می باشند.

چه مشکلات و دغدغه هایی برای یک دانشجوی رشته کارشناسی تغذیه یا مقاطع بالاتر وجود دارد؟


مهمترین مشکل عدم اختصاص حق مشاوره به کارشناسان تغذیه شاغل در بیمارستان ها است. این حق مشاوره به سایر رشته های پروانه دار پرداخت می شود اما به کارشناسان تغذیه نه! 
مشکل دیگر کمبود نیروی انسانی کافی در بیمارستان هاست به طوری که طبق استانداردها، باید به ازای هر ۵۰ تخت بیمارستانی،  یک کارشناس تغذیه به کار گرفته شود. اما در هر بیمارستان یک یا دو کارشناس تغذیه مشغول به کارند که تمام وقتشان درگیر  امور مدیریت خدمات غذایی هستند و علاوه بر این بایستی در بخش های مختلف برای بیماران رژیم غذایی تنظیم کنند که این اتفاق بدون  دریافت حق مشاوره صورت می گیرد.
مشکل دیگری که سال هاست وجود دارد، عدم پوشش بیمه ای خدمات تغذیه‌ای است. در واقع با حل مساله بیمه مشکل حق مشاوره نیز مرتفع خواهد شد.مشکل دیگر عدم رعایت سیستم ارجاع، طبق گایدلاین ها و پروتکل هاست. به جز معدودی از بیماران بستری برای اکثر بیماران بستری نیازمند مشاوره تغذیه، وجود درخواست مشاوره از سوی پزشک معالج ضروری است اما متاسفانه برخلاف گایدلاین ها درخواست مشاوره از سوی پزشک صادر نمی‌شود.

برای برون رفت از این مشکلات چه راه کار هایی وجود دارد؟


اغلب مشکلاتی که ذکر شد با سیاست گذاری های صحیح مسئولین برطرف خواهند شد از جمله پوشش بیمه، اختصاص دادن حق مشاوره و.. .در زمینه افزایش کیفیت خدمات بالینی پیشنهاداتی وجود دارد که به آن ها اشاره می کنم: 

 رشته دکترای حرفه ای تغذیه بالینی یا تغییر در کوریکولوم آموزشی در مقاطع کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی تغذیه ایجاد شود.
 ظرفیت کارشناسی ارشد تغذیه بالینی و تربیت نیرو در این مقطع افزایش یابد چراکه باعث افزایش کیفیت خدمات بالینی در سطوح مختلف خواهد شد.هم چنین توجه بیشتر به اهمیت حضور فارغ‌التحصیلان مقاطع مختلف رشته تغذیه در بیمارستان از مواردی است که می تواند به افزایش کیفیت خدمات منجر شود.

چقدر در انجمن علمی تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به این مشکلات اندیشیده شده و چه اقداماتی انجام داده اید و تا چه حد به نتیجه رسیده اید؟


فعالیت های ما در انجمن بیشتر درجهت پوشش نیازها و افزایش دانش و مهارت  دانشجویان می باشد.
فعالیت های متنوعی انجام شده که از جمله آنها می توان به برگزاری استارتاپ در حیطه تغذیه جهت آشناسازی دانشجویان با مفهوم استارتاپ و تشویق به حیطه کارآفرینی اشاره کرد. 
همچنین برگزاری کارگاه های متنوعی در جهت مهارت افزایی دانشجویان و انتشار نشریه قاووت که تاکنون علاوه بر مطالب علمی به بیان مشکلات صنفی تغذیه نیز پرداخته است.

توصیه شما به بچه های رشته تغذیه چیست؟


مشکلاتی که ذکر شد و هم چنین انتشار چنین طرح هایی سال‌هاست که منجر به ناامیدی و دلواپسی دانشجویان تغذیه نسبت به آینده خود شده است. اما باید توجه داشت که علم تغذیه یعنی پیشگیری از بروز بیماری و اهمیت این مقوله در این ایام مبارزه با کرونا بسیار مشهودتر شده است. اساسا اهمیت و جایگاه رشته تغذیه در سیستم بهداشت غیرقابل انکار است.
بچه های تغذیه باید متحدتر از همیشه دربرابر چنین اقدامات نابجا و مشکلات بایستند و با امید و انگیزه بیشتر در جهت ارتقا سلامت کشور و پیشبرد اهداف خود تلاش کنند.

نظر شما در مورد این ادعا که فارغ التحصیلان رشته تغذیه از دانش بالینی کافی برخوردار نیستند  و همچنین کاهش ظرفیت دکترای علوم تغذیه به ۱۰ نفر در سال چیست؟


طرح این ادعا بی احترامی به دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته تغذیه است، اگر نیاز به افزایش کیفیت خدمات بالینی است چرا دوره های دکتری حرفه ای تغذیه بالینی برای دانشجویان تغذیه ایجاد نشود؟! 
قاعدتا کارایی یک کارشناس در حیطه تغذیه به مراتب مقبول و کم هزینه تر برای بهداشت و درمان کشور و مردم آن است.

چه تقاضایی از افرادی که در پست های کلیدی رشته تغذیه هستند دارید ؟


ورود افراد غیرمتخصص به رشته تغذیه باعث دوچندان شدن مشکلات در این رشته شده افرادی که ابل انکار استطبیعتا بدون در نظر گرفتن مصالح رشته  در جهت منافع خود گام برمی دارند.
در وهله اول تقاضا داریم  تصمیم گیری ها به افراد متخصص و دلسوز رشته تغذیه سپرده شود.
هم چنین مشکلات عدیده ای که ذکر شد از جمله عدم پوشش بیمه، عدم اختصاص حق مشاوره و عدم رعایت سیستم ارجاع با تصمیم گیری و دستور مسئولین برطرف شوند.


خبرنگار : محمدقاسم جاودانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.