شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۸

برگزاری کارگاه آموزشی طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

طب سنتی

طب جدید هیچ تضادی با هم ندارند و اگر به صورت منطقی و توسط افراد آگاه و باتجربه به کارگرفته شوند می توانند ضامن حفظ سلامت جامعه باشند.

به گزارش مفدا اردبیل،

به همت کانون طب سنتی اسلامی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و موسسه پیشگامان تمدن نوین، کارگاه آموزشی طب سنتی در مورخه نوزدهم اسفندماه در سالن آمفی تئاتر شهیدان نوعی اقدم دانشگاه علوم پزشکی اردبیل برگزار شد.
سیامک احدزاده، پژوهشگر طب سنتی و مدیر موسسه طب ایرانی اسلامی هیات رزمندگان اسلام استان اردبیل در این کارگاه به تبیین خط مشی واقعی طب سنتی واقعی پرداخته و آن را از افراد افراطی و سودجو بری دانسته اظهار کرد: طب سنتی و طب جدید هیچ تضادی با هم ندارند و اگر به صورت منطقی و توسط افراد آگاه و باتجربه به کارگرفته شوند می توانند ضامن حفظ سلامت جامعه باشند.
وی به عنوان عضو مجمع جوانان استان اردبیل ضمن تشکر از اقدامات شایسته و قابل تقدیر ریاست دانشگاه در حوزه های مختلف مخصوصا حوزه طب سنتی، با ابراز احساس نگرانی خود از ورود افراد سودجو در این حوزه به نقش نظارتی دانشگاه تاکید کرد و خواستار تشکیل کمیته نظارتی مشکل از افراد متخصص و صاحب تجربه در این حوزه شد. وی با رد این باور مردم که داروهای گیاهی هیچ عوارضی ندارند، هشدار داد که اگر داروها به شکل غیرعلمی تجویز یا استفاده شود می تواند عوارض بسیار شدیدتر از داروهای شیمیایی داشته باشد.
درادامه، احدزاده با اشاره به نقش طب ایرانی اسلامی در پیشگیری از بیماری ها، اساسی ترین و اصلی ترین کار طبیب را از قول حکیم بزرگ، مرحوم اخوینی، حفظ سلامت مردم دانست و اشاره کرد که در دین ما هم معده خانه تمام بیماری ها، یبوست ام الامراض و پرهیز سرآمد همه درمان هاست، و اگر توصیه های پیشگیرانه طب سنتی رعایت شود، بیماری نخواهیم داشت تا به فکر درمان باشیم مگر موارد بسیار محدود. در حوزه درمان هم طب سنتی حرف هایی برای گفتن دارد که در اینجا هم تداخلی با طب جدید نداریم بلکه به کمک هم میتوان بیشترین نتیجه را از درمان گرفت.
این پژوهشگر حوزه سبک زندگی ایرانی اسلامی، با بیان اینکه به یکباره نمیشود سبک زندگی مردم را عوض کرد، با انتقاد از برخی اساتید حوزه طب سنتی که با نگاه افراطی وارد این حوزه می شوند و به یکباره همه چیز را حذف و جایگزین های گرانقیمت را وارد سبد خانواده می کنند افزود: شعار طب سنتی در مرحله اول پیشگیری و در مرحله دوم درمان با کمترین هزینه، ایمن ترین، راحت ترین و سهل الوصول ترین راه است، لذا در ابتدا می توان از توصیه های مهم و بسیار کارآمدی که نه تنها هیچ هزینه ای ندارد، بسیار هم راحت و قابل انجام هستند، استفاده کرد که اکثر این مطالب بر خلاف مطالب افراطی مورد تایید علمای طب جدید هم هستند. به عنوان مثال ورزش روزانه، پرهیز از مصرف مایعات همراه غذا، فاصله حداقل 3 ساعتی بین خواب و غذا، جویدن کامل غذا، خواب به موقع و بیداری اول صبح، صبحانه کامل و پرانرژی خوردن و هزاران توصیه دیگر که اگر اینها در جامعه نهادینه شود بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.
وی مردم را از مراجعه به مراکز غیر معتبر اعم از مراکز درمانی، مراکز عرضه نظیر عطاری ها که تخصص لازم را ندارند منع کرده و اظهار امیدواری کرد با برنامه ریزی و تدابیر ریاست محترم دانشگاه، ضمن حذف افراد سودجو و غیر تخصصی از این حوزه، برای افراد دلسوز و صاحب علم و تجربه با برگزاری دوره های تکمیلی و ساماندهی این افراد بتوانیم آشتی بین طب جدید و طب سنتی را شاهد باشیم و با تاسیس سلامتکده طب سنتی مردم را در مسیر درست هدایت کنیم.
در نهایت این مدرس طب سنتی، با تشکر ویژه از معاونت دانشجویی در خصوص ایجاد کانون طب سنتی و برگزاری چنین جلساتی برای دانشجویان و کارمندان دانشگاه، خواستار هماهنگی مسئولین محترم و چاپ و نشر بروشور های آموزشی برای عموم مردم و عرضه در مراکزی نظیر بیمارستانها، درمانگاهها، مدارس و دانشگاهها و ادارات شد.
در پایان جلسه پرسش و پاسخ برگزار و به سوالات کتبی و شفاهی حاظرین در جلسه پاسخ داده شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.