چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۶

در راستای ریشه کنی هپاتیت؛

انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به حرکت جهانی NOhep (بدون هپاتیت) پیوستند

انجمن عملی

نخستین کمپین NOhep (بدون هپاتیت )، توسط انجمن‌های علمی دانشجویی شرق گیلان (لنگرود) و با همکاری شبکه هپاتیت ایران، در دانشکده شرق تشکیل شد.

به گزارش مفدا گیلان، هدف از برگزاری کمپین دانشجویی NOhep (بدون هپاتیت)، آشنایی بیشتر دانشجویان علوم پزشکی و همچنین عموم مردم، با بیماری هپاتیت B و C است. این کمپین همچنین وظیفه دارد تا برنامه های جهانی ریشه کنی هپاتیت های ویروسی تا سال ۲۰۳۰ میلادی، وضعیت فعلی ایران در این برنامه ی جهانی و راهکارهای رسیدن به این هدف را به اطلاع عموم برساند.

مسئول اجرایی این کمپین، از شرکت بیش از ۱۳۰ دانشجو در رشته های مختلف خبر داد و گفت: یکی از سد های پیش روی ریشه کنی هپاتیت های ویروسی، عدم وجود آگاهی مناسب درمورد این بیماری است. لذا افزایش آگاهی عموم مردم، نقش موثری در رسیدن به این هدف مهم دارد.

مهتاب پورذکریا با اشاره به اینکه  اولین بار ایده ی حرکت جهانی به سمت ریشه کنی هپاتیت های ویروسی در کنفرانس (Hepatitis Summit-۲۰۱۵) در سپتامبر ۲۰۱۵ مطرح شد اظهار کرد:  در سال ۲۰۱۶ برای اولین بار در دنیا شعار NOhep برای این حرکت جهانی درنظر گرفته شد. ایران جزء کشورهایی بود که از همان ابتدا، به این حرکت جهانی پیوست و شبکه هپاتیت ایران با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی، متولی انجام این برنامه ها در ایران شدند. 

دبیر انجمن علمی دانشجویی علوم آزمایشگاهی ادامه داد: ابتدا یک سمینار هپاتیت های ویروسی، جهت افزایش آگاهی دانشجویان علوم پزشکی، در دانشکده برگزار شد. سپس دانشجویان برای برپایی غرفه هایی در سطح شهرستان آماده شدند.
وی افزود: ضمن برگزاری غرفه در دانشکده شرق گیلان، در چهار نقطه شهرستان لنگرود  نیز  غرفه هایی برپا شد. در این غرفه ها علاوه بر آموزش چهره به چهره درمورد راههای انتقال، علائم، و همچنین باورهای غلط جامعه درمورد این بیماری، بروشورهایی اموزشی جهت اطلاع رسانی در بین مردم توزیع شد.

پی نوشت: هپاتیت (Hepatitis) به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود، که برخی از آنها قابل سرایت و برخی غیرمسری هستند. از عوامل ایجادکننده هپاتیت می توان به اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری یا ویروس و مصرف الکل اشاره کرد. بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع C و B علائمی ندارند؛ برخی از این بیماران علائم سرشتی عفونت ویروسی از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی را نشان می دهند. در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبد بروز می کند که شامل تورم شکم، اندام ها، یرقان و خونریزی های گوارشی است.
متاسفانه در طی سال های اخیر، میزان مرگ و میر ناشی از هپاتیت های ویروسی، از دو بیماری ایدز و مالاریا پیشی گرفته است.
اما با کشف داروهای جدید هپاتیت سی، که می تواند این بیماری را بطور کامل درمان کند، انقلاب عظیمی درمورد این بیماری رخ داد. امروزه بدلیل دردسترس بودن داروهای ارزان و بومی برای درمان هپاتیت C، انجام واکسیناسیون وسیع درمورد هپاتیت B و همچنین افزایش آگاهی عمومی درمورد این بیماری، امید است که ایران نیز بتواند همگام با سایر کشورهای عضو تعهد NOhep به این هدف بزرگ دست یابد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.