چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۴

معاون وزیر بهداشت از زحمات فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران قدردانی کرد

معاونت فرهنگی و دانشجویی مامور پی‌گیری بیمه سلامت دانشجویان دستیاری و دکتری شد

کرونا

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در دیدار با دکتر زالی فرمانده ستاد مدیریت کرونا کلان شهر تهران از زحمات و تلاش‌های او و دیگر همکارانشان قدردانی کرده و ابراز امیدواری کرد با تدابیر اتخاذ شده و همراهی مردم هرچه سریعتر از بحران کرونا عبور کنیم. در حاشیه این دیدار معاون وزیر بهداشت از دستور وزیر بهداشت جهت پیگیری روند ایجاد "بیمه سلامت" برای "دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی" خبر داد.

به گزارش مفدا، صبح سه‌شنبه دوم اردیبهشت‌ماه دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به همراه دکتر سید عابدین حسینی آهنگری مشاور، دکتر حسن زائری‌لطف مدیر کل فرهنگی، مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با حضور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تلاش‌های بی وقفه دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلان‌شهر تهران تقدیر و تشکر کردند.

 در ابتدای این نشست که حدود دو ساعت به طول انجامید دکتر زالی با اشاره به موضوعات مختلف در حوزه شیوع ویروس کرونا در شهر تهران، به ارائه آماری از وضعیت کنونی شهر این شهر در شرایط حاضر پرداخت.

در حاشیه این دیدار دکتر سیما سادات لاری در گفت‌وگو با مفدا در خصوص مهمترین موضوعات مطروحه در این نشست، بیان داشت: این دیدار بیشتر برای تشکر از زحمات دکتر زالی و تیم همراه وی صورت گرفت. در این جلسه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز گزارشی از اقدامات خود در طول مدت شیوع کرونا ویروس در کشور ارایه داد و در ادامه دکتر زالی نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته در ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران ارایه دادند که قابل توجه بود.

معاون وزیر بهداشت گفت: ما اعتقاد داریم دکتر زالی در تهران می‌تواند سدشکن باشد و دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز می‌توانند از این روند الگوگیری کنند، بسیاری از  امور مربوط به مقابله با کرونا در شهر تهران با درایت دکتر زالی در حال انجام است و این جای شکر دارد که این مقام مسؤول با دقت و نکته سنجی، ریز آمار بخش‌های مختلف درگیر با بیماری کرونا در تهران و حاشیه این شهر و درصدهای دقیق آمارهای تعیین کننده در خصوص این بیماری در کلان شهر تهران را جهت مقابله با کرونا در اختیار دارد، برای ایشان و تیم همراه ارزوی موفقیت در مسیر پیش رو را داریم.

وی در خصوص مهمترین موضوعات حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی در ماه‌های اخیر در حوزه کرونا، گفت: در حوزه فرهنگی دانشجویی موضوع مهم زمان بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی است. در این خصوص نظرات بر این اساس است که با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته آموزش‌های مجازی تا نیمه‌های خرداد ماه جاری ادامه پیدا کند اما در ادامه اگر شرایط کشور اجازه دهد و بحث انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر به زیر یک درصد کاهش پیدا کند، ما می‌توانیم امیدوار باشیم که ترم تحصیلی در حوزه دروس عملی را بتوانیم در تیر و مرداد ماه جاری در دانشگاه‌هایی که این شرایط و امکان را دارند برگزار و این ترم را به اتمام برسانیم.

لاری در ادامه صحبت خود با بیان این‌که تمام این برآوردها بسته به رفتار مردم و رفتار ویروس دارد و تا زمانی که شرایط از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا مناسب این روند گزارش نشود ما نمی‌توانیم شاهد بازگشایی دانشگاه‌ها باشیم، گفت: نگرانی ما در خصوص دانشگاه‌ها از این جهت است که با توجه به نبود واکسن بیماری و سرد شدن هوا در آبان ماه جاری بازهم این بیماری ادامه‌دار باشد و بر این اساس برنامه دراز مدتی را در این خصوص طراحی می‌کنیم. البته رفتار ویروس کاملا مشخص نیست، در انتظاریم ببینیم تا نیمه اردیبهشت ماه چه اتفاقی خواهد افتاد اما در مجموع تمامی تصمیمات و برنامه‌های طراحی شده بر اساس پیش بینی‌هایی که می‌توان از رفتار مردم و ویروس در آینده داشت، دیده شده است و متناسب با هر شرایطی برنامه لازم در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها اعمال می‌شود.

وی به موفقیت کسب شده جهت ارایه وام دستیاری به دانشجویان اشاره و خاطر نشان کرد: برای اولین بار به همت همکاران عزیز ما در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، وام دانشجویی مختص دانشجویان دستیاری داده خواهد شد و از طرفی مساعدت‌های در خصوص شهریه خوابگاه‌ها و بازپرداخت وام‌های دانشجویی در دوران کرونا دیده شده است. بر این اساس هزینه اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی به مدت زمان حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها بستگی دارد و به هیچ عنوان از دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های دانشجوی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا با تعطیلی دانشگاه‌ها و تخلیه خوابگاه‌های خود مواجه شده‌اند اجاره‌بهای خوابگاهی اخذ نمی‌شود، البته دانشجویانی که در این زمان در خوابگاه‌ها حضور داشته و دارند باید اجاره‌بهای مدت حضور خود در خوابگاه را پرداخت کنند.

لاری با تاکید بر این‌که اگر بنا باشد دانشگاه‌ها برای آموزش دروس عملی باز شود باید با معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی شهر تهران که در دسترس ما هستند جلساتی داشته باشیم تا ارزیابی کامل از خوابگاه‌ها، نحوه استقرار دانشجویان در هر خوابگاه و میزان ملزومات حفاظتی از دانشجویان را داشته باشیم، گفت: در این میان تعدادی از دانشجویان از این گردونه حذف می‌شوند زیرا کار عملی ندارند.

معاون وزیر بهداشت در خصوص اعلام حضور دانشجویان phd در دانشگاه‌ها گفت: تعداد این دسته از دانشجویان زیاد نیستند و هر روز هفته نیز در دانشگاه‌ها حضور ندارند و ما می‌توانیم رفتار ویروس و نحوه مراقبت از دانشجویان در برابر ویروس کرونا را از زمان حضور این دسته از دانشجویان عزیز در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها با جدیت و دقت انجام دهیم و نتیجه مراقبت و تلاش خود را در صورت بازگشایی دانشگاه‌ها برای همه دانشجویان علوم پزشکی تعمیم داده و بدانیم چگونه طبق دستورالعمل‌های علمی باید رفتار کنیم.

وی در خصوص ایجاد بیمه سلامت برای دانشجویان دستیاری و دکتری بر اساس تاکید وزیر بهداشت، بیان داشت: من مسؤول پی‌گیری راه‌اندازی بیمه سلامت برای دانشجویان دکترای تخصصی و دستیاران شده‌ام و در تلاشیم به زودی بیمه سلامت این دسته از دانشجویان برقرار شود. وزیر بهداشت نظر قطعی در این خصوص دارند و به بنده دستور داده‌اند تا شرایط لازم برای اجرایی شدن این مهم را فراهم کنیم که مطمئنا به زودی شرایط آن را به دانشجویان عزیز اعلام خواهیم کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.