یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۸

سرپرست اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فسا،

تاب آوری مهارتی آموختنی است

 تاب آوری فسا

بزرگترین افتخار زندگی این نیست که هرگز زمین نخوریم، بلکه در این است که پس از هر زمین خوردنی برخیزیم. نلسون ماندلا

به گزارش مفدا فسا، خانم مریم معصومی سرپرست اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فسا ضمن اشاره به مهارت تاب آوری در دوران قرنطینه گفت: با داشتن مهارت تاب آوری  حتی با قرار گرفتن در معرض تنش ها و سختی های شدید، می توان به مسیر ادامه داد و حتی رشد کرد، درست مثل یک نیلوفر آبی در مرداب. در این روزهای سخت و بحرانی، مهارت تاب آوری به شکل موثری می تواند در بهبود کیفیت زندگی ما اثر داشته باشد.

وی در خصوص تعریف تاب آوری اظهار داشت :حفظ آرامش در شرایط سخت،  توانایی مدیریت استرس در هنگام فشار، گاهی حتی زمین خوردن اما دوباره بلند شدن و ترمیم خود پس از بروز موقعیت های دشوار و به طور کلی ادامه زندگی همراه با امید در شرایط سخت و بحرانی و تسلیم نشدن

معصومی خاطر نشان کرد :تاب آوری مهارتی آموختنی است ، تاب آوری در هر سن و در هر سطحی می تواند رخ دهد و سازه ای شناختی و قابل آموزش است؛ یعنی تاب آوری پدیده ای ذاتی نیست. بلکه از طریق تمرین، آموزش، تلاش، یادگیری وتجربه حاصل می شود. پس اگر فکر می کنید تاب آوری کمی دارید، می توانید آن را تقویت کنید و مهارت های خود را برای تاب آور شدن پرورش دهید.

وی ادامه داد: از راهکارهای افزایش تاب آوری می توان به موارد ذکر شده اشاره کرد :

1) برخورداری از مهارت های ارتباطی خوب

داشتن ارتباط خوب با خانواده، دوستان و اطرافیان به ما کمک می کند که روحیه خود را تقویت و کارآمدی فردی را افزایش دهیم. دامنه ارتباطات خود را با کسانی که دوست شان دارید گسترش دهید.

2) داشتن معنا در زندگی

افرادی که در زندگی هدف مشخصی ندارند و معنای مهمی برای زندگی خود نیافته اند، با هر سختی و مشکلی، از هم می پاشند و انگیزه خود را از دست می دهند. در واقع می توانیم بگوییم آن ها در هنگام بروز مشکلات، انگیزه ای قوی برای مقابله ندارند.

معنا برای هر شخص، در هر موقعیتی متفاوت است. معنا می تواند شامل مشارکت اجتماعی، انجام امور خیر، ارتقا سلامت معنوی، نوع دوستی و ... باشد.

 معنا چیزی است که به فرد امید و انگیزه می دهد تا شرایط سخت را با موفقیت پشت سر بگذارد و خودش را بازیابی کند. معنا چیزی است که هم حال فرد را خوب می کند و هم دنیای زیباتری را شکل می دهد.

نیچه:

کسی که چرایی زندگی را یافته است با هر چگونگی ای خواهد ساخت.

3)آگاهی و هوشیاری:

افراد تاب آور نسبت به موقعیت، آگاه و هشیارند، احساسات و هیجانات خود را می شناسند، بنابراین از علت این احساسات نیز باخبرند و هیجان های خود را به شیوه سالم مدیریت می کنند. از طرف دیگر، آن ها احساسات و رفتارهای اطرافیانشان را نیز درک می کنند. در نتیجه بر خود، محیط و اطرافیانشان تأثیر مثبتی می گذارند.

4)انعطاف پذیری:

زندگی و انسان ها مدام در حال تغییر هستند و هیچ چیز در این دنیا ثابت نیست. بنابراین باید ظرفیت خود را جهت پذیرش تغییرات در زندگی بالا ببریم، چه این تغییرات مثبت باشند چه منفی.

مهم است که در حوادث و تغییرات زندگی از یک موضوع خوب مطلق یا بد مطلق نسازیم چرا که دامنه دید ما را محدود می کند و انعطاف پذیری را در ما کاهش می دهد. 

زندگی غیر قابل پیش بینی است و یک انسان تاب آور باید بتواند خودش را برای هر چیزی در زندگی آماده کند، حتی اگر باب میلش نباشد.

اگر انعطاف پذیر نباشیم قادر به حل مسائل و پشت سر گذاشتن آن ها نخواهیم بود.

5)توجه به سلامت جسمی و روانی خود:

در شرایطی که روحیه شما افت  کرده است حتما کار لذت بخش و سالمی جهت افزایش روحیه خود انجام دهید. زمان هایی، دست از کار بکشید و به صدای درون تان توجه کنید و به آن پاسخ دهید.

ورزش  یکی از مواردی است که می تواند حس قدرت و اعتماد را در شما افزایش و روحیه و جسم تان را دوباره احیا سازد.

6) ارتقا مهارت های حل مسئله

تحقیقات نشان می‌دهند، افرادی که قادر به یافتن راه‌حل برای یک مشکل هستند، سطح کیفی زندگی شان بهتر از کسانی است که نمی‌توانند با مشکلات مقابله کنند. هر زمان که با یک چالش جدید روبرو شدید، لیستی از راه‌های احتمالی که می‌توانید مشکل را حل کنید، تهیه کنید. 

سرپرست اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فسا نیز در پایان به ذکر نتیجه پرداخت و اذعان داشت :افراد تاب آور شرایط سخت را همیشگی نمی دانند و مطمئن هستند که آن را با موفقیت پشت سر می گذارند.افراد تاب آور می دانند که موانع، بخشی جدانشدنی و غیرقابل اجتناب در زندگی است؛ بنابراین آن ها موانع را باور دارند اما خود را برای آن آماده می کنند.شرایط زندگی به هر شکلی که باشد، خواه خوب و عالی خواه سخت و بحرانی، زندگی ادامه دارد، و زمان برای هیچ کس صبر نمی کند؛ بنابراین تنها راه، ادامه دادن زندگی با امید است در غیر اینصورت هر توقفی یعنی مرگ زندگی

جهت مشاهده کلیپ تاب آوری به لینک زیر مراجعه نمایید .

http://www.mefda.ir/news/147233/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.