یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت و گوی تفصیلی با مفدا تبریز مطرح کرد:

مجتمع خوابگاهی دانشگاه، ابزاری برای رشد همه جانبه دانشجویان خواهد بود

دکتر دهقانی

دکتر غلامعلی دهقانی اظهار داشت: طراحی، احداث، بهره برداری و مدیریت یک مجتمع خوابگاهی استاندارد و دارای شرایط جامعه یادگیری، یکی از دغدغه های اصلی ریاست محترم دانشگاه بوده است که به برکت همت والا، مدیریت جهادی، تلاش های شبانه روزی، مساعدت ها و پیگیری های مستمر ایشان شاهد پیشرفت چشمگیر و قابل توجهی در عملیات احداث و تکمیل پژوه عظیم مجتمع خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی تبریز هستیم. 

به گزارش مفدا تبریز، در چند سال اخیر شاهد رشد فزآینده پروژه های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی تبریزهستیم؛ به گونه ای که میزان مساحت فیزیکی ابنیه های دانشگاه در این مدت رشد قابل توجهی داشته است. برخی از این پروژه ها تکمیل شده و اینک به بهره برداری رسیده است و برخی دیگر نیز در مرحله تکمیل و تجهیز قرار دارند و همه این موارد با همت و پیگیری های دکتر محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی حاصل شده است. از جمله پروژه های عمرانی بزرگ دانشگاه، خوابگاه جدیدالاحداث دانشجویان دختر است که در پردیس دانشگاه قرار دارد. با توجه به سیاست های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مبنی بر افزایش ارائه خدمات در همه شئون به دانشجویان، تکمیل و تجهیز این خوابگاه از اولویت ها و دغدغه های این معاونت بوده است. دکتر مهدی نظری از زمان قرار گرفتن در سمت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه همواره پیگیر مسائل خوابگاهی دانشجویان دانشگاه هستند و به صورت مرتب از خوابگاه های دانشجویی بازدید کرده  و در جریان امور خوابگاه ها بوده است و بر حل مشکلات خوابگاه ها در کوتاه ترین زمان ممکن تاکید دارد. اهتمام به تکمیل، تجهیز، بهره برداری خوابگاه جدیدالاحداث از دغدغه های این روزهای معاونت فرهنگی و دانشجویی است و مدیر امور دانشجویی دانشگاه با جدیت و اهتمام ستودنی پیگیر امور خوابگاه جدیدالاحداث است. برای آگاهی از جزئیات این پروژه بزرگ و روند آماده سازی آن، مفدای تبریز  با  دکتر غلامعلی دهقانی، مدیر امور دانشجویی دانشگاه، مصاحبه ای را ترتیب داده است که در ادامه می آید. 

* با سپاس از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید. به نظر شما خوابگاه مطلوب در عصر حاضر بایستی دارای چه خصوصیات و ویژگی هایی باشد؟ 

در عصر حاضر خوابگاه های دانشجویی به عنوان نماد کوچکی از یک جامعه پیشرفته محسوب می گردد؛ اعضای این جامعه شامل دانشجویانی می شود که درخواست ها و نیازهایشان با نیازهای جامعه در هم تنیده است. بدیهی است که مدیریت چنین جامعه دانشجویی بسیار سخت و چالش برانگیز بوده و نیازمند توجه ویژه و همه جانبه و همچنین برنامه ریزی دقیق است. 
بخش عظیمی از دانشجویان غیربومی و دختر و پسر ما، بهترین دوره زمانی زندگی خودشان را در خوابگاه های دانشجویی سپری می کنند؛ زندگی در خوابگاه های دانشجویی فرصت مناسبی برای تعالی و رشد علمی، فرهنگی و اجتماعی آنهاست. بنابراین نباید به خوابگاه های دانشجویی صرفا به عنوان محلی برای استراحت و خوابیدن دانشجو نگریست که تنها بخش اندکی از نیازهای ساده و اولیه آنها را مرتفع می سازد. محیط خوابگاهی بایستی به عنوان ابزاری برای رشد همه جانبه دانشجویان محسوب شود؛ به طوری که دانشجویان علاوه بر استراحت و آسایش، فرصت بیشتری را به مطالعه، یادگیری و تحقیق اختصاص دهند. فضای خوابگاه باید طوری طراحی و مدیریت شود که دانشجویان مانند خانه پدری در آن احساس راحتی کنند و در اولین فرصت بعد از فراغت از آموزش و یادگیری در محیط رسمی دانشکده، برای بازگشت به محیط خوابگاه خود تمایل و رغبت کافی داشته باشند.

*خوابگا های عصر جدید چه مزیت هایی برای رشد و تعالی دانشجویان در زمینه های علمی، فرهنگی و اجتماعی فراهم می آورند؟ 
در راستای موفقیت تحصیلی و رشد همه جانبه دانشجویان، خوابگاه های دانشجویی باید به جوامع کوچک یادگیری تبدیل شوند؛ به عبارت دیگر با حذف مرزهای موجود میان زندگی اجتماعی و علمی، گروه های مختلفی از دانشجویان در راستای اهداف مشترک و در جهت برآورده کردن نیازهای علمی، پژوهشی و فرهنگی- اجتماعی خود در محیط خوابگاه گرد هم می آیند و ضمن حضور و مشارکت فعال در گروه های متنوع به یادگیری تیمی می پردازند. مشارکت دانشجویان در گروه های یادگیری خوابگاهی، منشاء مزیت های مختلفی برای دانشجویان می شود از جمله: افزایش انگیزه، افزایش اعتماد به نفس و خودباوری، جلوگیری از انزوا، بهبود مهارت های ارتباطی، کسب توانایی فعالیت های گروهی و مدیریتی، احترام و یادگیری متقابل، افزایش حس همدلی و موفقیت تحصیلی.

*به نظر شما چه عواملی باعث می گردد که خوابگاه ها از شرایط مطلوبی که به آن اشاره کردید، فاصله بگیرند؟ 
مشکلات فضای خوابگاهی و هم چنین ضعف ساختاری- مدیریتی مانع از تبدیل شدن خوابگاه ها به جوامع کوچک یادگیری می شود. قطعا طراحی، احداث، بهره برداری و مدیریت یک مجتمع خوابگاهی استاندارد و دارای شرایط جامعه یادگیری، یکی از دغدغه های اصلی ریاست محترم دانشگاه ،جناب آقای دکترصومی بوده است که به برکت همت والا، مدیریت جهادی، تلاش های شبانه روزی، مساعدت ها و پیگیری های مستمر ایشان شاهد پیشرفت چشمگیر و قابل توجهی در عملیات احداث و تکمیل پژوه عظیم مجتمع خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی تبریز هستیم. 

* از ویژگی ها و خصوصیات خوابگاه جدیدالاحداث برای مخاطبان مفدای تبریز بگویید. 
مجتمع خوابگاهی دانشگاه با زیربنای بالغ  بر ۴۲ هزار مترمربع، با ظرفیت کل ۲۳۰۰ نفر دانشجو در۲۹۰ سوئیت کامل دوخوابه و در ۵ طبقه (۴ طبقه اصلی و طبقه همکف) در حال احداث می باشد. نقشه‌های فنی این پروژه عمرانی بر اساس جلسات متعدد کارشناسی و همفکری معاون، مدیران و کارشناسان حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی با شخص ریاست محترم دانشگاه، معاونت دانشجویی و فرهنگی و وزارت متبوع  و مدیریت منابع فیزیکی و نظارت بر  طرح های عمرانی دانشگاه و بعد از توافق نهایی، به تصویب رسید و مقرر شد که این مجتمع خوابگاهی به صورت سوئیت‌های کامل و مستقل دو اتاقه و بر مبنای استانداردهای خوابگاه‌ دانشجویی احداث شود.

*در طراحی سوئیت های این خوابگاه چه نکاتی مد نظر بوده است؟ 

تمامی سوئیت های این خوابگاه دارای فضای مناسب، بزرگ و نورگیر هستند. هرسوئیت دارای دو اتاق ۴ نفره، فضای نشیمن به همراه امکانات رفاهی مناسب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام است. طراحی سوئیت ها به گونه ای انجام شده که تمام اتاق ها دارای پنجره هایی هستند که نور و روشنایی طبیعی مناسب را فراهم می کنند و دارای تراس هستند. با وجود سرویس بهداشتی مستقل در هر سوئیت، جهت افزایش رفاه حال ساکنین و جلوگیری از تردد در سوئیت ها، سرویس بهداشتی عمومی نیز در هر طبقه پیش بینی شده است. 

*چه امکانات رفاهی برای این خوابگاه در نظر گرفته شده است؟ 
تمام امکامانات رفاهی لازم از جمله یخچال، گاز، تلویزیون، تخت، کمد شخصی، میز و صندلی، فرش، پرده، اینترنت و ... برای همه سوئیت های این خوابگاه پیش بینی شده است. سیستم گرمایشی و سرمایشی این خوابگاه به صورت مرکزی است و تمام سوئیت ها با استفاده از فن کوئل سقفی به سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب و سالم مجهز خواهند شد.
از لحاظ ایمنی سیستم پیشرفته اعلان حریق و اطفای حریق برای خوابگاه طراحی شده است. تعداد ۹ دستگاه آسانسور برای سهولت رفت و آمد دانشجویان بین طبقات پیش بینی شده و هر بلوک دارای راه پله های مناسب است. همچنین خوابگاه مذکور دارای ۵ راه خروج اظطرای برای مواقع بحرانی هست و برای سهولت کنترل تردد در فضای خوابگاهی از سیستم دوربین های مدار بسته استفاده خواهد شد. 

*خوابگاه جدیدالاحداث دارای چه امکانات برای فعالیت های فرهنگی و ورزشی دانشجویان است؟ 
فضاهای مناسبی برای فعالیت های، رفاهی، فرهنگی، ورزشی، مشاوره ای، اداری، تفریحی و فنی و تاسیساتی در طبقه همکف طراحی شده است که شامل: محل توزیع و سرو غذا، سالن آمفی تئاتر، سالن های ورزشی، فضاهای روباز تفریحی و ورزشی، سایت کامپیوتر، اتاق های مستقل برای فعالیت های فرهنگی و مشاوره دانشجویی، ۸ باب مغازه جهت ارائه خدمات دانشجویی بنا به صلاحدید شورای صنفی و بر اساس نیازهای دانشجویان، اتاقهای مهمان و غیره هستند.  علاوه بر این، با توجه به نقشه فنی طبقه آخر و عقب روی ایجاد شده در طبقه مذکور، از فضای موجود به عنوان فضای تفریحی  و رفاهی مناسب برای دانشجویان بهره گرفته شده است.

*کار احداث این مجتمع خوابگاهی از چه زمانی شروع شده است و تاکنون چه میزان پیشرفت داشته است؟ 
عملیات احداث این مجتمع خوابگاهی با مساعدت و همت والای جناب آقای دکتر صومی از شهریور ماه ۹۵ شروع شده است و علی رغم مشکلات متعدد اداری، مالی و عملیاتی، با همت مضاعف و پیگیری های مجدانه و شبانه روزی ایشان بدون وقفه این پروژه عظیم در حال احداث است؛  به طوری که حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. تمام سعی و تلاش مسئولین دانشگاه بر این است که این پروژه در اولین فرصت به مرحله اتمام برسد و مورد بهره برداری قرار گیرد. البته چنانچه اطلاع دارید بخش عظیمی از کارها بعد از مرحله اتمام پروژه است و مربوط به تجهیز خوابگاه می باشد. 
*چنانچه در پایان این مصاحبه، سخنی داشته باشید بفرمایید. 

امیدواریم با یاری خداوند متعال و استمرار مساعدت های جناب آقای دکتر صومی و همت و تلاش بی وقفه همه عوامل درگیر، پروژه مذکور در حداقل زمان به مرحله بهره برداری برسد و باتوجه به برنامه ریزی به عمل آمده جهت تجهیز خوابگاه، بلافاصله برای سکونت دانشجویان عزیز آماده شود تا همه ما و شما شاهد به ثمر رسیدن تلاش ها و زحمات بی شائبه و شبانه روزی مقاوم عالی ریاست دانشگاه برای توسعه فضای خوابگاه های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز باشیم. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.