شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳

در حال پشت سرگذاشتن موفقیت آمیز موج اول بیماری کرونا هستیم اما همچنان موج های بعدی در راه است

دکتر هاشی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: خوشبختانه در حال پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز موج اول بیماری هستیم و عملکرد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مدیریت بحران، تشخیص و درمان بیماران، آموزش و حساس سازی مردم، نظارت های بهداشت محیطی و جلب مشارکت دستگاه های مرتبط با پیشگیری موفقیت آمیز بوده است.

به گزارش مفدا زاهدان- دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بعد از ظهر چهارشنبه 1399/01/27 در نشست با نمایندگان جامعه پرستاری گفت: متخصصان برآورد می کنند که تا کنون 10 تا 20 درصد مردم کشورمان به این بیماری مبتلا شده اند البته این به معنای بیمار نیست و ممکن است این افراد ناقلین سالم باشند.

وی افزود: با توجه به این حجم از گرفتاری همچنان نگران موج دوم بیماری هستیم چرا که با رفتار غیر اصولی مجددا روند ابتلاء افراد افزایش یافته و شاید شدید تر از موج اول باشد.

وی با اشاره به اینکه آزمایش کرونای تمام اینترن هایی که در بیمارستان ها در این مدت مشغول همکاری بودند منفی شد ادامه داد: علاوه بر اینکه از مردم می خواهیم تا اصول بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی را همچنان رعایت کنند از مدیران حوزه پرستاری نیز می خواهم تا چرخش نیروی انسانی در بین بخش ها، امکان ادامه خدمت همکاران شاغل در بخش های عفونی در سایر بخش ها و استراحت این عزیزان را فراهم کنند.

دکتر سید محمد هاشمی شهری تصریح کرد: از ابتدای شروع بحران کرونا تا کنون هزینه های فراوانی را صرف تامین اقلام حفاظتی استاندارد برای همکارانمان کرده ایم و همین مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه سلامتی و جان تک تک همکاران ما به اعتبار مسائل انسانی محترم و ارزشمند است چرا که هر یک از این بزرگواران، عزیزان یک خانواده هستند تاکید کرد: بارها گفته ام که نیروی انسانی ارزشمند ترین سرمایه نظام سلامت است و بدون حضور مجموعه همکارانمان نمی توانیم خدمات لازم را به مردم ارائه دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: هنوز بحران به پایان نرسیده و از کسانی که می پرسند پزشکان، پرستاران و کارکنان بیمارستان هایی مانند بوعلی چکار می کنند دعوت می کنم تا قبل از پایان بحران برای خدمت داوطلبانه به این بیمارستان بیایند.

وی همچنین به این موضوع نیز اشاره کرد که اجرای دوره های آموزشی و برنامه ریزی مستمر، تا پیش از آغاز بحران و همچنین در طول بحران یکی از نقاط قوت بیمارستان بوعلی بود که ثمرات درخشانی نیز به دنبال داشت ادامه داد: از همه همکاران پر تلاش در تمام بخش های دانشگاه می خواهم تا درس آموخته های این بحران را مکتوب نموده و به ستاد بحران دانشگاه تحویل دهند چرا که استان سیستان و بلوچستان هر سال با بحران های گوناگونی روبروست و این درس آموخته ها می تواند الگوی فعالیت های بعدی قرار گیرد.

وی همچنین تصریح کرد: آماده دریافت نطرات، پیشنهادات و انتقادات در زمینه های کاری و حرفه ای از نمایندگان جامعه پرستاری هستیم.

خانم کیخا مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم در این نشست گفت: همکاران ما در بوعلی کاری کردند کارستان و در کنار تلاش همکاران ما در جای جای نظام سلامت، همکاران ما در بیمارستان بوعلی به عنوان سانتر عفونی استان مثال زدنی است.

وی ادامه داد: تحلیل و بررسی ها و بازخورد نظارت ها نشان می دهد که تلاش های همکارانمان در همه بیمارستان ها با بالاترین کیفیت و استاندارد انجام شده است.

وی اضافه کرد: بیمارستان های واقع در شهرستان های تابعه نیز از شروع بحران تا کنون عملکرد موفقی داشته اند و به عنوان مثال همکاران ما در بیمارستان رازی سراوان که بیشترین تعداد بستری بیماران حاد تنفسی را در بین شهرستان ها داشته اند به طور همزمان خدمات درمانی را به سایر بیماران هم ارائه می دهند.

خانم کیخا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه قطعا هر فعالیتی با برخی نواقص روبروست افزود: این افراد خیرخواه هستند که برای موفقیت دسته جمعی تلاش می کنند و بدون حاشیه پردازی، سعی در رفع نواقص و حتی بیان اصولی آن دارند.

وی همچنین با تشکر از بیمارستان های چشم پزشکی، بهاران و علی اصغر (ع) زاهدان که به عنوان بیمارستان های پشتیبان، به سایر بیمارستان ها نیرو اعزام کردند گفت: همچنین باید از تلاش های تمام اعضای تیم درمان شامل همکاران آزمایشگاه، رادیولوژی، کادر پر تلاش پرستاری، پزشکان و اعضای هیئت علمی تشکر کنم.

آقای سید معین هاشمی مدیر داخلی بیمارستان بوعلی زاهدان هم گفت: با احترام و افتخار از همکاران پزشک، پرستار و کادر بهداشت و درمان، مسئولین دانشگاه و خیرین سلامت به سبب اهتمام تمام عیارشان در مدیریت بحران کرونا و حمایت از خاکریز اول استان در جبهه مبارزه با کرونا یعنی بیمارستان بوعلی تشکر کنم.

وی ادامه داد: چالش ها و سختی هایی هم در مسیر خدمت وجود دارد و ممکن است همکاران ما خسته شوند، دلگیر شوند ولی ترک خدمت نمی کنند و به هیچ وجه کیفیت خدماتشان کاهش نمی یابد.

وی افزود: از اسفند ماه سال گذشته تا کنون 6 هزار و 802 نفر به بیمارستان بوعلی زاهدان مراجعه کردند که 1232 نفر دچار بیماری حاد تنفسی بودند.

آقای هاشمی با بیان اینکه از مجموع بیماران حاد تنفسی که در بیمارستان های استان بستری شدند 68 درصد در بیمارستان بوعلی تریاژ و بستری شدند اضافه کرد: از مجموع بیماران حاد تنفسی که در ین بیمارستان خدمات دریافت کردند 414 نفر با آزمایش مثبت ویا شک به کرونا بستری شدند.

وی گفت: از مجموع بیماران کرونا مثبت 23 نفر فوت کردند و سایر بیماران یا ترخیص شدند و یا به اقامتگاه غیر بیمارستانی ارجاع شدند و تعدادی هم هنوز بستری هستند.

                                                                                  

                                                                           

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.