پنجشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶

دستورالعمل حمایت های روانی اجتماعی از بازماندگان و خانواده های متوفیان کووید-۱۹ منتشر شد

دانشگاه علوم بهزیستی

دستورالعمل « حمایت های روانی اجتماعی از بازماندگان و خانواده های متوفیان کووید-۱۹ »، که با همکاری چند تن از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تدوین شده است، جهت هماهنگی بین بخشی و اجرا، از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارسال شد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی،  دستورالعمل « حمایت های روانی اجتماعی از بازماندگان و خانواده های متوفیان کووید-۱۹ » به انضمام " پروتکل مشاوره سوگ "، با همکاری معاونان بهداشت و درمان وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام (ره)، جمعیت هلال احمر و شهرداری، و با توجه به یکی از نگرانی های موجود در مورد خانواده های متوفیان ویروس کرونا  ناشی از عدم امکان برگزاری مراسم سوگواری به روش های معمول و رایج، و به منظور پیشگیری از آسیب های احتمالی ناشی از فقدان و سوگ در خانواده، تهیه شده است.

    دستورالعمل « حمایت های روانی اجتماعی از بازماندگان و خانواده های متوفیان کووید- ۱۹ »، جهت هماهنگی های بین بخشی و اجرا، از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی و زیرمجموعه وزارت بهداشت که مراکز درمانی و بیمارستان ها را تحت پوشش دارند، ابلاغ شد.

    این دستورالعمل، لزوم اقدامات و مداخلات تخصصی از سوی متخصصان روانی اجتماعی (مددکاران اجتماعی، روانشناسان و روانپزشکان(  مراکز درمانی را مورد تاکید قرار داده است که می تواند به صورت ارائه مشاوره های غیر حضوری و حضوری و مداخلات مبتنی بر نیاز ، برای عموم جامعه و بازماندگان و خانواده های متوفیان انجام شود.

    گفتنی است، هشت تن از اساتید و متخصصان حوزه های مددکاری اجتماعی، روانشناسی و روانپزشکی، گروه مولفان این دستورالعمل را تشکیل می دهند که سه تن از آنان، اعضای هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی می باشند.

    دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ۲۲ گروه آموزشی و هشت مرکز تحقیقات، ضمن آنکه به تعلیم و تربیت متخصصان در رشته های تخصصی سه حوزه سلامت ( رفاه و سلامت اجتماعی، سلامت روانی و توانبخشی ) می پردازد، در طراحی و اجرای پروژه های ملی و منطقه ای نیز مشارکت دارد.

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

 دانلود فایل : دستورالعمل حمایت های روانی اجتماعی از بازماندگان و خانواده های متوفیان کووید-۱۹

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.