چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۰

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی مطرح کرد؛

ضرورت استفاده از ظرفیت نخبگان در شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها

پورعلی

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تاکید کرد: باید از ظرفیت نخبگان دانشگاهی و دانشجویی در شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها استفاده شود.

به گزارش مفدا، سعید پورعلی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در اجلاس ملی شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با بیان این مطلب اظهار داشت: یکی از مشکلات شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، ضعف ساختاری آن است و ما مشکلی نداریم و وظایف و زمان و اختیارات شورا مشخص شده است و به نظر می‌رسد در موضوع ایجاد جلسات و برگزاری آن در زمان‌های مقرر به صورت مستمر و مرتب مشکلاتی وجود دارد.

وی افزود: عدم ضمانت اجرایی تصمیمات شورا و بی‌نتیجه ماندن مصوبات و ضعف بنیه‌های پژوهشی و مطالعاتی شورا به ویژه در موضوع رصد وضعیت فرهنگ دانشگاه‌ها باید بررسی و در صورت لزوم تقویت شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تاکید کرد: موضوع دیگر اعتبارات شوراست و اعتقاد ما این است که تمام دستگاه‌هایی که عضو شورا هستند، می‌توانند از محل اعتبارات فرهنگی بخشی را صرف ماموریت‌های شورای هماهنگی در سطح ملی و استانی کنند. این اعتبارات بسیار مهم است و باید برای انجام کارهای مطالعاتی و رصد وضعیت فرهنگی اجتماعی استان‌ها و همچنین اجرای رویدادهای متناسب با تغییر و تحولات فضای فرهنگی کشور ، شکل گیرد.

وی افزود: مسئله دیگری که باید در انجام مطالعات اتفاق بیفتد این است که اجماعی در مورد رویدادهای فرهنگی سطح استان‌ها شکل بگیرد که بتوانیم کارآمدی این شورا را تقویت کنیم. البته این به این معنا نیست که این شورا در حال حاضر فاقد اثر است، اما این شورا می تواند فوق‌العاده در فعالیت‌های فرهنگی استان‌ها موثر باشد.

پورعلی با بیان اینکه در آیین‌نامه نیز ظرفیت‌هایی دیده شده است که نشان‌دهنده این مسئله است که شورا باید مستمرا تشکیل شود و رصد کند و هم‌رسایی و هماهنگی در این زمینه ایجاد کندخاطرنشان کرد: باید به عبارت‌های آیین‌نامه شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها جان ببخشیم و این عبارت‌ها نباید تنها بر روی کاغذ نوشته شوند.

وی افزود: در شرایط فعلی با توجه به سرعت تغییر و تحولاتی که وجود دارد و برای تصمیمات و سیاستگذاری‌های فرهنگی درست در محیط‌ دانشگاه‌ها نیاز به هم‌افزایی‌ داریم و باید راهکارهایی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه اتفاق بیفتد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تاکید کرد: استفاده از ظرفیت نخبگان دانشگاهی و دانشجویی و حتی نخبگان استانی در این آیین‌نامه مورد توجه قرار گرفته که باید از ظرفیت آن استفاده شود. چرا که در حال حاضر خیلی از ما افراد اجرایی شده‌ایم و افراد اجرایی به قدری در طول روز باید در معرض تصمیمات متنوع و متفاوت باشند که اگر بدون اتکا به پشتیبانی‌های فکری و تجربی بخواهند تصمیمات خود را ابلاغ کنند، احتمال خطا و اشتباه در تصمیمات وجود دارد. بنابراین دعوت از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در فعالیت‌های فرهنگی بسیار موثر خواهد بود.

وی تاکید کرد: در این زمینه می توان از دستگاه‌های مختلف دعوت کرد تا مسائل فرهنگی را به گفتگو گذاشته و تعاملی ایجاد کنیم تا امکان تسهیل و کم‌هزینه شدن فعالیت‌های فرهنگی فراهم شود.

پورعلی گفت: در حوزه‌های فرهنگی باید تلاش برای کم هزینه‌کردن فعالیت‌ها انجام دهیم ولی بعضی مواقع به دلیل پراکندگی‌ها ناخواسته برخی فضاها مورد تاثیر مشکلات واحدهای دیگر قرار می‌گیرد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: فعالیت برای توانمندسازی پرسنل فعال در حوزه‌های فرهنگی نیز یکی از دیگر از موضوعاتی است که آیین‌نامه شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها بر آن تاکید دارد چرا که ماهیت کار فرهنگی، ماهیت اقناعی است و ما با بحث نگرش، باورها و ارزش‌های افراد سر و کار داریم و هر چقدر به مولفه‌های فرهنگی دانشگاهی اهتمام بورزیم، فعالیت‌های فرهنگی ما با چالش‌های کمتری مواجه می‌شوند و همچنین هر چقدر فعالیت‌های فرهنگی ما غیررسمی‌تر شود و بوروکراسی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: هر قدر مدیران فرهنگی برای دانشجویان در دسترس‌تر باشند و سهولت ارتباط راحت‌تر باشد و شیوه‌های حمایت‌گرانه داشته باشیم که جایگزین روش‌های مرسوم اداری که بعضی مواقع در حوزه فرهنگی نیز دیده می‌شود، داشته باشیم، این مسئله می‌تواند برای تقویت فرآیند اقناع سازی و فرآیند دانشگاهی ایجاد مشارکت موثر باشد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی گفت: اگر بخواهیم در حوزه فضاهای دانشگاهی به استقلال برسیم تقویت فرهنگ گفتمان دانشگاهی به تقویت کارآمدی این شوراها تاثیر خواهد گذاشت. دبیرخانه‌های شوراهای استانی باید تقویت شوند چرا که نقش مهمی را برای فعال‌سازی شوراهای استانی ایفا می‌کنند.

به گزارش ایسنا، پورعلی در پایان خاطرنشان کرد: شوراهای فرهنگی دانشگاه‌های استان‌ها زیر مجموعه شوراهای استانی فعالیت شوراهای هماهنگی را بر عهده دارند و باید نشست‌هایی با این شوراها اتفاق بیفتد و اعتقاد ما بر این است که برای اینکه شوراها بتوانند از ظرفیت شوراها استفاده کنند، خوب است از حوزه بانشاط تسهیلات تکمیلی به ویژه با توجه به مزیت‌های فرهنگی هر استان استفاده شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.