دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۲

فعالیت ۷۶۰۰ دانشجو در مقابله با ویروس کرونا /هیچ اصراری بر بازگشایی سریع دانشگاه‌ها وجود ندارد

نشست خبری دکتر سیماسادات لاری

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در نشست خبری با اصحاب رسانه از فعالیت و ساماندهی ۷۶۰۰ دانشجو در قالب پویش دانشجویی مقابله با کرونا خبر داد و گفت: دانشجویان علوم پزشکی همراه و هم‌گام با دیگر پرسنل زحمت‌کش بهداشتی و درمانی کشور در خط مقدم مبارزه با کرونا حضور داشته و در چهار محور «مقابله»، «پیشگیری»، «تاب‌آوری» و «مستندسازی» در مقابله با ابتلا و شیوع ویروس کرونا نقش‌آفرین هستند. وی با تأکید بر این‌که تا زمانی که بر طبق پروتکل‌های تدوین شده سلامت دانشجویان در محیط‌های آموزشی و خوابگاهی تأمین نشود، اصراری بر بازگشایی دانشگاه‌ها وجود ندارد.

به گزارش مفدا، دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت  روز دوشنبه ۲۵ فروردین‌ماه جاری در نشست خبری با اصحاب رسانه به صورت ویدئو کنفرانس به سؤالات خبرنگاران و اهالی رسانه در خصوص فعالیت‌های این معاونت  در ایام شیوع ویروس کرونا پاسخ داد.

بخش‌های ابتدایی سخنرانی معاون وزیر بهداشت به صورت زنده و مستقیم از شبکه خبر سیما پخش شد و مخاطبان از فعالیت‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، معاونت‌های تابعه دانشگاهی و دانشجویان کشور جهت مقابله با گسترش ویروس کرونا مطلع شدند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت  در ابتدا ضمن تشکر و قدردانی از رسانه ملی و اصحاب رسانه که از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون، اطلاع‌رسانی شفاف و گسترده‌ای در خصوص بازتاب و انتشار اخبار در رسانه‌ها داشته‌اند، اظهار کرد: خبرنگاران، اصحاب رسانه و رسانه ملی، انصافا و به حق، تمام قد همه تلاش خود را برای آگاهی‌بخشی و افزایش سطح اطلاعات مردم در خصوص ویروس کرونا و راه‌های مقابله با این بیماری به کار بستند که جا دارد به همه این عزیزان خسته نباشید، بگویم.

وی با قدردانی از کادر درمانی و پزشکی کشور اعم از پزشکان، پرستاران، اینترن‌ها و رزیدنت‌ها و... که با حضور در مراکز درمانی و بیمارستانی، در  خط مقدم مبارزه با کرونا از هیچ تلاشی دریغ نکردند، خاطرنشان کرد: به خانواده‌های داغدار مدافعان سلامت کشور که عزیزان‌شان در مسیر مقابله با بیماری کرونا و بهبود بیماران کرونایی جان خود را از دست دادند، تسلیت می‌گویم. بدون شک همواره باید یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت زنده نگه داشته شود و مردم و مسؤولان همواره قدردان تلاش‌ها و مجاهدت‌های این عزیزان باشند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ضمن تشکر و قدردانی از عموم مردم که توصیه‌های بهداشتی مقابله با کرونا را رعایت کرده و از پروتکل‌های حفاظتی و بهداشتی وزارت بهداشت و دیگر نهادها  به منظور شکست این ویروس، پیروی کردند، گفت: این همکاری و تعامل مردم با وزارت بهداشت و دیگر نهادهای مربوطه باید تداوم داشته باشد و مردم برای حفاظت از  جان خود و قطع زنجیره ابتلاء بیماری در جامعه، بیش از پیش با رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی، یاریگر پزشکان و کادر درمانی و پزشکی کشور باشند. یکی از مهم‌ترین راه‌های مبارزه با این ویروس در خانه ماندن و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و تبعیت از طرح فاصله گذاری هوشمند است.

لاری با بیان اینکه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از ابتدای شیوع کرونا، فعالیت‌های خود را در سطح ستاد و دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی اجرا کرده است، اظهار کرد: از بدو شیوع این بیماری، تمامی اقدامات مربوط به حفاظت دانشجویان و مصونیت آنها از این ویروس در خوابگاه‌ها، سلف سرویس‌ها، ایاب و ذهاب و... بر اساس پروتکل‌های ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت به بهترین نحو ممکن انجام شد و خوشبختانه مشکل خاصی در این خصوص نداشته‌ایم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به تهیه و تدوین بسته‌های حمایت روان دانشجویان علوم پزشکی در ایام کرونا و اجرای آن در دانشگاه‌های علوم پزشکی، اظهار کرد: در این شرایط که مردم به دلیل شیوع بیماری و عوارض‌ روحی و روانی ناشی از آن، نیاز به مشاوره‌ دارند، تمهیداتی فراهم شده که افراد بتوانند خدمات مشاوره‌ای دریافت کنند. همچنین برخی از دانشجویان علوم پزشکی ما در اقصی نقاط کشور در نقاهتگاه‌های تعیین شده حضور دارند و اعلام آمادگی کرده‌اند که خدمات مشاوره‌ای لازم را به مردم ارائه دهند.

وی اظهار کرد: اداره مشاوره و سلامت‌روان اداره کل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، از همه پزشکان، پرستاران، بهیاران، کارکنان بهداشتی و همه دانشجویان اینترن و دستیارانی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند، درخواست کرده است که "پرسشنامه استرس کرونا" را تکمیل کنند.

لاری با اشاره به اینکه در اولین زمان بروز خطر و  تهدید این ویروس ، اقدام به تعطیلی خوابگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور کردیم، اظهار کرد: تمامی فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی این معاونت از جمله، المپیادها و مسابقات ورزشی، جشنواره‌ها،  نشست‌ها و ... در ستاد و دانشگاه‌های علوم پزشکی تا اطلاع ثانوی لغو شده است. البته برخی از فعالیت‌های این معاونت که به صورت مجازی، امکان برگزاری آن وجود دارد، در حال انجام است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر از دانشجویان بالینی، اینترن‌ها و دستیاران پزشکی که در این ایام در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا یاریگر کادر درمانی و پزشکی کشور بودند، اظهار داشت: علیرغم اینکه فعالیت دانشجویان در دانشگاه‌ها تعطیل است، خوشبختانه دانشجویان متعهد و مسؤولیت پذیر بخش‌های بالینی، اینترن‌ها و دستیاران در مراکز درمانی کشور، در خط مقدم مقابله با این بیماری در کنار پزشکان، پرستاران و کادر درمانی حضور دارند و با روحیه قوی  مشغول مداوای بیماران کرونایی هستند که جا دارد از همه این عزیزان تشکر کنم. خوشبختانه دانشجویان علوم پزشکی از بدو شیوع این ویروس در جامعه، در مسیر مقابله با این بیماری، همکاری و تعامل خوبی با بخش‌های مختلف داشتند و احساس تکلیف و  مسؤولیت آنها نسبت به بیماران کرونایی، باعث شد در این لحظات سخت و حساس در مراکز درمانی کشور حضور یابند و در بهبود بیماران، نقش به سزایی ایفا کنند.

لاری با اشاره به راه اندازی «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» با همکاری وزارت علوم‌ و وزارت بهداشت در اسفند ماه سال گذشته، گفت: فراخوان «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» با مشارکت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منتشر شد تا دانشجویان در چهار محور «پیشگیری»، «مقابله»، «تاب آوری» و «مستندسازی» بتوانند در این پویش ملی شرکت کنند. این پویش دانشجویی با هدف تقویت و تکمیل بانک اطلاعاتی فعالیت‌های مربوط به مقابله با کرونا راه‌اندازی شد. در حال حاضر این پویش دارای ۷۶۰۰ عضو دانشجو است که از این تعداد ۴۶۰۰ دانشجو مربوط به وزارت بهداشت، ۲۲۰۰ دانشجو وزارت علوم و ۸۰۰ دانشجو مربوط به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی است. این پویش با شعار  «زندگی دست یاریگر توست» در تلاش است فعالیت‌های دانشجویان را در محورهای ذکر شده ساماندهی کند و نظم ببخشد.

معاون وزیر بهداشت همچنین به همکاری دانشجویان با معاونت بهداشت وزارت بهداشت در اجرای طرح غربالگری و مشارکت در سامانه ۴۰۳۰ اشاره کرد و گفت: خوشبختانه دانشجویان فعال در این پویش، در تهیه مواد ضدعفونی کننده و توزیع آن در میان مردم، تهیه ماسک و شیلدهای محافظتی و توزیع آن در بین مردم و کادردرمانی و همچنین تولید محتواهای علمی و تحقیقاتی از جمله ترجمه و انتشار بیش از ۱۰۰ مقاله در فضاهای مجازی، تلاش‌های خوبی از خود نشان داده‌اند. همچنین برخی از دانشجویان عضو پویش، در همکاری با سازمان‌های مختلف از جمله سازمان هلال احمر، در توزیع بسته‌های فرهنگی بین مردم از جمله کارکنان بخش درمان، کمک‌های خوبی ارائه داده‌اند.

لاری با اشاره به اینکه در این ایام و شیوع این ویروس، برخی از جشنواره‌های فرهنگی به صورت مجازی برگزار می‌شود و برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی عهده‌دار برگزاری این جشنواره‌ها هستند، اظهار داشت: جشنواره بین‌المللی « کارتون و کاریکاتور» که متولی آن دانشگاه علوم پزشکی شیراز است در حال برگزاری است و بیش از ۸۰ کشور آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کرده‌اند. همچنین درصدد برگزاری کنگره بزرگداشت شهدای مدافعین سلامت به صورت مجازی هستیم که دانشگاه علوم پزشکی زنجان عهده‌دار برگزاری آن است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره ملی دانشجویی "عکس موبایلی عهد جانانه" خاطرنشان کرد: این جشنواره با هدف فرهنگ‌سازی برای مقابله با ویروس کرونا، با حمایت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ویژه کادر بهداشتی- درمانی، اورژانس و دانشجویان بالینی شاغل در بخش‌های درمانی کرونا ویروس برگزار خواهد شد. "کرونا ویروس و مسؤولیت‌های حرفه‌ای کادر درمان"، "کرونا ویروس و حفظ روحیه، نشاط، تاب‌آوری و استقامت کادر درمانی"، "کرونا ویروس و بهبودیافتگان" و "کرونا ویروس و از خودگذشتگی‌های کادردرمانی" از محورهای این مسابقه عکس موبایلی است.

لاری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: شاید قبلا برای همه ما این سؤال مطرح بود که اگر بحرانی در کشور پیش آید، آیا نسل جوان ما همانند دوران دفاع مقدس، در صحنه حضور خواهند داشت یا خیر؟ که خوشبختانه در جواب این سؤال باید گفت که جوانان غیرتمند ما  از جمله قشر دانشجویی، در صحنه مقابله با این ویروس، حاضر بودند و به خوبی از پس از آزمون برآمدند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تعطیلی دانشگاه‌ها، تا پایان فروردین ماه اعلام شده است، گفت: تا زمانی که پروتکل‌های علمی و بهداشتی به ما اجازه بازگشایی دانشگاه‌ها را دهند، هیچ اصراری به بازگشایی دانشگاه‌ها وجود ندارد. حتی ما معتقدیم دانشگاه‌ها باید بعد از مدارس، در آخرین اولویت آغاز به کار و فعالیت باشند. چرا که دانشجویان به دلیل اینکه در خوابگاه‌ها به سر می‌برند، بیشتر در خطر ابتلای به بیماری قرار دارند. در عین حال ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، در حال آماده کردن پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی هستیم تا در زمان بازگشایی دانشگاه‌ها، ابلاغ کنیم. البته برخی از کلاس‌های تئوری در دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت مجازی در حال انجام است و امیدوارم بعد از گذر از این بحران و آغاز به کار دانشگاه‌ها، شاهد برگزاری کلاس‌های عملی نیز باشیم.

پس از سخنرانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر لاری به سؤوالات اهالی رسانه با موضوعات مختلف پاسخ داد

لاری در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص «وام‌های دانشجویی و بازپرداخت آنها» و همچنین موضوع « شهریه خوابگاه‌های دانشجویی» ، گفت: بازپرداخت وام‌های دانشجویی در اسفند و فروردین ماه به تعویق افتاده است. هر چند این موضوع، بار مالی زیادی به صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، تحمیل می‌کند اما به هرحال برای کاهش مشکلات دانشجویان، این کار را انجام دادیم. همچنین شهریه خوابگاه‌ها فقط به ازای روزهایی که دانشجویان در خوابگاه حضور داشته‌اند، دریافت خواهد شد و بابت ایامی که دانشجویان در خوابگاه نبوده‌اند، شهریه‌ای دریافت نمی‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر زمان بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: ما همچنان اصرارمان بر این است که دانشگاه‌ها باز نشوند و کلاس‌های فیزیکی تا اطلاع ثانوی تعطیل بمانند. از آنجایی که بر اساس پروتکل‌های استاندارد، امکان رعایت این دستورالعمل‌ها برای همه افراد وجود ندارد، از این رو در حال حاضر برای خدمات رسانی به  دانشجویان بالینی که ناچار به فعالیت هستند و مهیا کردن اتاق‌های تک نفره برای اسکان آنها و همچنین ضدعفونی کردن محل اسکان و توزیع غذا به آن‌ها در ظروف یک بار مصرف اقدامات لازم انجام شده است. البته معاونت آموزشی وزارت بهداشت اعلام کرده که دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد از اردیبهشت ماه می‌توانند در کلاس‌ها حضور یابند و چون تعداد این افراد محدود است، ما آمادگی کامل داریم که بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی، فضای لازم را برای ادامه تحصیل این عزیزان فراهم کنیم.

خبرنگاری با بیان این‌که ارتباطات اینترنتی دانشجویان برای استفاده از فضای مجازی برای پیشبرد اهداف آموزشی دچار مشکلاتی است و  عده‌ای از کندی اینترنت و دیگر مشکلات این حوزه گلایه دارند، از معاون وزیر بهداشت خواستار توضیحاتی در این خصوص شد که دکتر لاری در پاسخ بیان داشت: در ماموریت‌های معاونت آموزشی وزارت بهداشت در سالیان گذشته، توسعه آموزش مجازی و ایجاد فضای ارتباطات مجازی برای پیشبرد برنامه‌های آموزشی دانشجویان مد نظر بوده و بر این اساس تا حدودی زیرساخت‌های مجازی دانشگاه‌های علوم پزشکی آماده بوده است. البته ممکن است اختلالاتی رخ بدهد اما در مجموع همکاران ما در معاونت‌های آموزش در دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها به جد تلاش دارند تا تمامی دروس تئوری را به صورت مجازی برای دانشجویان علوم پزشکی در دوران تعطیلات کرونایی ارائه بدهند. ممکن است مشکلاتی مانند همه نقاط کشور در زمینه اینترنت و آموزش مجازی ایجاد شود اما در مجموع روند به صورت نسبتا مطلوبی در حال انجام است و گزارش خاصی در این خصوص نداریم و تلاش است تا انتهای خرداد این روند ادامه یابد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه در خصوص جریمه‌های دانشجویان به دلیل تعویق در پرداخت وام‌ها، ابراز داشت: جریمه‌ها در شرایط کنونی برای دانشجویان اعمال نمی‌شود و علاوه بر این، بازپرداخت اقساط وام‌های اسفند و فروردین ماه به آخر دوره انداخته شده است تا در این خصوص فشاری به دانشجویان عزیز ما وارد نشود.

 در ادامه خبرنگاری آمار تعداد دانشجویان علوم پزشکی فوت شده در اثر ابتلا به کرونا را خواستار شد که معاون وزیر بهداشت در پاسخ گفت: خوشبختانه مورد فوتی در بین دانشجویان وزارت بهداشت اعلام نشده است. در وزارت بهداشت مورد ابتلای دانشجو و گذراندن دوران قرنطینه و بهبودی این عزیزان را داشته‌ایم که از این بابت خداوند را شاکریم و امیدواریم هیچ کدام از دانشجویان عزیز کشورمان در هیچ کدام از مراکز علمی وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی  و دیگر مراکز به این بیماری مبتلا نشده و در صورت ابتلا سلامت خود را به زودی به دست آورند.

لاری در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر انتقاد برخی دانشجویان دستیاری از نبود تعداد کافی تجهیزات محافظتی در فضای درمانی برای درمان و رسیدگی به بیماران کرونایی، ابراز داشت: در همه کشورهای دنیا و همچنین ایران در ابتدای شیوع کرونا یکی از مهمترین دغدغه‌ها بحث حفاظت شخصی در برابر انتشار سریع این بیماری بود. این موضوع یکی از مواردی بود که باعث استرس پرسنل درمانی شده بود، نکته مهم این ‌که این موضوع در ابتدای کار کمی به چشم می‌آمد اما در ادامه و با حضور جهادی مسؤولان، مردم و دانشجویان اکنون وضعیت بهتر شده است.

وی با تاکید بر این‌ که در شرایط فعلی این مشکل کمتر به چشم می‌خورد، ابراز داشت: البته اکنون نیز این امکانات به صورت محدود در اختیار عزیزان قرار می‌گیرد؛ در پویش دانشجویی مقابله با کرونا در هر دانشگاه یک مسؤول ستاد، مسؤول صنفی و یک متولی در معاونت فرهنگی داریم که به عنوان رابط ما در ستاد مقابله با کرونا فعالیت می‌کنند. بر این اساس همه مشکلات عزیزانمان در هر دانشگاه از این طریق منتقل می‌شود تا این وسایل حفاظتی به نحو مطلوب‌تری در اختیار مدافعان سلامت قرار بگیرد. به لطف خدا در حال حاضر در این خصوص مشکلات کمتری داریم اما از همان ابتدا با جدیت پی‌گیر این موضوع بوده‌ایم و اکنون نیز با توجه به کم شدن این مشکلات همچنان پی‌گیر مشکلات عزیزانمان هستیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص زمان آغاز به کار فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، بیان کرد: اکنون اولویت ما فعالیت‌های آموزشی است و فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی را  موکول به زمانی کرده‌ایم که شرایط برای انجام فعالیت‌های جمعی فراهم باشد. البته در مواردی مانند «جشنواره هدهد»، فعالیت‌ها با ایجاد زیرساخت‌های مجازی لازم از طریق فضای مجازی دنبال می‌شود، اما جشنواره‌هایی مانند سیمرغ و جشنواره‌های ورزشی که نیازمند حضور فیزیکی مخاطبان و دانشجویان است منوط به زمانی است که شرایط برگزاری بر اساس روند مهار بیماری کرونا در کشور مناسب اعلام شود؛ بر اساس شرایط فعلی ممکن است جشنواره سیمرغ را اسفندماه ۹۹ بتوانیم برگزار کنیم. در مجموع و در شرایط فعلی بیشتر فعالیت‌های فرهنگی ما در راستای مبارزه با کرونا قرار گرفته است که حرکتی منطقی و معقولانه است که با توجه به تأکید بر انجام این گونه فعالیت‌ها اکنون حدود ۷ هزار و ۶۰۰ دانشجو در سامانه پویش دانشجویی مبارزه با کرونا حضور فعال دارند.

وی در پایان در خصوص وجود فشار بر روی دانشجویان دستیاری در مسیر مبارزه با کرونا در خط مقدم مبارزه با این بیماری، ابراز داشت: در ابتدای شیوع بیماری در کشور فشار روی دستیاران و کارورزان ما زیاد بود که در ادامه تلاش شد با ایجاد شیفت بندی‌ از این فشار تا حدودی کاسته شود. در ادامه تعدادی نیروی داوطلب نیز خواستار حضور در صحنه مبارزه با این بیماری بودند و حتی اینترن‌ها که همه دوره‌ها را گذرانده بودند و تنها لازم بود امتحان پره‌انترنی بدهند در این شرایط بدون گذراندن این مرحله البته با سنجش سطح نمرات کسب شده در طول دوره تحصیلی وارد بخش شدند که در مجموع این تلاش‌ها کمی از فشار کار کاسته شد./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.