پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵

در راستای مقابله با کویید ۱۹ انجام شد؛

اقدامات پیشگیرانه و تمهیداتی که معاونت فرهنگی و دانشجویی برای مقابله با شیوع و ابتلای بیماری کرونا ویروس از آغاز تا کنون انجام داده است

دکتر حجت معاون فرهنگی و دانشجویی جهرم

معاون فرهنگی و دانشجویی از برنامه ها عملیاتی انجام شده توسط این معاونت در زمینه اقدامات پیشگیرانه بهداشتی و تمهیدات لازم برای مقابله با شیوع و ابتلای بیماری کرونا ویروس ار آغاز تا کنون خبر داد.

به گزارش مفدا-جهرم" دکتر محسن حجت در مصاحبه با خبرنگار مفدا، عنوان کرد: معاونت دانشجویی فرهنگی از ابتدای انتشار اخبار، پیرامون شیوع این بیماری در کشور که همان اول اسفندماه سال گذشته بود، با تشکیل ستاد بحران، با حضور مدیران دانشجویی؛ فرهنگی؛ تربیت بدنی، مفدا و مشاوره به همراه کارشناسان و مسئولین ذیربط دانشگاه در تاریخ۹۸/۱۲/۰۲  تلاش کرد تا در کوتاهترین زمان ممکن، پیش از ورود این ویروس به شهرستان برنامه جامعی برای مقابله با کرونا تدوین و هرچه سریعتر آن را اجرایی کند.

وی با تاکید بر اهمیت موضوع گفت:  در جلسه ستاد بحران مصوب شد، این ستاد به صورت مستمر هر چهل وهشت ساعت جهت هماهنگی و پایش پیشرفت کار در دفتر معاونت، تشکیل جلسه دهد.

به گفته معاون فرهنگی و دانشجویی : به دلیل آشنایی هایی که با مدیریت بحران و شیوه مبارزه با اپیدمی ها در سایر کشورها وجود داشت و همچنین مشورت دقیق با دکتر رئوفی متخصص بیماری های عفونی برنامه عملیاتی این معاونت قبل از ابلاغیه ها و بخشنامه های وزارتی در دانشگاه علوم پزشکی جهرم اجرا شد.  

دکتر حجت در ادامه اظهار داشت : طراحی و اجرای فرآیند غربالگری دانشجویان دارای علائم مشکوک به صورت روزانه توسط دکتر عبدالهی فرد مدیر امور دانشجویی انجام گرفت، همچنین محتوای آموزشی پیشگیرانه بهداشتی درسطح مراکز آموزشی، خوابگاهی و ورزشی و همچنین سلف سرویس دانشجویان در قالب بنر، پوستر و پمفلت تهیه و نصب گردید و بلافاصله کارگاه های آموزشی و توانمندسازی در زمینه پیشگیری ویژه ناظمین خوابگاه و کارکنان دانشجویی برگزار شد.   

وی با بیان اینکه اقلام بهداشتی برای ضد عفونی و گندزدایی مانند دیسپنسرهای محلول ضدعفونی با پایه الکلی برای کارکنان و دانشجویان درتمام محیط های دانشجویی اعم از سالن های غذاخوری، آشپزخانه ها، راهروها وخوابگاههای دانشجویی تامین و توزیع شدگفت: کارشناس بهداشت محیط معاونت فرهنگی و دانشجویی، نظارت خود را به صورت جدی و دقیق به نظارت روزانه افزایش داد و از تمامی خوابگاههای دانشجویی، سالن های تربیت بدنی، سرویس ها ی ایاب و ذهاب دانشجویان، سلف سرویس و سایر محیط های دانشجویی بصورت دو شیفت درطول روز نظارت داشت. پیرو این نظارت ها، روزانه در ۲ نوبت کلیه اتوبوس های دانشجویان، سلف سرویس ها، خوابگاههای دانشجویان با حضور کارشناس بهداشت محیط معاونت فرهنگی و دانشجویی، گندزدایی و شستشو گردید.

وی در ادامه افزود:  جلسه کمیته پیشگیری ازکرونا در محیط های دانشگاهی و تجمعی جوانان با حضور مدیر امور دانشجویی و کارشناس بهداشت محیط معاونت دانشجویی فرهنگی و کارشناسان معاونت بهداشتی درمرکز بهداشت شهرستان جهرم برگزار شد و جدیدترین پروتکل ها، با شرکت درجلسه ویدئو کنفرانس باموضوع "تدابیر لازم درخصوص گندزدایی خوابگاههای دانشجویی درمقابله با ویروس کرونا و همچنین توزیع غذا در شرایط کنونی" باحضور مدیران اموردانشجویی قطب ۵ همراه با مسئولین خوابگاههای دانشجویی و کارشناس بهداشت محیط معاونت دانشجویی فرهنگی مورد دقت و اقدام عملی قرار گرفت.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم در ادامه سخنان خود از دیگر برنامه های اجرا شده در همین راستا سخن گفت که متن کامل اقدامات در زیل خبر آورده شده است"

_ آموزش نحوه صحیح ضدعفونی دست و گندزدایی سطوح و آموزش بهداشت فردی و راههای پیشگیرانه بهداشتی مقابله با ابتلای بیماری کروناویروس توسط کارشناس بهداشت محیط معاونت دانشجویی فرهنگی به ناظمین خوابگاهها و نیروهای خدماتی خوابگاههای دانشجویی و اماکن تربیت بدنی و فرهنگی و پرسنل سلف سرویس و کارکنان از دیگر اقدامات ارزشمند کارشناس بهداشت محیط این معاونت بود.

_ مستندات و گزارشات بازرسی های بهداشتی بر اماکن رفاهی، تغذیه، فرهنگی و ورزشی توسط کارشناس بهداشت محیط معاونت دانشجویی فرهنگی به مدیران هرحوزه جهت انجام اقدامات فوری به صورت روزانه ارائه شد.  

_ مصوبات ستاد بحران مبنی بر ممنوعیت پذیرش مهمان درخوابگاههای دانشجویی، تعطیلی بوفه های دانشجویی، تهیه دستورالعمل های بهداشتی، اختصاص اتاق ایزوله برای نگهداری بیماران مشکوک، لغو کلیه اجتماعات غیر ضروری و برنامه های فرهنگی، اردویی، دانشجویی و ورزشی؛ با دقت و جدیت اجرایی شد.  

_ در مدت حضور دانشجویان پیش از اعلام رسمی تعطیلی و قرنطینه خانگی دانشجویان واحد تغذیه علاوه بر دقت بر رعایت نکات بهداشتی در تهیه و سرو غذا اقدام به افزایش میان وعده ها و دورچین های میوه، سبزیجات، سبزیجات پخته و لبنیات نمود.

_ همچنین خبرگزاری دانشجویی مفدا ضمن پوشش خبری کلیه اقدامات با هماهنگی صدا و سیما و رسانه های محلی و سایر ارگان ها اقدام به اطلاع رسانی صحیح و موثر در زمینه شناخت بیشتر راه های شیوع ویروس کرونا و شیوه های مقابله با آن نمود.

_ با تعطیلی دانشجویان بر اساس مصوبات شورای آموزشی و ستاد بحران دانشگاه و مجوزهای رسمی وزارت بهداشت، فعالیت های معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم وارد مرحله جدیدی از اقدامات در راستای مقابله با کرونا شد و لحظه ای مجموعه معاونت به جهت حضور برخی از دانشجویان کارورز پزشکی و حسب رسالت های فرهنگی، فعالیت های خود را در این زمینه تعطیل نکرد.

_ اداره تعالی فرهنگی با اعلان فراخوان تشکیل ستاد مقابله با کرونا جهت جذب مشارکت دانشجویان و کارکنان برای فعالیتهای درمانی به صورت جهادی پیش از راه اندازی پویش ملی «زندگی دست یاریگر توست» ضمن نام نویسی از دانشجویان اقدام به راه اندازی ایستگاه های آموزش مقابله با ویروس کرونا در اماکن عمومی و پر تردد سطح شهر با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه نمود. همچنین اسامی داوطلبین را جهت بکارگیری در امر بهداشت و درمان به معاونت درمان و معاونت بهداشتی ارسال نمود. سپس با شروع پویش ملی «زندگی دست یاریگر توست»، ضمن اطلاع رسانی گسترده و دعوت از دانشجویان به نام نویسی در سامانه ملی مشارکت در پویش ملی مبارزه با کرونا و دعوت از دانشجویان فعالیت های اعضای این پویش رونق جدی تری یافت. فرمانده سابق بسیج دانشجویی جناب آقای مهدی زارع مسئول قرارگاه بسیج دانشجویی مبارزه با کرونای منطقه جنوب کشور شدند؛ کانون هلال احمر دانشگاه هماهنگی نیروهای پویش را متقبل شدند و به لطف الهی ساماندهی های لازم انجام شد. بسیج دانشجویی و تشکل دانشجویی انجمن اسلامی با ارسال نامه هایی به ریاست دانشگاه آمادگی خود را برای هرگونه فعالیت آموزشی، میدانی و درمانی از ابتدای مطرح شدن مشکل  بیماری کرونا، اعلام نمودند.  

_ دانشجویان با شور، جدیت و احساس وظیفه نسبت رسالت اجتماعی خود مجموعه بی نظیری از اقدامات فرهنگی و عملیاتی را رقم زدند که از جمله مهمترین اقدامات این پویش که اکثرا با مدیریت و همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه انجام شد میتوان به جذب مشارکت خیرین و تهیه پک و توزیع بهداشتی به بیماران خاص به تعداد پانصدو پنجاه بسته، تب سنجی و اندازه گیری اکسیژن خون مسافرانی که قصد ورود به شهرستان را داشتند در مبادی اصلی وروردی و خروجی شهرستان، ضد عفونی وسایل نقلیه در مبادی وروردی و خروجی و در سطح شهرستان، ضد عفونی معابر و کوچه های محله های شهرستان،   همکاری در آماده سازی نقاهتگاه ۱۵۰تختخوابی، نظارت بر اصناف، آموزش نکات بهداشتی به مردم و پرسنل اصناف به صورت رو در رو، پخش پمفلت های و پوسترهای  آموزشی، فرستادن کارورز جهت همکاری در بخش بستری بیماران کرونا، حضور در درمانگاها جهت بررسی پرونده الکترونیکی افراد و آموزش به مردم از طریق سامانه سیب و ۴۰۳۰، غربالگری بیش از صد هزار نفر از مردم شهرستان از طریق سامانه۴۰۳۰، راه اندازی خط تکمیل ماسک های سه لایه استریل و آماده سازی روزانه بیش از ۱۲.۰۰۰ماسک جهت استفاده کادر درمان و مردم و در مجموع بیش از ۳۵.۰۰۰ ماسک با همکاری معاونت دارو و غذا، آماده سازی بیش از دویست عدد محلول های ضدعفونی برای افراد مستضعف، طراحی ده ها پوستر آموزشی و پخش در رسانه های شهرستان جهت بالابردن اطلاعات عموم در رابطه با کرونا، آماده سازی چندین کلیپ و موشن گرافی و پخش در رسانه های شهرستان، تولید پادکست های آموزشی و طنز جهت کاهش استرس و اضطراب ناشی از کرونا، آماده کردن مطالب از منابع معتبر جهانی جهت پاسخگویی به شایعات موجود در جامعه، جمع آوری اطلاعات برای کارگروه نشریه صوتی، جمع اوری اطلاعات در رابطه با تاثیر روانی ویروس بر جامعه، ترجمه جدید ترین منابع علمی دررابطه با کرونا، ترجمه کتابHandbook of covid-۱۹privation and treatment، معرفی خیر و جمع آوری مبلغ بیش از صد ملیون ریال  جهت اهدای بیش از۱۰۰شیلد محافظ لباس های محافظ برای کادر درمان؛ اشاره نمود، که این موارد تنها گوشه ای از اقدامات اعضای این پویش با همراهی آرمان محمودی از دانشجویان این دانشگاه ومحمدصادق بهمن زادگان از کارشناسان فرهنگی اداره تعالی فرهنگی بود.

_ همچنین تشکل هایی دانشجویی و کانون های فرهنگی و انجمن های ورزشی نیز در مدت تعطیلات و قرنطینه خانگی اقدام به برگزاری چندین مسابقه نمودند. مسابقه کتابخوانی (به همت تشکل های بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی) مسابقات تولیدات هنری با موضوع مقابله با کرونا (بسیج دانشجویی) مسابقه نویسندگی متن و گویندگی با موضوع پس از شکست کرونا با همت تشکل دانشجویی انجمن اسلامی، مسابقه آشپزی ویژه دختران به همت کانون دخترانه ریحانه و مسابقه تولیدات هنری با موضوع میلاد منجی عام بشریت از سوی بسیج دانشجویی، کانون قرآن و عترت و کانون های مذهبی کوثر در شش رشته؛ در کنار پویش های حمایت مالی از محرومین در شب  های عید؛ پویش تشکر مردمی از طلایه داران دفاع از سلامت به همت بسیج دانشجویی، پویش آمادگی برای جشنواره قرآن و عترت از سوی کانون قرآن و عترت، پویش حمایت از دانشجویان فعال در مراقبت از بیماران کرونا از سوی شورای صنفی و تشکل های دانشجویی، پویش دلگرمی به دانشجویان ارائه دهنده خدمت در بیمارستان نگهداری بیماران کرونا از سوی انجمن اسلامی و چندین برنامه متنوع دیگر که به همت دانشجویان و اداره تعالی فرهنگی در بخش دانشجویی برگزار گردید، سبب شد تا همچنان رونق فعالیت های ارزشمند فرهنگی حتی در دوران قرنطینه حفظ گردد.

_ واحد فرهنگی دانشگاهیان نیز با تهیه بسته های بهداشتی حمایتی، برگزاری مسابقه نقاشی فرزندان کارکنان در دو گروه سنی با موضوع حمایت از پزشکان و پرستاران و پذیرایی در اعیاد شعبانه، سعی نمود نقش حمایتی خود را از همکاران تلاشگر و مدافعان سلامت در حد توان خود ایفا نماید.  

_ البته مهمترین فعالیت های واحد فرهنگی دانشگاهیان با همکاری واحد مشاوره دانشگاه رقم خورد که شایسته است از مدیر و کارشناسان واحد مشاوره دانشگاه جناب آقای قاسمی و همکارانشان سپاسگزاری کنم. با حضور داوطلبانه بنده به عنوان پرستار در بخش مراقبت از بیماران covid-۱۹ نیاز به اجرای مجموعه ای از فعالیت های فرهنگی با رعایت نکات ایمنی در بخش مراقبت از بیماران کرونا احساس شد، سپس با مشورت فوکال پوینت بیماری های عفونی بسته پیشنهادی حمایت از کادر درمان و بیماران بستری در بخش کرونا با همت تمامی مدیران طراحی شد که یکی از ارزشمندترین فعالیت های بخش مقابله با کرونا بود. همراهی کادر درمان و بیمارانی که با شک ابتلا به این ویروس مواجه شده بودند اقدامی بود که با برنامه ریزی و طراحی پیشنهادات عملیاتی و استقبال بیمارستان پیمانیه جهرم اجرایی شد،   برگزاری جشن تولد برای نوزاد مادر مبتلا به covid-۱۹، پخش آهنگ های روحیه بخش، نقاشی و رنگ آمیزی برای کاهش استرس ها، تهیه و توزیع پک های استریل خوراکی، حضور رزمندگان و مدافعان حرم در جمع مدافعان سلامت، مشاوره به بیماران، خاطره نویسی، نامه ای به خود، پخش کلیپ های انگیزشی و دهها اقدام دیگر سبب شد تا بخش نگهداری از بیماران کرونا در بیمارستان پیمانیه از فضایی پر از التهاب و اضطراب خارج گردد.

_ واحد مشاوره دانشگاه هم فعالیت های خود را در فضای مجازی رونق بخشید تشکیل گروه مشاوره دانشجویان و خانواده ها، تولید محتوای آموزشی کاهش استرس در شیوع پاندمی کرونا و تشکیل گروه مجازی دانشجویی با انجام فعالیت های نشاط بخش و امید آفرین به همت همتایاران واحد مشاوره بخشی از فعالیت های این واحد در دانشگاه بود. لازم به ذکر است همچنان برخی از این فعالیت ها در حال اجراست و به محض احساس نیاز معاونت فرهنگی و دانشجویی آماده حمایت و اجرای فعالیت های فرهنگی و مشاوره است.  

_ ماموریت ایجاد نقاهتگاه با همکاری تیپ نیروی مخصوص المهدی (عج) و نیروی مقاومت بسیج با ظرفیت ۱۵۰ تخت با کلیه استانداردهای بهداشتی اقدام دیگری بود که معاونت فرهنگی و دانشجویی با همکاری دانشجویان پویش مقابله با کرونا، راه اندازی شد و با معرفی کمیته ترخیص بیماران کرونا از بیمارستان کار پذیرش و ارائه خدمات مراقبتی خود را آغاز نمود.  

_ تهیه بسته ارائه مراقبت های معنوی با همکاری گروه سلامت معنوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و ارائه خدمات مراقبت معنوی به بیماران فعالیت دیگری از سوی اداره تعالی فرهنگی بود که سبب شد تا نگاه جامع نگر و ارائه خدمات همه جانبه سلامت صورت گیرد.

در این راستا مدیریت مفدا-جهرم نیز علاوه بر تولید و انتشار اخبار ساعت به ساعت فالیت های معاونت به همراه کادر خود در زمینه های تولید ماسک،تهیه اینفوگرافیک های سلامت،تولید کلیپ اقدامات انجام شده دانشجویان و مدیریت های مختلف دست به کار شد تا گامی در این زمینه برداشته شود.

دکتر حجت در پایان گزارشات خود، شرح مختصری از فعالیت پویش دانشجویی جهرم با مسئولیت آرمان محمودی گفت:

  شرح فعالیت های اخیر پویش دانشجویی مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی جهرم "

۱- تب سنجی و اندازه گیری اکسیژن خون مسافرانی که قصد ورود به شهرستان را داشتند در مبادی اصلی وروردی و خروجی شهرستان

۲- ضد عفونی وسایل نقلیه در مبادی وروردی و خروجی و در سطح شهرستان

۳- ضد عفونی معابر و کوچه های محله های شهرستان

۴- همکاری در آماده سازی نقاهتگاه ۱۵۰تختخوابی

۵- نظارت بر اصناف

۶- آموزش نکات بهداشتی به مردم و پرسنل اصناف به صورت رو در رو 

۷- پخش پمفلت های و پوسترهای  آموزشی

۸- فرستادن کارورز جهت همکاری در بخش کرونا

۹- حضور در درمانگاها جهت بررسی پرونده الکترونیکی افراد و آموزش به مردم از طریق سامانه سیب و ۴۰۳۰

۱۰-غربالگری بیش از صد هزار نفر از مردم شهرستان از طریق سامانه۴۰۳۰  

کارگروه تولید اقلام:

۱- راه اندازی خط تکمیل ماسک های سه لایه استریل وآماده سازی روزانه بیش از ۱۲.۰۰۰ماسک جهت استفاده کادر درمان و مردم تا الان بیش از۳۵.۰۰۰ماسک تحویل مردم شده

۲-آماده سازی بیش از دویست عدد محلول های ضدعفونی برای افراد مستضعف

کارگروه تولیدات رسانه ای:

۱- طراحی ده ها پوستر آموزشی و پخش در رسانه های شهرستان جهت بالابردن اطلاعات عموم در رابطه با کرونا

۲- آماده سازی چندین کلیپ و موشن گرافی و پخش در رسانه های شهرستان

۳-تولید پادکست های آموزشی و طنز جهت کاهش استرس و اضطراب ناشی از کرونا 

کارگروه تامین محتوای علمی:

۱-آماده کردن مطالب از منابع معتبر جهانی جهت پاسخگویی به شایعات موجود در جامعه

۲-جمع آوری اطلاعات برای کارگروه نشریه صوتی

۳-جمع اوری اطلاعات در رابطه با تاثیر روانی ویروس بر جامعه

۴-ترجمه جدید ترین منابع علمی دررابطه با کرونا

۵-ترجمه کتابHandbook of covid-۱۹privation and treatment

کارگروه خیریه :

معرفی خیر و جمع آوری مبلغ بیش ازیکصد ملیون ریال که برای اهدای بیش از صد شیلد محافظ برای کادر درمان و اهدای لباس های فضانوردی صرف شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم با تشکر ویژه از کادر درمان از همه کسانی که در این روزهای بحرانی به صورت شبانه روزی و حتی کوتاه مدت، با همراهی و همدلی در اجرایی شدن برنامه های این معاونت تلاش کردند تشکر نمود و اظهار امیدواری کرد تا خستگی این روزها به تن پزشکان، پرستاران و دیگر تعضای کادر زحمت کش درمان نماند وکشور عزیزمان این بحران سخت را نیز به خوبی پشت سر بگذارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.