یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰

هماهنگی جهت آغاز پلاسما درمانی در البرز

هماهنگی جهت آغاز پلاسما درمانی در البرز

نشست دانشگاه علوم پزشکی البرز با سازمان انتقال خون و سرم سازی رازی برای شروع طرح های تحقیقاتی پلاسما درمانی روز یکشنبه۱۷ فروردین ماه۹۹ انجام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وخبری مفدا البرز،صبح امروز نشست تخصصی دانشگاه علوم پزشکی البرز ، سازمان انتقال خون  و موسسه سرم سازی رازی برای آغاز طرح های تحقیقاتی پلاسما درمانی با حضور متخصصان و پزشکان این حوزه برگزار شد.

دکتررامین  تاجبخش معاون آموزشی دانشگاه به عنوان رئیس کمیته علمی کرونا ویروس اظهار داشت : هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و سازمان انتقال خون و موسسه سرم سازی رازی می تواند درطرح تحقیقاتی استفاده از پلاسمای بیمارانی که مبتلا به کرونا بوده و درمان شده اند برای بیماران مبتلا به کرونا که شرایط بحرانی دارند نتایج ثمربخشی داشته باشد. 

در ادامه مدیرامور  آزمایشگاه های دانشگاه افزود:  : پروسه تزریق فراورده های خونی قوانین خاصی دارد که باید رعایت شود. خون فرد اهدا کننده باید کاملا از لحاظ عفونت و بیماری ها بررسی شود و اندیکاسیون های افراد دریافت کننده نیز باید دقیقا بررسی شود و به طور کلی برای پلاسما تراپی دو روش وجود دارد. یکی از روش ها به این صورت است که از فرد اهدا کننده خون کامل گرفته  میشود و پلاسمای آن جدا میشود و سپس تزریق میشود. در روش دیگر از فرد اهدا کننده مستقیما پلاسما دریافت میشود و با روش پلاسما فرز به فرد مورد نظر تزریق می گردد. طبق پروتکل های پیشنهادی می توان برای بیماران بد حال حدودا ۵۰۰-۶۰۰ سی سی تزریق شود. در شرایط اهدای پلاسما نیز باید تمام همسانی های گروه های خونی و آنتی ژن ها رعایت شود.

دکترعلیرضا سلیمانی متخصص عفونی و عضوهیات علمی دانشگاه تصریح کرد: روش پلاسما تراپی در بسیاری از مراکز علمی دنیا در حال انجام است و هنوز گزارش منفی برای عدم انجام آن وجود ندارد.الان وقت عمل است و باید هرچه می توانیم برای بیماران انجام دهیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.