پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸

لزوم قرنطینه خانگی بیماران سرطانی برای پیشگیری از مبتلا شدن به کرونا ویروس

لزوم قرنطینه خانگی بیماران سرطانی برای پیشگیری از مبتلا شدن به کرونا ویروس

فوق‌تخصص خون و انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیماران سرطانی را به قرنطینه و ماندن در منزل توصیه نمود.

دکتر بایزید قادری فوق تخصص خون و انکولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن اشاره به ریسک بالای کرونا ویروس در بیماران سرطانی، گفت: بر طبق آمارهای ثبت شده، ریسک بیماری کرونا، در بیماران خاص و سرطانی از سایر افراد بیشتر است.

وی با تشریح نحوه مراجعه گروه های مختلف بیماران سرطانی به پزشک برای پیگیری روند درمان، گفت: برای چهار دسته از بیماران سرطانی توصیه های جداگانه ای وجود دارد به طوریکه در دسته اول که شامل بیمارانی است که دوره شیمی درمانی را در سال های قبل سپری نموده و در حال حاضر علاج یافته تلقی می گردند و صرفا برای انجام معاینه دوره‌ای مراجعه میکنند، این افراد با توجه به بحران کرونا، می توانند جهت معاینه دوره‌ای با تاخیر به پزشک مراجعه کنند چراکه اگرچه این افراد بهبود یافته هستند اما در مقایسه با افراد سالم جامعه ممکن است درجاتی از ضعف سیستم ایمنی را داشته باشند، بنابراین باید به صورت کامل دستورات بهداشتی و قرنطینه را رعایت نمایند.

فوق تخصص خون و انکولوژی دانشگاه ابراز داشت: دسته دوم، بیمارانی هستند که قبلا شیمی درمانی شده و در حال حاضر تحت درمان با داروهای خوراکی و یا هورمون درمانی قرار دارند، برای مثال بیماران سرطان سینه که قبلا شیمی درمانی شده‌ و اکنون داروهای هورمون درمانی مانند تاموکسیفن را مصرف می‌کنند نیاز به مراجعه مکرر و معاینه دوره‌ای نداشته و طبق دستور قبلی هورمون درمانی را ادامه و اصول بهداشتی را با تاکید بر خانه ماندن، کاملا رعایت کنند.

 دکتر قادری ادامه داد: گروه سوم بیمارانی هستند که اخیرا تشخیص داده شده‌اند، مانند سرطان حاد خون و یا لنفوم بورکیت که تومور بسیار مهاجم و پیش‌ رونده‌ بوده و به هیچ وجه امکان به تاخیر انداختن شیمی درمانی حتی در شرایط بحرانی کنونی وجود نداشته و باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از تشخیص شیمی درمانی را شروع کرد.

وی گفت: بیمارانی که تحت جراحی سرطان قرار گرفته‌اند همچون سرطان‌سینه و معده که اخیرا جراحی شده‌اند، سه تا چهار هفته می‌توان شیمی‌درمانی را به تاخیر انداخت و مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: گروه چهارم بیماران سرطانی متاستاتیک هستند که شیمی درمانی در آنان نقش پالیاتیو(کمکی) دارد همچون بیمارانی با متاستاز کبد و ارگان‌های متعدد، در این دسته از بیماران که متاسفانه اکثرا علاج‌ ناپذیر بوده و شیمی‌درمانی نقش کمکی دارد، می‌توان از داروهای شیمی درمانی خوراکی و یا شیمی درمانی با دُز کمتر  استفاده و یا در مواردی که وضعیت بیمار مساعد نیست شیمی‌درمانی را به تاخیر انداخته و صرفا از مسکن و اقدامات حمایتی بهره گرفت.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: با توجه به اینکه بیمارانی که در حال حاضر تحت شیمی درمانی هستند ضعف شدید سیستم ایمنی دارند باید در منزل به طور کامل قرنطینه و حتی در اتاقی با  تهویه مناسب ایزوله شده و تماس با افراد خانواده محدود و بجز با هدف درمانی از منزل خارج نشوند.

دکتر بایزید قادری با اشاره به رژیم غذایی بیماران سرطانی در این روزهای کرونایی، تاکید کرد:  غذاهای گرم، سبزیجات پخته، میوه‌های سالم و پوست دار و شسته شده را مصرف و  آجیل و تنقلات را از برنامه غذایی خود حذف نمایند.

وی در توصیه ای به بیماران سرطانی تصریح نمود: از رفت و آمدهای غیر ضروری، تجمع و تماس با سایر افراد پرهیز نموده و به صورت مکرر دست ها را شسته و در صورت خروج از منزل حتما از ماسک مناسب استفاده کنند.

فوق تخصص خون و انکولوژی دانشگاه به خانواده های بیماران نیز توصیه نمود: با توجه به ضعف سیستم ایمنی بیماران، خانواده های آنان نیز باید مراعات حال آنان را کرده و بیشتر در خانه بمانند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.