دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹

طنز دانشجویی؛

«گذری بر کارتون های دوران کودکی» به روایت فاطمه بختیاری

کارتون

فاطمه بختیاری دانشجوی رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در این روزها با نگاهی طنز و ادبی؛ کارتون های دهه های گذشته را روایت کرده است.

توی این وضعیت قرنطینه به قدری برنامه های تلویزیون متنوع هست که با بالا و پایین کردن شبکه ها در نهایت رسیدم به شبکه پویا!
زمان ما فقط شبکه یک و دو کارتون پخش می کرد
مثل الان شبکه اختصاصی برای خودمون نداشتیم!
نمیدونم چی شد که خیلی ناگهانی یاد خودمو بچگیم و کارتون های اون زمان افتادم.
از محبوب ترین کارتون های زمان بچگی مون بدون شک فوتبالیست ها بود که دهه ۶۰ و ۷۰ و۸۰ و حتی۹۰ هم باهاش خاطره دارن و میشه گفت به قدری این کارتون از تلویزیون های ایران پخش شد که فکر می کنم تمام پولی که بابتش به ژاپن پرداخت شده به معنای واقعی کلمه حلال شد و معتقدم ژاپن چندین یِن هم دستی به ایران بدهکاره!

سوباسا به گردن تک تک مون حق داره و باید ازش به خاطر ساعت ها دویدن و پریدن و حتی موندن در آسمان و پرتاب توپ هایی که فاصله دومتری تا دروازه رو ده ها متر طی می کرد، از عموی سوباسا که بی شک نقش مهمی در شکوفا کردن استعداد سوباسا داشت (گفتم عمو؟ عه... باشه بیخیال همون عمو!) از واکی بایاشی دروازه بان باتعصب، از ماتسویاما جان و ایشی زاکی کچل بامزه ی دوست داشتنی، وکاکرو که انصافا رقیب جذاب و فیتنسی بود(!) کمال تقدیر و تشکر رو به جا بیاریم.
اگه به یاد داشته باشید یک برنامه ای به نام رد پای سگ آبی هم وجود داشت و من در کودکی موقع تماشا کردنش به این فکر میکردم که این آقا واقعا کم فهمه  یا خودشو به کم فهمی میزنه؟ و در نهایت به این نتیجه می رسیدم که نه تنها کم فهمه بلکه در راستای کم فهمی تلاش هم میکنه!
خیلی دلم می خواد از همین جا و از همین تریبون از فرصت استفاده کنم و از ملوان زبل عزیز بابت زبل بازیاش و تمام اسفناج هایی که به زور به خاطر اون به خوردمون دادن و باعث شد آهن خون مون بیشتر بشه نه‌ زورمون هم تشکر کنم.
و یکی از مهم ترین سوال های من از رئیس صدا و سیمای اون وقت اینه که چرا کارتون نمو تا آخرش گذاشته نشد؟ والا خوبیت نداره من دانشجو با این سنو سال هنوز جمعه صبحا که از خواب بیدار می شم فک می کنم که بالاخره مامانشو پیدا کرد یا کوسه خوردش؟
کارتون بابالوها که همیشه توهم حرف زدن و راه رفتن اشیا خونه رو ایجاد می کرد قطعا فراموش شدنی نیست!
اما بخش مهمی از جذابیت فیلم های دوران تینیجری مون اون زمان با مد شدن فیلم های کره ای شروع شد! والا تاجایی که سن من قد میده و حافظه یاری میکنه اولین جذاب کره ای پر استقبال یانگوم یاهمون جواهری در قصر بود! نه اشتباه نکن اوشین ژاپنی بود! (نویسنده جواب برادرش را می دهد) ای بابا داشتم چی میگفتم!؟ اره داشتم می گفتم یانگوم جان با سوپای لاک پشت (اون زمان هنوز سوپ خفاش از چین به کره نیومده بود به این بنده خدا بد و بیراه نگین!) و آش حلزون و خرچنگ سرخ کرده و پلانکتون پلو (یه چیزی تو مایه های عدس پلو خودمون) حسابی برامون خاطره سازی کرد!  
از سری دیگ کارهای کره که شورو شوقی عجیب به پا کرد جومونگ بود که خود ماجراهای عشق به سوسانو یه سریال درام شد تو ایران!
آن شرلی با موهای قرمز و پر حرفی های شیرینش و ماجرا های خانواده دکتر ارنست در جزیره ناشناخته تا کفش جامونده ی سیندرلا و کوتوله های سفید برفی خاطرات روزهای شیرینی هستند؛ روزهایی که تنها مشغله و دغدغه مون نوشتن تکلیف شب بود و تنها انگیزه مون برای اومدن صبح جمعه تماشای قاطینگا و پاتینگای عموهای فیتیله ای! تنها اهنگ ورد زبونمون نه اقامون جنتلمته بود نه اهنگ های همایون شجریان، زمان ما فقط اردک تک تک، تک تک اردک بود و ته تهش در قندون و لب خندون!
قطعا برای اون دوران قلب همه ی ما در سینه تنگ میشه 
حنا دختری در مزرعه لاک پشت های نینجا و پلنگ صورتی و بابالنگ دراز، میتی کومان و گوریل انگوری خونه مادربزرگه فقط یک اسم نیستن! از همه و همه خاطرات زیبایی به جا مونده که یاد اور روزهای قشنگی در زندگی مون هستند.
یاداوری این حس قشنگ، تقدیم به شما دوستان خوبم... 

فاطمه بختیاری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.