پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸

سخنگوی سازمان اورژانس کشور خبر داد:

انتقال هزار و ۴۰۳ مصدوم حوادث چهارشنبه آخر سال به مراکز درمانی

چهارشنبه سوری

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: در حوادث چهارشنبه آخر سال ۱۴۰۳ مصدوم توسط اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند که ۱۶۶ نفر دچار قطع عضو شدند و سه نفر از آنها که از استان تهران بودند، جان خود را از دست دادند.

به گزارش مفدا، مجتبی خالدی با اعلام این مطلب، اظهار داشت: ۲۲۹ نفر از مصدومان هنوز در مراکز درمانی بستری هستند اما نکته جالب اینکه متاسفانه ۴۴ درصد از این مصدومان، عابران پیاده ای هستند که بی گناه در حین بازگشت یا رفتن به محل کار یا منزل به علت غفلت افرادی که از وسایل محترقه استفاده می کنند، آسیب دیدند.

وی اضافه کرد: ۴۱ درصد از مصدومان در گروه سنی ۶ تا ۱۸ سال بودند و این افراد کنجکاو و دارای هیجان بالایی هستند و دوست دارند که کارهای هیجان انگیز را تجربه کنند اما نقش والدین خیلی موثر بود که بتوانند این افراد را کنترل کرده و آموزش های لازم را به آنها ارائه کنند.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: با همکاری رسانه ها شاهد کاهش ۳۷ درصدی حوادث چهارشنبه آخر سال نسبت به سال گذشته بودیم که ارزشمند است. استانهای تهران و آذربایجان شرقی و غربی بیشترین و استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان کمترین مصدوم ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال را داشتند.

خالدی یادآور شد: ۸۰ درصد از مصدومان حوادث چهارشنبه آخر سال، مردان و ۲۰ درصد زنان بودند. هر سال رییس سازمان اورژانس کشور از مراکز درمانی پذیرش کننده مصدومان چهارشنبه آخر سال بازدید می کرد اما امسال به دلیل کسالت، قائم مقام وی از چندین مرکز درمانی بازدید کرد که روند ارائه خدمات پیش بیمارستانی و مراکز درمانی به ویژه بیمارستان های فارابی و شهید مطهری تهران مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی افزود: سازمان اورژانس کشور از سه ماه پیش، برنامه های ویژه ای را برای کاهش مصدومیت های ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال، آغاز کرد اما با توجه به شیوع کرونا در کشور، با حجم زیادی از مراجعات به مراکز درمانی روبرو بودیم و چند مشکل اساسی در این زمینه وجود داشت؛ یکی اینکه تمام توان اورژانس پیش بیمارستانی معطوف به انتقال بیماران کووید۱۹ شد و از سوی دیگر، اورژانس وظیفه انتقال بیماران از مراکز پارکلینیکی و همچنین مراکز درمانی کوچک تر به مراکز درمانی مجهز تر را برعهده داشت.

به گزارش وبدا، سخنگوی سازمان اورژانس کشور یادآور شد: در حوادث چهارشنبه آخر سال برخی افراد مصدوم شدند و باید درمان های تخصصی مانند خدمات سوختگی و چشم پزشکی را دریافت می کردند و این افراد که باید به مراکز درمانی منتقل می شدند، در معرض ابتلا به کووید۱۹ قرار داشتند و توان عملیاتی اورژانس بخاطر بار مضاعف جدیدی مانند حوادث چهارشنبه آخر سال، کافی نبود و مراکز درمانی در حالت آماده باش برای ارائه خدمات به بیماران کووید۱۹ قرار داشتند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.