چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۸

کرونا در روزی که گذشت/۲۸ اسفندماه

برنامه وزارت بهداشت برای کاهش استرس دانشجویان علوم پزشکی/پرداخت اضافه کار از کارانه پرستاران جدا شد

کرونا در روزی که گذشت/۲۸ اسفندماه ۹۸

این روزها مردم کشور عزیزمان ایران به واسطه ورود و انتشار ویروس کرونا و مبتلا شدن تعدادی از هموطنانمانْ به بیماری کویید ۱۹ در جدال با یک آزمون بزرگ هستند، آزمونی که برای عبور از آن بیش از همه نیازمند آرامش، همراهی و امید هستیم؛ در این گزارش تلاش داریم مهمترین اتفاقات چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه در خصوص ویروس کرونا در جامعه دانشگاهی و کشور را مرور کنیم.

به گزارش مفداْ؛ همراهان پایگاه خبری مفدا می‌توانند موضوعات مهم مطرح شده در خصوص ویروس کرونا در کشور را در روز شمار «کرونا در روزی که گذشت» مختص چهارشنبه بیست و هشتم اسفندماه مشاهده کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد:

شناسایی ۱۱۹۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور/ ۵۷۱۰ نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص شدند

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۱۱۹۲ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۷۳۶۱ نفر رسید.

به گزارش مفدا، دکتر علیرضا رئیسی با اعلام این خبر افزود: خوشبختانه ۵۷۱۰ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور بهبود یافته و ترخیص شده اند و این آمار روز به روز در حال افزایش است.

وی در ادامه افزود: متاسفانه با جان باختن ۱۴۷ نفر از بیماران، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به ۱۱۳۵ نفر رسید.

معاون بهداشت وزارت بهداشت موارد جدید بیماران کووید۱۹ در کشور به تفکیک استان را به شرح زیر اعلام کرد:

تهران: ۲۱۳

قم: ۲۲

گیلان: ۲۱

اصفهان: ۱۶۲

البرز: ۷۶

مازندران: ۶۱

مرکزی: ۲۳

قزوین: ۵۳

سمنان: ۶۰

گلستان: ۲۰

خراسان رضوی: ۳۰

فارس: ۶۰

لرستان: ۳۹

آذربایجان شرقی: ۸۴

خوزستان: ۲۸

یزد: ۴۵

زنجان: ۲۰

کردستان: ۲۲

اردبیل: ۱۰

کرمانشاه: ۷

کرمان: ۱۱

همدان: ۱۳

سیستان و بلوچستان: ۶

هرمزگان: ۱۲

خراسان جنوبی: ۲۱

چهارمحال و بختیاری: ۴

ایلام: ۱۰

آذربایجان غربی: ۴۲

کهگیلویه و بویراحمد: ۱۳

بوشهر: ۴

http://www.mefda.ir/d/2020/03/18/4/486587.jpg

روحانی: در سخت‌ترین شرایط تحریمی بزرگترین طرح‌ها را افتتاح کردیم

رییس جمهوری با بیان اینکه ملت ایران در سال ۹۸ از فاجعه حماسه و از حماسه، پیروزی ساخت، گفت: ملت ایران و دولت ایران در سخت‌ترین شرایط تحریمی بزرگترین طرح‌ها را افتتاح کرد که سیلی‌های محکم به آمریکا است.

به گزارش مفدا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: سال ۱۳۹۹ را خدمت ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت می‌گویم. برای ما جای بسیار تاسف است که در این نوروز برخی عزیزان ما در میان ما نیستند، یا برابر ترور ناجوانمردانه آمریکا یا حادثه تلخی که برای هواپیمای اوکراینی اتفاق افتاد یا مسایلی که در بدرقه آن سردار بزرگ در کرمان پیش آمد و یا در این بیماری سخت عزیزانی که جان خود را در هفته های پایانی سال از دست دادند به روح بلند همه آنها درود می فرستیم به همه خانواده های آنها تسلیت می‌گوییم. خداوند این عزیزان را با صالحان و نیکان در آن جهان محشور کند.

رییس‌جمهوری ادامه داد: سال ۹۸ که روزهای پایانی را سپری می‌کنیم سال افتخار ملت بزرگ ایران بود چرا که در همه زمینه هایی که دشمن تصمیم داشت که برای مردم پیچیدگی‌هایی را ایجاد کند و در نهایت آنها را در برابر فشار خم کند درست مردم ما توانستند از فاجعه حماسه و از حماسه پیروزی بیافریند.

 سال ۹۸ سال اداره کشور بدون نفت بود

روحانی با تاکید بر این که فشار دشمن بیشتر در بخش اقتصاد در سال ۹۷ و ۹۸ بود، گفت: از اردیبهشت سال ۹۸ بدترین فشار بر مردم، اقتصاد و صنعت نفت وارد شد. این فشارها به‌رغم این که مشکلاتی برای مردم بوجود آورد؛ اما در عین حال موفقیت‌های بزرگی را آفرید. برای اولین بار در تاریخ ایران ما اقتصاد و بودجه بدون نفت را توانستیم پشت سر بگذاریم. سال ۹۸ سال اداره کشور بدون اتکا به نفت مخصوصا در بخش بودجه جاری کشور بود.

رییس جمهوری ادامه داد: در سالی که گذشت به‌رغم همه فشارها، قهرمانان اقتصادی کشور از دولت و ملت و از همه نهادها و آنهایی که در صحنه بودند توانستند اقتصاد ما را در شرایط ثبات و آرامش نسبی قرار دهند. در این سال از تورم نقطه به نقطه ۵۲ درصد به ۲۵ درصد رسیدیم. این یعنی افتخار برای ملت بزرگ ما. در سال ۹۸ آمار۹ ماهه می گوید که روند رشد اقتصادی مثبت بوده است.

وی اضافه کرد: ما در سه ماهه اول و در سه ماهه  دوم و به‌ویژه در سه ماهه سوم اقتصاد بدون نفت مثبت و هم اقتصاد با نفت مثبت است. امیدوارم سه ماهه چهارم هم ارقامی شبیه همان را داشته باشیم و این برای تاریخ ما بسیار اهمیت دارد.

روحانی خاطرنشان کرد: ما در این سال حقوق کارمندان و بازنشستگان و مستمری بگیران را نگذاشتیم یک روز تاخیر بیفتد.

پرداخت بسته حمایتی را سال‌ آینده هم ادامه می‌دهیم

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه به خاطر فشاری که مردم با آن مواجه بودند، ۲۰ درصد حقوق کارمندان را افزایش و آن را پرداخت کردیم، اظهار داشت: برای سال آینده افزایش حقوق را برای کارمندان و کارگران پیش‌بینی کردیم و در هر دو عرصه فشار برای مردم کاهش دادیم. بسته حمایتی برای ۶۰ میلیون نفری که در فشار اقتصادی بیشتری بودند را پیش‌بینی کرده و از آبان آن را پرداخت کرده و در سال آینده هم این کار ادامه می‌دهیم.  

رییس‌جمهور با اشاره به سیل فروردین ماه تصریح کرد: امسال حوادثی را داشتیم که در تاریخ بی‌نظیر یا کم‌نظیر بوده است. سیل از جمله مسائلی بود که در چند روز مشکلاتی برای مردم ایجاد کرد و ۲۵ استان و ۳۵ هزار میلیارد خسارت ایجاد کرد. البته رحمت هم بود، سفره‌های زیرزمینی تقویت شدند، وضعیت برق بهتر شد، سدها پر شدند و تالاب‌ها و رودخانه‌ها پر شدند.  

 همه تعهدات دست و پاگیر صنعت هسته ای را کنار گذاشتیم

روحانی افزود: قبل از پایان سال، ۸۰ هزار خانه مرمت شدند. این مربوط به خانه‌هایی است که بخشی از آنها تخریب شده بود. خانه‌هایی هم بودند که به خاطر سیل از بین رفته بودند. حدود ۳۰ هزار خانه ساخته شده و البته مقداری باقی مانده است. مجموعا ۴۶ هزار خانه احداثی داریم.  

وی با اشاره به مسائل سیاسی و امنیتی سال ۹۸ خاطرنشان کرد: دولت ما برابر دولت‌هایی که نتوانستند به تعهد خود به خوبی در زمینه هسته‌ای عمل کنند، کاهش تعهدات را شروع کرده و این کار را در پنج مرحله ادامه داد. تقریبا همه تعهدات دست و پاگیر را کنار گذاشته و صنعت هسته‌ای آزاد از هر قید و بندی مشغول فعالیت است. کارهای بزرگی در صنعت هسته‌ای انجام شده که در ۲۰ فروردین آن را توضیح می‌دهیم.  

 ترور سردار سلیمانی را بی‌پاسخ نخواهیم گذاشت

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه در دادگاه‌های بین‌المللی از نظر حقوقی در برابر آمریکا پیروز شده و در برابر توطئه‌های دیگر آمریکا قاطعانه ایستادیم، ابراز کرد: آمریکایی‌ها سردار بزرگ ما را ترور کردند و ما این را بی پاسخ نگذاشته و نخواهیم گذشت. نیروهای مسلح با غرش موشک‌ها به این اقدام پاسخ دادند که آمریکایی‌ها هیچ وقت فراموش نمی‌کنند چراکه برای اولین بار در برابر یک کار غلط و وحشیانه پاسخ قاطعانه دریافت کردند.
روحانی در ادامه با بیان این که کار توسعه ای خود را ادامه دادیم، گفت: در طول سال ۹۷ و ۹۸ بزرگترین طرح ها را افتتاح کردیم. در سال ۹۸ که روزهای پایانی آن هستیم در زمینه صنعت آب و برق سدهایی را  افتتاح کردیم. مجموعا در ۶ ماه دوم سال ۲۲۷ طرح مهم با ۳۳ هزار میلیاردتومان افتتاح شد که البته تنها در صنعت آب و برق نبود. در زمینه کشاورزی هم کارهای بسیار عظیمی انجام گرفت.

رییس جمهوری افزود: امسال علاوه بر محصول گندم در محصول برنج ما بی‌نظیر بود و تقریبا به خودکفایی رسیدیم و با توجه به شرایط آب هوایی با تلاش کشاورزان شرایط بهتری داشتیم امیدواریم سال آینده طرح های مهمی را در زمینه آب، کانال‌کشی، کشاورزی به خصوص در منطقه غرب کشور افتتاح خواهیم کرد که مردم در تابستان و پاییز شاهد این افتتاح خواهند بود.  
روحانی اضافه کرد: برای اولین بار تولید گاز کشور به هزار میلیون مترمکعب در روز رسید این کار عظیم در تاریخ ایران است و اولین بار است و جزو کشورهای پیشرفته در زمینه تولید گاز خواهیم بود.  

وی با بیان اینکه همین امسال ۶ سکو را تا ماه اسفند به پایان بردیم که بی سابقه است، گفت: تقریبا در پارس جنوبی همه طرح‌ها را جز فاز ۱۱ تمام کردیم. یعنی اول دولت یازدهم ۱۰ فاز افتتاح شده بود و ۱۷ هم ما افتتاح کردیم یعنی ۲۷ فاز را تمام کردیم و کار بی نظیری انجام گرفته است.
رییس جمهوری ادامه داد: بزرگترین کشف نفتی تاریخ ایران امسال اتفاق افتاد. ۵۳ میلیارد بشکه نفت درجا را در منطقه جنوب غرب ایران کشف کردیم که البته مقداری اکتشاف سال‌های قبل بود و ۲۲ میلیارد آن مربوط به همین یکی دوسال بود. میدان نفتی نامآوران کار بزرگی بود.
روحانی با بیان این که در همه زمینه ها پیشرفت داشتیم، گفت: در چند ماه اخیر سه طرح در اطراف تهران افتتاح کردیم. جاده مهم شمال آزاد راهی که تهران را به منطقه شمال وصل می کند که ۹۰ کیلومتر تبدیل به ۳۲ کیلومتر شد که یکی از شاهکارهای بزرگ راه سازی از لحاظ پل و تونل است.

 در سخت‌ترین شرایط تحریمی بزرگترین طرح‌ها را افتتاح کردیم

وی تاکید کرد: مردم بدانند ما در شرایط تحریم و سختی این پروژه را تمام کردیم. من از رسانه ها می خواهم که با این عبارت این طرح ها را اعلام کنند که ملت و دولت ایران در سخت ترین شرایط  تحریمی تاریخش بزرگ‌ترین طرح‌ها را افتتاح کرد.

رییس جمهوری گفت: در طرح آزاد راه شمال تا دولت ما ۱۷ درصد طرح اجرا شده بود که ۸۳ درصد طرح را این دولت با این شرایط سخت تکمیل کرد. علاوه بر این آزاده راهی که همت را به کرج وصل می کند این جاده اول دولت ما ۳ درصد اجرا شده و ۹۷ درصد در دولت ما و در این ۶ سال افتتاح شده است.

 روحانی یادآورشد: این کار بزرگ در شرایط تحریم و فشار آمریکا بوده است یعنی سیلی به آمریکا این است.  این که ما می گوییم به آمریکا سیلی بزنیم، یکی موشک‌هایی بود که به عین الاسد خورد. این همه سد، سیلی است. این همه کانال، ‌ تصفیه خانه، نفت و گاز و فرآورده سیلی‌های محکم به صورت ابرقدرت متجاوز است که ما این کار را انجام دادیم.  

رییس دولت دوازدهم اضافه کرد: راه آهن میانه - بستان آباد در همین ماه‌های اخیر افتتاح کردیم و راه آهن هایی که سال گذشته و امسال افتتاح شد که ۵ استان را به راه آهن سراسری متصل کرد از دیگر کارهای بزرگ ما بود که خود این سیلی است.

روحانی یادآور شد: ما در این شرایط تحریم و فشار بیشترین خدمت را به روستاها انجام دادیم در آب، برق، جاده،  فضای مجازی، ارتباطات، مدرسه و بهداشت و درمان کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است. کل گازرسانی در روستاهای ما تا اول دولت یازدهم ۱۴ هزار روستا بوده است و امروز به ۳۰ هزار روستا رسیده است.

وی با بیان این که ما در شرایط سخت نه توسعه، نه روستاها، نه مردم مستضعف و نه مردم گرفتار را رها کردیم، گفت: نمی خواهم بگویم که شرایط مردم عالی و بی مشکل بوده است. مشخص است که این تحریم به زندگی مردم تاثیر می‌گذارد.  

رییس جمهوری در ادامه به ورود ویروس کرونا به کشور اشاره کرد و گفت: مردم ما گرفتار ویرویسی شدند که مخصوص کشور ما نیست و نزدیک ۱۷۰ دنیا به این ویروس مبتلا شدند.  این دولت در تامین موادی که مورد نیاز مردم به خصوص مواد غذایی و دارویی است تلاش کرده است.

وی افزود: تهران را با لندن، برلین، پاریس مقایسه کنید. آنجا چه خبر است؟ قفسه فروشگاه‌های آنها خالی شد. برای دستمال کاغذی دعوا شد. مردم‌شان برای موادغذایی نگران و ناراحت هستند. بیمارستان‌های آنها اعلام می‌کنند ما جا نداریم اما ما در این شرایط مواد غذایی و کالاهای اساسی را تامین کردیم.

آمار واردات و صادرات در سال ۹۸؛ واردات ۴۳ میلیارد، صادرات ۴۱ میلیارد دلار

روحانی با بیان این که واردات مواد غذایی و کالاهای اساسی ۱۹ درصد بیش از سال گذشته است، گفت:  کل واردات کالاهای اساسی تا اسفند ۴۳ میلیارد دلار و حدود ۴۱ میلیارد دلار  صادرات داشتیم البته نه اینکه امسال صادرات کمتر بوده بلکه نحوه محاسبه تغییر کرده است یعنی اگر مانند سال گذشته محاسبه شود بازم صادرات بیشتر از واردات است.  
وی افزود: بانک مرکزی بیش از ۳۹ میلیارد دلار ارز برای واردات واگذار کرده است. حدود ۱۴.۸ میلیارد دلار برای کالای اساسی تا امروز پول داده شده است. ذخایر کالاهای اساسی ما از همه سال‌ها بهتر است که این یکی از افتخارات ما است.

رییس جمهوری ادامه داد: این کرونا یک آزمایش و امتحان الهی است ضمن این که آرزوی شفا می‌کنیم و همه باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم اما یک آزمایش و امتحان است. می‌توانید ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کنید.

در اعلام شیوع کرونا صادقانه عمل کردیم

رییس جمهور با تاکید بر این که ما در اعلام ورود ویروس کرونا به کشور با مردم صریح صحبت کردیم، گفت: به فضای مجازی و عده ای که نمی‌دانم دنبال چه چیزی هستند، توجه نکنید.  
وی خطاب به مردم افزود: ۳۰ بهمن فهمیدیم که کرونا آمده است. یعنی آزمایش‌هایی که در قم بود در تهران نیز آزمایش شد و آن  آزمایش ها به ما  نشان داد که مثبت است که شب چهارشنبه بود و صبح چهارشنبه  در دولت و بعد به مردم اعلام شد.  

روحانی تاکید کرد: ما یک روز تاخیر نکردیم. با این که دوم اسفند انتخابات بود و می توانستیم صبر کنیم سوم اسفند اعلام کنیم ولی این کار را نکردیم. با مردم صادقانه حرف زدیم و در مساله هواپیمای اوکراینی هم نیروهای مسلح با مردم صادقانه حرف زدند.  

مقام عالی دولت گفت: این تبلیغات دروغی که الان راجع مسایل مختلف راه انداخته اند از جمله در زمینه کرونا، ما نه تاخیری کردیم و نه برای این که مردم آزمایش بشوند و در بیمارستان بستری شود، چنین چیزی نبود.

رییس جمهور یادآور شد: من با دو استان که یک مقدار مشکل داشتیم تلفنی صحبت کردم. هم با رییس دانشگاه علوم پزشکی قم و هم گیلان صحبت کردم نظر آنها این بود که این دو شهر که سخت‌ترین شهرهای ما بود آنها اعلام کردند که از پیک عبور کردیم و این خیلی مهم است.

روحانی اضافه کرد: از آنها پرسیدم تخت خالی داریم. گیلان گفت ۲۰ درصد تخت‌های بیمارستانی من خالی است و تبلیغات آنها مبنی بر اینکه تخت‌های بیمارستان پر است، مردم در خیابان هستند و... دروغ است. البته روزهای اول، روزهای سختی بود و پزشکان و پرستاران کار بزرگی انجام دادند.

 تاریخ در برابر پزشکان و پرستاران تواضع می‌کند 

وی با بیان اینکه تاریخ ایران در برابر این قهرمانان تواضع و افتخار می‌کند، اظهار داشت: نظام سلامت کار بزرگی کرده و می‌کنند. این کار تمام نشده است. باید کار را ادامه می‌دهیم. دولت هر امکانی داشته، پای کار آورده است برای تجهیز بیمارستان و افزایش امکانات درمانی. تولیدات داخلی را افزایش داده و وسایل مورد نیاز را هم وارد کردیم.  

رییس‌جمهور با بیان اینکه مردم مطمئن باشند در سراسر ایران هم پزشکی دولتی و خصوصی و هم نیروهای مسلح پای کار هستند، تصریح کرد: بیمارستان‌ها و نقاهت‌گاه‌ها پای کار هستند و اجازه نمی‌دهیم مردم با مشکل جدیدی به نام نبود تخت و امکانات روبه‌رو باشند.  

روحانی با بیان اینکه از نظر اقتصادی هر چه در توان داشتیم، انجام دادیم، خاطرنشان کرد: برای کسب و کارهایی که دچار مشکل شدند، تهمیداتی را اندیشیدیم. برخی کارگران که در شب عید دچار مشکل شدند و از همه ضعیف‌تر و جزو اقشار محروم بودند، شناسایی شدند و برای چهار ماه بسته‌ حمایتی دادیم که از دیشب به حساب آنها از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان واریز شد.  

وی از ارائه تسهیلات بانکی به چهار میلیون نفر خبر داد و افزود: تسهیلاتی از نظر مالیات، بیمه، تامین اجتماعی، چک‌ها و مشکلاتی از این دست در نظر گرفته شده است. برخی گفتند به بانک رفته و بانک‌ها گفته‌اند این مسئله هنوز ابلاغ نشده است. این درست است اما این مسئله تصویب شده و من دیروز آن را امضا کردم و دستگاه‌ها این مصوبه را ابلاغ می‌کنند.

 مصوبات ستاد کرونا مصوبات شورای عالی امنیت ملی است 

رییس‌جمهور با اشاره به مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره ستاد ملی مقابله با کرونا ابراز داشت: شورای عالی امنیت ملی اختیارات زیادی به این ستاد داده و تاکید کرده مصوبات این شورا به منزله تصمیم شورای عالی امنیت ملی است. رهبری آن را تایید کردند و کمک بزرگی در این زمینه به ما کردند. اکنون دست ما برای انجام هر کاری باز است.  

روحانی در خصوص میزان مداخله دولت در جامعه برای مقابله با کرونا اظهار داشت: دولت مداخله بزرگی کرده است. یک ماه است مدارس، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها را تعطیل کرده و ۱۵ روز دیگر هم تعطیل است. ۴۵ روز مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شده که هیچ جای دیگری در دنیا این کار انجام نشده است. هرچند می‌دانستیم کرونا خطر زیادی برای دانش‌آموزان و دانشجویان ندارد ولی برای عدم انتقال این ویروس، این کار کردیم.  

وی افزود: تعطیلات در دنیا ۱۵ روزه بوده است ولی در بخش آموزشی حداقل ۴۵ روز را تعطیل کردیم. در زمینه ادارات هم به وزارتخانه‌ها اعلام کردیم هر کس مرخصی نیاز دارد با دست و دلبازی این مرخصی را بدهند.  

 علما و مراجع تحجر را شکستند

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه در موضوع اجتماعات، کار بزرگی در کشور انجام شد، یادآور شد: از علما و مراجع تشکر می‌کنیم. اینها تحجر را شکستند. کرونا نشان داد در فقه و حوزه ما تحجر وجود ندارد و علم با دین یکی است. تعطیلی نمازجمعه آسان نیست. اینکه اماکن متبرکه آنهم مانند مشهدالرضا و حرم حضرت معصومه (س) و شاهچراع بسته شوند، کار آسانی نیست ولی به خاطر سلامت مردم و اینکه علم می‌گوید بستن امروز برای سلامتی و صحت مردم ضروری است، انجام شد.  

روحانی اضافه کرد: این را ائمه می‌خواهند و می‌گویند زیارت مستحب و سلامت مردم واجب است. اینکه درب مسجد و اماکن متبرکه بسته شود، کار آسانی نیست ولی وظیفه واجب بوده است. همان‌هایی که زیارت را مستحب کردند، بستن را برای مردم واجب کردند. البته دل‌ها باید متصل باشند و همه مردم باید متوجه اماکن متبرکه باشند.  

وی با تاکید بر اینکه در مسیر معنویت فاصله معنا ندارد، بیان کرد: ان‌اشالله سال خوبی خواهیم داشت. سال سختی را داشتیم ولی سال پر افتخاری را پشت سر گذاشتیم. به ملت ایران به خاطر قدرت، مقاومت، ایستادگی‌شان، احترام‌شان به سردار بزرگ‌شان، احترام‌شان به عزیزانی که در حادثه هواپیمای و بدرقه آن عزیز از دست رفتند، مردم فداکاری که خود را با جامعه یکی دانسته و در همه جا حضور یافتند.

اولین روز کاری دولت روز شنبه خواهد بود/ مردم سختگیری‌ها را ببخشند

به گزارش ایرنا، رییس‌جمهور با بیان اینکه ان‌شاالله در سال ۹۹ خداوند برکت، رحمت و شفای خود برای بیماران و همه کسانی که بستری هستند، نازل کرده و کمک کند که از این روزهای سخت عبور کنیم، گفت: از آغاز سال، دولت با همه وجود آماده است. جمعه هم سرکار هستیم اما اولین روز کاری ما شنبه است که ستاد ملی کرونا است. دولت یکشنبه تشکیل جلسه می‌دهد هر چند عید مبعث خواهد بود.  

روحانی با بیان اینکه ما سرکار هستیم و عزیزان در خانه باشند، اظهار داشت: اگر جایی سخت‌گیری بر مردم می‌شود، مردم ببخشند. بررسی‌ها در خروجی استان‌ها شروع شده که ضروری است. ممکن است اقدامات دیگری هم انجام دهیم. از محققانی که در این روزها برای داروی جدید تلاش می‌کنند و از شرکت‌های دانش‌بنیان تشکر می‌کنیم. از فعالان فضای مجازی تشکر می‌کنیم.  

 فضای مجازی فضای اتصال مردم است

وی با بیان اینکه فضای مجازی، فضای اتصال مردم است، تصریح کرد: این روزها موجب دوری از فضای حقیقی و فعالیت در فضای مجازی شده است. رسانه‌ها وظیفه خطیری را بر دوش داشتند. امسال در همه صحنه‌ها فعال بودند. در تشیع سردار فعال بودند و صحنه‌های مهمی را ثبت کردند. رسانه ملی بار مهمی بر دوشش است و در این روزها یک بال برای مبارزه با کرونا خود صداوسیما است.  

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: صداوسیما بار مهمی بر دوش دارد و خدمت بزرگی انجام داده است. امیدواریم با برنامه‌های خود مردم را شاد کند. از روزنامه‌ها، رسانه‌ها و فضای مجازی تشکر می‌کنم و برای آنها آرزوی سال خوبی داریم. امیدواریم سال آینده سال میمون و مبارکی برای مردم باشد.

  http://www.mefda.ir/d/2020/03/18/4/486523.jpg

توسط روحانی و در حاشیه جلسه دولت؛

تمبر یادبود «تلاشگران مبارزه با کرونا» رونمایی شد

رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت از تمبر یادبود تلاشگران خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا رونمایی کرد.

به گزارش مفدا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت که در مجموعه کاخ سعدآباد برگزار شد، به پاس خدمات پزشکان، پرستاران و کادر درمانی و بهداشتی کشور در مقابله با ویروس جدید، تمبر یادبود تلاشگران خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا را با عنوان «قهرمانان وطن» ممهور و از آن رونمایی کرد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/18/4/486517.jpg

ورزش و کرونا/کدام ورزش در خانه مناسب شماست؟

ورزش در خانه شامل حرکات ورزشی ساده‌ای است که برای تمامی عضلات حرکت خاصی در نظر گرفته شده است که بدون نیاز به باشگاه رفتن تنها با صرف چند دقیقه در طول روز می‌توانید در خانه به تناسب اندام برسید که تمامی این حرکات بدون نیاز به مربی و و امکانات خاصی که تمام این حرکات با وزن بدن انجام می‌شود.ذر این ایام که شیوع بیماری کرونا در کشور رو به افزایش است، انجام چند ورزش می‌تواند بر کم تحرکی غلبه کند.

به گزارش مفدا، اولین گام برای ورزش در خانه گرم کردن بدن به شیوه صحیح است که با انجام حرکات کششی شروع می‌شود که این کشش در عضلات باعث افزایش دما بدن و اکسیژن رسانی بیشتر به سلول‌ها می‌شود، بهترین تایم ورزش هم بستگی به خودتان دارد که چه ساعت از شبانه روز شاداب هستید که هم صبح می‌توانید انجام دهید و هم بعد از ظهر یا شب. در ادامه با چند ورزش مناسب و تاثیر گذار آشنا می‌شویم:

شنا سوئدی

این ورزش یک حرکت بسیار عالی و قدرتی است که تعداد زیادی از عضلات بالا تنه را درگیر می‌کند که بیشترین تاثیر را بر روی عضلات سینه، سرشانه، و بازو دارد. برای انجام این حرکت باید بر روی شکم دراز بکشید و بعد از اینکه بدن را به طور کامل کشیدید، سعی کنید تعادل خود را به کمک پنجه‌های پا و همچنین دست‌ها حفظ کنید. برای شروع به سمت پایین بروید و سپس به بالا بیایید.

طناب زدن

از حرکات ساده، اما تاثیر گذار ورزش در خانه محسوب می‌شود یک روش مؤثر برای داشتن اندامی بدون نقص و همچنین بهترین ورزش برای بالا بردن ظرفیت ریه‌ها و کمک کردن به بهبود گردش خون در بدن است.

طناب زدن بهترین راه برای سوزاندن کالری است و چرا که با بالا رفتن ضربان قلب و سرعت کالری سوزی روند چربی سوزی هم بالا می‌رود. طناب زدن یکی از موثرترین ورزش‌هایی است که برای قلب و عروق بسیار مناسب است، زیرا باعث بالا رفتن مقاومت فیزیکی بدن می‌شود.

دراز نشست

روش صحیح انجام حرکت: بر روی کمر خوابیده و زانوهای خود را در یک زاویه ۹۰ درجه نگه دارید. دست‌های خود را در طرفین سر قرار دهید و نوک انگشت‌ها را به گوش خود بچسبانید.

قسمت پایین کمر خود را به زمین فشار داده و در همین حین شانه‌های خود را از زمین جدا کنید و چند اینچ بالا بیاورید  این اطمینان را حاصل کنید که قسمت پایین کمر شما در تمام طول تمرین در تماس با زمین می‌ماند. عضلات شکم را منقبض کرده، و فشار زیادی به آن‌ها وارد کنید، سپس به صورت کنترل شده و آرام، تیغه شانه‌های خود را بر روی زمین قرار دهید.

http://www.mefda.ir/d/2017/11/18/4/131787.jpg

معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد

برنامه وزارت بهداشت برای کاهش استرس دانشجویان علوم پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت از اصلاح دریافتی‌های مستقیم و غیر مستقیم دانشجویان رزیدنت از سال جاری خبر داد و گفت: هنوز میزان این افزایش‌ها مشخص نشده است.

به گزارش مفدا، دکتر علی اکبر حقدوست ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: دانشجویانی که وارد رشته‌های بالینی می‌شوند باید مقداری توانمندی درونی خود را افزایش دهند. اگرچه در حال حاضر فشار اقتصادی بر روی این دانشجویان وجود دارد حقوق و یا حق الزحمه‌ای که این افراد دریافت می‌کنند ناچیز است. ضمن این که در کنار تحصیل کار درمانی نیز انجام می‌دهند. در نتیجه برخی مواقع تحمل بعضی از دانشجویان در این حوزه تمام می‌شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بر ضرورت حمایت‌های روحی  و روانی از دانشجویان بالینی دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: لازم است در وزارت بهداشت روش‌هایی برای کاهش استرس‌های نابجای این دانشجویان داشته باشیم که البته در همه این موارد یک سری برنامه‌ریزی‌های در وزارت بهداشت صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه برنامه ما برای امسال این است که دریافت‌های مستقیم و غیر مستقیم دانشجویان رزیدنت دوره‌های بالینی اصلاح شود، گفت: هنوز میزان افزایش این دریافتی‌ها مشخص نشده است.

دکتر حقدوست در گفت وگو با ایسنا همچنین در خصوص کاهش ساعات کشیک دانشجویان رزیدنت و یا کارورز نیز تاکید کرد: کمک هزینه آموزشی دانشجویان رزیدنت سال گذشته در بسیاری از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه علوم پزشکی ایران و تهران تا ۲۵ درصد یعنی با حداکثر افزایش مواجه شد.

http://www.mefda.ir/d/2017/10/21/4/119063.jpg

وزیر ارتباطات خبر داد:

۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان تمدید شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تمدید بسته ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان ثابت برای کاربران خبر داد.

به گزارش مفدا، «محمدجواد آذری جهرمی» در توییتر ‌خود نوشت: تاکنون شرکت‌ها مخابرات ایران، آسیاتک، های‌وب و پارس‌آنلاین هدیه‌های ۱۰۰ گیگابایتی اینترنت خانگی خود را تا هفتم فروردین ۹۹ تمدید کرده‌اند.

این بسته‌ها برای دوران قرنطینه خانگی کاربران اینترنت ثابت در نظر گرفته شده بود که روز ۲۹ اسفند به پایان می‌رسید که اکنون وزیر ارتباطات خبر از تمدید یک هفته‌ای این بسته داد.

شرکت ایرانسل هم بسته‌های ۱۰۰گیگ رایگان خدمات اینترنتی TD-LTE خانگی خود را تا هفتم فروردین ماه ۹۹ تمدید کرد.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/17/4/278344.jpg

پیرزن سمنانی متولد دوران قاجار کرونا را به زانو درآورد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از بهبوی کامل و ترخیص پیرزن کهنسال و ۱۰۳ ساله سمنانی پس از شکست کووید۱۹ خبر داد.

دکتر نوید دانایی اظهارکرد: این بیمار ۱۰۳ ساله متولد ۱۲۹۵ و مسن ترین بیمار کرونایی بهبودیافته در بیمارستان کوثر سمنان بوده که پس از بهبودی مرخص شده است.

وی با بیان اینکه این شهروند کهنسال با تلاش همکاران ما سلامتی خود را بازیافته است، ادامه داد: وضعیت عمومی این بیمار بهبودیافته کرونایی کاملا خوب است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به افزایش روند بهبودی بیماران کووید۱۹ در این استان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حال حاضر ۶۵ درصد بیماران مبتلا به کرونا  در مراکز درمانی این دانشگاه پس از بهبودی و بازیافتن سلامت خود مرخص شدند.

این فوق تخصص اطفال با بیان اینکه در همین ایام اولین نوزاد از مادر مشکوک به کرونا در بیمارستان کوثر به دنیا آمد، تصریح کرد: حال مادر و کودک خوب است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اضافه کرد: از ۵۱۷ مورد بیمار مبتلا به کرونا در استان سمنان ۲۷۱مورد در مجموعه تحت پوشش این دانشگاه است.

وی در گفت وگو با خبرنگاران خواستار همراهی بیشتر مردم با کادر درمانی و مسئولان بخش سلامت شد و گفت: شهروندان هم استانی می توانند با در خانه ماندن و رعایت اصول بهداشت اولیه، در کاهش درگیری کادر درمان در این شرایط بحرانی سهیم باشند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/18/4/486598.jpg

جشنواره ملی-دانشجویی پوستر و اینفوگرافی «زندگی دست یاریگر توست» برگزار می‌شود

نایب رییس جشنواره ملی-دانشجویی پوستر و اینفوگرافی «زندگی دست یاریگر توست» ضمن اعلام خبر برگزاری این جشنواره دانشجویی در سراسر کشور، عنوان کرد: جشنواره ملی ودانشجویی پوستر و اینفوگرافی در راستای «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» طراحی و اجرا شد و تلاش کردیم از توان آموزشی دانشجویان در قالب یک جشنواره تصویری و درجهت مقابله با اطلاعات غیرکارشناسی استمداد بگیریم.

به گزارش مفدا، دکتر سید حمیدرضا هدایتی مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن تاکید بر حمایت و همراهی مردم با نیروهای درمانی و بهداشتی سراسر کشور، گفت: وزارت بهداشت و وزارت علوم متولی اصلی برگزاری پویش دانشجویی مقابله با کرونا هستند و در اجرای جشنواره ملی- دانشجویی پوستر و اینفوگرافی زمینه و شرایط خوبی را برای اجرا و برنامه‌ریزی فراهم کردند و با اعتماد و لطف، دانشگاه علوم پزشکی شیراز را شایسته برگزاری این جشنواره دانستند. دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در راستای حمایت از معاونت‌های بهداشت و درمان که در خط اول مقابله با ویروس کووید ۱۹  هستند و با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه دو جشنواره بین‌المللی و ملی را به ریاست دکتر کوروش عزیزی معاون فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه برگزار می‌کند که همین‌جا باید از تلاش‌های دکتر لاری و دکتر زائری‌لطف در این زمینه قدردانی کنم.

وی درباره جشنواره بین‌المللی کارتون با موضوع مقابله با کرونا توضیح داد: این جشنواره که به ابتکار دانشگاه علوم پزشکی شیراز و در سطح جهانی برگزار می‌شود، با هدف روحیه‌بخشی و پایش افکار عمومی بین‌المللی در ارتباط با برخورد فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف با ویروس کووید ۱۹ برنامه‌ریزی شده و بزرگترین رویداد فرهنگی در این حوزه است.

هدایتی درباره جشنواره ملی-دانشجویی پوستر و اینفوگرافی «زندگی دست یاریگر توست» گفت: این جشنواره در راستای «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» و با هدف مقابله باویروس کرونا در سطح دانشجویان و در سراسر کشور برگزار می‌شود. در این روزها مردم ما به لحاظ مسائل بهداشتی دچار چالش هستند و تصویر و اینفوگرافی بهترین منبع آموزشی و راهی برای مقابله با اطلاعات غیرکارشناسی است. ضمن اینکه دانشجویان بازوهای آموزشی ما هستند و سعی کردیم در قالب جشنواره از توانایی آن‌ها استمداد بگیریم.

وی درباره پنج محور این جشنواره بیان کرد: «کرونا ویروس و مسئولیت شهروندی در پیشگیری»، «کرونا ویروس و تغییر سبک زندگی در پیشگیری»، «کرونا ویروس و نحوه اطلاع رسانی به کودکان»، «کرونا ویروس و رعایت بهداشت فردی» و «کرونا ویروس و نحوه مواجهه بااخبار غیرموثق» ‌محورهایی هستند که دانشجویان می‌توانند آثار خود را بر اساس آنها به جشنواره ارسال کنند. 

نایب رییس جشنواره ملی-دانشجویی پوستر و اینفوگرافی «زندگی دست یاریگر توست» ضمن دعوت و طلب یاری از معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها، اضافه کرد: دانشجویان می‌توانند آثار خود را از تاریخ ۲۹ اسفند ۹۸ تا تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۹۹ به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/18/4/486505.jpg

پاتوق نشریات؛

از «شوک کرونا» تا «سواد رسانه‌ای»

«پاتوق نشریات» مجموعه مطالبی است که به صورت متنی و ویدئوکلیپ مهمترین نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را که در آخرین هفته اسفندماه ۹۸ در مجموعه پایگاه‌های خبری مفدا منتشر شده، مرور کرده است.

به گزارش مفدا، «پاتوق نشریات»عنوان سلسله‌گزارش‌هایی است که در آن مفدا قصد دارد به صورت هفتگی مهمترین نشریات دانشجویی منتشر شده در پایگاه خبری مفدا را معرفی کرده و به بررسی نشریات دانشجویی منتشرشده در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور بپردازد.

برخی از نتایج مثبت در درمان کرونا

نشریه "پلاسما" ویژه نامه علمی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در شماره اول خود شیوع کرونا را مورد نقد وبررسی علمی و اجتماعی قرار داده است. تا تاثیرات این ویروس منحوس را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.

 در این ویژه نامه مطالب متنوعی از نتایج مثبت در درمان کرونا تا پرداختن به این ویروس به عنوان یک سلاح بیولوژیک و نقش آمریکا در شیوع آن مورد توجه قرار گرفته است.

نشریه "پلاسما" با اولین شماره خود نشان داده است که پرداختن به موضوعات و مسائل روز یکی از مهمترین شاخص‌های نشریه پویا و مطالبه‌گر دانشجویی است.

ویروس و اقتصاد

نشریه "اسکناس" یکی از باسابقه‌ترین نشریات دانشجویی است که در شماره بیستم و پنجم خود به روال شماره‌های پیشین وقایع و اتفاقات اجتماعی کشور را با رویکرد اقتصادی تجزیه و تحلیل می‌کند. این هفته نامه اقتصادی که به همت دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز منتشر می‌شود به ضررهای شیوع ویروس کرونا به اقتصاد کشور تاکید کرده و از آن به عنوان «شوک کرونا» به اقتصاد کشور یاد کرده است.

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار سکه و طلا، قیمت ارز و دیگر ارزهای رایج از موضوعات مورد توجه این هفته‌نامه است که با رویکرد تحلیلی و اقتصادی خود توانسته جای خوبی دربین نشریات موضوعی دانشجویی داشته باشد.

مفید و آگاهی بخش

نشریه "سپیدار" که به همت دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی البرز منتشر می‌شود، دیگر نشریه‌ای است که در دومین شماره خود به سراغ تحلیل ویروس کرونا و تاثیرات آن بر سلامت فردی و روانی رفته است.

از جمله مهمترین خبرهای این شماره می‌توان به «ویروس کرونا چیست؟، علائم و نشانه‌ها، تفاوت کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا، افراد مستعد ابتلا، طریقه انتقال، تعریف موارد بیماری، پیشگیری، طریقه استفاده از ماسک و دستکش و...» اشاره کرد. این گاهنامه علمی، فرهنگی توانسته است متناسب با زمینه انتشار خود مطالب مفید و آگاهی بخشی را تهیه و منتشر کند. یکی از نقاط قوت "سپیدار" صفحه‌آرایی جذاب است که به انتقال موضوعات علمی آن کمک شایانی می‌کند.

آشنایی با ضرورت‌های جامعه امروز

اخیرا پنجمین شماره نشریه "ره آورد سلامت" در معرض دید و خواندن دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد قرار گرفت. این ماهنامه علمی و فرهنگی ضمن استقبال از چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مطالب مفید و متنوعی را با یک گرافیک و صفحه‌آرایی جذاب و هوشمندانه ارائه کرده است. در نظر گرفتن بخش کاریکاتور نیز یکی دیگر از جذابیت‌های نشریه "ره آورد سلامت" است.

در این شماره همچنین به موضوع مهم «سواد رسانه‌ای» پرداخته شده است. موضوعی که آگاهی و آشنایی با آن از ضرورت‌های جامعه امروزی است.

تنوع در مطالب به شکل جذاب

یازدهمین شماره نشریه "نسخه پیچ"، درحالی منتشر شد که مطالب تولیدی آن قابل توجه است و گفتوگوهای خوبی در این شماره از گاهنامه علمی، آموزشی، دانشجویی "ابن سینا" دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درج شده است. گفتوگو با دکتر مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دکتر فرحناک اسدی استاد بیماری‌های کلیه اطفال دانشگاه راش از جمله مطالب خواندی این شماره "نسخه پیچ" است.

بهره گرفتن از یادداشت‌های دانشجویی و توجه به موضوعاتی که برای دانشجویان علوم پزشکی و سبک زندگی دانشجویی اهمیت دارد،از کارهای قابل توجه این نشریه است.  یازدهمین شماره نشریه "نسخه پیچ"، علاوه بر استفاده از قلم‌های متعدد و گفتوگوهای خواندنی از نقش صفحه‌آرایی غافل نشده است و مطالب خود را به شکلی جذاب عرضه و ارائه می‌کند.

با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا انجام شد؛

کمک مجمع خیرین سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد در پیشگیری از ویروس کرونا

رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد گفت؛ این روزها جهت پیشگیری از انتشار ویروس منحوس کووید ۱۹ همه بخش های دولتی و غیردولتی باید دست به دست هم داده تا هر چه زودتر این ویروس رخت بربندد و زندگی مردم به روال عادی برگردد.

به گزارش مفدا یاسوج؛ دکتر کیان دهراب پور، رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد به همراه سالار جوکار، مدیرعامل این مجمع امروز سه شنبه ۲۷ اسفند سال جاری از مرکز آموزشی درمانی شهدای دولت آباد و بیمارستان شهید دکتر قربانعلی جلیل یاسوج بازدیدکرد

وی با حضور در دفتر دکتر سعید جاودان سیرت سرپرست این مرکز از نزدیک از زحمات این خدمتگزار پرتلاش عرصه سلامت، پزشکان، پرستاران و دیگر کادر پزشکی و غیر پزشکی تشکر و قدردانی کرد و در ادامه از کمکهای خیرین به مبلغ ریالی ۸۵ میلیون و صد هزار ریال، ماسک N ۹۵ در اختیار این بیمارستان قرار دادند تا این مجمع هم به کمک خیرین سلامت قدمی در پیشگیری و درمان بیماری ویروس جدید کرونا برداشته باشد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/17/4/486373.jpg

رئیس شورای دانشجویی نظام پرستاری خبر داد:

حضوردانشجویان پرستاری بصورت داوطلبانه در بیمارستان های ویژه کرونا استان قم

حامد احمدی رئیس شورای دانشجویی نظام پرستاری استان قم از حضور داوطلبانه دانشجویان در بیمارستان ها خبر داد و گفت: با توجه به شیوع کرونا در استان و افزایش نیاز به پرستاران، دانشجویان پرستاری به صورت داوطلبانه در بیمارستان های ویژه کرونا مشغول خدمت شدند.

حامد احمدی در گفت و گو با خبرنگار مفدا قم از حضور فعال و داوطلبانه دانشجویان در بخش بهداشت و درمان خبر داد و گفت: در روزهای ابتدایی شیوع بیماری کرونا در استان و افزایش نیاز بیمارستان ها به پرستاران، دانشگاه علوم پزشکی قم فراخوانی جهت حضور داوطلبانه دانشجویان در عرصه های درمانی و خدماتی منتشر کرد و این فراخوان با استقبال همراه بود و تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم، دانشگاه آزاد و حتی شهرهای دیگر کشور جهت مشارکت داوطلبانه اعلام آمادگی کردند.

وی افزود: تعداد ۶۵ دانشجو تا به امروز اعلام آمادگی کردند که از این بین، دانشجویان ترم ۵ و بالاتر رشته پرستاری جهت حضور در بیمارستان های ویژه کرونا معرفی شدند همچنین تعدادی از دانشجویان رشته پیراپزشکی نیز به صورت داوطلبانه در طرح سامانه ارزیابی سلامت مشارکت می کنند.

رئیس شورای دانشجویی نظام پرستاری استان در پایان گفت: علاوه بر حضور دانشجویان رشته های پرستاری و پیراپزشکی رشته های مختلف در مجتمع نور جهت همکاری در طرح سامانه پایش سلامت مرکز بهداشت استان نیز به صورت داوطلبانه مشغول فعالیت هستند.

توزیع مجانی کرونا در مراکز خرید قم

به‌رغم روند صعودی و نگران‌کننده شیوع کرونا و در حالی که حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران بطور موقت بسته شد، مراکز بزرگ تجاری، بازار و فروشگاه‌های استان مملو از حضور متراکم و پرتعداد مردم است، صف های طولانی که به محل نقل و انتقال آسان این بیماری سخت تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، کرونا همچنان چون گرگ درنده‌ای در شهر می‌تازد و هرروز تعداد بیشتری را مبتلا می‌کند، کرونا ویروس بدون مرز است و به مرحله همه‌گیر جهانی رسیده اما آن چیزی که عرصه را برای جولان این مهمان ناخوانده فراهم می‌کند رعایت نکردن بهداشت فردی و حضور مردم در مراکز پرتردد به‌ویژه بازار و فروشگاه‌های بزرگ است.

به‌رغم هشدارها شبانه‌روزی، توصیه‌های دلسوزان و حتی پر شدن ظرفیت تخت‌های بیمارستانی قم و وارد شدن استان به مرحله " فوق بحرانی" در همه‌گیری این ویروس و حتی بسته شدن در اماکن مقدس مانند حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران، اما از آن سوی دیگر شهر، قرنطینه جزیی و اختیاری اصلا جدی گرفته نمی شود و بازار سنتی، فروشگاه ها و مراکز بزرگ خرید و خیابان‌های تجاری شهر روزهای نسبتا پررونق و گرمی را پشت سر می‌گذارند.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که هر چه که شهر به‌روزهای پایانی سال نزدیک‌تر می‌شود، بازارها و فروشگاه‌های آن نیز متراکم‌تر شده و گویا مساله کرونا رفته‌رفته دارد به یک مساله عادی در بین عده‌ای از مردم تبدیل می‌شود که - به گفته کارشناسان - می‌توان آثار وحشتناکی را برای استان به همراه داشته باشد.

نگرانی‌ها از همه‌گیری ویروس کرونا سبب شد تا بالاخره در یک اقدام دیرهنگام اما شایسته مسوولان حرم مطهر و مسجد مقدس جمکران نیز درهای این دو مکان مقدس را به روی زائران و مجاوران ببندد اما همچنان فروشگاه‌ها و مراکز عمده تجاری شهر شاهد حضور پرشمار و پرتراکم مردم برای خرید روزهای پایانی سال هستند.

به گفته کارشناسان، قرنطینه خانگی و کاستن از میزان تجمعات، نسخه جهانی و امتحان پس داده برای کنترل و زمین‌گیر کردن بیمارهای ویروسی و ازجمله کرونا است و موفقیت برخی کشورهای جهان در کنترل این بیماری نیز به خاطر پایبندی مردم به موازین بهداشتی و اصول خود مراقبتی بوده است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/18/4/486408.jpg

برای اولین بار انجام شد؛

تولید ماده ضد عفونی کننده سطوح و شیلد حفاظتی در دانشگاه علوم پزشکی کاشان

معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کاشان، از تولید ماده ضد عفونی مورد نیاز سطوح و شیلد حفاظتی توسط این دانشگاه برای اولین بار خبر داد.

به گزارش مفدا کاشان به نقل از وبدا، دکتر حمیدرضا بنفشه گفت: این ماده ضدعفونی کننده با همکاری این معاونت و مرکز رشد دانشگاه با حمایت مالی کمپین سربازان سلامت تولید شد.

وی تصریح کرد: هسته فناور سرای دانش از هسته های  فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی کاشان موفق به تولید ماده ضدعفونی مورد نیاز سطوح بیمارستان های دانشگاه  شد.

دکتر بنفشه، ادامه داد: همچنین هسته خانه رباتیک مرکز رشد دانشگاه نیز توانست شیلد حفاظتی مورد استفاده کادر درمانی بیمارستان ها را تولید کند.

 وی افزود: شیلد حفاظتی وسیله ای شفاف است که روی صورت قرار گرفته و از پرتاب مواد آلاینده (خون، خون آبه، آب، خلط و...) در محیط های درمانی و آزمایشگاهی به صورت فرد جلوگیری می کند.

دکتر بنفشه، تصریح کرد: شیلد از کل صورت به خصوص از چشم ها محافظت می کند.

معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه، یادآور شد: بخش عمده ای از تجهیزات و مواد اولیه این طرح ها توسط کمپین سربازان سلامت که جهت یاری رسانی به کادر درمانی و بیماران در مراکز درمانی درگیر با بیماری کرونا، راه اندازی شده است.

وی با اشاره به تولید ماده ضدعفونی و شیلد حفاظتی برای پرسنل درمانی بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه، یادآور شد: در صورت وجود مازاد تولید می توان برای کارمندان بانک ها یا هر موقعیتی که مواجهه نزدیک با فرد مبتلا دارد استفاده شود.

دکتر بنفشه، ابراز امیدواری کرد: چنین طرح های کاربردی بتواند در آینده تداوم یابد و نتایج آن مستقیما به نفع بخش های مختلف دانشگاه و کشور باشد.

وی، با اشاره بهشریط کنونی کشور، گفت: با توجه به اهمیت سرعت و هزینه، بهتر است به جای نمونه های موجود در بازار از شیلدهای تولید خودمان استفاده کنیم. 

Image result for ضدعفونی

خفاش نخورده و دهان سوخته...

مطلبی را که می خوانید، به قلم "زهرا فراروئی" دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز که در اولین شماره از نشریه رصد سلامت به چاپ رسیده است. فراروئی در این نوشتار، با قلمی روان و شیوا تجربیات خود را از اولین روزهای حضور بیماری کرونا ویروس جدید در کشور به روی کاغذ آورده است.

یادمه وقتی این ویروس تازه به دوران رسیده، جون گرفته بود و داشت واسه خودش سَری تو سَرا در می اورد، ما هنوز داشتیم زیر چنگ و دندون  امتحانای پایان ترمِ پیش جویده میشدیم  . امتحانایی که عملا با میان ترم یکی شده بود و نزدیک به ۳ ماهی بود که یه آب خوش از گلومون پایین نرفته بود. وقتی شنیدیم که چینی های محترم باز هم حماسه ای دیگر آفریدند و در طی ۱۰ روز بیمارستانی برای کرونا بنا کردند، اول پیش خودمان متصور شدیم که حتما به خاطر تفاوت در طول و عرض جغرافیایی ۱ روز آنان قطعا ۲۴ ساعت نبوده و باید معادل با ۶۰ _ ۷۰ ساعتی از زمان ما  باشد اما پس از پیگیری های انجام شده دریافتیم که آنان نیز در کره ی زمین زندگی میکنند و از زمان های یکسانی برخوردار هستیم. آن هنگام بود که به منظور کارافرینی کرک و پرهای خودمان را جمع و جور کرده و به لحاف دوزی سر چهار راه فروختیم.

حتی آن هنگام که برای تسکین آلام روح و جان، مشهد ما را به سوی خود فراخواند تا ترم از دست رفته را به دست فراموشی سپاریم، هنوز از کنار هم بودن در یک کوپه ی کوچک سربسته هراس نداشتیم و با دیده ی نگران و شکاکِ یک کیس کرونایی به یکدیگر نمی نگریستیم.

 اوضاع من که از سایرین خراب تر بود ؛ آن هنگام که برای اولین بار اسم کرونا از زبان مبارک! یکی از دوستانم هجی شد، گمان کردم که این نام عجیب ولی دلنشین و با کلاس، اسم یکی از اساتید ترم جدیدمان است.

آنقدر از او گفته بودند که ندیده مرا شیفته ی خود کرده بود، اویی که ترسناک بود و ظاهرا قد و قواره ی آنچنانی هم نداشت؛ آن هنگام نمیتوانستم دریابم که چرا هم کلاسی هایم با ماسک های بزرگی که تماما صورتشان را پوشانده بود و لاعلاج بودنم را در ذهن تداعی میکرد و تنها از روی صدای محو زیر ماسک قابل تشخیص بودند، این چنین به استقبال این استاد جادویی میرفتند، و بدین سبب مدت ها در چشم انتظاری بی نتیجه به سر بردم.

خوب به یاد دارم صبح یک روزِ کرونایی، که مثل معمول برای رفتن به  دانشگاه، مسیر خانه تا ایستگاه اتوبوس را گز میکردم، با دیدن اتوبوس مد نظر چند باری شماره اش را چک کردم، ۱۵۲ آن اتوبوسی که همانند اتوبوس های هند، مردم حتی از پنجره هایش هم بیرون میزدند و اگر میتوانست روی سقفش هم ادم سوار میکرد، خلوت بود؛ خلوت که چه عرض کنم حتی برای نشستن هم جا بود!

دیدم نه، احسنت به این جذبه و قدرت، خوشمان آمد آن هم چه خوش آمدنی؛ الحق که دست مریزاد، جوابگوی این حجم از ابهت ویروسِ جان نبود.

نمیدانم چه شد و چگونه اما نسیم خنک صبحگاهی که از پنجره ی اتوبوس داخل شد ریه هایم را نوازش داد، ناگهان آن چنان پس گردنی بر من نواخت که اب دهانم در گلو گیر کرد و جا خوش کرد و سرفه ها برای رخ دادن از یکدیگر پیشی گرفتند.

بغل دستی ام، اندکی قبل من را هم مسیر خود یافته بود و سرِ آن داشت که با من پیاده شود، اما نمیدانم چه رخدادی پیشامد کرد که در همان ایستگاه خود را از پله ها به پایین پرت کرده و نزدیک بود پاهایش از ۳ جا قلم شود.

 در هر حال رسیدن به پایانه ناچارا مرا از بهت و حیرت به درآورد اما تا زمان پیاده شدن از اتوبوس، چشمان از حدقه درآمده مادری که فرزند دبستانی خود را تنگ در اغوش گرفته بود و در فاصله ی ۴ متری پشت سر من حرکت میکرد، بدرقه ی راهم گشته بود.

در ورودی دانشگاه را رد کردم؛

حراست را دیدم که ماسک صلواتی توزیع میکرد، ۲ نفر برانکارد به دست منتظر ایستاده بودند، عده ای مشکی پوش حلوا درست میکردند، عده ای روی زمین افتاده و همانند ماهی که تنگش را از او گرفته باشی هوا را با تمام وجود می بلعیدند، کم کم نگرانی داشت بر من مستولی میشد که دوستم را دیدم که با ماسک فیلتر دارش بادکنک باد میکرد! عده ای با گل و شیرینی در محوطه ای نشسته بودند و می خندیدند.

ناگهان صدای یکی از مسئولین دانشگاه در محوطه پیچید و من را از جنون آنی و سایرین را از جنون مزمن نجات داد :

" دوستان مانور کرونا به پایان رسید، طبق صلاحدید مراکز ذی ربط و بی‌ربط، دانشگاه تا اطلاع ثانوی تعطیل میباشد "

همگان جامه دریدند و نعره ها کشیدند و محوطه دانشگاه در  کم تر از ۵ ثانیه تخلیه شد گویی هیچ گاه بشریت پا در این مکان نگذارده بود.

اما حالا چند روزی است که در خانه سکنی گزیده ام.

بعید میدانم هیچ گاه دلم برای گربه های دانشگاه تنگ شود، اما دوری از غذای سلف احتمالا مرا از پای در خواهد اورد.

دستور غذایی اش را تلفنی از اشپز دانشگاه پرسیدم اما فوت کوزه گری اش را از من پنهان کرد چرا که هر چه با عشق پختم هیچ گاه طعم آن را برایم تداعی نکرد!

این روزها به فرار از نقطه ی صفر مرزی می اندیشم اما

 # کرونا_ را _ شکست_میدهیم در اعماق وجودم رخنه میکند و اتشی برپا میکند، عرق ملی به ایستادگی به کنار اما راستش را بخواهید ظاهرا این روزها مرزها را هم بسته اند ...

قول دهید که به یادم بیاورید پس از اتمام قرنطینه، شما را به یک سوپ خفاش دعوت کنم؛ اخر، خفاش نخورده و دهان سوخته هم عالمی دارد ...

امیدوارم این جریان به خوبی تمام شود، کرونا اسم خوبی برای فرزندم خواهد شد ...

  http://www.mefda.ir/d/2020/03/18/4/486413.jpg

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در راستای مدیریت بیماری کرونا در استان خراسان رضوی منصوب شد

وزیر بهداشت و رئیس ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در حکمی دکتر سیدمحمدرضا بحرینی طوسی را به‌عنوان نماینده تام الاختیار وزیر در راستای مدیریت بیماری کرونا در استان خراسان رضوی منصوب کرد.

به گزارش مفدا ، متن این حکم به شرح زیر است: 

جناب آقای دکتر سیدمحمدرضا بحرینی طوسی 

رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مشهد                     

باتوجه به سوابق علمی و اجرائی جنابعالی در آن استان و همچنین ضرورت هم‌آهنگی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در مبارزه هماهنگ با COVID۱۹ بدینوسیله به‌عنوان نماینده تام الاختیار وزیر در راستای مدیریت بیماری کرونا در آن استان منصوب می‌شوید.

بدیهی است معاونین محترم، مدیران ستادی و همه رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی استان با جنابعالی همکاری خواهند کرد. 

ضروریست روزانه همچون دیگر نمایندگان وزیر در استانهایی که معین شده اند گزارشی از وضعیت بیماری به اینجانب ارسال و در شرایط ضروری در طول شبانه روز تماس حاصل نمائید.

http://www.mefda.ir/d/2020/02/18/4/478323.jpg

اطلاع رسانی نوروزی با رویکرد مقابله با کرونا

دکتر کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی و سخنگوی وزارت بهداشت، در نامه‌ای به مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، بر تولید محتوا با رویکرد مقابله با کرونا، تاکید کرد.

به گزارش مفدا، متن این نامه به شرح زیر است؛ 

مدیر محترم روابط عمومی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور

احتراما، بازگشت به اجرایی شدن فاز دوم بسیج عمومی مقابله با کرونا در سراسر کشور با محوریت بیماریابی فعال، مراقبت و پایش بیماران مشکوک و مبتلا به بیماری کووید ۱۹، مستدعی است، بسیج سلامت نوروزی با تولید محتوا و با اولویت محتوای بصری در قالب، موشن گرافیک، کلیپ، گزارش و مصاحبه از نحوه عملیاتی شدن، گستره خدمات و رضایتمندی مردم از سامانه و اقدامات مداخله ای متعاقب خوداظهاری در آن اختصاص پیدا کرده و علاوه بر هماهنگی جهت پخش در صدا و سیمای مراکز استان‌ها و رسانه‌های استانی، مستندات بای نحوکان، برای ارائه در رسانه‌های ملی و بین المللی روزانه و هفتگی، به این مرکز ارسال گردد.

  http://www.mefda.ir/d/2019/01/07/4/287546.jpg

فوق‌ستاره NBA هم مبتلا به کرونا شد

کوین دورانت هفتمین بازیکن لیگ NBA است که مبتلا به کرونا شده است.

به گزارش مفدا، کوین دورانت، فوق‌ستاره تیم بروکلین نتس، تازه‌ترین بازیکن از رقابت‌های بسکتبال NBA آمریکا است که به ویروس کرونا مبتلا می‌شود.

باشگاه بروکلین نتس اعلام کرد، چهار بازیکن این تیم از جمله کوین دورانت، یکی از امتیازآورترین بازیکنان فعلی لیگ بسکتبال NBA آمریکا به ویروس کرونا مبتلا شدند.

دورانت به تازگی دوران مصدومیت را سپری کرده بود و در حال بازگشت به میادین بود.

رقابت‌های لیگ بسکتبال NBA آمریکا یکی از مهم‌ترین لیگ‌هایی است که به خاطر شیوع کرونا تعطیل شده است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/18/4/486468.jpg

موفقیت محققان کشور برای درمان التهاب ریه مبتلایان به کرونا با ترکیب سه دارو

محققان کشور با انجام تحقیقات بر روی دو گروه درمانی موفق شدند با ترکیب سه دارو روشی را برای درمان التهاب ریه مبتلایان به کرونا ارائه کنند.

به گزارش مفدا ، گروهی از محققان کشور پس از شیوع ویروس کرونا مطالعات وسیعی بر روی درمان مبتلایان به ویروس کرونا انجام دادند که در این مطالعات توانستند با ترکیب سه داروی موجود در کشور التهابات ریه را درمان کنند.

این سه ترکیب شامل داروهای آزیترومایسین، پردنوزولون و ناپروکسین است که این تحقیقات بر روی ۲۸ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا مورد آزمون قرار گرفت و نتایج نشان داد این دسته از بیماران پس از ۴ روز توانستند از بیمارستان مرخص شوند.

این تحقیقات از سوی محققان دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله انجام شد و نتایج آن به اطلاع وزیر بهداشت، معاون آموزش و معاون درمان این وزارتخانه قرار گرفت که مورد تایید قرار گرفته است، این مطالعات برای رسیدن به دستاوردهای بیشتر و انجام آزمایش بر روی ۱۰۰ بیمار ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، بیماران مبتلا به ویروس کرونا دچار التهاب ریه و افت اکسیژن می‌شوند و این داروها موجب بهبود التهابات ریه در این بیماران می‌شود.

  http://www.mefda.ir/d/2020/03/17/4/486349.jpg

رئیس کمیته علمی ستاد کرونا خبر داد

عرضه کیت‌های تشخیصی کرونای ایرانی از هفته آینده/کاهش زمان بستری بیماران کرونایی

رئیس کمیته علمی ستاد کرونا از کاهش زمان بستری بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها به روش جدید درمانی خبر داد و گفت: علاوه بر آن از میان شرکت‌های تولیدکننده کیت‌های تشخیصی کرونا دو مورد تایید شدند که از هفته آینده کیت‌های کرونای ایرانی وارد بازار خواهند شد.

به گزارش مفدا، دکتر مصطفی قانعی در نشست خبری با اشاره به موفقیت محققان کشور برای دستیابی به یک ترکیب درمانی برای بهبود سریعتر بیماران مبتلا ضایعات ریوی ویروس کرونا، افزود: ترکیبات دارویی که در این مطالعات به آن رسیده‌ایم، برای سایر بیماری‌ها استفاده می‌شود و ما نیز در این مطالعات از این ترکیبات برای درمان ضایعات ریوی استفاده کرده‌ایم.

وی ادامه داد: حاصل این مطالعات نشان داد که این ترکیبات دارویی نسبت به درمان‌های رایج مطلوب‌تر است؛ چرا که مدت بستری بیماران در بیمارستان را به ۴ روز کاهش داد.

قانعی با تاکید بر این‌که بیماری ناشی از ویروس کرونا تاکنون درمانی نداشته است، گفت: ما در این جلسه صحبت از درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا نمی‌کنیم، بلکه توانستیم روشی را برای درمان ضایعه ریوی ویروس کرونا ارائه دهیم.

رئیس کمیته علمی ستاد کرونا اضافه کرد: این دسته از بیماران دچار التهابات ریوی و افت اکسیژن می‌شوند که منجر به بستری شدن آنها در بیمارستان‌ها شده که برخی از آنها تحت مراقبت‌های آی سی یو قرار می‌گیرند و در برخی موارد منجر به مرگ بیماران می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که پس از شیوع این بیماری به سرعت ضایعات ریوی آن مورد شناسایی قرار گرفت، ادامه داد: با ترکیبات سه نوع دارو به طور توامان توانستیم التهابات ریوی این دسته از بیماران را برطرف کنیم، این روش درمانی خللی در پروتکل درمانی وزارت بهداشت ایجاد نمی‌کند، بلکه به عنوان یک روش درمانی مورد تایید این وزارتخانه قرار گرفته است.

قانعی با بیان این‌که از یک هفته گذشته این روش درمانی بر روی ۲۸ نفر از بیماران مورد آزمایش قرار گرفت، خاطر نشان کرد: نتایج این مطالعات در فاز اول به دست آمد که اطلاعات آن صبح امروز به اطلاع وزیر بهداشت و معاونان ایشان رسید و مورد تایید قرار گرفت.

به گفته وی، در این مطالعات ۲۸ نفر تحت درمان این سه ترکیب دارویی قرار گرفتند و ۳۱ نفر نیز در گروه کنترل قرار گرفتند.

قانعی با اشاره به نحوه تجویز و درمان بیماران مبتلا به التهابات ریه ناشی از کرونا، گفت: در این تحقیقات داروی آزیترومایسین ۲۵۰ میلی گرم روزی دو بار، پردنیزولون ۲۵ میلی گرم روزی یک بار و ناپروکسین روزی دو عدد برای بیماران تجویز شد و تجویز این دسته از بیماران باید تحت نظر پزشک باشد.

وی خاطر نشان کرد: بیمارانی که این دسته از ترکیبات دارویی را دریافت کردند، سریعتر از بیمارستان ترخیص شدند و مدت بستری آنها به طور محسوسی کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری از ادامه این مطالعات خبر داد و گفت: این روش درمانی از امروز به پزشکان معرفی می‌شود و در تلاش هستیم که این تحقیقات را تا رسیدن به ۱۰۰ بیمار ادامه دهیم.

قانعی همچنین با اشاره به تولید کیت‌های تشخیصی کرونا گفت: تاکنون ۲ شرکت کیت‌های خود را برای تائید به انستیتو پاستور تحویل داده‌اند و مورد تایید قرار گرفته‌اند و از هفته آینده کیت‌های ساخت داخل وارد بازار خواهد شد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/16/4/485870.jpg

با پیگیری معاونت پرستاری و دستور وزیر بهداشت؛

پرداخت اضافه کار از کارانه پرستاران جدا شد

با پیگیری معاونت پرستاری و موافقت معاونت های توسعه مدیریت و منابع و درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای اسفندماه ماه سال جاری اضافه کار از کارانه پرستاران جداگانه  پرداخت می شود. 

به گزارش وبدا، دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: اواخر سال ۹۶ کارگروه تخصصی اصلاح نظام پرداخت با حضور نمایندگان پرستاری سراسر کشور، اقتصاد درمان و توسعه به منظور بررسی مسایل و مشکلات نظام پرداخت پرستاران با طرح قاصدک در معاونت پرستاری تشکیل شد و پس از ۱۲ جلسه مستمر نتایج آن در جلسه مشترک معاونت پرستاری با معاونت توسعه مدیریت و منابع و درمان وزارت بهداشت مطرح و تصمیمات مهمی در حوزه پرداختی  پرستاران اتخاذ شد که مهمترین آنها اصلاح شیوه پرداخت کارانه و اضافه‌کار کارکنان غیر پزشک بود که برای اجرا به دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی ابلاغ و براساس آن از ابتدای اسففندماه ۹۸ پرداخت اضافه کار و کارانه جداگانه محاسبه و پرداخت می شود. 

وی مصوبات جلسه مشترک با دکتر تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع و دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت را به شرح زیرعنوان کرد و افزود: این اصلاحات تا زمان تعریف وجایگزینی یک مدل مناسب پرداختی لازم الاجراست و انشالله پس از غلبه بر بحران کرونا مدل جایگزین تعریف و پرداختی کارانه و اضافه کار پرستاران با مدل جدید محاسبه و پرداخت خواهد شد.

۱- از ابتدای اسفندماه ۹۸ پرداخت اضافه کار از کارانه جداگانه محاسبه و براساس قوانین مربوط در سقف عملکرد بودجه تفصیلی و از درآمدهای اختصاصی اقدام شود.

۲- سهم کارانه کارکنان غیرپزشک ۹۰ درصد از ۲۷.۵ درصد جزو حرفه ای بیمارستان موضوع ماده ۱ دستورالعمل پرداخت مبتنی بر عملکرد و مجزا از سقف ریالی اضافه کاری می باشد. 

۳- سقف ریالی اضافه کاری براساس تفاهم نامه مابین معاونت توسعه با رییس هر بیمارستان و بر اساس تفاهم نامه سقف ریالی اضافه کاری از درآمد اختصاصی بیمارستان تامین شود. 

۴- همانند گذشته تا ۷۵ درصد از سهم کارانه برای پرداخت کارکنان تشخیصی و درمانی بیمارستان اختصاص یابد.

۵- مدیران پرستاری به داشبورد سامانه دسترسی داشته باشد.

۶- دانشگاه می تواند از محل ۵ درصد سهم موسسه برای ترمیم پرداختی کارانه کارکنان غیرپرشک در بیمارستانهای اعصاب و روان و سوختگی و سایر بیمارستان ها در مناطق کم برخوردار پس از تصویب در هیات امنا اقدام نماید. 

۷- کارگروه کارانه دانشگاه بر توزیع مبالغ توزیع و نحوه پرداخت نظارت داشته باشد.

۸- مدل جدید پرداخت کارانه طراحی و شبیه سازی و مدت ۳ ماه در چند دانشگاه پایلوت گردد.

۹- تلاش در جهت پرداخت معوقات اضافه کار در بیمارستانهای تابعه دانشگاه و دانشکده های علوم پزشکی کشور صورت پذیرد به نحوی که حداکثر ۳ ماه معوقه وجود داشته باشد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت خبر داد:

انتشار اوراق نیکوکاری با نمادهای کرونا ۱ و کرونا ۲ در راستای جذب منابع مالی/ تاکید وزارت بهداشت بر توسعه استفاده از ابزارهای بازار سرمایه در کشور

 معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت با همکاری شرکت فرابورس ایران در قالب سازوکار تامین مالی جمعی اقدام به انتشار اوراق نیکوکاری با نمادهای "کرونا ۱"و "کرونا ۲" در راستای جذب منابع مالی برای تشخیص، پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا کرده است.

به گزارش وبدا، سیدکامل تقوی نژاد افزود: در اوراق نیکوکاری «کرونا ۱» کل وجوه پذیره‌نویسی شده، صرف اهدا و کمک به بهبود این بیماری و در اوراق «کرونا ۲» اصل وجوه از طریق امین سازمان فرابورس که شرکت تامین سرمایه نوین است، سرمایه‌گذاری شده و منافع حاصل از آن، برای کمک به درمان این بیماری استفاده می شود.

وی تصریح کرد: ارزش اسمی هر ورقه مزبور "یک هزار تومان" بوده و حداقل حمایت تامین‌کنندگان حقیقی و حقوقی یک ورقه است؛ ضمن اینکه محدودیت سقفی برای خرید این اوراق وجود ندارد.

تقوی نژاد با بیان اینکه جمع‌آوری وجوه از دیروز ۲۷ اسفندماه ۹۸ آغاز شده و تا۳۱ فروردین‌ماه ۹۹ ادامه خواهد یافت، عنوان کرد: بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط فرابورس در روز چهارشنبه ۲۹ اسفند، مجموع ارزش معاملات صورت گرفته ذیل این دو نماد ۷.۴ میلیارد تومان است.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت عنوان افزود: افراد حقیقی و حقوقی نیکوکار می‌توانند کل مبلغی که در نظر دارند را صرف امر نیکوکارانه مقابله با کرونا کرده یا اصل مبلغ تامین شده خود را حفظ و ‌منافع حاصل از سرمایه‌گذاری این مبلغ را به طرح اعطا کنند.  

وی از مهم‌ترین ویژگی‌های این پروژه را گزارشگری شفاف از عملکرد مالی و اجرایی مبالغ جمع‌آوری‌شده برای مدیریت این بحران توسط امین طرح عنوان کرد و افزود: به عبارت دقیق‌تر، تمامی فعالیت‌های مربوط به تخصیص وجوه جمع‌آوری شده از طریق سامانه‌های مورد تایید مانند کدال، سایت فرابورس ایران و وزارت بهداشت افشا می‌شود.

تقوی نژاد عنوان کرد: با توجه به اهمیت جذب منابع مالی برای حوزه‌ی سلامت و نقش مهم بازار سرمایه در جذب این منابع؛ وزارت بهداشت به دنبال توسعه استفاده از ابزارهای این بازار است و به طور مشخص با تاکید بر نقش شفافیت و اعتماد برای جذب منابع مالی ذیل این سازوکار، قصد داریم به تدریج و در سال آینده، فهرست پروژه‌هایی که منافع سرمایه‌گذاری یا اصل منابع در آن‌ها هزینه می‌شود، از جمله پروژه‌های بهداشتی، پروژه های درمانی، پروژه‌های تولید دارو و واکسن را اعلام نماییم.

وی با یادآوری اینکه برای هر یک از این پروژه‌ها، میزان منابع جذب شده، پیشرفت صورت گرفته، تعداد افراد مشارکت‌کننده و منابع مورد نیاز برای آغاز پروژه‌ها و طرح‌ها نیز مشخص می شود.، تصریح نمود: به منظور جذب حداکثری منابع، امکان انتخاب پروژه‌های سرمایه‌گذاری به مشارکت‌کنندگان داده می‌شود تا بتواند از ابتدا معین کند که قصد دارد منابع خود یا منافع حاصل از سرمایه‌گذاری  را در چه پروژه‌ای هزینه شود.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت تاکید کرد: همچنین، سازوکاری تعریف می شود که افراد مشارکت‌کننده، به میزان مشخص، شفاف و تعیین شده، امکان بهره‌مندی از بخشی از منافع حاصل از بهره‌برداری پروژه را داشته باشند.

وی در پایان با بیان اینکه مطالعات مختلف نشان داده است تعریف یک نسبت اهرمی، می‌تواند انگیزه افراد برای مشارکت را افزایش دهد؛ تصریح کرد: این شکل از تامین مالی می‌تواند به صورت اهرمی و در ترکیب با منابع وزارتخانه به کار گرفته شود؛ بدین معنی که به ازای هر واحد جذب سرمایه توسط افراد خصوصی و نهادهای عمومی مشارکت‌کننده مانند سازمان فرابورس یا وزارت بهداشت نیز به میزان مشخصی مشارکت کنند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران خبر داد:

استمرار تامین و تهیه ملزومات موردنیاز کادر درمانی و بیماران در ایام تعطیل

رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: باتوجه به شیوع بیماری کرونا و نیاز مراکز درمانی دانشگاه‌ های علوم پزشکی سراسر کشور به ملزومات حفاظت فردی، این مجموعه در ایام تعطیل نیز باز بوده و روند خدمت رسانی ادامه خواهد داشت.

به گزارش وبدا، دکتر مهدی یوسفی در پاسخ درخصوص روند کاری هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران در ایام نوروز و تعطیلات، گفت: از زمان شناسایی و بروز کووید ۱۹ تمهیدات لازم جهت تامین ملزومات مورد نیاز کادر بهداشت و درمان انجام شد و با توجه به گسترش این بیماری پرسنل واحدهای مختلف هیات امنا به صورت بی وقفه و شبانه روزی در حال خدمت رسانی هستند.

وی با بیان اینکه در ماه گذشته در ایام تعطیل نیز هیات امنا در حال خدمت رسانی به هموطنان عزیز بوده است، افزود: از آغار بحران بیماری کرونا، درب انبارهای هیات امنا به روی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باز بوده و بنده و همکارانم در مجموعه هیات امنای صرفه جویی ارزی تمام تلاش خود را می‎‌ کنیم تا روند تامین و توزیع ملزومات تسریع شود.

یوسفی تصریح کرد: به یاری خداوند متعال و با رعایت اصول بهداشتی توصیه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا شکست  بیماری کرونا  فعالیت این مجموعه استمرار داشته و تهیه ملزومات حفاظت فردی برای کادر درمانی ادامه خواهد داشت.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.