چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳

دبیر کانون جهادی پویش در مصاحبه‌ای با مفداایران عنوان کرد:

انتظار بزرگ ما از دانشجویان دانشگاه ایران هست که برای مشارکت در این اقدامات ضروری داوطلب شده و حمایتگر ما دراین عرصه باشند

کانون جهادی پویش

با آقای محمدرضا آقاجانی، دانشجوی سال ۵ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر گروه جهادی پویش دانشگاه ایران، در خصوص "ویروس کرونا" و وقایعی که در کشور اتفاق افتاده گپ و گفتی داشتیم؛ که تقدیم خوانندگان محترم می‌شود.

مفداایران - آقای آقاجانی از چه زمانی به فکر افتادید که به عنوان دبیر گروه جهادی دانشگاه ایران در زمینه مقابله با شیوع ویروس کرونا هم فعالیتتان را آغاز کنید؟

براساس اطلاعاتی که وزارت بهداشت منتشر کرد، حدود ۳۰ بهمن بود که نخستین فرد مبتلا به این بیماری در کشور ما شناخته شد و خوب! در این شرایط از همون ابتدا دانشگاهها تعطیل شد، با این حال ما از سوم و چهارم اسفندماه برنامه‌ریزی‌های خودمان را شروع کردیم. کم کم به ما ابلاغ شد که تجمع‌های دانشجویی به هر نحو ممنوع است که همین امر کار را مقداری سخت کرد، ولی بلافاصله تصمیم‌گیری و پیگیری‌ها را به صورت مجازی انجام دادیم. یعنی از طریق پیامرسان‌ها..

و به جمع بندی‌های خوبی هم رسیدیم و کارمان را شروع کردیم.

اقدامات شما در این خصوص شامل چه اقداماتی می‌شه؟ یعنی پشتیبانی و کل فعالیت از طریق همان فضای مجازی صورت گرفته؟

کارهای ما برای مقابله با ویروس کرونا در چند قسمت تقسیم بندی می‌شه و هر واحد بسته به نوع فعالیتش درگیر این موضوع شده.

به عنوان مثال با همکاری واحد آموزش و واحداطلاع‌رسانی‌ کانون، یک سری مصاحبه‌ با اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام دادیم که در فضای مجازی هم منتشر کردیم و الان هم در دسترس هست.

 یکی از مصاحبه‌ها؛ گفتگو با یکی از اساتید هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بود که متخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان هستند و در مورد کرونا و راه‌های مقابله با آن و همچنین مراقبت‌های بعد از ابتلا در منزل اطلاعات بسیار جالبی در اختیار ما قرار دادند.

در فضای اینستاگرام هم یک سری اطلاعات پایه و مفید آموزشی برای مخاطبان خودمان منتشر کردیم.

اتفاقاً کانون ما قبل از این که این بیماری در ایران شیوع پیدا کنه، در مناطق محروم یک سری کلاس‌های آموزشی با حضور حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تا نفر از زنان سرپرست خانوار برگزار کردیم و پیش‌پیش در خصوص این بیماری اطلاعات کاملی در اختیارشان قرار دادیم و در حد امکان هم چند ماسک و چند جفت دستکش در بین شرکت‌کنندگان توزیع کردیم.

از سوی دیگر در قسمت کار عملی و اجرایی هم با قرارگاه جهادی "ایثارگران غدیرخم" در حال همکاری هستیم و البته سابقه این همکاری در زمینه‌های مختلف جهادی به حدود دوسال می‌رسه که در کنار ستاد جهادی دانشگاه با این گروه هم فعالیت مشترک داریم. با هماهنگی‌هایی که با اعضای این قرارگاه انجام شد، یکسری کارهای عملی در دستور کار قرار گرفت؛ از جمله این امور تهیه بسته‌های بهداشتی برای افراد کم برخوردار استان تهران بود که ما توانستیم به لطف خدا ۱۱۰ بسته  بهداشتی را که شامل سه بسته ماده ضدعفونی‌کننده به اندازه ۶۰۰ سی‌سی و  دو بسته دستکش و یکسری بروشورهای اطلاع‌رسانی، جهت شناسایی علائم بیماری ناشی از کرونا و توصیه‌های بهداشتی که در زمان شیوع باید رعایت بشه رو آماده سازی و توزیع کردیم.

در فاز بعدی برای انجام کارهای عملی برای ضدعفونی‌کردن معابر، برنامهای طراحی کردیم که از زمان اجرایی شدن این برنامه هم حدود ۳ - ۴ روز می‌گذره؛ بدین ترتیب که با خریداری دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده (سمپاش‌های باغبانی) و تهیه مواد ضدعفونی کننده بر پایه کلر با همان مقادیر مشخص شده بر اساس پروتکل کشوری و مورد تایید وزارت بهداشت شروع کردیم به ضدعفونی‌کردن معابر شهر تهران.

 موضوع دیگری که ما در دستور کارهای جهادی خود قرار دادیم، همکاری با معاونت پژوهشی دانشگاه خودمان یعنی دانشگاه ایران هست، که این امر با هماهنگی‌هایی با جناب آقای دکتر متولیان، معاون پژوهشی دانشگاه صورت گرفت و قرار شد علاقمندان و داوطلبان برای مشارکت در طرح‌های جهادی به این کانون جذب شوند.

این طرح شامل پر کردن پرسشنامه از حدود ۴ هزار خانوار ایرانی است که این کار مهم به صورت تلفنی از ستاد مرکزی دانشگاه انجام میشه و اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار مدیران دانشگاه و مدیریت شرایط بحران کل کشور قرار می‌ده تا برای مقابله با ویروس کرونا با دانش بیشتری گام بردارند.

این طرح با هماهنگی سازمان بهداشت جهانیWHO و همکاری ایران و کشور آلمان صورت می‌گیره که ان شاءلله از دوم فروردین‌ماه شروع خواهد شد.

در کنار این اقدامات، فعالیت‌های کوچک دیگری هم هست که توانستیم در این شرایط به مرحله انجام برسونیم، مثل پیگیری چند نفر از مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ و تهیه ملزومات مورد نیاز آن‌ها ازجمله ماسک، دستکش و ماده ضدعفونی‌کننده به صورت موردی.

در خصوص برنامه‌های پیش‌رو هم اطلاعاتی به مخاطبان مفداایران خواهید داد؟

همچنان در تلاشیم با همکاری قرارگاه جهادی ایثارگران غدیرخم، طرح‌هایی از جمله راه‌اندازی خط تولید ماده ضدعفونی‌کننده را پیگیری کنیم که با چند کارگاه و شرکت دانش بنیان هم در این زمینه هماهنگی‌هایی صورت گرفته و از نظر مالی برآوردهایی انجام شده و حتی مکان کارگاه هم مشخص شده.

 در این مرحله نیاز اصلی که در این زمینه داریم مجوزی هست که باید از سازمان غذا دارو اخذ بشه که در حال حاضر یکی از مهمترین مراحل برای به سرانجام رسیدن کار و ادامه فعالیت، همین مجوز سازمان غذا دارو هست و امیدواریم در صورت امکان با رایزنی معاونت محترم فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خودمان و هماهنگی با معاونت غذا و داروی دانشگاه ایران بتوانیم به این مجوز هم دست پیدا کنیم و هرچه سریع‌تر شاهد محصولات این خط تولید هم باشیم.

قاعدتاً با هدف‌گذاری‌ها، معتقدیم این مواد ضروری در وهله اول باید در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت استفاده در بیمارستان‌های خود دانشگاه خصوصاً دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار بگیره تا کمکی هم به سیستم بهداشت و درمان دانشگاه خودمان و بعد به دیگر دانشگاه‌ها بکنیم.

انتظار بزرگ ما در مرحله بعدی از دانشجویان دانشگاه ایران (در کنار دانشجویان سایر دانشگاه‌ها) هست که برای مشارکت در این اقدامات ضروری داوطلب شده و حمایتگر ما دراین عرصه باشند. قاعدتاً در این فراخوان نیاز مبرمی به همکاری رسانه‌ها داریم که در قدم اول با تولید محتوا - که می‌تونه از طریق دوستان دانشجو تولید بشه - به مستندسازی بپردازیم و در قدم بعدی به طور موثری این محصولات تولیدی به اطلاع جامعمون برسه. در همه این عرصه‌ها می‌توانیم و باید از توانمندی‌های کانون‌های علمی و فرهنگی و تشکل‌ها و خلاصه تک تک دانشجوها استفاده کنیم.

به طور خاص اشاره می‌کنم به توانمندی‌های خوب دوستان دانشجوی ما در کانون‌های عکس و فیلم و کانون نمایش و رادیو دانشجویی دانشگاه (رادیو ردا) و بقیه کانون‌های فرهنگی و هنری برای تهیه عکس و پوستر و کلیپ و پادکست و... از دانشجویانی که در امور گرافیکی توانمند هستند که اگر بتوانیم با کمک هم، یک جمعی را به وجود بیاریم که خیلی منسجم به این امور بپردازیم، مطمئن خواهیم بود با همدلی و همکاری تخصصی و تیم‌سازی هست که کارهایمان بسیار راحت‌تر و موثرتر پیش خواهد رفت.

در خصوص پویش دانشجویی "زندگی دست یاریگر توست" چه اقداماتی در دانشگاه انجام گرفته؟

در مورد همکاری با این پویشی که از سوی وزارت بهداشت معرفی شده هم ما بر اساس هماهنگی‌هایی که مسئولین دانشگاه و ریاست دانشکده پزشکی انجام دادند، اطلاع رسانی را در حد امکان انجام دادیم که دانشجوها به این پویش دانشجویی سراسری بپیوندند. خود ما هم در راستای همین پویش و بسیج ملی با محوریت وزارت بهداشت در تمام فعالیت‌هامون تمام دستورات و دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرنا را مد نظر قرار داده و بر اساس آن عمل خواهیم کرد که به نظر این متابعت چه از لحاظ عقلی چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ دینی بهترین کار خواهد بود.

ایمان دارم که با بهره‌بری از توانمندی‌های دوستان و همچنین هماهنگی و کمک مسئولین عزیز این بحران را پشت سر خواهیم گذاشت و سعیمان بر این است که ما هم بتوانیم در رفع این بحران قدمی هرچند کوچک برداریم تا به کشور و ملت عزیزمان خدمت کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.