چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۸

در دومین روز نشست فعالان نشریات دانشجویی‎

اگر حوزه فرهنگ و رسانه در دانشگاه فعال باشد قطعا دانشگاه زنده است / نظارت قبل از چاپ غیر قانونی است

دکتر فراهانی

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت نظارت قبل چاپ در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی را غیرقانونی دانست و گفت: اگر حوزه فرهنگ و رسانه در دانشگاه فعال باشد قطعاً دانشگاه زنده است و اگر منفعل و غیرفعال بود آن وقت می‌شود گفت ما در یک فضای مرده و قبرستانی به نام دانشگاه کار و تحصیل می‌کنیم. من معتقدم وظیفه اصلی دانشجو علم آموزی است اما این علم آموزی باید با فرهنگ آمیخته باشد.

به گزارش مفدا‏، دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، عصر دیروز در نشست فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است، گفت: کسب عناوین برتر دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در جشنواره‌های مختلف از جمله جشنواره نشریات دانشجویی «تیتر 9»، نشان می‌دهد ما در حوزه نشریات دانشجویی و امور رسانه‌ای از دیگر دستگاه‌های دانشگاهی جلوتر هستیم.

توسعه فرهنگ زیرساخت توسعه اقتصادی و سیاسی است

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت با بیان این که در نهمین جشنواره ملی نشریات دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور ۲۸ درصد جوایز و عناوین برتر به دانشجویان علوم پزشکی تعلق گرفته است، خاطرنشان: این در حالی است که سایر دانشگاه‌های کشور و دانشجویان آن‌ها رشته‌های تحصیلی‌شان نسبت به رشته‌های علوم پزشکی بیشتر با حوزه مطبوعات مرتبط است، اما دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با توجه به این که رشته‌های تحصیلی شان ارتباط کمی با حوزه مطبوعات دارد، توانستند به نحو چشمگیری عناوین برتر را به خود اختصاص دهند. استقبال چشمگیر دانشجویان علوم پزشکی از این جشنواره نشان می‌دهد که حوزه نشریات در میان دانشجویان در حال توسعه است.

وی خاطرنشان کرد: سهم قابل توجهی از این موفقیت و جایگاه خوب دانشگاه‌های علوم پزشکی در عرصه نشریات و کسب عناوین برتر در جشنواره‌های متعدد‏ را شما کارشناسان و مسوولان نشریات دانشجویی ایجاد کرده‌اید که جا دارد از شما تشکر کنم. زحمات شما باعث شد که دانشگاه‌های علوم پزشکی در قیاس با دیگر دستگاه‌های دانشگاهی از وضعیت بهتری برخوردار باشد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: هر چه حوزه اندیشه‌ورزی تقویت شود و ما بیشتر فکر کنیم‏، بیشتر مطالعه کنیم و قلم بزنیم، حتما در توسعه فرهنگی موفقیت بیشتری کسب می‌کنیم. شرط لازم توسعه فرهنگی مطالعه و اندیشه است و بدون در اختیار داشتن رسانه، قلم زدن و نوشتن و خواندن توسعه فرهنگی اتفاق نمی‌افتد، بنابراین این حوزه از اهمیت خاصی برخوردار است و اگر حوزه فرهنگ و رسانه  در دانشگاه فعال باشد قطعا دانشگاه زنده است و اگر منفعل و غیرفعال بود آن وقت می‌شود گفت ما در یک فضای مرده و قبرستانی به نام دانشگاه کار و تحصیل می‌کنیم. من معتقدم وظیفه اصلی دانشجو علم آموزی است اما این علم آموزی باید با فرهنگ آمیخته باشد.

شرط لازم توسعه فرهنگی مطالعه و اندیشه است و بدون در اختیار داشتن رسانه، قلم زدن و نوشتن و خواندن توسعه فرهنگی اتفاق نمی‌افتد، بنابراین این حوزه از اهمیت خاصی برخوردار است و اگر حوزه فرهنگ و رسانه  در دانشگاه فعال باشد قطعا دانشگاه زنده است و اگر منفعل و غیرفعال بود آن وقت می‌شود گفت ما در یک فضای مرده و قبرستانی به نام دانشگاه کار و تحصیل می‌کنیم. من معتقدم وظیفه اصلی دانشجو علم آموزی است اما این علم آموزی باید با فرهنگ آمیخته باشد.فراهانی فرهنگ را زیرساخت توسعه در حوزه‌های دیگر دانست و گفت: زمانی می‌گفتند توسعه اقتصادی یا توسعه سیاسی زیر ساخت توسعه است، اما اکنون با توجه به تجربیات گذشته‏ باید گفت که حوزه فرهنگ زیرساخت همه حوزه‌هاست. بنابراین در همه حوزه‌ها فرهنگ می‌تواند اتمسفر و زیربنا باشد و برای اینکه حوزه فرهنگ در همه حوزه‌ها توسعه یابد باید از طریق تقویت رسانه‌ها‏، نشریات، قلم زدن و نوشتن این مهم را محقق کنیم.

وی با تأکید بر اینکه بدون حوزه رسانه توسعه فرهنگی رخ نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: این حوزه از اهمیت خاصی برخوردار است و باید در راستای تقویت این حوزه بیش از پیش بکوشیم.

فراهانی اظهار داشت: شخصاً معتقدم وظیفه اصلی دانشجو کسب دانش و  علم آموزی است و در تمام دنیا این کار انجام می‌شود، اما مهم این است که این علم آموزی توأم با تقویت فرهنگ باشد. به عنوان مثال علم آموزی در آمریکا و اروپا اتفاق می‌افتد اما چون این علم آموزی در اتمسفر فرهنگ نیست، انواع فجایع انسانی رخ می دهد. برای نخستین بار آنها به تکنولوژی بمب اتم دست یافتند که می توانست هم صلح آمیز باشد و هم تخریب کننده که چون این تکنولوژی در اتمسفر فرهنگ نبود، این اتفاق‌ها و فجایع غیرانسانی رخ داد.

مسؤولان دانشگاهی ادبیات اقنایی را جایگزین ادبیات حذفی کنند

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شما کارشناسان نشریات دانشجویی با انوع گرایشات فکری، با دانشجویانی سر و کار دارید که در نشریات‌شان با انواع سلایق مواجه هستند و باید راه برخورد صحیح با آنها را بدانید.

فراهانی با طرح این سؤال که مگر می‌شود ما کارشناس نشریات باشیم و بدون اندیشیدن‏ برای قلم حرمت قائل شویم، گفت: شما کارشناسان نشریات دانشجویی باید تفکر کنید و سپس قلم بزنید و قطعاً کسی که به قلم و نوشتن حرمت قائل شود به ارزش‌ها نیز احترام می‌گذارد.

وی آزادی بیان را مقدمه نوشتن عنوان کرد وگفت: چطور می‌شود بیان و افکار شما ثبت و منتشر شود وقتی در این حوزه آزادی بیان وجود نداشته باشد. ما چطور می‌توانیم از طرفی معتقد به مبانی باشیم و از طرفی حرمت بیان و حرمت قلم را نگه نداریم. ما نمی‌توانیم به عنوان یک کارشناس‏، یک مدیر فرهنگی و یک معاون فرهنگی و دانشجویی یا معاون یک وزارتخانه، اندیشه دیگری را محکوم کنیم. من هم به خود این اجازه را نمی‌دهم. من هم گرایش فکری دارم اما در مواجهه با آدم‌های دیگری که ممکن است با گرایش فکری من فاصله دارند، حق ندارم بی حرمتی کنم.

معاون وزیر بهداشت همه انسان‌ها را دارای شرافت و کرامت دانست و تصریح کرد:  نباید در مواجهه با افراد مختلف به خاطر اختلاف در گرایش های فکری‏، به آنها بی حرمتی کنیم. متأسفانه گزارش‌های مختلفی به بنده می‌رسد که مثلا مدیر فرهنگی یک دانشگاه، رئیس دانشگاه یا کارشناس فلان نشریه  بر اساس گرایشات خود، با افراد برخورد می‌کند که این رفتار منطبق بر احکام و آموزه های دینی ما نیست و با این طرز برخورد کرامت انسان‌ها زیر سؤال می‌رود.

فراهانی خطاب به کارشناسان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حاضر در نشست گفت: شما کارشناسان نشریات دانشگاهی در برخورد با دانشجویان باید طوری رفتار کنید که گویی با فرزندان‌تان برخورد می‌کنید. در همه امور کاری خود به جای ادبیات حذفی از ادبیات اقناعی استفاده کنید.

نظارت قبل از چاپ غیر قانونی است

این مقام مسوول در بخش دیگری از سخنان خود به نظارت قبل از چاپ در برخی از دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: قانون گفته است که نظارت قبل از چاپ نکنید، این کار ممنوع و خلاف قانون است. ما این موضوع که نص صریح قوانین مربوطه است را بارها اعلام و تأکید کرده‌ایم، اما متأسفانه شکایت‌های متعددی می‌شود که مثلاً در فلان دانشگاه نظارت قبل از چاپ می‌شود.

قانون گفته است که نظارت قبل از چاپ نکنید، این کار ممنوع و خلاف قانون است. ما این موضوع که نص صریح قوانین مربوطه است را بارها اعلام و تأکید کرده‌ایم، اما متأسفانه شکایت‌های متعددی می‌شود که مثلاً در فلان دانشگاه نظارت قبل از چاپ می‌شود.

وی افزود: این افراد در توجیه کار خلاف قانون خود می‌گویند فلانی دانشجوست و آدم پخته‌ای نیست و مطلب می‌نویسد و برای خودش گرفتاری درست می‌کند و فردا ممکن است با هزاران مشکل مواجه شود و ما از سر دلسوزی نظارت قبل از چاپ می‌کنیم! در جواب این افراد باید  گفت شما اگر واقعاً می‌خواهید دلسوزی کنید روش‌های دیگری نیز وجود دارد که یکی از این راه‌ها مشورت با یک کارشناس حقوقی و نه یک کارشناس سیاسی با سلایق سیاسی است. به هر حال دانشجویان می‌توانند با مشورت با کارشناس حقوقی به خوبی پی‌ببرند مطلبی که نوشته‌اند تهمت و توهین تلقی می‌شود یا صحیح است.

فراهانی‏، ممیزی قبل از چاپ را سبب تحکیم پایه‌های استبداد در دانشگاه‌ها، عنوان کرد وگفت: در مواجه با نشریات و روزنامه‌ها اصل بر برائت است و باید به همه میدان داد که فعالیت کنند و اگر کسی مرتکب خطا شد بر اساس قانون با وی رفتار خواهد شد. بنابراین مشاور حقوقی یکی از راه‌هایی که می‌تواند خیلی از مشکلات را حل کند.

معاون فرهنگی‏ دانشجویی وامور مجلس وزارت بهداشت بر لزوم اعتماد بیشتر به دانشجویان در امور نشریات تأکید کرد و گفت: باید به دانشجویان و فعالان عرصه نشریات اعتماد کنیم چرا دامنه اطلاعات و هوشیاری نسل کنونی در مقایسه با نسل‌های گذشته بالاتر است و آنها به لحاظ مهارتی و آگاهی قوی‌تر از نسل‌های گذشته هستند و این اعتماد باید به همه کارشناسان و مدیران در دانشگاه‌ها تعمیم یابد و اگر این اتفاق نیافتد ما پیشرفت نخواهیم کرد.

در پایان سخنان معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت‏،‏ شماری از  کارشناسان فعال در عرصه نشریات دانشجویی در جلسه پرسش و پاسخ شرکت کردند و نظرات‏، پیشنهادات و دیدگاه‌های خود را درخصوص مسائل مربوط به حوزه نشریات دانشگاهی اعلام کردند.

 

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.